6 անչափահաս երեխաների մայր. «Թեկուզ դոմիկում, բայց սիրով ու ջերմությամբ ենք ապրում»
Արմավիրի մարզի Ակնաշեն գյուղի փոսառատ ճանապարհին նախորդ օրվա անձրևից հետքեր են մնացել: Արմենի «հինավուրց» «Վոլգա» ավտոմեքենան չի հասցնում շրջանցել փոսերը: Մեքենան այնքան հին է, որ ամեն շարժի ժամանակ թվում է՝ մասերն անջատվելու են: Մեքենայի ներսում ճանճերի իսկական «թագավորություն» է: Արմենն ասում է՝ եղանակից են շատացել ճանճերը:
«Վոլգան» գնել է 7 տարի առաջ: Ճիշտ է, հին մեքենա է, ամեն օր մի բան փչանում է, բայց դրանով իր 6 երեխաների օրվա հացն է աշխատում: Համենայն դեպս, այսպես է ասում: Արմենի աշխատանքային օրն սկսում է առավոտյան 06:30-ից: Համագյուղացիների, իսկ եթե տարին բերքառատ է լինում, նաև իր աճեցրած բանջարեղենն է տանում Էջմիածնի շուկայում վաճառելու: Օր է լինում, որ զրո դրամով է հետ գնում տուն, օր է լինում՝ 2000-3000 դրամ է աշխատում: «Փառք Աստծուն, էլի ոչինչ»,- ասում է նա: Սև «Վոլգան» կանգնում է մետաղյա տնակի՝ «դոմիկի» բակում: Տնակի հետևում գրված է «վաճառվում է», իսկ անկյունում հողաթափեր ու կոշիկներ են դրված:
Արմենի 6 երեխաները կանգնել են «դոմիկի» առջև: Մեր բարևին ուշ են արձագանքում: Կինը՝ Էլմիրա Կարապետյանը, սա նկատելով, ասում է, որ երեխաները շատ ամաչկոտ են, չխոսկան: Անուններն ենք հարցնում, դարձյալ Էլմիրան է պատասխանում՝ Վեռա, Անահիտ, Գայանե, Անի, Նորայր, Նարեկ: Երեխաներից ավագը Վեռան է՝ սովորում է 5-րդ դասարանում, Անահիտը՝ 4-րդ, Գայանեն՝ 3-րդ, Անին՝ առաջին, Նորայրը՝ 4,5 տարեկան է, Նարեկը՝ 2,5:
Տնակի առջև գունավոր լվացքն է կախված, անմիջապես դիմացը փոքր անասնագոմն է, որտեղ մի կերպ, կարծես, խցվկել են 4 հորթերը: «Հիմա մեծացել են, ցուլիկներ են: Տեղը նեղ է, բայց ինչ արած: Հիմի կովը մեր դոմիկից թանկ ա, չենք կարա առնենք»,- ասում է Էլմիրան:
Երկաթյա «դոմիկի» ճակատային մասում գրված է՝ «СССР»: Ամիսներ առաջ Զաքարյանների տունը հրդեհվել է, նոր «դոիմկը» հատկացրել է մարզպետարանը:
8 տարուց կառուցած տունը մեկ օրում հրդհվել է
Արմեն Զաքարյանը 36 տարեկան է: Արմավիրի մարզի Ջրարբի գյուղից է: Կինը՝ Էլմիրա Կարապետյանը, 32 տարեկան է: Նա էլ նույն մարզի Ակնաշեն գյուղից է: Արմենի մայրը ևս ակնաշենցի է, և տատի տուն գնալ-գալուց հանդիպել է Էլմիրային: Նրանք ամուսնացել են 2004-ին: Ակնաշենում հաստատվել են 8 տարի առաջ: Այդ ժամանակ ապրում էին «դոմիկում», հետո Արմենը սկսել է «դոմիկի» կողքին տուն կառուցել: Ասում է՝ շինարարությունն ինքն է արել, քչից-շատից կարողանում էր հասցնել: 8 տարի հետո տունը կառուցել է, բայց դրանից ամիսներ անց՝ փետրվարի 11-ին, այն հրդեհվեց:
«Ես տանը չէի, երեխաները դպրոց էին գնացել, Էլմիրան էլ գնացել էր, որ Անիին բերի քոլեջից, մեկ էլ ճամփի կեսից ասել են՝ տունը վառվել է, հոսանքի ստայակից է եղել»,- նշում է ընտանիքի հայրը: Տունն այրվելու պահին ներսում են եղել Նորայրն ու Նարեկը: Էլմիրան ասում է՝ մինչև ճանապարհի կեսից տուն կհասներ, Նորայրը կարողացել է փրկել եղբորը՝ նրան գրկել է, տնից հանել: «Էրեխեն ծուխն ա տեսել, ման ա եկել կոշիկները գտնի, չի կարողացել, տենց էլ ոտաբոբիկ ախպորը գրկել-հանել է»,- նկատում է 32-ամյա կինը:
Մեր զրույցի ժամանակ այրված տանն եմ նայում: Արմենն ասում է՝ հին «դոմիկը» դրել էր, կողքն ուղղակի սենյակ էր սարքել, որ գոնե «էրեխեքի ոտքի տակը չոր լինի»: Արմավիրի մարզպետարանից երկաթյա «դոմիկ» են հատկացրել Զաքարյաններին: «Էնքան շփոթված էի, ամաչել եմ հարցնել՝ մե՞րն է լինելու, թե՞ հետո վերցնելու են: Բայց չէ՝ շատ հնարավոր է՝ մերն է»,- նկատում է Արմենը:
«Կարևորը երջանկությունն է նույնիսկ դոմիկում ապրելիս»
Զաքարյաններն առհասարակ քչախոս են: Ապրում են մի քանի մետր տարածքում, որտեղ տարվա յուրաքանչյուր եղանակն անցկանալի հյուր է նրանց համար:
Երկաթյա «դոմիկի» 3 մահճակալները հազիվ են տեղավորել: Երեխաները դեռ փոքր են, 3-ը մի մահճակալին են քնում, 3-ը՝ մյուս: Անձրևի ժամանակ ջուրը լցվում է ներս: Էլմիրայի խոսքով՝ «սաղ ներսը ցեխ է լինում»: Երբ առաստաղից անձրևաջուրն սկսում է կաթել, տաշտ են դնում: Արևոտ եղանակին էլ «դոմիկում» օդ չի լինում շնչելու:
Նրանց պատասխանները կարճ են: Խոսելիս հաճախ նայում են գետնին: Իրենց պայմաններից չեն ուզում բողոքել, ասում են՝ «լավ կլինի»: Կինն ասում է՝ օրեր են եղել, որ տանն ուտելիք չեն ունեցել: Դա լինում է այն ժամանակ, երբ Արմենը հիվանդանում է, չի կարողանում գնալ աշխատանքի: «Դե, Արմենն էլ հիվանդություն ունի…»,- կնոջ խոսքը միանգամից ընդհատում է ամուսինը, թե ուրիշ բանից խոսիր: Մենք լռում ենք: Քիչ անց լռությունը խախտում եմ. «Բայց ի՞նչ հիվանդ եք»: Արմենը լռում է, կինը պատասխանում է. «Շուտ-շուտ մեջքի ցավեր է ունենում: Մեկ-մեկ մեջքն էնպես է բռնվում, չի կարողանում շարժվել, սրսկում ենք»:
Թեև ապրում են կարիքների մեջ, բայց չեն բողոքում: Իրենք միշտ շեշտում են, որ աշխատում են: Նախորդ տարի տնամերձ հողամասում լոլիկ են աճեցրել, մոտ 25.000 դրամ են ծախսել դրա համար, իսկ ստացել են ընդամենը 2 արկղ լոլիկ: «Մեր ծախսը դուրս չեկավ, մի կիլո պոմիդորը 20-30 դրամով ենք վաճառել: Բա էդքան մեծ ծախս էինք արել՝ 25.000 դրամի, ու ստացանք 15.000 դրամի պոմիդոր»,- բացատրում է զրուցակիցս:
Էլմիրայի հետ քայլում ենք հողամասի փոքրիկ արահետով: Երեխաները հավաքվել են ծիրանենիների մոտ: «Դրանք արդեն մեր ծառերը չեն, մեր հողամասի սահմանը մինչև կուկուռուզներն են»,- ասում է մայրը:
Այս տարի հիմնականում սմբուկ ու եգիպտացորեն են աճեցրել: Չորային եղանակի պատճառով բերքը քիչ է լինելու: «Բայց ոչինչ, մի բան կլինի, ես լավատես եմ»,- ծիրանենիների մոտ հասնելով՝ նշում է Էլմիրան:
6 երեխաների համար այս ընտանիքը ստանում է 61.000 դրամ նպաստ: Սակայն, Էլմիրայի խոսքով, տունը հրդեհվելուց հետո 4 ամիս է՝ նպաստը չեն տալիս: «Գնացել ենք Էջմիածնի սոցապ, մահանա են բռնում թղթերը: Իրենք ասում են՝ թղթերը նորմալ բեր, կտանք: Ես էլ ասում եմ՝ դեպք է եղել, թղթերը վառվել են, դա հո մեզնից կախված չէր: Հիմա փորձում ենք պատրաստել, օրենքով հասնում է 4 ամսվա չտված նպաստը»,- նշում է նա:
«Մարդիկ կան, տան մեջ ապրում են, բայց իրար հետ համերաշխ չեն»
«Գիտես, մարդիկ կան, որ ինձ ասում են՝ որ դժվար եք ապրում, ինչի՞ եք էդքան երեխա ունեցել: Շատ ժամանակ չեմ պատասխանում, մեկ-մեկ էլ ասում եմ՝ ձեր ի՞նչ գործն է, բայց հոգուս խորքում մտածում եմ՝ էրեխեքս իմ հարստությունն են: Որ հիվանդ եմ լինում, աղջիկս որ ջան ա ասում, անցնում ա ցավս»,- հայացքը դեպի երեխաների խաղը՝ նշում է 32-ամյա կինը:
Մայրը պատմում է, որ եթե դպրոցում երեխաներից մեկը մի բան է գնում, բերում տուն, 6 հավասար մասի է կիսում: Եթե երեխաներից մեկը հիվանդանում է, ընտանիքի մյուս անդամներով իրենց «տեղը չեն գտնում»: Երեխաների հետ ենք խոսում: Վեռան ու Անին ասում են, թե բժշկուհի են դառնալու, Անահիտը՝ վարսահարդար, Գայանեն՝ լրագրող, Նորայրը՝ ոստիկան, Նարեկը չգիտի՝ ժպտում է:
«Մարդիկ կան, տան մեջ ապրում են, բայց իրար հետ համերաշխ չեն: Մարդիկ էլ կան, որ դոմիկում են ապրում, օրինակ, մենք… Էսքան ժամանակ ոչ վիճել ենք իրար հետ, ոչ բան: Թեկուզ դոմիկում ենք ապրում, բայց կարևորը դոմիկը չի, սերն ու ջերմությունն են»,- ժպտում է Էլմիրան:
Բակում 3,5 խմ փայտն է: Այն գնել են իրենց օգնած մարդկանց շնորհիվ: 1 խմ մետրը 20.000 դրամ է: «Դե, էլ ուրիշ ձև չկա տունը տաքացնելու»,- ասում է Արմենը: Բակի անկյունում՝ նախկին տան քարերին հենված՝ երկու պարկ եգիպտացորենն է: Արմենի այս տարվա բերքն է:
Արմենի երկու եղբայրներն աշխատում են Ռուսաստանում: Ասում է՝ ժամանակին առիթ եղել է գնալու, չի գնացել: Կինն ասում է՝ «Արմենն առանց էրեխեքի չի կարա»:

Мать шестерых детей: «Даже в вагончике жизнь может быть полна любви и тепла»
Старенькая «Волга» Армена едет по разбитой дороге села Акнашен в Армавирской области. Армен не успевает объезжать все ямы и рытвины. В салоне машины настоящее «царство» мух. Это из-за погоды, объясняет наш водитель.
«Волгу» Армен купил 7 лет назад. Машина, правда, старая, но благодаря ей удается содержать шестерых детей. Рабочий день Армена начинается в 06:30 утра. Он отвозит на эчмиадзинский рынок урожай, выращенный односельчанами, а иногда и овощи со своего участка. Бывает, что возвращается домой с пустыми карманами, а бывает, что зарабатывает 2000-3000 драмов. Черная «Волга» останавливается рядом с металлическим домиком-вагончиком. На нем сзади написано «продается», а в углу сложены тапочки и обувь.
К нашему приезду все шестеро детей Армена уже стояли рядом с вагончиком. На наше приветствие ответили с опозданием. Жена Армена Эльмира Карапетян пояснила, что дети стесняются, поэтому с трудом вступают в беседу. Спрашиваем имена. И опять нам отвечает Эльмира: Вера, Анаит, Гаяне, Ани, Норайр, Нарек. Старшая Вера учится в 5-ом классе, Анаит – в 4-ом, Гаяне – в 3-ем, Ани – в 1-ом. Норайр и Нарек в школу не ходят – им 4,5 и 2,5 года.
Перед вагончиком висит белье, а напротив находится хлев, где Закаряны держат четырех телят. «Они уже выросли, это бычки. Места мало, но что поделаешь. Сейчас корова стоит дороже, чем наш вагончик»,- сказала Эльмира.
Прежний вагончик Закарянов несколько месяцев назад сгорел, а новый выделила областная администрация.
Дом, который строился 8 лет, сгорел за один день
Армену Закаряну 36 лет, он села Джрарби Армавирской области. Его жене Эльмире 32 года. Она из села Акнашен той же области. Мать Армена из того же села, что и Эльмира. Армен встретил свою будущую жену, когда приезжал в гости к бабушке. Они поженились в 2004-ом. В Акнашене обосновались 8 лет назад. Тогда семья жила в вагончике, а потом Армен начал строить рядом с ним дом. Строительством занимался сам. Через 8 лет дом был готов, однако через несколько месяцев, 11 февраля, в доме произошел пожар.
«Меня дома не было, дети находились в школе, а Эльмира пошла в колледж за Ани. По подороге ей вдруг сообщили, что дом горит. Причиной было электричество»,- рассказывает Армен. Во время пожара в доме были Норайр и Нарек. Пока Эльмира добежала, Норайр сумел спасти брата – вынес его на руках из горящего дома.
Во время нашей беседы я смотрю на сгоревший дом. Армен рассказывает, что рядом со старым вагончиком построил комнату, чтобы дети спали в сухом помещении. Администрация Армавира выделила Закарянам железный вагончик. «Я был настолько растерян, что даже не спросил, останется ли он нам. Но думаю, что это уже наш вагончик»,- отметил Армен.
«Главное быть счастливым, даже если живешь в вагончике»
Закаряны люди немногословные. Живут в маленьком помещении, где любое время года – нежеланный для них гость.
В вагончике с трудом умещаются три кровати. Дети пока маленькие, поэтому спят по трое на одной кровати. Во время дождя с крыши льется вода. Тогда приходится подставлять тазики. А в теплое время года в вагончике бывает очень душно.
Супруги не хотят жаловаться на условия жизни, говорят, «все будет хорошо». По словам Эльмиры, иногда в доме не бывает еды. Это обычно случается тогда, когда Армен болеет и не может идти на работу. «У Армена проблемы со здоровьем...» - начинает Эльмира, но Армен ее прерывает и просит сменить тему. Мы молчим, потом спрашиваем: «Чем он болен?» «У него очень часто болит спина. Иногда боли бывают настолько сильные, что он не может двигаться. Тогда приходится делать укол»,- рассказала Эльмира.
Закаряны хоть и бедствуют, но не жалуются. Они всегда подчеркивают, что работают. В прошлом году на своем приусадебном участке посадили помидоры. Потратили на это около 25 тысяч драмов, а получили всего 2 ящика помидоров. «Потратили 25 тысяч, а помидоров получили на 15 тысяч»,- сказала моя собеседница.
Вместе с Эльмирой мы шагаем по узкой тропинке их участка. Дети собрались возле абрикосового дерева. «Это не наши деревья. Наш участок заначивается там, где растут кукурузы»,- пояснила Эльмира.
В этом году они вырастили в основном баклажаны и кукурузу. Из-за засухи урожая получили мало. «Ничего, как-нибудь перебьемся. Я оптимист»,- сказала Эльмира.
На шестерых детей семья получает пособие в размере 61.000 драмов. Но после пожара им уже 4 месяца пособие не выдавали. «В социальной службе Эчмиадзина ссылаются на документы. Мне говорят: принесешь все документы, тогда дадим. А я им объясняю, что бумаги сгорели, это же не от нас зависит. Сейчас пытаемся собрать документы. По закону нам полагается не выплаченные за 4 месяца деньги»,- отметила Эльмира. te'>Вместе с Эльмирой мы шагаем по узкой тропинке их участка. Дети собрались возле абрикосового дерева. «Это не наши деревья. Наш участок заначивается там, где растут кукурузы»,- пояснила Эльмира.
«Есть люди, которые живут в доме, но между нет согласия»
«Есть люди, которые мне говорят: вы трудно живете, почему родили столько детей? Чаще всего я не отвечаю, но иногда говорю: какое ваше дело. Зато в глубине души я знаю, что мои дети – это мое богатство. Когда я болею, стоит дочке сказать мне «джан», и боль сразу проходит»,- сказала, глядя на играющих детей, 32-летняя женщина.
Если кто-то из детей покупает в школе что-нибудь вкусное, то обязательно делит на 6 частей. Если кто-то болеет, остальные члены семьи «места себе не находят». Вера и Ани хотят стать врачами, Анаит – парикмахером, Гаяне – журналистом, Норайр – полицейским, а Нарек пока не знает и улыбается.
«Есть люди, которые живут в доме, но между ними нет согласия. А есть люди, которые живут в вагончике... например, мы... За все это время мы ни разу не поссорились друг с другом. Живем в вагончике, но важно не это, а то, что в семье царят любовь и тепло»,- улыбается Эльмира.
Во дворе было сложено 3,5 кубометра дров, которые Закаряны купили благодаря помощи людей. Один кубометр стоит 20.000 драмов. «Другой возможности отапливать дом нет»,- говорит Армен. Во дворе стояли также два мешка кукурузы – урожай за этот год.
Оба брата Армена работают в России. В свое время у него тоже была возможность уехать, но он не уехал. «Армен без детей не может»,- объяснила Эльмира.