19 տարեկանից 23-րդ տարին բանտում գտնվող քաղաքացին դարձել է հաշմանդամ
Վանաձորի բնակիչ Վահագն Մարուքյանը կալանավորվել է 1993 թ.-ին՝ 19 տարեկանում: 1994 թ.-ին ՀՀ Գերագույն դատարանի դատավճռով նա դատապարտվել է մահապատժի (2003թ.-ից ՀՀ նախագահի հրամանագրով մահապատիժը փոխարինվել է ցմահ ազատազրկմամբ): Մարուքյանը մեղավոր է ճանաչվել Վանաձորի Ռազմական ոստիկանության պետի դիտավորյալ,կանխամտածված սպանության մեջ:
Դատավճռի հիմքում դրվել է նաև նրա ինքնախոստովանական ցուցմունքը: «Ոստիկանության քաղաքային վարչությունում բռնելուց հետո էնքան են խոշտանգել, որ գրել եմ՝ ես եմ սպանել: Եկան ասեցին՝ Վահրամ Խորխոռունին իրա շքախմբով եկել ա ու հրաման ա տվել, որ եթե չի ասում, որ ինքն ա, ուրեմն քաղմասից հանեք ու խփեք: Առավոտ գիշերով հանեցին դռան դեմը, հրեցին ու կրակեցին հետևիցս: Հիմա էլ գնդակը մարմնիս մեջ ա: Դրանից հետո ասեցի՝ ինչ կասեք, էն էլ կգրեմ: Ու իմ վրա վերցրեցի սպանությունը: Էլ ուրիշ ճար չունեի»,- պատմեց 42-ամյա Վահագն Մարուքյանը, ով արդեն 23-րդ տարին գտնվում է անազատության մեջ:
«Խցի պատերը խոնավությունից բառիս բուն իմաստով թափվում են, հոդերի հիվանդություն ունեմ, մատներիս ոսկորները ծռվել են, պատերից բռնվելով հազիվ ոտերս քարշ եմ տալիս»,- ասաց «Հետքին» «Դատապարտյալների հիվանդանոցից» ահազանգած 23-րդ տարին բանտում գտնվող ցմահ բանտարկյալ, 2-րդ կարգի հաշմանդամ Վահագն Մարուքյանը: 2,4 տարի «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» գտնվող դատապարտյալն ասաց, որ մշտապես խցային վատ պայմանների հարցը բարձրացրել է:
Դատապարտյալը արդեն 3-րդ տարին բարձրաձայնում է նաև ռեժիմի փոփոխության ու պայմանական վաղաժամկետ ազատման հարցերի մասին. «Ո՛չ իմ ռեժիմն են փոխում, փակից անցնեմ գոնե կիսափակ ռեժիմ, ո՛չ էլ առավել ևս պայմանական ազատման հարց են լուծում: Անընդհատ հետաձգում են ազատման հարցը 1 տարով»:
Եթե քաղաքացիական հայցն է չազատելու պատճառը, ապա դատապարտյալը նշում է, որ պատրաստ է իր հաշմանդամության թոշակից հրաժարվել և այդ գումարով վճարել հայցը: «Էստեղ բոլորի պատասխանն էն ա, որ նախագահը համաձայնություն չի տվել, որ մեզ պայմանական ազատեն: Մինչև նախագահը հրաման չտա, մենք չենք կարա ազատենք: Լավ, բայցգոնե ռեժիմը կարան փոխեն»,-ասաց դատապարտյալը՝ նշելով, որ այդ հարցով դիմել է ՄԻՊ գրասենյակ:
ՄԻՊ-ից հարցում են արել արդարադատության նախարարություն, որտեղ, ըստ Մարուքյանի, նշված է, որ ինքը որևէ միջոցառման չի մասնակցում, չի աշխատում և այլն. «Ես երկար ժամանակ ա ասում եմ, ինձ տարեք զոնի եկեղեցին մի հատ գոնե մոմ վառեմ: Մինչև հիմա չեն տարել: Աշխատանքի մասին՝ ո՞նց աշխատեմ, որ հազիվ եմ քայլում»:
Հ.Գ. ՀՀ դատարանների արխիվում Վահագն Մարուքյանի վերաբերյալ քրեական գործին ծանոթանալու նպատակով «Հետքը» դիմել է ՀՀ դատական դեպարտամենտ: Իսկ Վահագն Մարուքյանի հետ հարցազրույց անցկացնելու համար դիմել ենք ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ պետին:

Находящийся 23 года в тюрьме осужденный стал инвалидом
Житель Ванадзора Ваагн Марукян был арестован в 1993 г., когда ему было всего 19 лет. В 1994 г. Верховный суд РА приговорил его к смертной казни (в 2003 г. указом президента РА смертная казнь была заменена на пожизненное заключение). Марукян был признан виновным в умышленном убийстве начальника Военной полиции Ванадзора.
В основу приговора были положены его признательные показания. “В городском управлении полиции меня так долго подвергали пыткам, что пришлось согласиться написать, что это я совершил убийство. Вскоре мне заявили, что пришел Ваграм Хорхоруни со своей свитой и приказал: если он не признается в убийстве, то выведете его из отделения полиции и выстрелите сзади. Утром рано меня вывели на улицу, толкнули и выстрелили сзади. Пуля до сих пор сидит в моем теле. После этого я им сказал: что скажете, то и напишу. И взял на себя убийство. Другого выхода у меня не было”,- рассказал 42-летний Ваагн Марукян, который уже 23 года находится в тюрьме.
“В камере от сыростиобваливается штукатурка. У меня болезнь суставов, пальцы на руках искривились. Я еле волочу ноги, хожу, держась за стены”,- рассказал Hetq.am инвалид 2-ой группы Ваагн Марукян, который уже 2,4 годанаходится в “Больнице для осужденных”.
Марукян постоянно бьет тревогу относительно плохих условий в камере. Кроме того, уже третий год он поднимает вопросы о смене своего режима и условно-досрочном освобождении. “Режим не меняют, меня не переводят с закрытого на полузакрытый режим. Не решается и вопрос условного освобождения, который постоянно откладывают на год”.
Если такой подход обусловлен наличием гражданского иска, то, по словам осужденного, он готов отказаться от пенсии по инвалидности и за счет этих денег выплатить требуемую в иске сумму. “Здесь все говорят одно и то же: президент не дал согласия на условное освобождение, а пока президент не отдаст распоряжение, мы не можем освободить. Хорошо, но ведь режим-то изменить могут”,- отметил осужденный, добавив, что по этому вопросу обратился в офис Защитника прав человека.
Оттуда направили запрос в Министерство юстиции. Пришел ответ, в котором говорилось, что Марукян не участвует в каких-либо мероприятиях, не работает и т.д. “Я очень давно прошу отвести меня в тюремную церковь, хочу поставить свечку. Но меня до сих пор туда не повели. Что касается работы, то как я могу работать, если с трудом хожу”,- пояснил Ваагн Марукян.
P.S. С целью ознакомиться с хранящимся в Архиве судов РА уголовным делом Ваагна Марукяна Hetq.am обратился в Судебный департамент РА. Мы обратились также к начальнику УУИУ Министерства юстиции РА с просьбой взять интервью у В.Марукяна.