Մանկությունը՝ կրակահերթի տակ
Տավուշի մարզի Կոթի գյուղը 1,61 կմ է հեռու Ադրբեջանի սահմանից: Գյուղը պարբերաբար ռմբակոծման թիրախ է հանդիսանում, ինչից տուժում է խաղաղ բնակչությունը: Ռմբակոծությունների մասին պատմում են գյուղի փոքրիկները:
Գյուղի բնակիչները ասում են, որ միշտ էլ կրակոցներ եղել են, բայց վերջին 2 տարիներին կրակոցներն ավելի ինտենսիվ են դարձել:
Նոնա, 5 տարեկան. «Երբ մանկապարտեզում եմ լինում ու կրակում են, շատ եմ վախենում, բայց երբ տանն եմ, ավելի հանգիստ ա ու ապահով»:
Սուրեն, 5 տարեկան: Սուրենը Նոնայի եղբայրն է, միասին հաճախում են գյուղի մանկապարտեզ: Ի տարբերություն քրոջ, ավելի անվախ է:
Գյուղում խուճապ չկա, սակայն պարբերաբար կրակոցները մտահոգության առիթ են գյուղացիների համար: Ասում են՝ «մենք տենց ապրեցինք, էտ կրակի տակ մեծացանք, իսկ հիմա՝ մեր երեխեքը»:
Անահիտ, 4 տարեկան: Անահիտը ամաչկոտ է, դժվար է խոսում, փոխարենը խոսում է տատիկը՝ «Հենց կրակում են, վազում խոլի տակ ա մտնում, շատ ա վախենում»:
Լուսինե, 5 տարեկան: Լուսինեի մայրը պատմում է՝ «Երբ կրակոցները սկսեցին, ես երեխեքիս վերցրի ու գնացի Վանաձոր, Լուսինեն չէր գալիս: Իրա պատճառով հետ եկանք»: Լուսինեն հավատում է, որ մի օր կրակոցներ չեն լինի, ու մարդիկ չեն ցանկանա հեռանալ գյուղից: «Ուզում եմ բժշկուհի դառնալ, որ ով հեռանա գյուղից, սրսկեմ»,- ծիծաղում է Լուսինեն:
Էրիկ, 12 տարեկան: Էրիկը գյուղի վերջին տան 3 երեխաներից մեկն է: Իրենց տնից հայերի տներ չեն երևում: «Երբ շատ են կրակում, դասի չենք գնում, դասերից հետ ենք ընկնում, իսկ ընդհանրապես սովորական ա դառել»:
Միլենա, 8 տարեկան: Միլենան Էրիկի քույրն է: Իրեն համար, սակայն, ապրել կրակահերթի տակ սովորական չէ: «Ամեն անգամ երբ կրակում են, վազում եմ մամայի մոտ: Թող գոնե էտքան շատ չկրակեն»:

Детство под автоматным огнем
Село Коти в Тавушской области находится на расстоянии 1,61 км от азербайджанской границы. Село постоянно обстреливается, из-за чего страдает мирное население. Об обстрелах рассказывают живущие в селе дети.
По словам местных жителей, выстрелы звучали всегда, но последние 2 года они стали более интенсивными.
Нона, 5 лет: “Когда я в детском саду и начинают стрелять, я очень боюсь. Но когда я дома, я чувствую себя спокойно и надежно”.
Сурен, 5 лет. Сурен – брат Ноны, они вместе ходят в детсад. В отличие от сестры Сурен не боится.
В селе нет паники, но частые обстрелы вызывают у людей чувство тревоги. Они говорят: “Нам пришлось жить под огнем, а сейчас то же самое испытывают наши дети”.
Анаит, 4 года. Девочка очень стеснительная и с трудом вступает в беседу. Вместо нее рассказывает бабушка: “Как только начинается стрельба, она прячется под диван. Очень боится”.
Лусине, 5 лет. Мама девочки рассказывает: “Когда начали стрелять, я забрала детей и уехала в Ванадзор. Но Лусине не хотела уезжать. Из-за нее мы и вернулись”. Лусине верит, что когда-нибудь выстрелов не будет. “Хочу стать врачом и делать уколы тем, кто захочет уехать из села”,- смеясь, говорит девочка.
Эрик, 12 лет. Эрик – один из трех детей, живущих в доме на краю села. Отсюда дома армян не видны. “Когда часто стреляют, мы не ходим в школу, пропускаем занятия. А вообще это уже привычное явление”.
Милена, 8 лет. Милена – сестра Эрика. В отличие от брата для нее стрельба не стала привычным явлением. “Каждый раз, когда стреляют, я бегу к маме. Пусть так много не стреляют…” – говорит Милена.