Վարդան Այվազյանին, թե գյուղացիներին. ո՞ւմ կտրվի Սամցխե-Ջավախքի լճում ձուկ որսալու իրավունքը
Հուլիսի 28-ին պարզ կդառնա, թե Սամցխե-Ջավախքի Տաբածղուր գյուղի բնակիչների պայքարն ըննդեմ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանի ինչպիսի հանգուցալուծում կստանա: Թբիլիսիի քաղաքային դատարանն այդ օրը կհրապարակի Վարդան Այվազյանի հիմնադրած «Լճեր» ՍՊԸ-ի դեմ Տաբածղուրի գյուղացիների հայցով վճիռը:
Հուլիսի 8-ին գործով վերջինն նիստն է տեղի ունեցել: Այն տևել է մոտ 30 րոպե: Դատական նիստին ներկա Տաբածղուր գյուղի բնակիչ Աշոտը «Հետքին» պատմեցին, որ չնայած «Լճեր» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչների պնդմանը, որ Տաբածղուր լիճը լցված խեցգետինները չեն կարող մանրաձուկ ուտել, այլ ընդամենը սանիտարական ֆունկցիա են կատարում, գյուղացիները դատարանին են ներկայացրել միջազգային փորձագետի կարծիքն առ այն, որ խեցգտինները ոչնչացնում են մանրաձուկը: Հետևաբար, Վարդան Այվազյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանից Տաբածղուր լիճը լցված խեցգետինների պատճառով է, որ ձկան ծավալները լճում էականորեն նվազել են: Դատավորը, սակայն, փորձագետի եզրակացությունը գործին չի կցել՝ պատճառաբանելով, որ այն ուշացած է, և ինքն արդեն պատրաստվում է վճիռը հրապարակել:
«Իրենց փաստաբանն ասաց, որ իբր մենք ուզում ենք թալանել լիճը, բայց եթե մենք նման բան ուզենայինք, մենք դատի չէին տա, մենք արգելք չէինք դնի լճին, մենք օրենքով ենք ուզում գործել և լճում ձուկ որսալու իրավունք ստանալ»,-ասաց գյուղացին:
Դատավորի պահվածքից տաբածղուրեցիները կասկածում են, որ Վարդան Այվազյանն արդեն իր ծանոթություններով միջամտել է գործին, այլապես դատարանը չէր մերժի փաստաթուղթը գործին կցելու իրենց միջնորդությունը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Վարդան Այվազյանի համագյուղացիները՝ Սամցխե-Ջավախքի Բորժոմի շրջանի Տաբածղուր գյուղի բնակիչները, դատի են տվել պատգամավորի ընկերությանը: Նրանք պահանջում են անվավեր ճանաչել և դադարեցնել Տաբածղուր լճում ձկնորսությամբ զբաղվելու Վարդան Այվազյանի հիմնադրած «Լճեր» (შპს "ტბები" ) ընկերության արտոնագիրը և իրենց տրամադրել Տաբածղուր լձում ձուկ որսալու առաջնային իրավունքը:
Եթե հուլիսի 28-ին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը չբավարարի գյուղացիների պահանջը, նրանք բողոքարկելու են վճիռը վերադաս ատյանում և մտադիր են, ինչպես իրենք են ասում, գնալ մինչև վերջ:

Вардан Айвазян против табацхурцев: кому будет предоставлено право на ловлю рыбы в озере?
28 июля станет ясно, какой исход будет иметь борьба жителей села Табацхур в Самцхе-Джавахке против депутата Национального Собрания РА Вардана Айвазана. В этот день Тбилисский городской суд огласит решение по иску табацхурцев против основанного Айвазяном ООО “Лчер”.
8 июля состоялось последнее судебное заседание, которое длилось около 30 минут. Присутствовавший на заседании житель Табацхура Ашот расскаал Hetq.am, что несмотря на утверждение представителей ООО о том, что запущенные в озеро раки не могут есть мальков и выполняют всего лишь санитарную функцию, крестьяне представили суду мнение международного эксперта о том, что раки уничтожают мальков. Следовательно, привезенные из Армении по инциативе Вардана Айвазана и запущенные в озеро Табацхур раки привели к существенному сокращению количества рыбы. Однако судья не приобщел к делу заключение международного эксперта, сославшись на то, что оно опоздало и что он уже собирается огласить решение.
“Их адвокат заявил, что мы якобы хотим разграбить озеро. Но если б у нас было такое намерение, мы бы не обратились в суд и не наложили запрет на озеро. Мы хотим действовать по закону и получить право на ловлю рыбы”,- сказал житель села.
Исходя из поведения судьи, табацхурцы подозревают, что Вардан Айвазян уже задействовал своих знакомых для вмешательства в судебный процесс, в противном случае суд не отклонил бы ходатайство о приобщении к делу документа.
Напомним, что земляки депутата НС РА Вардана Айвазяна, жители села Табацхур Боржомского района Самцхе Джавахка, подали в суд на основанную им компанию. Они требуют признать недействительной выданную компании ”Лчер” (შპს "ტბები") лицензию на рыболовство в озере Табацхур и первоочередное право на ловлю рыбы предоставить им.
Если 28 июля Тблисский городской суд не удовлетворит требование табацхурцев, то они обжалуют решение в вышестоящей судебной инстанции. Сельчане говорят, что готовы идти до конца.