Ցմահ դատապարտյալների հարազատները դժգոհ են նախագահի նստավայրից ստացած պատասխանից
Ցմահ դատապարտյալ Սողոմոն Քոչարյանի ազատ արձակման վճիռը ցմահ դատապարտյալների հարազատները լսեցին ծափահարություններով, բայց նաև նշելով, որ դատավճիռն ուշացած է:
Դատապարտյալների հարազատները ասում են, որ չեն ցանկանում, որ իրենց զավակներն էլ ծանր հիվանդություններ ձեռք բերեն` մինչև ազատ արձակվելը:
Նրանք Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան էին շարժվել Կառավարության շենքի մոտից, որտեղ տեղեկացրել էին, որ միացել են իրենց հարազատների կողմից ՀՀ նախագահին ուղղված 10 կետանոց դիմումին և այժմ ստորագրահավաք են սկսել: Ստորագրություններով դիմումը մոտ ժամանակներս դարձյալ մուտք են անելու նախագահի նստավայր:
«Շատ անգամ ենք ստորագրահավաքներ կազմակերպել, տարբեր ատյաններ դիմել, բայց այդպես էլ սայլը տեղից չի շարժվել: Այս անգամ չենք նահանջելու, մինչև որ հարցերի գոնե մի մասը չլուծվի»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասել է ցմահ դատապարտյալներից նախկին զինվոր Արթուր Քոչարյանի մայրը:
Կառավարության շենքի մոտ նրանց դարձյալ չհաջողվեց հանդիպել Արդարադատության նորանշանակ նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին: Ակցիայի մասնակիցները շարժվեցին Բաղրամյան 26` ստանալու իրենց դիմումի պատասխանը, որը մուտք էր արվել անցյալ հինգշաբթի:
Քաղաքացիների ընդունելության բաժնից նրանց տեղեկացրին, որ դիմումը հասցեագրվել է Արդարադատության նախարարությանը, և իրենք պետք է սպասեն մեկ ամիս` պատասխան ստանալու համար:
Ցմահ դատապարտյալների հարազատները նշում են, որ իրենք չեն կարող հավատալ այս խոստմանը, քանի որ նման մեկ այլ դիմում` 13 հազար ստորագրություններով, ներկայացրել են նախագահի նստավայր դեռ 2009 թ-ից, և մինչ այժմ պատասխան չունեն:
Նրանք տեղեկացրին, որ կշարունակեն պայքարը` մինչև կոնկրետ փոփոխություններ լինեն: Հնարավոր է` ցմահ դատապարտյալները վերսկսեն հացադուլը, որը ժամանակավորապես դադարեցրել էին հոկտեմբերի 16-ին` որոշելով սպասել ՀՀ նախագահի նստավայր մուտք արված դիմումների պատասխաններին:
Հիշեցնենք, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում ավելի քան 5 տասնյակ ցմահ դատապարտյալներ հոկտեմբերի 12-ին հացադուլ էին հայտարարել` դիմումներ ուղղելով ՀՀ նախագահին, որտեղ ոչ միայն մատնանշել են տարիներով կուտակված խնդիրները՝ ձևակերպելով դրանք 10 կետով, այլև տվել են դրանք լուծելու իրավական, օրենսդրական ճանապարհները:

Родственники пожизненно осужденных недовольны ответом, полученным из администрации президента РА
Решение суда об освобождении пожизненно осужденного Согомона Кочаряна родственники других пожизненно осужденных встретили аплодисментами, отметив, однако, что оно принято с опозданием.
Родные заключенных заявили, что не хотят, чтобы и их сыновья приобрели тяжелые заболевания до своего освобождения.
В суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш родственники пожизненно осужденных пришли от здания правительства, где они сообщили, что присоединяются к адресованному президенту РА заявлению своих сыновей и что с этого момента организуют сбор подписей. В ближайшее время заявление с собранными подписями родственники заключенных вновь оприходуют в администрации президента.
“Мы много раз собирали подписи, обращались в различные инстанции, однако дело с мертвой точки не двигается. На этот раз мы не отступим до тех пор, пока не будет решена хотя бы часть вопросов”,- сказала в беседе с Hetq.am мать осужденного к пожизненному заключению бывшего солдата Артура Кочаряна.
У здания правительства участникам акции опять не удалось встретиться с новоназначенным министром юстиции Арпине Ованнисян. После этого участники акции направились к резиденции президента для получения ответа на свое заявление, которое было оприходовано в прошлый четверг.
В отделе приема граждан им сообщили, что заявление адресовано Министерству юстиции и что ответ они получат в течение месяца.
Родственники пожизненно осужденных сказали, что не верят обещаниям, поскольку еще в 2009 г. они представили в администрацию президента аналогичное заявление с 13 тысячами подписей, однако ответ до сих пор не получили.
Участники акции решительно настроены на продолжение борьбы до тех пор, пока не будут осуществлены конкретные изменения. Пожизненно осужденные, возможно, возобновят голодовку, которую временно прекратили 16 октября в ожидании ответов на заявления, переданные в администрацию президента РА.
Напомним, что содержащиеся в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” более 50 пожизненно осужденных 12 октября объявили голодовку и направили президенту РА заявление, в котором в 10 пунктах представили накопившиеся за эти годы проблемы, а также правовые и законодательные пути их решения.