Արագածոտնի մարզպետարանը պետական գնման պայմանագրեր է կնքում մարզպետի եղբոր ընկերության հետ
Առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման ծրագրով ՀՀ կառավարությունը 2014թ. Արագածոտնի մարզպետարանին հատկացրել է 300 մլն դրամից ավել գումար: Արագածոտնի մարզպետարանն այդ գումարի շրջանակներում իր կարիքների համար կապալային աշխատանքների կատարման պետական գնման մի քանի պայմանագրեր է կնքել մարզպետի եղբոր՝ Նաիրի Սահակյանին պատկանող «Ես և Նա» ՍՊԸ-ի հետ:
«Ես և Նա» ընկերությունը հիմնադրվել է 2006թ.-ին, որի 100% բաժնեմասը պատկանում է Արագածոտնի մարզպետի եղբորը: Նաիրի Սահակյանն է հանդիսանում նաև ընկերության տնօրենը: 2009թ., երբ Սարգիս Սահակյանը նշանակվեց մարզպետ, դրանից հետո եղբոր ընկերությունը սկսեց էլ ավելի ակտիվ ներգրավվել պետական միջոցներով իրականացվող ծրագրերում:
Տարիներ առաջ մարզպետ Սահակյանն անձամբ էր իր եղբոր ընկերության հետ պայմանագրեր կնքում, այժմ ավելի «օբյեկտիվ» է դարձել և այդ գործառույթն իրականացնում է Արագածոտնի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավար Հրաչիկ Գևորգյանը: Օրինակ, 2011թ. հրատապ ծրագրով մարզի Գեղաձոր համայնքի դպրոցի հիմնանորոգման համար մարզպետ Սարգիս Սահակյանն անձամբ եղբոր ընկերության հետ կնքել է մոտ 103 մլն դրամ արժողության շինվերանորոգման պայմանագիր: Նույն տարում Սարգիս Սահակյանի բարձր հովանու ներքո դարձյալ խոշոր պայմանագիր է կնքվել «Ես և Նա» ՍՊԸ-ի հետ, այս անգամ՝ 156.5 մլն դրամով վերանորոգվել է մարզի Արագածավան համայնքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցը, իսկ 76.5 մլն դրամով վերանորոգվել է Կայք համայնքի դպրոցը:
«Ես և Նա» ընկերության և մարզպետ Սարգիս Սահակյանի հաղթարշավը շարունակվել է նաև 2012թ.: Նշված տարում դարձյալ հրատապ ծրագրով, մարզպետարանը Եղիպատրուշ համայնքի դպրոցի մասնակի վերանորոգման պայմանագիր է կնքել ընկերության հետ, որի արժեքը կազմել է մոտ 39 մլն դրամ: 6.5 մլն դրամով ընկերությունը մասնակի վերանորոգել է Շամիրամ համայնքի դպրոցը, 33 մլն դրամով՝ Օհանավան համայնքի դպրոցը, 31 մլն դրամով վերանորոգել է Ագարակավան համայնքի մշակույթի տունը:
Սահակյան եղբայրները ծնունդով մարզի Դիան գյուղից են: 2012թ. մարզպետը պայմանագիր է կնքել եղբոր ընկերության հետ, որպեսզի վերանորոգեն հայրենի գյուղի խմելու ջրի արտաքին ջրագիծն ու կապտաժները: Այս պայմանագիրն արժեցել է 2.6 մլն դրամ: Նշված տարում մոտ 28 մլն դրամով «Ես և Նա» ՍՊԸ-ն վերանորոգել է նաև Ճարճակիս համայնքի միջնակարգ դպրոցի շենքը, 24 մլն դրամով էլ՝ Բերքառատ համայնքի մշակույթի տունը:
2014թ. առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման ծրագրերում մարզպետի եղբոր ընկերությունը դարձյալ մասնակցություն է ունեցել: Արդեն աշխատակազմի ղեկավար Հրաչիկ Գևորգյանը անցյալ տարի «Ես և Նա» ընկերության հետ ընդհանուրը 150 մլն դրամից ավելի գումարով պայմանագրեր է կնքել: Մասնավորապես՝ 31 մլն դրամով «Ես և Նա»-ն վերանորոգել է Վ. Բազմաբերդ համայնքի դպրոցի շենքը, 66 մլն դրամով ամրացրել ու վերանորոգել է Եղնիկ համայնքի միջնակարգ դպրոցի շենքը, 42.5 մլն դրամով՝ Դավթաշեն գյուղական համայնքի դպրոցի շենքը, 10.5 մլն դրամով իրականացվել է Եղնիկ համայնքի հիմնական դպրոցի մարզադահլիճի հիմնանորոգման աշխատանքներ:
Նշենք, որ «Ես և Նա» ընկերության իրականացրած ցածրորակ շինաշխատանքների մասին ԱԺ նախկին պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը տարիներ առաջ բազմիցս ահազանգել է, հրապարակային հանդես է եկել հայտարարություններով, սակայն ապարդյուն:
Հաջորդ ընկերությունը, որի հետ Արագածոտնի մարզպետարանը խոշոր պայմանագրեր է կնքում «ԳՐԷԴՇԻՆ» ՍՊԸ-ն է: Սեփականատերը Փարպի գյուղի բնակիչ Գրիգոր Կարապետյանն է: Նա Սահակյան եղբայրների մտերիմն է:
Հրատապ ծրագրով 2014թ. մարզպետարանը «ԳՐԷԴՇԻՆ» ՍՊԸ-ի հետ 26 մլն դրամով կնքել է Ձորագլուխ համայնքի դպրոցի վերանորոգման աշխատանքների պայմանագիր, 9 մլն դրամով ընկերությունը վերանորոգել է Ոսկեթաս համայնքի հանդիսությունների տունը:
Մարզպետ Սարգիս Սահակյանի հետ լավ հարաբերությունների արդյունքում է, որ «Մեդիսոն Էյբլ»ՍՊԸ-ն Արագածոտնի մարզում ակտիվ ներգրավված է պետական միջոցներով իրականացվող ծրագրերում: Այս ընկերությունը անցյալ տարի մոտ 18.5 մլն դրամով վերանորոգել է Աշնակ համայնքի կենցաղի տան շենքը:2012-2013թթ ևս մի շարք պայմանագրեր են կնքվել ընկերության հետ: 9.3 մլն դրամով վերանորոգել է Ռյա Թազա համայնքի դպրոցի հատակը, 19 մլն դրամով վերանորոգել է Օշական համայնքի կամուրջը և այլն:
«Հետքը» մի քանի անգամ գրավոր դիմել է Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանին, որպեսզի վերջինս տրամադրի տեղեկություններ պետական միջոցներով իրականացված շինաշխատանքների վերաբերյալ: Ամեն անգամ մարզպետ Սարգիս Սահակյանը հրաժարվել է տրամադրել պահանջված տեղեկատվությունը՝ պատճառաբանելով, որ դրանք ամբողջությամբ՝ այդ թվում կնքված պայմանագրերը տեղադրված են մարզպետարանի պաշտոնական ինտերնետային կայքէջում: Մարզպետի հիշատակած կայքէջում տեղեկություններ գրեթե չկան, իսկ մարզպետ Սահակյանի խուսափողական մարտավարությունը պարզ է. նա չի ցանկանում «իր ձեռքով» տրամադրել այն փաստաթղթերը, որի մասնակիցը իր եղբոր ընկերությունն է: «Հետքը» նշված տեղեկատվությունը մարզպետարանից ստանալու նպատակով դիմել է ՀՀ վարչական դատարան:

Администрация Арагацотна заключает дгоговоры о госзакупках с компанией брата губернатора
В рамках программы решения неотложных проблем правительство РА в 2014 г. выделило администрации Арагацотнской области более 300 млн драмов. Получив эти средства, администрация области заключила несколько договоров о выполнении подрядных работ с ООО “Ес ев На”, принадлежащем брату губернатора Наири Саакяну.
Компания была основана в 2006 г., и ее 100-процентным владельцем является брат губернатора Арагацотнской области Наири Саакян. Последний также занимает пост директора компании. В 2009 г., когда область возглавил Саркис Саакян, и после этого компания его брата стала более активно вовлекаться в программы, осуществляемые на государственные средства.
Несколько лет назад губернатор лично заключал договоры с компанией своего брата. Сейчас он стал более “объективным” и возложил эту функцию на руководителя аппарата администрации Арагацотна Грачика Геворкяна.
Так, в 2011 г. в рамках неотложной программы губернатор Саркис Саакян лично заключил с компанией своего брата договор о строительных работах на сумму 103 млн драмов, которые должны были быть осуществлены в школе общины Гехадзор. По другим договорам ООО “Ес ев На” за 156.5 млн драмов отремонтировало школу в общине Арагацаван и за 76.5 млн драмов школу в общине Кайк.
Победное шествие компании брата губернатора Саркиса Саакяна продолжилось и в 2012 г. Тогда опять-таки в рамках неотложной программы областная администрация заключила с компанией договор о частичном ремонте школы в общине Ехипатруш на сумму 39 млн драмов. За 6.5 млн драмов компания частично отремонтировала школу в селе Шамирам, за 33 млн драмов – школу в селе Оганаван и за 31 млн драмов – дом культуры в селе Агаракаван.
Братья Саакяны родом из села Диан Арагацотнской области. В 2012 г. губернатор заключил с компанией брата договор, по которому предстояло отремонтировать водовод в их родном селе. Стоимость договора составляла 2.6 млн драмов. В указанном году ООО “Ес ев На” за 28 млн драмов отремонтировало здание школы в общине Чарчакис и за 24 млн драмов – дом культуры в общине Беркарат.
В 2014 г. ООО Наири Саакяна продолжало участвовать в программах по решению неотложных проблем. В прошлом году договор с компанией “Ес ев На” стоимостью более 150 млн драмов заключил уже руководитель аппарата областной администрации Грачик Геворкян.
Отметим, что несколько лет назад о низком качестве строительных работ компании “Ес ев На” неоднократно сигнализировала и выступала с заявлениями бывший депутат Национального Собрания РА Анаит Бахшян, однако никакого результата добиться не удалось.
Другая компания, с которой администрация Арагацотна заключает крупные договоры, является ООО “ГРЭДШИН”. Собственником этой компании является житель села Парпи Григор Карапетян. Последний находится в близких отношениях с братьями Саакянами.
В 2014 г. областная администрация в рамках неотложной программы заключила с ООО “ГРЭДШИН” договор стоимостью 26 млн драмов о ремонте школы в общине Дзораглух. А за 9 млн драмов компания отремонтировала дом торжеств в общине Воскетас.
Благодаря близким связям с губернатором Саркисом Саакяном в программы, осуществляемые в области Арагацотн за счет бюджетных средств, вовлечено также ООО “Медисон Эйбл”. В прошлом году эта компания за 18.5 млн драмов отремонтировала дом быта в общине Ашнак. Ряд договоров с компанией был заключен и в 2012-2013 гг. За 9.3 млн драмов “Медисон Эйбл” отремонтировала пол в здании школы общины Рйя Таза, за 19 млн драмов – мост в общине Ошакан и т.д.
Hetq.am несколько раз обращался к губернатору Арагацотна Саркису Саакяну с письменным запросом, которым просил предоставить сведения о строительных работах, выполненных на бюджетные средства. Однако губернатор каждый раз отказывал нам, ссылаясь на то, что все необходимые сведения размещены на официальном сайте администрации области. Между тем на упомятом сайте сведений почти нет. Понятно, что губернатор не хочет предоставлять эти документы, имеющие отношение к компании его брата. Для получения необходимых документов Hetq.am обратился в Административный суд РА.