6 անչափահաս երեխաների մայր. «Թեկուզ դոմիկում, բայց սիրով ու ջերմությամբ ենք ապրում»
Արմավիրի մարզի Ակնաշեն գյուղի փոսառատ ճանապարհին նախորդ օրվա անձրևից հետքեր են մնացել: Արմենի «հինավուրց» «Վոլգա» ավտոմեքենան չի հասցնում շրջանցել փոսերը: Մեքենան այնքան հին է, որ ամեն շարժի ժամանակ թվում է՝ մասերն անջատվելու են: Մեքենայի ներսում ճանճերի իսկական «թագավորություն» է: Արմենն ասում է՝ եղանակից են շատացել ճանճերը:
«Վոլգան» գնել է 7 տարի առաջ: Ճիշտ է, հին մեքենա է, ամեն օր մի բան փչանում է, բայց դրանով իր 6 երեխաների օրվա հացն է աշխատում: Համենայն դեպս, այսպես է ասում: Արմենի աշխատանքային օրն սկսում է առավոտյան 06:30-ից: Համագյուղացիների, իսկ եթե տարին բերքառատ է լինում, նաև իր աճեցրած բանջարեղենն է տանում Էջմիածնի շուկայում վաճառելու: Օր է լինում, որ զրո դրամով է հետ գնում տուն, օր է լինում՝ 2000-3000 դրամ է աշխատում: «Փառք Աստծուն, էլի ոչինչ»,- ասում է նա: Սև «Վոլգան» կանգնում է մետաղյա տնակի՝ «դոմիկի» բակում: Տնակի հետևում գրված է «վաճառվում է», իսկ անկյունում հողաթափեր ու կոշիկներ են դրված:
Արմենի 6 երեխաները կանգնել են «դոմիկի» առջև: Մեր բարևին ուշ են արձագանքում: Կինը՝ Էլմիրա Կարապետյանը, սա նկատելով, ասում է, որ երեխաները շատ ամաչկոտ են, չխոսկան: Անուններն ենք հարցնում, դարձյալ Էլմիրան է պատասխանում՝ Վեռա, Անահիտ, Գայանե, Անի, Նորայր, Նարեկ: Երեխաներից ավագը Վեռան է՝ սովորում է 5-րդ դասարանում, Անահիտը՝ 4-րդ, Գայանեն՝ 3-րդ, Անին՝ առաջին, Նորայրը՝ 4,5 տարեկան է, Նարեկը՝ 2,5:
Տնակի առջև գունավոր լվացքն է կախված, անմիջապես դիմացը փոքր անասնագոմն է, որտեղ մի կերպ, կարծես, խցվկել են 4 հորթերը: «Հիմա մեծացել են, ցուլիկներ են: Տեղը նեղ է, բայց ինչ արած: Հիմի կովը մեր դոմիկից թանկ ա, չենք կարա առնենք»,- ասում է Էլմիրան:
Երկաթյա «դոմիկի» ճակատային մասում գրված է՝ «СССР»: Ամիսներ առաջ Զաքարյանների տունը հրդեհվել է, նոր «դոիմկը» հատկացրել է մարզպետարանը:
8 տարուց կառուցած տունը մեկ օրում հրդհվել է
Արմեն Զաքարյանը 36 տարեկան է: Արմավիրի մարզի Ջրարբի գյուղից է: Կինը՝ Էլմիրա Կարապետյանը, 32 տարեկան է: Նա էլ նույն մարզի Ակնաշեն գյուղից է: Արմենի մայրը ևս ակնաշենցի է, և տատի տուն գնալ-գալուց հանդիպել է Էլմիրային: Նրանք ամուսնացել են 2004-ին: Ակնաշենում հաստատվել են 8 տարի առաջ: Այդ ժամանակ ապրում էին «դոմիկում», հետո Արմենը սկսել է «դոմիկի» կողքին տուն կառուցել: Ասում է՝ շինարարությունն ինքն է արել, քչից-շատից կարողանում էր հասցնել: 8 տարի հետո տունը կառուցել է, բայց դրանից ամիսներ անց՝ փետրվարի 11-ին, այն հրդեհվեց:
«Ես տանը չէի, երեխաները դպրոց էին գնացել, Էլմիրան էլ գնացել էր, որ Անիին բերի քոլեջից, մեկ էլ ճամփի կեսից ասել են՝ տունը վառվել է, հոսանքի ստայակից է եղել»,- նշում է ընտանիքի հայրը: Տունն այրվելու պահին ներսում են եղել Նորայրն ու Նարեկը: Էլմիրան ասում է՝ մինչև ճանապարհի կեսից տուն կհասներ, Նորայրը կարողացել է փրկել եղբորը՝ նրան գրկել է, տնից հանել: «Էրեխեն ծուխն ա տեսել, ման ա եկել կոշիկները գտնի, չի կարողացել, տենց էլ ոտաբոբիկ ախպորը գրկել-հանել է»,- նկատում է 32-ամյա կինը:
Մեր զրույցի ժամանակ այրված տանն եմ նայում: Արմենն ասում է՝ հին «դոմիկը» դրել էր, կողքն ուղղակի սենյակ էր սարքել, որ գոնե «էրեխեքի ոտքի տակը չոր լինի»: Արմավիրի մարզպետարանից երկաթյա «դոմիկ» են հատկացրել Զաքարյաններին: «Էնքան շփոթված էի, ամաչել եմ հարցնել՝ մե՞րն է լինելու, թե՞ հետո վերցնելու են: Բայց չէ՝ շատ հնարավոր է՝ մերն է»,- նկատում է Արմենը:
«Կարևորը երջանկությունն է նույնիսկ դոմիկում ապրելիս»
Զաքարյաններն առհասարակ քչախոս են: Ապրում են մի քանի մետր տարածքում, որտեղ տարվա յուրաքանչյուր եղանակն անցկանալի հյուր է նրանց համար:
Երկաթյա «դոմիկի» 3 մահճակալները հազիվ են տեղավորել: Երեխաները դեռ փոքր են, 3-ը մի մահճակալին են քնում, 3-ը՝ մյուս: Անձրևի ժամանակ ջուրը լցվում է ներս: Էլմիրայի խոսքով՝ «սաղ ներսը ցեխ է լինում»: Երբ առաստաղից անձրևաջուրն սկսում է կաթել, տաշտ են դնում: Արևոտ եղանակին էլ «դոմիկում» օդ չի լինում շնչելու:
Նրանց պատասխանները կարճ են: Խոսելիս հաճախ նայում են գետնին: Իրենց պայմաններից չեն ուզում բողոքել, ասում են՝ «լավ կլինի»: Կինն ասում է՝ օրեր են եղել, որ տանն ուտելիք չեն ունեցել: Դա լինում է այն ժամանակ, երբ Արմենը հիվանդանում է, չի կարողանում գնալ աշխատանքի: «Դե, Արմենն էլ հիվանդություն ունի…»,- կնոջ խոսքը միանգամից ընդհատում է ամուսինը, թե ուրիշ բանից խոսիր: Մենք լռում ենք: Քիչ անց լռությունը խախտում եմ. «Բայց ի՞նչ հիվանդ եք»: Արմենը լռում է, կինը պատասխանում է. «Շուտ-շուտ մեջքի ցավեր է ունենում: Մեկ-մեկ մեջքն էնպես է բռնվում, չի կարողանում շարժվել, սրսկում ենք»:
Թեև ապրում են կարիքների մեջ, բայց չեն բողոքում: Իրենք միշտ շեշտում են, որ աշխատում են: Նախորդ տարի տնամերձ հողամասում լոլիկ են աճեցրել, մոտ 25.000 դրամ են ծախսել դրա համար, իսկ ստացել են ընդամենը 2 արկղ լոլիկ: «Մեր ծախսը դուրս չեկավ, մի կիլո պոմիդորը 20-30 դրամով ենք վաճառել: Բա էդքան մեծ ծախս էինք արել՝ 25.000 դրամի, ու ստացանք 15.000 դրամի պոմիդոր»,- բացատրում է զրուցակիցս:
Էլմիրայի հետ քայլում ենք հողամասի փոքրիկ արահետով: Երեխաները հավաքվել են ծիրանենիների մոտ: «Դրանք արդեն մեր ծառերը չեն, մեր հողամասի սահմանը մինչև կուկուռուզներն են»,- ասում է մայրը:
Այս տարի հիմնականում սմբուկ ու եգիպտացորեն են աճեցրել: Չորային եղանակի պատճառով բերքը քիչ է լինելու: «Բայց ոչինչ, մի բան կլինի, ես լավատես եմ»,- ծիրանենիների մոտ հասնելով՝ նշում է Էլմիրան:
6 երեխաների համար այս ընտանիքը ստանում է 61.000 դրամ նպաստ: Սակայն, Էլմիրայի խոսքով, տունը հրդեհվելուց հետո 4 ամիս է՝ նպաստը չեն տալիս: «Գնացել ենք Էջմիածնի սոցապ, մահանա են բռնում թղթերը: Իրենք ասում են՝ թղթերը նորմալ բեր, կտանք: Ես էլ ասում եմ՝ դեպք է եղել, թղթերը վառվել են, դա հո մեզնից կախված չէր: Հիմա փորձում ենք պատրաստել, օրենքով հասնում է 4 ամսվա չտված նպաստը»,- նշում է նա:
«Մարդիկ կան, տան մեջ ապրում են, բայց իրար հետ համերաշխ չեն»
«Գիտես, մարդիկ կան, որ ինձ ասում են՝ որ դժվար եք ապրում, ինչի՞ եք էդքան երեխա ունեցել: Շատ ժամանակ չեմ պատասխանում, մեկ-մեկ էլ ասում եմ՝ ձեր ի՞նչ գործն է, բայց հոգուս խորքում մտածում եմ՝ էրեխեքս իմ հարստությունն են: Որ հիվանդ եմ լինում, աղջիկս որ ջան ա ասում, անցնում ա ցավս»,- հայացքը դեպի երեխաների խաղը՝ նշում է 32-ամյա կինը:
Մայրը պատմում է, որ եթե դպրոցում երեխաներից մեկը մի բան է գնում, բերում տուն, 6 հավասար մասի է կիսում: Եթե երեխաներից մեկը հիվանդանում է, ընտանիքի մյուս անդամներով իրենց «տեղը չեն գտնում»: Երեխաների հետ ենք խոսում: Վեռան ու Անին ասում են, թե բժշկուհի են դառնալու, Անահիտը՝ վարսահարդար, Գայանեն՝ լրագրող, Նորայրը՝ ոստիկան, Նարեկը չգիտի՝ ժպտում է:
«Մարդիկ կան, տան մեջ ապրում են, բայց իրար հետ համերաշխ չեն: Մարդիկ էլ կան, որ դոմիկում են ապրում, օրինակ, մենք… Էսքան ժամանակ ոչ վիճել ենք իրար հետ, ոչ բան: Թեկուզ դոմիկում ենք ապրում, բայց կարևորը դոմիկը չի, սերն ու ջերմությունն են»,- ժպտում է Էլմիրան:
Բակում 3,5 խմ փայտն է: Այն գնել են իրենց օգնած մարդկանց շնորհիվ: 1 խմ մետրը 20.000 դրամ է: «Դե, էլ ուրիշ ձև չկա տունը տաքացնելու»,- ասում է Արմենը: Բակի անկյունում՝ նախկին տան քարերին հենված՝ երկու պարկ եգիպտացորենն է: Արմենի այս տարվա բերքն է:
Արմենի երկու եղբայրներն աշխատում են Ռուսաստանում: Ասում է՝ ժամանակին առիթ եղել է գնալու, չի գնացել: Կինն ասում է՝ «Արմենն առանց էրեխեքի չի կարա»:

Aknashen Mother of Six: “What’s important isn’t the ‘tomik’ but the love and warmth inside”
Rain from the previous day still filled the potholed road leading to Aknashen, a village in Armenia’s Armavir Province.
Armen’s Volga, so old that it seemed the engine would fall out at every turn, had a tough time avoiding the puddles. Flies swarmed inside the car. Armen said it was due to the weather.
Armen Zakaryan, a father of six, bought the car seven years ago. While he says something breaks down daily, it’s enough to make a living transporting fruit and vegetables to the nearby Etchmiadzin market for sale. His work day starts at 6:30am. The produce he sells is usually that grown by fellow Aknashen villagers and his own, if the harvest has been good. Some days, he returns with no money to show, other days he can make 2,000 – 3,000 drams ($4-$6). The Volga is parked by the Soviet –era metal trailer (tomik) the family lives in. There’s a ‘for sale’ on the rear of the trailer. Slippers and shoes are placed in a corner.
Armen’s six children are standing in front. They take some time to respond to our greeting. Armen’s wife, Elmira Karapetyan, takes notice and says the kids are quite shy and aren’t that chatty. We ask what their names are. Elmira responds – Vera, Anahit, Gayaneh, Ani, Norayr and Narek. Vera is the eldest and attends fifth grade. Anahit’s in fourth grade, Gayaneh’s in third grade and Ani’sin first. Norayr is 4.5 years-old and Narek, 2.5.
A batch of colorful wash hangs from the clothesline. The small animal shed is opposite. Four calves somehow squeeze inside. “Now they’ve grown up and are small bulls. The space is narrow, but what can we do? Today, a cow is worth more than our trailer. You can’t buy one,” Elmira says.
The faded letters CCCP (USSR) are written on the trailer. A few months back the family house burnt down and the Armavir Provincial Government gave them this trailer to live in.
Armen Zakaryan, 36, hails from the Armavir village of Djrarbi. Elmira, 32, was born in Aknashen. They married in 2004 and relocated to Aknashen eight years ago. They originally lived in a tomik and then Armen started to build a house next to it. Little by little, Armen worked n the house until it was completed last year. It burnt down this past February.
“I wasn’t at home and the children were at school. Elmira wasn’t at home either. Half way home they told me that the house had caught fire. It was an electrical short,” says Armen. Norayr and Narek were home when the accident occurred. Elmira says that Norayr was able to get his brother out of the house on time.
I look at the burnt house. Armen says that he’s built a small room linked to the old trailer they gave him just so the kids don’t get underfoot. “I was so out of sorts. I even was too embarrassed to ask if the trailer would be ours or if they would take it back. There’s a good chance we can keep it,” says Armen.
The three beds barely fit in the trailer. Three kids share one bed and the other three, the other bed. When it rains, water drips from the roof. Elmira says she gets out the buckets and pans to catch the water. During the summer, the trailer is like an oven.
The family doesn’t like to complain. Often, when answering my questions, they gaze at the ground. Elmira puts a brave face on and says, “We get by”. She confesses, however, that sometimes there isn’t anything to eat for days on end. This is usually when Armen is sick and can’t get to work. Elmira says her husband gets periodic back spasms. “They get so bad that he can’t move. We give him injections,” she says.
Last year, they grew tomatoes in a nearby plot. The family invested 25,000 drams ($53) and wound up with two crates. “We didn’t cover our initial cost. We sold one kilo of tomatoes for 20-30 drams. In the end we made 15,000 drams,” Elmira complained.
I walk with Elmira down a path in the garden. The kids have gathered under some apricot trees. “Those trees aren’t ours. Our land ends at the corn stalks.”
This year, the family mostly planted eggplant and corn. It was a dry year and the crop was spotty. “It doesn’t matter. Something will turn up. I’m an optimist,” Elmira says.
The family receives a monthly allowance of 61,000 drams for the children. Elmira says they haven’t received the allowance ever since the house burnt down four months ago.
“I went to social services in Etchmiadzin and they told me to bring in the paperwork to get the allowance. I told them that everything was burnt to a crisp. We’re working on it,” says Elmira.
Elmira tells me that she sometimes is asked why she had so many children given the way they live. “Many times I just don’t answer those people. But in my heart I say to myself ‘what business is it of yours?’ My kids are my pride and joy. When I’m sick all I need is for my girls to say dear mom and I feel better,” says Elmira gazing at her children.
We talk to the kids. I ask them what they want to be when they grow up. Vera and Ani say they want to become doctors; Anahit, a beautician; Gayaneh, a reporter; Norayr, a policeman; and Narek just laughs. He doesn’t know yet.
“There are those who live in a house but don’t get along. There are those who live in a tomik, us, for example, and haven’t argued all this time. Sure, we live in a tomik, but what’s important isn’t the structure but the love and warmth inside,” Elmira says with a grin.
Elmira jan, I was very moved by your optimism. God bless you and your whole family. And bravo for having all those kids to make our homeland a better place, you and your family are real heroes. Just a suggestion for Hetq. Since Hetq accepts donations for itself, maybe it can also accept those donations on behalf of families in need (like this family) and give the funds to them since some of these families possibly do not have bank accounts.