Արձանախեղդ Գյումրին. գումարների փոշիացում
Հաշվառման վերջին տվյալների համաձայն՝ Գյումրիում կա 99 արձան եւ կիսանդրի: Դա շա՞տ է, թե քիչ Գյումրիի նման փոքր, աղքատության ճիրաններից դուրս պրծնելու գերմարդկային ճիգեր անող քաղաքի համար, պե՞տք է արդյոք շարունակել գումարներ ծախսել նոր արձանների պատվերների վրա եւ արդյո՞ք ամեն արձան, որ դրվում է, կարելի է արվեստի գործ համարել: Հարցն ուղղված է գյումրեցի արվեստաբան Արաքսյա Մարգարյանին:
«Շատն ու քիչը չեմ կարող ասել, բայց որ հատկապես վերջին 10 տարվա ընթացքում տեղադրված արձանների 90 տոկոսը ոչ մի աղերս չունի արվեստի հետ՝ միանշանակ է, եւ կարծում եմ, այն ինչ ծախսվել է դրանց վրա, պարզապես գումարների փոշիացում է եղել»,- զրուցակիցս մի պահ լռում է, հետո հարցնում. «Իսկ գիտե՞ք, թե ինչու Գյումրու կենտրոնական հրապարակում դրվեց «Վարդանանց» արձանախումբը, որովհետեւ նախկին քաղաքապետը մեծ ցանկություն ուներ իր անունը որեւէ կերպ անմահացնելու: Արձանախումբը դրվեց, հրապարակն էլ կոչվեց Վարդանանց, թեպետ թե տեղադրման վայրի, թե հենց արձանախմբի վերաբերյալ կային իրարամերժ կարծիքներ՝ հիմնականում բացասական»:
| Արաքսյա Մարգարյան |
Արվեստաբան Արաքսյա Մարգարյանի համոզմամբ՝ յուրաքանչյուր արձան, կիսանդրի եւ, ընդհանրապես, հանրային վայրերում տեղադրված ցանկացած արվեստի գործ տվյալ բնակավայրի այցեքարտն է եւ հարց է, թե դրանք որքանով են համապատասխանում «արվեստի գործ» կոչմանը, որքանով են արտացոլում տվյալ ժամանակաշրջանը եւ արդյոք իրենց մեջ կրում են ճիշտ ուղերձներ:
Խորհրդային տարիներին սովորաբար կանգնեցվում էին հայտնի հեղափոխականների, բանվորագյուղացիական դասակարգի ներկայացուցիչների, ճանաչված ու սիրված պոետների, էպոսների հերոսների արձաններ: Ուղերձն էլ պարզ ու հասկանալի էր՝ ուժի, հաղթանակի, աշխատանքի, արվեստի, նախնիների մեծարում: Գյումրին եւս բացառություն չէր: Այդ տարիներից քաղաքին ժառանգություն մնացած հրաշալի գործեր են համարվում դրամատիկական թատրոնի դիմաց տեղադրված քանդակագործ Նիկողոսյանի հեղինակած Ավետիք Իսահակյանի արձանը եւ քանդակագործ Արա Սարգսյանի «Մայր Հայաստանը»: Քաղաքում մինչեւ օրս էլ պահպանվում են հեղափոխական գործիչ Ստեփան Շահումյանի եւ մանածագործ աղջկա արձանները:
«Արվեստի հանդեպ այսօր ցավոք կա շատ նեղ, սուբյեկտիվ մոտեցում,- ասում է Արաքսյա Մարգարյանը,- եթե խորհրդային տարիներին կար գեղարվեստական խորհուրդ՝ ճարտարապետներից, նկարիչներից, արվեստաբաններից կազմված եւ այդ խորհուրդն էր որոշում, թե ինչ տեղադրել, ինչպես եւ երբ, ապա հիմա այդ որոշումները կարելի է ասել կուլիսային են կամ միանձնյա»:
Աշոտ Ողորմած
Գյումրիում արձանաբումը սկսվեց Վարդան Ղուկասյանի կառավարման տարիներին: Քաղաքի օրվա տոնակատարությունների հետ կապված անպայման որեւէ արձանի բացում էր նախանշվում: Աշոտ Ողորմած արքայի արձանի բացումը տեղի ունեցավ 2008թ-ին «Քաղաքի օր» տոնակատարության ժամանակ: Բագրատունիներից կոնկրետ այս արքային հավերժացնելը կապված էր «ողորմած» բնորոշման հետ: Պատմությունը վկայում է, որ Աշոտ Գ Բագրատունին բարեգործ էր, նրա կառավարման տարիներին երկրի գլխավոր քաղաքներում բացվել են դպրոցներ, հիվանդանոցներ, անկելանոցներ: Խոսակցություններ էին պտտվում այն ժամանակ, որ կանգնեցնելով հենց Աշոտ Ողորմած արքայի արձանը, Վարդան Ղուկասյանը առաջին քայլն է անում սեփական բարության ու ողորմածության մասին լեգենդներ հյուսելու ճանապարհին:
«Ոչ գեղարվեստորեն, ոչ ընտրված դիրքով, ոչ մի ձեւով արդարացված չէ այդ արձանը, այն էլ քաղաքի կենտրոնում,- նկատում է արվեստաբանը,- գաղափարը վատը չէր, սակայն արդյունքն էր հիասթափեցնող: Կամ վերցնենք Արտուշ Պապոյանի Հայհուհու արձանը, որ դրվեց նախկին Լենինի հրապարակում: Սկզբում արձանը կոչվեց «սրբուհի», որովհետեւ լուսապսակ կար գլխին, որը Սրբազանի պահանջով հանվեց, հետո դարձավ «հայհուհի», սակայն նույնիսկ դա չօգնեց, քանի որ այդպես էլ ոչ մի կերպ չկապվեց այդ հրապարակի հետ: Արհեստականորեն ներմուծված տարրի տպավորություն է թողնում: Նույն այդ արձանը, եթե դրվեր մեկ այլ գողտրիկ վայրում , շատ ավելի համեստ ու ցածրիկ պատվանդանի վրա, շատ ավելի շահեկան կդիտվեր: Նույն խայտառակ վիճակում է Անանիա Շիրակացու արձանը, որ ավելի շուտ ձմեռ պապ է հիշեցնում՝ ինչ որ անհասկանալի կիսագնդի վրա կանգնած»:
Անանիա Շիրակացի
Մի քանի տարի առաջ, հանրապետական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցի ժամանակ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանն այսպիսի միտք էր արտահայտել Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի վերաբերյալ. «Իր ամբարտավանությունն այնքան է, որ ինքը քաղաքում ամենաբարձրն է իրեն կարծում, քաղաքում բոլորն իրենից ցածր են եւ թեմի առաջնորդը, եւ մարզպետը: Նա իր եսն է ամենից բարձր դասում: Ֆյուրերն է՝ գահի վրա իր եսն է՝ հետո Աստված, կամ Աստված՝ նույնացած իր հետ: Ինչպես քաղաքն է նույնացած իր եսի հետ, որովհետեւ էստեղ ուզենա՝ արձան կդնի, էնտեղ ուզենա՝ բոստան կցանի, ինչ ուզենա կանի քաղաքի հետ»:
Ներկայիս իշխանություններն ամեն առիթով շեշտում են, որ նախորդի քաղաքականությունը շարունակելու ցանկություն չունեն, սակայն արդյո՞ք միշտ է դա նրանց հաջողվում: Գյումրի քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանն, ով աշխատել է նաեւ նախկին քաղաքապետի օրոք՝ համեմատելու բան շատ ունի: Համաձայն է մտքի հետ, որ քաղաքի կենտրոնը պարզապես արձանախեղդ է, սակայն դրանց առատության մեջ վատ բան չի տեսնում: Հպարտությամբ հայտարարում է, որ «Կումայրի արգելոց» թանգարանին կից ստեղծել են քանդակների թանգարան:
| Հենրիկ Գասպարյան |
Նման գաղափար տեղական իշխանություններին «հուշել» էր 2013թ-ին Գյումրիում անցկացված «Քանդակագործների միջազգային սիպոզիումի» հեղինակը, ով էլ նշանակվել է նորաստեղծ, բացօթյա թանգարանի տնօրեն: «Մենք «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի տարածքում տեղ ենք առանձնացրել, որտեղ պիտի հավաքենք արձաններ տարբեր բնակավայրերից, ասենք Լենինի արձանները, կիսանդրիները, որոնք ճիշտ է՝ հանվել են, բայց ոչնչացված չեն»,- հավելում է Հենրիկ Գասպարյանը:
Նա նկատում է, որ միտքը օրիգինալ է եւ կարող է զբոսաշրջիկների հոսք ապահովել: Անդրադառնալով Գյումրիում արձանների տեղադրման կարգին՝ Հենրիկ Գասպարյանը նշեց, որ այն կատարվում է երկու եղանակով՝ քաղաքապետարանի պատվերով եւ բարերարների առաջարկությամբ:
«Դե նախկինում դա միանձնյա էր որոշվում, իսկ հիմա հանձնաժողով գոյություն ունի, որի մեջ մտնում են ճարտարապետներ, արվեստագետներ եւ գեղարվեստական խորհուրդն է որոշում, թե ինչ արձան դրվի, տեղադրման վայրը եւս քննարկվում է խորհրդում»,- ասում է Գյումրու գլխավոր ճարտարապետը:
Սայաթ Նովա
Ներկա քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի օրոք Գյումրիում երեք արձան է տեղադրվել՝ Կլկլան բաժակի (Մուշուրբա), Սայաթ-Նովայի եւ «Վերածնունդ» հուշարձանը եւ երեքն էլ հասցրել են արժանանալ քննադատության: Ըստ Հենրիկ Գասպարյանի՝ ժամանակն ամեն ինչ իր տեղն է դնում եւ ժամանակի քննությանը չդիմացած գործերն ապագայում կհեռացվեն ասպարեզից, ինչպես եղավ խորհրդային շրջանում կանգնեցված հեղափոխականների արձանների հետ:
«Ցանկացած արձան, ցանկացած գործ ժամանակի եւ տարածության մեջ է արժեւորվում: Ոչ մի քանդակագործ՝ սկսած Միքելանջելոյից, չէր կարող ասել, գիտե՞ք ինչ, ես հիմա իրիկունը նստում եմ մի հատ գլուխգործոց եմ ստեղծում: Քոչարի կերտած Սասունցի Դավթի արձանը, որ մեր սիմվոլն է ու հրաշալի ստեղծագործություն է, էլի միանգամից չի ընդունվել: Քննադատել են, ձին կարուսելի ձիու հետ են համեմատել, ասել են պոչն է հաստ եւ այլն: Արձանի արժեւորումը եկավ հետո: Հիմա ասում են, թե Սայաթ-Նովան իրեն նման չէ կամ թե կուզիկ է՝ մեջքը կարճ է, բայց նկատենք, որ ամեն մի արվեստագետ նախ սեփական պրիզմայով է անցկացնում ստեղծելիք կերպարը: Եվ հետո, ցանկացած քանդակ դիտման 360 կետ ունի, գուցե դու՞ք ճիշտ անկյունից չեք դիտել»,- հակադարձում է Հենրիկ Գասպարյանը:
Արվեստաբան Արաքսյա Մարգարյանի համոզմամբ՝ անգամ 360-ը 2-ով բազմապատկելու եւ դիտելու պարագայում էլ հնարավոր չէ չնկատել Սայաթ Նովայի արձանի թերությունները, ինչպես նաեւ Աշոտ Ողորմածի, Անանիա Շիրակացու, Շառլ Ազնավուրի եւ մի շարք այլ գործերի, որոնք տեղադրվել են առանց գեղարվեստական արժեքը հաշվի առնելու:
Վերածնունդ հուշարձան
«Խաղաղության օղակը, որ հիմա կոչվում է Բագրատունյաց պուրակ, վերածվել է խեղճուկրակ բոմժանոցի: Պուրակի հենց միջնամասում տեղադրվեց Ֆրիդ Սողոյանի երկինք կարկառված, խորհրդային, թե որ տարիներից մնացած մտածելակերպով ստեղծված «Վերածնունդ» կոչվող հուշարձանը: Եթե այն նվիրված է 1915թ-ի զոհերի հիշատակին՝ ապա ինչ գործ ունի կենտրոնական զբոսայգում,- հարցնում է արվեստաբանը,- իսկ եթե վերածնունդ է խորհրդանշում՝ այդ որ օրվանից է երկինք պարզված աղաչական ձեռքերը՝ մեջն էլ խաչ, համարվել վերածննդի սիմվոլիկա: Անհասկանալի է, եւ այստեղ մի ենթադրություն կա, որ այն պարտադրված է եղել քաղաքին: Այգու թիկունքում Աշոտ Ողորմածի խեղճուկրակ արձանն է՝ ոչ մի վեհություն, անգամ կեցվածքն արքայական չէ, իսկ ձին ավելի շուտ ավանակ է հիշեցնում: Անհասկանալի արձանների շարքն այդ տարածքում վերջերս համալրեց Արտուշ Պապոյանի հեղինակած Սայաթ Նովան, որ թե թիկունքից, թե դիմացից, թե կողքից նայելու դեպքում անգամ ողորմություն խնդրողի տպավորություն է թողնում»:
Արվեստաբանը դեմ է նաեւ բարերարների կողմից քաղաքին պարտադրված իբրեւ թե արվեստի գործերին: Եվ ցանկացած առաջարկի ընդունումն էլ քաղաքային իշխանությունների կողմից համարում է աղքատի հոգեբանություն: Չի կարելի վերցնել այն, ինչ տալիս են՝ «նվեր տված ձիու ատամներին չեն նայում» սկզբունքով:
«Եվ հետո, ի՞նչ է նշանակում բարերարն առաջարկեց: Բարերարը շատ բան կարող է առաջարկել, պիտի ընդունե՞նք, այդքան աղքատ ու անճա՞ր ենք, քաղաքում էլ արվեստից հասկացող չի մնացե՞լ, որ ասի, մի րոպե, դա մեզ պետք չէ: «Վերածնունդ» հուշարձանի բացման օրը հայտարարում են, որ շնորհիվ դրա բարեկարգվեց այգին: Այսինքն, որ արձանը չտեղադրվեր, այգին չէ՞ր բարեկարգվելու: Սա էլ արդարացման նո՞ր միջոց է: Արվեստին պետք չէ վերաբերվել աղքատ ազգականի հոգեբանությամբ»,- նկատում է Արաքսյա Մարգարյանը:
Ավետիք Իսահակյան
Գյումրու գլխավոր ճարտարապետն այս առումով մեկ արդարացում ունի: Նրա կարծիքով քաղաքում տեղադրված արձանները պիտի անցնեն ժամանակի քննությունը:
«Ավետիք Իսահակյանի արձանը, որ տեղադրվել է խորհրդային տարիներին, հեղինակն էլ արժանացել է մրցանակի, ընդունվել է միանգամից եւ առ այսօր էլ դիմանում է ժամանակի փորձությանը: Արմեն Տիգրանյանի արձանը եւս հաջողվածներից է, ինչպես նաեւ Ստեփան Շահումյանի, որ մինչեւ օրս կա, չի ապամոնտաժվել,- նկատում է Հենրիկ Գասպարյանը,- մեր հաջորդ սերունդներն էլ տեսան, որ ասենք էս արձանը էն չէ, պիտի տեղափոխվի, երեւի կտեղափոխեն, որովհետեւ ամեն ժամանակշրջան, ամեն մի սերունդ իրենն է կերտում»:
Արվեստաբան Արաքսյա Մարգարյանի համոզմամբ՝ անճաշակ, ոչ նպատակային, ասելիք չունեցող արձանների տեղադրումը քաղաքում պայմանավորված է նաեւ որոշ քանդակագործների «կոմերցիոն» հռչակով: «Ինչո՞ւ պիտի մենք պարտադիր ունենանք Ֆրիդ Սողոյանի գործերը: Ինչո՞ւ են պատվերներ տալիս միշտ միեւնույն մարդկանց: Գյումրին ունի Ալբերտ Վարդանյան՝ կրեատիվ մտածողությամբ քանդակագործ, ում գործերը կարող ես տեսնել Գերմանիայում, բայց ոչ իր հարազատ քաղաքում: Մենք ունենք Զավեն Կոշտոյանի նման արվեստագետ, ում գործերը չկան քաղաքի կենտրոնում: Հետաքրքիր մտածողությամբ երիտասարդ քանդակագործներ են ապրում Գյումրիում, ովքեր գործունեության ասպարեզ են փնտրում: Տվեք նրանց այդ նույն գումարը եւ հավատացեք, որ կունենանք շատ ավելի հետաքրքիր արվեստի ստեղծագործություններ, քան այն, ինչ այդպես անխղճորեն լցրած է քաղաքում»:
Արձանապատո՞ւմ, թե՞ գումարների փոշիացում
Գյումրու քաղաքապետարանի ֆինանսատնտեսական բաժնի պետ Լենա Ջիլավյանը վերջին 10 տարում արձանների ու կիսանդրիների պատրաստման եւ տեղադրման վերաբերյալ ոչ բոլոր պայմանագրերն է կարողանում ներկայացնել: Ասում է նախկիններն այնքան էլ թափանցիկ չեն աշխատել, պայմանագրերն էլ բավական «լղոզված» ձեւով են կազմվել՝ նշելով, որ ոչ բոլոր պայմանագրերում է առկա եղել տրամադրված գումարի չափը:
«Բացի այդ էլ, որոշների գումարները մենք ենք վճարել, այսինքն նախկին իշխանություններն այդ մասով էլ էին պարտքեր կուտակել»,- նկատում է Լենա Ջիլավյանը,- օրինակ «Վարդանանց» արձանախումբը, որի բացումը տեղի է ունեցել 2009թ-ին, ըստ պայմանագրի կատարված աշխատանքի, արժեքը կազմել է 54 մլն 600 հազար դրամ, որից միայն արձանախմբի համար հեղինակ Արտուշ Պապոյանին նախատեսվել է վճարել 38 մլն դրամ, որի մի մասն էլի մենք ենք վճարել, նախկինը պարտք է մնացել»:
Նույն քանդակագործի մեկ այլ աշխատանքի՝ «Հայուհու» արձանի համար նախատեսված պայմանագիրը քաղաքապետարանի գլխավոր ֆինանսիստն այդպես էլ չէր գտել: Օգնության է գալիս գլխավոր ճարտարապետը: «Նախկին քաղաքապետը Արտուշ Պապոյանին այդ արձանի դիմաց չի վճարել՝ «բարթերի» սկզբունքով է վարվել: Ես չգիտեմ ինչ տիպի խոսակցություն է եղել իրանց միջեւ, բայց «Հայուհու» արձանի դիմաց Պապոյանը ստացավ քաղաքի Պատկերասրահի շենքը՝ որպես սեփականություն, որն էլ հետագայում վարձակալությամբ տրվեց խանութատերերի»,-ասում է Հենրիկ Գասպարյանը:
«Աշոտ Ողորմած»-ի այնքան չարչրկված արձանի համար քանդակագործ Ֆերդինանտ Առաքելյանը ստացել է 28 մլն դրամ: Մեկ այլ արձանի՝ Սամվել Պետրոսյանի «Անանիա Շիրակացու» վերաբերյալ առկա է 31 մլն դրամի պայմանագիր, սակայն հայտնի է, որ Վարդան Ղուկասյանը հրաժարվել էր վճարել կատարված աշխատանքի դիմաց, իսկ քանդակագործն էլ բացման օրը լրատվամիջոցներին տեղեկացրել էր, որ դա իր նվերն է քաղաքին:
2006թ-ին տեղադրված գուսաններ Շերամի եւ Ջիվանու արձանների համար համայնքային բյուջեից քանդակագործ Արտուշ Պապոյանին վճարվել է 11 մլն 761 հազար դրամ: 5 մլն դրամ արժեցել է Պոլոզ Մուկուչի արձանը: Այս տարվա մայիսին տեղադրված Սայաթ-Նովայի արձանի համար էլ բյուջեից հատկացվել է 7 մլն դրամ:
Երկրաշարժի զոհերի հուշարձան
Ֆրիդ Սողոյանի վերջին տարիներին Գյումրիում տեղադրված աշխատանքների վերաբերյալ եւս պայմանգրեր չկան: Քանդակագործի «Վերածնունդը» մոսկվայաբնակ բարերարի ցանկությունն էր եւ կենտրոնական զբոսայգում տեղադրվեց այս տարվա ապրիլի 24-ին, Ամենափրկիչ եկեղեցու բակում գտնվող երկրաշարժի զոհերին նվիրված հուշարձանի համար գումարներ են փոխանցվել պետբյուջեից եւ համայնքային բյուջեից, իսկ «Դուդուկահարներ» արձանախմբի վերաբերյալ որեւէ տեղեկություն այդպես էլ չգտնվեց:
2012 թ-ի մարտին նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հերթական «արքայավայել» պատվերն էր ձեւակերպել երեւանաբնակ քանդակագործ Գեւորգ Գեւորգյանին: «25 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով պղնձակոփ գործ է դա, որ պատկերում է հայոց 13 թագավորներին եւ Տիգրան Մեծին մարտակառքով,- պարզաբանում է Լենա Ջիլավյանը,- մեզ 11 մլն դրամի կատարողական են ներկայացրել, որից 7 մլն-ը վճարել էին նախկինները, իսկ 4 մլն դրամը մենք ենք տվել: Սակայն ընդունում-հանձնում չի եղել քանդակի, ինչ որ կիսատ գործեր կան, անցած տարի էլ մահացավ Գեւորգ Գեւորգյանը եւ հիմա չգիտենք, թե դա երբ կհանձնվի քաղաքին»:

Гюмри: скульптурный бум или распыление средств?
По последним данным учета в Гюмри имеется 99 памятников и бюстов. Много это или мало? Нужно ли маленькому городу, прилагающему нечеловеческие усилия для того, чтобы вырваться из тисков бедности, продолжать тратить деньги на скульптурные заказы и можно ли любой устанавливаемый памятник считать произведением искусства? С этими вопросами мы обратились к искусствоведу из Гюмри Араксии Маркарян.
“Мало это или много, затрудняюсь сказать, но то, что 90 процентов скульптур, установленных за последние десять лет, ничего общего с искусством не имеют, однозначно. И я думаю, что потраченные на них деньги - это просто распыление средств”,- отметила наша собеседница. Затем, сделав небольшую паузу, она продолжила: “А знаете, почему на центральной площади Гюмри была установлена скульптурная композиция “Вардананц”? Потому что бывший мэр (Вардан Гукасян) очень хотел увековечить свое имя. После установки скульптурной группы площадь тоже получила название “Вардананц”, хотя и о месте установки, и о скульптурной композиции высказывались взаимоисключающие мнения. В основном отрицательные”.
| Араксия Маркарян |
Араксия Маркарян убеждена, что любой памятник, бюст и вообще любое устанавливаемое в общественном месте произведение искусства является визитной карточкой данного населенного пункта, поэтому необходимо учитывать, насколько эти работы соответствуют званию “произведение искусства”, в какой мере они отражаютэпоху и несут ли в себе правильные мессиджи.
В советские годы обычно ставили памятники видным революционерам, представителям рабочего класса и крестьянства, известным поэтам, героям эпосов. А мессиджи были простыми и понятными: прославление силы, победы, труда, искусства, предков. Гюмри не был исключением. Прекрасными работами, доставшимися Гюмри с того времени, считаются установленный перед драматическим театром памятник Аветику Исаакяну работыНикогосяна и памятник “Мать-Армения” работы Ара Саркисяна. В городе до сих пор сохранились скульптуры революционного деятеля Степана Шаумяна и девочки за прялкой.
“К сожалению, сегодня к искусству проявляется субъективный подход,- говорит Араксия Маркарян. – Если в советское время существовал худсовет, состоявший из архитекторов, художников, искусствоведов, который решил, что устанавливать, как и когда, то сейчас эти решения прнимаются, можно сказать, за кулисами и единолично”.
Ашот Милостивый
Скульптурный бум в Гюмри начался в годы правления мэра Вардана Гукасяна. Каждый год в День города проходила церемония открытия какого-нибудь памятника. Памятник Ашоту Милостивому был установлен в 2008 г. Увековечение этого царя из династии Багратидов было связано с его характеристикой “милостивый”. История свидетельствует о том, что Ашот Г Багратуни был благотворителем,в годы его правления в главных городах страны открывались школы, больницы. Между тем при бывшем мэре начали поговаривать о том, что установкой памятника царю Ашоту Милостивому Вардан Гукасянстремится к тому, чтобы начали слагать легенды о его собственной доброте и милости.
“Армянка”
“Ни в художественном отношении, ни в каком-либо другом плане этот памятник, да еще установленный в центре города, себя не оправдал,- отметила Араксия Маркарян. – Идея была неплохая, но результат разочаровал. Или возьмем скульптуру “Армянка” работы Артуша Папояна, которая установлена на бывшей площади Ленина. Сперва она называлась “Святая”, однако по требованию Католикоса была переименована в “Армянку”. Но и это не помогло, поскольку скульптура не увязывалось с площадью и оставляла впечатление чужеродного элемента. Если б эта работа была установлена в более уютном месте, на низком постаменте, то произвела бы более выгодное впечатление. Безобразной является и скульптура Анании Ширакаци, которая больше напоминает Деда Мороза, стоящего на непонятном полушарии”.
Анания Ширакаци
Несколько лет назад в интервью СМИ предводитель Ширакской епархии епископ Микаел Аджапанян высказал следующую мысль о бывшем мэре Гюмри Вардане Гукасяне: “Выше всех он ставитсвое “я”. Это восседающий на троне фюрер. Сперва его “я”, а потом уже Бог. Или отождествляемый с ним Бог. Он может установить памятник там, где захочет, посадить огород там, где захочет. Он делает с городом все, что хочет”.
Нынешние власти по каждому поводу заявляют, что не хотят продолжать прежнюю политику. Но разве это им удается? Главный архитектор города Генрих Гаспарян, работавший и при бывшем мэре, согласен с тем, что в Гюмри происходит скульптурный бум, однако ничего плохого в изобилии памятников он не видит. Гаспарян с гордостью говорит о том, что при заповеднике “Кумайри” создан музей скульптур.
| Генрих Гаспарян |
Эту идею подсказалместным властям автор Международного симпозиума скульпторов, организованного в Гюмри в 2013 г., который и был назначен директором новосозданного музея под открытым небом. “На территории мемориального комплекса “Мать-Армения” мы выделили место, где планируем собрать памятники из различных населенных пунктов. Например, памятники и бюсты Ленина, которые уже демонтированы, но не уничтожены”,- сказал главный архитектор.
Касаясь порядка установки скульптур в Гюмри, он отметил, что это делается двумя путями: по заказу мэрии и при содействии благотворителей.
Саят-Нова
При действующем мэре Самвеле Баласаняне в Гюмри были установлены три скульптуры, и все они подверглись критике. Генрих Гаспарян уверен, что время все расставит по своим местам, и не выдержавшие испытание временем работы уйдут с арены, как это произошло с установленными в советское время памятниками революционерам.
По мнению искусствоведа Араксии Маркарян, не заметить недостатки скульптуры Саят-Новы, Ашота Милостивого, Анании Ширакаци, Шарля Азнавура и других произведений, которые были установлены без учета их художественной ценности, невозможно.
Памятник “Возрождение”
“Кольцо Мира, которое сейчас называется сквер Багратуняц, превратилось в бомжатник. В центре сквера установлена скульптура Фрида Согояна “Возрождение” – простертые к небу две руки, отражающие то ли советское, то ли еще какое-то мышление. Если памятник посвящен жертвам 1915 г., то почему он установлен в Центральном парке? – недоумевает искусствовед. – А если это символ возрождения, то с каких пор поднятые в мольбе к небу руки, да еще держащие крест, считаются символом возрождения? Здесь можно предположить, что скульптура была навязана городу. В дальней части парка находится жалкий памятник Ашоту Милостивому, который не отражает его величия, а конь скорее напоминает осла. Этот ряд непонятных скульптур недавно пополнил памятник Саят-Нове Артуша Папояна, который со всех точек напоминает фигуру человека, просящего милостыню”.
Араксия Маркарян против так называемых произведений искусства, навязываемых городу благотворителями. Нельзя брать все, что дают – по принципу “дареному коню в зубы не смотрят”.
Аветик Исаакян
“Памятник Аветику Исаакяну, который был установлен в советское время, а его автор удостоился премии, был принят сразу и до сих пор выдерживает испытание временем. Удачными работами следует считать также памятники Армену Тиграняну и Степану Шаумяну. Последний до сих пор не демонтирован”,- заметил Генрих Гаспарян.
Араксия Маркарян убеждена, что установка в городе безвкусных, ни о чем не говорящих памятников обусловлена “коммерческой” славой некоторых скульпторов. “Почему нас должны заставлять иметь работы Фрида Согояна? Почему заказы всегда получают одни и те же люди? В Гюмри есть Альберт Варданян, скульптор с креативным мышлением, чьи работы можно увидеть в Германии, но не в родном городе. У нас есть такой скульптор, как Завен Коштоян, скульптур которого тоже нет в центре города. В Гюмри живут молодые скульпторы с интересным мышлением, которые ищут арену для деятельности. Дайти им эти суммы и будьте уверены, что получите гораздо более интересные произведения искусства, чем те, которыми бессовестно заполнен гогрод”.
Скульптурный бум или распыление средств?
Начальник финансово-экономического отдела мэрии Гюмри Лена Джилавян не смогла представить все договоры об изготовлении и установке памятников и бюстов за последние 10 лет. По ее словам, прежнее руководство работало не очень прозрачно, договоры составлялись довольно “размыто”. “Так, согласно договору,стоимость скульптурной группы “Вардананц”, открытие которой состоялось в 2009 г., составила 54 млн 600 тыс. драмов. Атору предусматривалось заплатить 38 млн драмов. Часть этих денег заплатили мы, бывшие руководители остались должны”.
Договор по другой работе того же скульптора – “Армянки” – главный финансист мэрии так и не нашла. На помощь пришел главный архитектор. “Бывший мэр не заплатил Артушу Папояну за эту скульптуру, действовали по принципу бартера. Я не знаю, как они договаривались, но за скульптуру “Армянки” Папоян получил здание городской картинной галереи с правом собственности. В дальнейшем он сдал здание в аренду владельцам магазинов”,- рассказал Генрих Гаспарян.
За раскритикованный памятник Ашоту Милостивому скульптор Фердинанд Аракелян получил 28 млн драмов. В отношении памятника Анании Ширакаци работы Самвела Петросяна существует договор на сумму 31 млн драмов. Известно, однако, что Вардан Гукасян отказался заплатить за выполненную работу, а скульптор в день открытия сообщил СМИ, что это его подарок городу.
За установленные в 2006 г. памятники гусанам Шераму и Дживани автору Артушу Папояну из общинного бюджета было заплачено 11 млн 761 тыс. драмов. В 5 млн обошлась скульптура Полоза Мукуча. На установленный в мае этого года памятник Саят-Нове из бюджета было выделено 7 млн драмов.
Памятник жертвам землетрясения
Договоры отсутствуют и по установленнымза последние годы в Гюмри работам Фрида Согояна. Установка скульптуры “Возрождение” была желанием благотворителя из Москвы. Открытие скульптуры состоялось 24 апреля этого года в Центральном парке города. Деньги на памятник жертвам землетрясения, который находится во дворе церкви Аменапркич, были перечислены из госбюджетав общинный бюджет. Ну а сведения о скульптурной группе “Дудукисты” так и не нашлись.
В марте 2012 г. бывший мэр Вардан Гукасян поручил скульптору из Еревана Геворку Геворкяну создать очередную“царскую” скульптурную композицию. “Это работа стоимостью 25 млн драмов, которая изображает стоящих на боевой колеснице 13 армянских царей и Тиграна Великого,- пояснила Лена Джилавян. – Нам выделили 11 млн драмов, из которых 7 млн заплатили бывшие, а 4 млн – мы. Однако сдачи-приема скульптуры не было, часть работы пока не закончена. В прошлом году Геворк Геворкян умер, и теперь мы не знаем, когда скульптура будет передана городу”.