Փայլակ Հայրապետյան. «Աշոտ Սուքիասյանի կողքին հիմա 8 հոգի էլ պիտի նստած լիներ»
«Ես համաձայնել եմ իմ ունեցվածքը ներդնեմ, քանի որ գործ ունեի պետական կառույցների, վարչապետի, նախարարի հետ: Ես վստահել եմ պետությանը: Եթե չլիներ վարչապետը, նախարարությունը, չէի վստահի»,- ցուցմունք տալով դատարանում՝ ասաց «Օֆշորային» անունը ստացած հայտնի գործով տուժող ճանաչված գործարար Փայլակ Հայրապետյանը:
Դատավարության սկզբում նա միջնորդեց դատարան հրավիրել նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին, ամբաստանյալ Աշոտ Սուքիասյանի կնոջը, նրա հաշվապահին, էկոնոմիկայի նախկին նախարար Ներսես Երիցյանին, ֆինանսների նախարարության վերահսկողության ծառայության պետին, ֆինանսների նախկին նախարարին, «Ամերիաբանկի» 5 պատասխանատու անձի, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ պատասխանատուների: Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում նիստը նախագահող Վարդան Գրիգորյանը հայտնեց, որ միջնորդությունը կքննարկի դատաքննության վերջում:
Հիշեցնենք, որ հայտնի օֆշորային պատմության գործով մեղադրանք է առաջադրվել միայն մեկ անձի՝ ադամանդագործ Աշոտ Սուքիասյանին, ով գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում նախնական կալանքի տակ: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ երեք հոդվածներով: Ըստ մեղադրանքի, նա խարդախությամբ ուրիշի առանձնապես խոշոր չափերով գույքի նկատմամբ իրավունք է ձեռք բերել, օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներ, ինչպես նաև չարամտորեն խուսափել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր, տուրքեր և պարտադիր այլ վճարումներ կատարելուց:
Իսկ նախկին վարչապետ, ներկայում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանի մասով գործն առանձնացվել է և դեռ նախաքննության փուլում է: Փայլակ Հայրապետյանը պնդում է, որ Հայաստանում ադամանդագործությունն ու ոսկերչությունը զարգացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով իր կողմից գրավադրած 12 մլն դոլարը չի ծառայել նպատակին, փոխարենը նախ փոխանցվել է կիպրոսյան օֆշորային գոտում գտնվող մի քանի ընկերությունների, այդ թվում՝ Wlispera Holdings Limited-ին:
Ըստ «Հետքի» կատարած հետաքննության պարզվել է, որ այդ ընկերության բաժնետերերն են նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և Սամվել Կճոյանը: Սակայն ադամանդագործ Աշոտ Սուքիասյանը պնդում է, որ նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու արքեպիսկոպոս Կճոյանը որևէ առնչություն չունեն այս պատմության հետ: Ավելին՝ նա հայտնել է, որ նախկին վարչապետ Սարգսյանի ու Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի ստորագրություններն անձամբ ինքն է կեղծել: Իրենց առնչությունն այս գործարքին հերքում են նաև իրենք՝ ԱՄՆ-ում ՀՀ ներկայիս դեսպանն ու արքեպիսկոպոսը:
Փայլակ Հայրապետյանը, ցույց տալով «Հետքի» հրապարակումը, նշեց. «Եթե այստեղ գրվածը սուտ լիներ, հիմա շատերը նստած կլինեին»:
Ամեն ինչ, ըստ գործարար Փայլակ Հայրապետյանի, սկսվել է այն բանից հետո, երբ ներկա է եղել այն ժամանակվա Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի մոտ հրավիրված ժողովին, որին մասնակցել են նաև 23 ընկերությունների տնօրեններ: Այնտեղ էլ նախարարը ներկայացրել է Աշոտ Սուքիասյանին, ով ներկայացրել է, որ Աֆրիկայում Սիեռա Լեոնե հանրապետությունում 850 հա տարածք ունի, որը հարուստ է ոսկով ու ալմաստով:
«Աշոտ Սուքիասյանը տեսագրություններ էր ցույց տալիս, թե տեսեք ոսկին ոնց ենք հանում, քարտեզներ էր ցույց տալիս, ասում էր՝ ես Հայաստանի համար կարող եմ դառնալ հումքի թիվ մեկ ներկրողը, կբերենք կմշակենք: Ասեց, որ Հայաստանը կդառնա ադամանդագործության կենտրոն: Մտածեցի, որ 3 տարում կհանեմ իմ ներդրած գումարները, աշխատատեղեր կբացվեն» ,- ասաց Փայլակ Հայրապետյանը՝ նշելով, որ որևէ պայմանագիր ո՛չ Աշոտ Սուքիասյանի, ո՛չ էլ ՀՀ կառավարության հետ չի կնքել, պարզապես վստահել է պետությանը: Նա անգամ լիազորագիր է տալիս Աշոտ Սուքիասյանին, որ գրավադրում կատարի իր անունից:
Ըստ տուժողի ցուցմունքի, Աշոտ Սուքիասյանի թելադրանքով «Ամերիա» բանկում կազմվում է բիզնես ծրագիր, որտեղ նշվում է, որ ծրագրի արդյունքում Հայաստանում պիտի բացվի 10.000 աշխատատեղ: Փայլակ Հայրապետյանի գրավադրած գույքի գումարով պիտի Աշոտ Սուքիասյանը ձեռքբերեր անհրաժեշտ տեխնիկա, սակայն գումարները նպատակին չեն ծառայել: Չնայած սկզբնական փուլում Աշոտ Սուքիասյանը վստահեցրել է, որ գործերը շուտով կսկվեն:
Փայլակ Հայրապետյանի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանն այսօր դատարանում հայտնեց, որ ձեռք է բերել փաստաթղթեր, որոնց համաձայն, բացի մեղադրական եզրակացության մեջ ներկայացրած Հայրապետյանի գրավադրված գույքից, բանկում գրավադրված են եղել նաև Աշոտ Սուքիասյանին պատկանող այլ ընկերություններ. «Բանկը պետք է վերահսկեր, թե գրավի առարկա գումարներն ուր են գնում»,- ասաց Հայրապետյանի ներկայացուցիչը:
Փայլակ Հայրապետյանը, պատասխանելով կողմերի հարցերին, ասաց, որ 5-րդ ամսից զգացել է, որ իրեն խաբել են. «Աշոտ Սուքիասյանի կողքին հիմա 8 հոգի էլ պիտի նստած լիներ»,- ասաց ունեզուրկ գործարարը:
Դատախազ Դավիթ Վեքիլյանը
Տուժողին հարցեր տվեց նաև ամբաստանյալի աթոռին նստած Աշոտ Սուքիասյանը: Նա նշեց, որ Փայլակ Հայրապետյանը Էկոնոմիկայի նախարարի մոտ կազմակերպված ժողովին հրավիրված չի եղել. «Ես միտում եմ տեսնում այստեղ»,-ասաց նա՝ նշելով, որ իրենից բիզնես խլելու մասին է խոսքը. «Դուք ուզում էիք խլել իմ բիզնեսը»,-ասաց Աշոտ Սուքիասյանը: Ի պատասխան՝ Հայրապետյանն ասաց. «Դուք եք խլել, ձեր վարչապետը, ձեր Կճոյանը»: Նա հավելեց, որ եթե գրավադրած գումարների 50 տոկոսը նպատակային ծախսվեին, այսօր դատարանում չէին լինի:
Հիշեցնենք, որ Աշոտ Սուքիասյանը դեռ 2 տարի առաջ «Հետքին» գրած նամակում հայտնել է. «Աֆրիկայի Սիեռա Լեոնե Հանրապետությունում իմ գործընկերները ինձ հետ ազնիվ չեն վարվել և բառիս բուն իմաստով յուրացրել են ուղարկված միջոցներս, ինչի հետևանքով էլ վարկային պարտավորությունները չենք կարողացել սպասարկել: Ես հիմա Աֆրիկայում դատական գործերի մեջ եմ: Դրա մասին քաջ տեղյակ է Փայլակ Հայրապետյանը: Գիտեմ նաև, որ նա Աֆրիկայի իմ հակառակորդների հետ համագործակցել և համագործակցում է ինձ վնասելու և ինձ պատժելու համար: Բայց ոչինչ, իմ վերաբերմունքը հանդեպ Փայլակ Հայրապետյանի չի փոխվել, ես վերականգնելու եմ նրա վնասները: Իհարկե գաղտնիք չէ, որ Փայլակ Հայրապետյանը իր շահն է ունեցել այս գործարքի մեջ, և բանկից ստացված վարկային առաջին գծի 1.000.000 ԱՄՆ դոլարից մոտ 860.000 ԱՄՆ դոլարը Փայլակ Հայրապետյանը մարել է իր պարտքերը, իսկ բանկի հետ խնդիրը ծագել էր հենց այդ առաջին վարկային գծից, որը տրամադրված է եղել մեկ տարի ժամկետով»:

Пайлак Айрапетян: “Сегодня рядом с Ашотом Сукиасяном должны были сидеть еще 8 человек”
“Я согласился внедрить свое имущество, так как имел дело с государственными структурами, с премьер-министром, министром. Я доверял государству. Если б не премьер или министерство, я бы не стал доверять”,- сказал в своих показаниях в суде Пайлак Айрапетян, признанный потерпевшим по нашумевшему оффшорному делу.
В начале судебного процесса потерпевший ходатайствовал о приглашении в суд бывшего премьер-министра Тиграна Саркисяна, епископа Навасарда Кчояна, жену подсудимого Ашота Сукиасяна, его бухгалтера, бывшего министра экономики Нерсеса Ерицяна, начальника управления по контролю Министерства финансов, бывшего министра финансов, пять руководяших лиц “Америабанка”, а также руководителей Национальной службы безопасности РА.
Судья Вардан Григорян, ведущий судебное заседание в суде административных округов Эребуни-Нубарашен, сообщил, что ходатайство будет рассмотрнено в конце судебного следствия.
Напомним, что обвинение по делу об оффшоре выдвинуто только одному лицу – занимающемуся алмазным бизнесом Ашоту Сукиасяну, который содержится в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”. Ему выдвинуто обвинение по трем статьям УК РА. Согласно обвинению, Сукиасян путем мошенничества получил право на чужое имущество в особо крупном размере, узаконил полученные преступным путем доходы в особо крупных размерах, а также злостно уклонялся от уплаты налогов, пошлин и других обязательных платежей в особо крупных размерах.
Что касается бывшего премьер-министра, ныне посла РА в США Тиграна Саркисяна, то дело по его эпизоду выделено в отдельное производство и находится на стадии предварительного следствия. Пайлак Айрапетян утверждает, что 12 млн долларов, которые он внес в качестве залога с целью развития в Армении бизнеса в сферах обработки алмазов и ювелирного дела, создания новых рабочих мест, не послужили своей цели. Вместо этого деньги сперва были перечислены на счета находящихся в кипрской оффшорной зоне нескольких компаний, в том числе Wlispera Holdings Limited.
В результате расследования, проведенного Hetq.am, выяснилось, что акционерами этой компании являются бывший премьер-министр Тигран Саркисян и архиепископ Самвел Кчоян. Однако Ашот Сукиасян утверждает, что бывший премьер и архиепископ никакого отношения к этой истории не имеют. Более того, подсудимый сообщил, что именно он подделал подписи экс-главы правительства Тиграна Саркисяна и архиепископа Навасарда Кчояна. Нынешний посол РА в США и архиепископ тоже отрицают свою причастность к этой сделке.
Пайлак Айрапетян, показав публикации Hetq.am, отметил: “Если бы то, о чем здесь написано, было ложью, то сейчас многие находились бы в тюрьме”.
По словам педпринимателя, все началось с того, что он вместе с руководителями 23-х компаний принял участие в собрании, созванном тогдашним министром экономики Нерсесом Ерицяном. Последний представил Ашота Сукиасяна, который рассказал, что в Республике Сьерра-Лионе в Африке имеет 850 гектаров земли, богатой золотом и алмазами.
“Ашот Сукиасян показывал видеозаписи – дескать, смотрите, как добывают золото, демонстрировал карты, говорил, что может стать для Армении поставщиком сырья номер один. Сказал, что Армения станет центром обработки алмазов. Я подумал, что за 3 года смогу вернуть внедренные мной суммы, откроются рабочие места”,- отметил Пайлак Айрапетян, добавив, что никаких договоров ни с Ашотом Сукиасяном, ни с правительством РА он не заключал, просто с доверием отнесся к государству. Он даже передал Ашоту Сукиасяну доверенность на внесение залога от своего имени.
Согласно показаниям потерпевшего, Ашот Сукиасян потребовал составить в банке “Америа” бизнес-программу, в которой говорилось, что в результате ее осуществления в Армении откроется 10.000 рабочих мест. На деньги, полученные за внесенное в залог имущество Пайлака Айрапетяна, Сукиасян должен был приобрести необходимую технику, однако суммы не послужили своей цели, хотя на первоначальном этапе предприниматель уверял, что скоро приступят к работе.
Представитель интересов Пайлака Айрапетяна, адвокат Лерник Ованнисян сообщил, что, согласно полученным им документам, помимо заложенного имущества Айрапетяна, о чем сказано в обвинительном заключении, в банке были заложены и другие компании Ашота Сукиасяна. “Банк должен был проконтролировать, куда идут суммы, полученные против залога”,- отметил представитель Айрапетяна.
Отвечая на вопросы сторон, потерпевший сказал, что на пятый месяц он почувствовал, что его обманули. “Сегодня рядом с Ашотом Сукиасяном должны были сидеть еще 8 человек”,- отметил предприниматель.
| Прокурор Давид Векилян |
Вопросы потерпевшему задал и сидевший на скамье подсудимых Ашот Сукиасян. Он заявил, что Пайлак Айрапетян не был приглашен на собрание, организованное у министра экономика. “Я вижу в этом умысел”,- сказал Сукиасян, добавив: “Вы хотели отнять мой бизнес”. В ответ Айрапетян заявил: “Это вы отняли, ваш премьер-министр, ваш Кчоян”. Пайлак Айрапетян отметил, что если бы 50% полученной в банке суммы послужили своей цели, сегодня они не находились бы в суде.
Напомним, что еще два года назад Ашот Сукиасян прислал Hetq.am письмо, в котором говорилось: “Мои партнеры в африканской Республике Сьерра-Леоне поступили со мной нечестно и в буквальном смысле присвоили отправленные средства, вследствие чего мы не смогли обслужить кредитные обязательства. Сейчас у меня в Африке есть судебные дела, о чем Пайлак Айрапетян знает. Мне также известно, что он сотрудничал и сотрудничает с моими противниками в Африке с целью причинить мне вред и наказать меня. Но ничего, мое отношение к Пайлаку Айрапетяну не изменилось, я восстановлю то, что он потерял. Не секрет, что в этой сделке у Пайлака Айрапетяна были свои интересы, и за счет 860.000 долларов с полученной в банке первой кредитной линии в размере 1.000.000 долларов США он выплатил свои долги. А проблемы с банком возникли именно в связи с первой кредитной линией, которая была предоставлена сроком на год”.