«Շնանոցի» բնակիչները
«Չե՞ք ասի՝ «Շնանոցը» ո՞ր մասում է»,- հարցնում ենք բակում հավաքված տղաներին: «Ուղիղ գնացեք, աջ թեքվեք»,- պատասխանում են:
Կիսակառույց շենքերի հարևանությամբ միհարկանի շինությունում լույսեր են վառված: Օրվա բաց կապույտն արդեն մգանում է, ամպերը հետզհետե խտանում են: Պատուհաններին փակցված ցելոֆանե տոպրակների պատճառով ներսի լույսերը աղոտ են: Միհարկանի շինությունից փոքր-ինչ վերև՝ մոտ 100 մետր, Շահումյանի գերեզմանոցն է: Կիսակառույց շենքում աշխատող բանվորները մի պահ դադարեցնում են մուրճի հարվածները՝ նայելով մեր կողմ: Այս տարածքը կոչվում է «Շնանոց»: Այստեղ մարդիկ են ապրում:
«Շնանոցում» ապրող ազատամարտիկը
Երկար, նեղ միջանցքի վերջում լույս է վառվել: Դռների մոտ գտնվող իրերը թույլ լուսավորվում են, երևում է փոշու հաստ շերտը: Մի քանի գույնզգույն շոր է փռված մուտքի դռան մոտ: Այստեղ է բնակվում ազատամարտիկ, առաջին կարգի հաշմանդամ Արթուր Ալավերդյանը: Դուռը բացում է նրա կինը՝ Շուշանիկը: Անծանոթ ենք նրանց, զարմացած նայում է մեզ, հետո դուռը լայն բացում: «Ազատամարտիկ Արթուրի տո՞ւնն է»,- հարցնում ենք՝ նայելով բազմոցին նստած Արթուրին: Ներս են հրավիրում: Արթուրը նայում է մեզ, հարց չի տալիս: «Լրագրողներ ենք»,- ժպտում ենք:
Արթուր Ալավերդյանը 45 տարեկան է: «Շնանոցում» բնակվում են 1993 թ.-ից: Խորհրդային տարիներին կառուցված այս շենքը նախատեսված է եղել ոստիկանության շների համար: Արթուրի մայրը՝ Ռայա Բգիրյանն, ասում է, որ շների բուծարանի կառուցումը կիսատ էր մնացել, այս տարի, սակայն, վերսկսել են շինաշխատանքները: Բուծարանի մաս կազմող վարչական շենքը և ճաշարանը 1990-ականներին հատկացրել են Բաքվի փախստականներին: «Մեր սեփականությունը չէ, կարևորը վարձ չենք տալիս»,- նշում է 67-ամյա կինը:
Բաքվի Արմենիքենդ թաղամասում Ալավերդյանները տուն են ունեցել, սակայն այնտեղից որևէ բան չեն կարողացել բերել: Հայաստանում, ինչպես իրենք են ասում, ամեն ինչ սկսել են զրոյից: Սկզբից վարձով էին բնակվում, հետո իրենց բերեցին «Շնանոց»: «Ու տենց մինչև հիմա էլ «Շնանոցում» ենք: Էլի լավ ա, որ գոնե տեղ ունենք»,- հատուկ շեշտում է տիկին Ռայան: Արթուրը 1988-90 թթ. ծառայել է Գերմանիայում: Այնտեղից էլ Հայաստան է եկել: Սկզբից աշխատել է «Խոպան» կոչվող թաղամասի կոշիկի արտադրամասում: Այտեղ նաև տիկին Ռայան է աշխատել: Արթուրը Կոշիկի «վրաքաշ» էր անում: «Էդ ժամանակ շարժումն սկսել էր, ես էլ պիտի գնայի Ղարաբաղ»,- ասում է նա:
18 վիրահատությունից հետո
Արթուրը եռամսյա հավաքներին է մասնակցել: 1994-ի հունիսի 5-ին Մարտակերտում ոտքից վիրավորվել է: Ասում է՝ չնայած մայիսին հրադադարի պայմանագիրը կնքվել էր, բայց սահմանին, ինչպես հիմա է, կրակոցները չէին դադարել: Այդ օրը շատ վիրավորներ կային, իրենց տեղափոխել էին Երևանի զինվորական հոսպիտալ: Մեկ շաբաթվա ընթացքում Արթուրի ոտքը վիրահատել են 4 անգամ, իսկ մինչ 1999 թ.՝ 18 անգամ: «Գազային գանգրենա էր սկսել մոտս, հիմա ոտքս անզգայուն ա»,- ասում է նա: «Իրա ոտքը պրոթեզ ա իր համար»,- ավելացնում է մայրը:
Վիրահատություններից հետո, ազատամարտիկի պատմելով, ոտքը 14 սմ-ով կարճացել էր: Կոշիկի տակ հաստ ռեզին էր խփում: 1999-ին գնացել էր Վազգեն Սարգսյանի մոտ, նա էլ հրաման էր տվել նորից վիրահատել ոտքը: Հիմա մի ոտքը մյուսից աննշան կարճ է, բայց դա, Արթուրի խոսքով, նույնիսկ առողջ մարդկանց մոտ է պատահում:
2001-ին Արթուրն ընկերոջ հետ ձուկ էր վաճառում: Այնուհետև 1,8 ամիս աշխատել է մոլիբդենի ձուլարանում: Ասում է, որ գործը թեթև էր, բայց դրանից նեղվում էր. «Տղերքը տանջվում էին, իսկ իմ գործը թեթև էր»: Այդ ժամանակ հաշմանդամության թոշակից զրկվել է (1995-ից երկրորդ կարգի հաշմանդամության թոշակ էր ստանում): Ձուլարանից դուրս գալուց հետո հիվանդանոց է գնացել, հաշմանդամության կարգը վերականգնել են: «Երևի մի 3-4 տարի ա՝ ցմահ առաջին կարգ եմ ստացել: Ինձ մոտ միոպատիա ա՝ մկանների ինֆարկտ»,- նշում է նա:
Մայրն ասում է՝ Արթուրը ցավին այնպես էր դիմանում, որ նույնիսկ բժիշկներն էին զարմանում: «Ձեռքերը, գլուխը խփում էր պատերին, բայց մի ձեն չէր հանում: Սաղ ձեռքերը կապտել էին»,- սենյակի մուտքի մոտ կանգնած՝ նշում է 67-ամյա կինը:
Արթուրը դժվարությամբ է քայլում: Սայլակ գնելու հնարավորություն չունի: Հիմնականում ձեռնափայտով է տեղաշարժվում: Ասում է՝ մի 100 քայլ կարող է անել, հետո ընկնել: Դրանից հետո 1 ժամ է անհրաժեշտ, որ կարողանա վերականգնել: Պատահել է, որ քայլելուց վնասել է իրեն: «Զարմանում են, թե միոպատիայով ոնց եմ կարողանում քայլել»,- նկատում է նա: «Բայց միշտ ձգտում եմ քայլել: Որ շատ նստեմ, կարող է էլ չկարողանամ քայլել»,- ավելացնում է:
«Մի օրվա մասին եմ մտածում»
Արթուրի խոսքով՝ իր կյանքի մասին վաղուց չի մտածում: Ապրում է իր մեկ օրով, հետո չգիտի, ինչ կլինի: Տիկին Ռայան խոհանոցում սուրճ է պատրաստում: Արթուրը նրա 4 զավակներից մեկն է (երկու աղջիկ և երկու տղա ունի, մյուս տղան տարիներ առաջ մահացել է Ռուսաստանում, աղջիկներն ամուսնացել են Իջևանում): «Արթուրը մեկ-մեկ շատ վատ տրամադրության մեջ ա լինում, ասում ա՝ ուզում եմ մեռնեմ, ցավերը շատ են»,- նշում է մայրը:
«Չվիրավորվեր, իր երեխաներին պահեր»
Արթուրը դժվարությամբ է խոսում: Պատասխաններից հետո երկար նայում է մեզ: Դադարները մեծ են զրույցի ընթացքում, դրանք հաճախ լցվում են տիկին Ռայայի խոսքով: Արթուրն ասում է՝ ցավեր միշտ ունենում է, պարզապես դրանք սովորական են դարձել իր համար: Մայրն ավելացնում է՝ որդու ձեռքով ամեն ինչ գալիս էր, իսկ հիմա որ տանը մի մեխ պիտի խփի, դժվարանում է, դրանից նյարդային է դառնում:
Արթուրը հիմա մտածում է իր երկու երեխաների՝ 5-ամյա Ալբերտի և 3-ամյա Միլենայի մասին: Սենյակի խոնավության պատճառով երեխաները հաճախակի են հիվանդանում: Մեկ շաբաթ առաջ Ալբերտին դուրս են գրել հիվանդանոցից: «Բրոնխներում թարախ էր կուտակվել, դա էլ տվել է աղիքների թունավորման: Ինֆեկցիոն պառկացրին մի շաբաթ, հիմա մի ամիս դիետա պիտի պահի»,- ասում է նա: Սննդային դիետայի մասին ասում են՝ կարագո՜վ (վերջին վանկը երկարացնելով) ճաշը պիտի ուտի, հավի սպիտակ մի՜ս պիտի ուտի… Մոր և որդու հայացքները միաժամանակ իջնում են սեղանին:
Ընտանիքն ապրում է Արթուրի 91.000 դրամ հաշմանդամության թոշակով և տիկին Ռայայի՝ 13.000 դրամ թոշակով: «20 տարի աշխատել եմ, բայց ստաժ չեն գրել, դրա համար թոշակս էդքան է»,- բացատրում է 67-ամյա կինը, հետո թվարկում է՝ վերմիշելի ցեխում է աշխատել, կոշիկի գործարանում, ճաշարանում, պահ է եղել՝ 3 տեղ միաժամանակ է աշխատել: «Յոլա ենք գնում»,- նշում է նա: Խոհանցում Արթուրից գաղտնի մեզ հետ խոսում է, թե «թոշակը ստանում են, սննդի համար պարտքն են հազիվ տալիս»: Տան միակ աչքի ընկնող գույքը բազմոցն ու հեռուստացույցն են:
«Խաղաղությունից լավ բան չկա»
Արթուրի կինը՝ 26-ամյա Շուշանիկ Հարությունյանը, լսում է մեր զրույցը, երբեմն մեղմ ժպտում է: Ասում է՝ երեխաները շարժունակ են, դժվար է, ինքն էլ երբեմն նյարդային խնդիրներ է ունենում: «Բայց կարևորը էրեխեքն առողջ լինեն»,- ավելացնում է նա:
«Միլենան ծնվել է ոտնաթաթերիը հակառակ ուղղությամբ, հետո ուղղել են»,- պատմում են ծնողները: 5-6 ամիս առաջ օրթոպեդիկ պրոթեզներն են հանել: Ալբերտը գաղտնի թոքաբորբով էր հիվանդացել, ուշ են իմացել այս մասին: «Հիմա բուժվել է»,- միաձայն են պատասխանում: Տղան վազելով նետվում է հոր գիրկը, ապա փաթաթվում է նրան: Արթուրը հայացքը խոնարհում է, աչքերը թացանում են: Հիմա նրա երազանքները կառուցվում են երեխաներով. երազում է, որ որդին կամ ոստիկան, կամ զինվորական դառնա: «Կարևորը պիտանի մարդիկ լինեն»,- նշում է նա:
«Չվիրավորվեր, իր երեխաներին պահեր»,- լսվում է տիկին Ռայայի ձայնը: Արթուրն ասում է՝ պատերազմին պիտի մասնակցեր, իր որդին էլ պիտի զինվորական դառնա: Իսկ Ալբերտն էլ թե՝ ոտի բժիշկ եմ դառնալու, որ պապային բուժեմ: Հյուրասենյակում լռում ենք բոլորս: Արթուրն ասում է. «Կարևորը պատերազմ չլինի: Խաղաղությունից լավ բան չկա»:
Շնանոցի տերերը գալու են
Այս տարի շնանոցի շինաշխատանքները վերսկսվել են: Տիկին Ռայան ասում է՝ հավանաբար, հաջորդ տարի բուծարանը պատրաստ կլինի, շներին կբերեն: Չգիտեն՝ եթե շներին բերեն, որտե՞ղ են ապրելու: Սեփականաշնորհման հարցը գլխավորն է, որը մնում է չլուծված: Դրա համար իրավաբան պիտի ունենան: «Դա էլ մեծ գումար է, չենք կարող»,- ասում է բնակչուհին: «Ինչ կլինի՝ կլինի»,- բակում շարունակում է 67-ամյա կինը, հետո ցույց է տալիս կիսատ շինություններից մեկը, թե երևի էս կողմում շները կապրեն:

Обитатели «собачьей территории»
«Не подскажите, где находится «собачья территория»?» - спрашиваем собравшихся во дворе ребят. «Прямо и направо»,- следует ответ.
По соседству с недостроенным зданием находится одноэтажное строение. Окна освещены, однако из-за целлофана свет виден смутно. Чуть дальше находится Шаумянское кладбище. Работающие в недостроенном здании рабочие в какой-то момент прекращают стучать молоткми и с удивлением смотрят в нашу сторону. Это место называется «собачьей территорией». Здесь живут люди.
Ополченец, живущий на «собачьей территории»
В конце длинного узкого коридора горит лампочка. Лежащие у двери вещи освещены слабо, виден толстый слой пыли. У входа в дверь постелены несколько разноцветных тряпок. Здесь живет ополченец, инвалид первой группы Артур Алавердян. Дверь открывает его жена Шушаник. Она с удивлением смотрит на незнакомых людей, а потом широко распахивает дверь. «Здесь живет ополченец Артур?» - спрашиваем мы сидящего на диване Артура. Нас приглашают в комнату. Артур смотрит на нас, но вопросов не задает. «Мы журналисты»,- с улыбкой объясняем мы.
Артуру Алавердяну 45 лет. Его семья проживает на «собачьей территории» с 1992 г. Построенное в советские годы здание предназначалось для полицейских собак. Мать Артура Рая Бгирян сообщила, что здание для собачьего питомника осталось недостроенным, однако в этом году строительные работы возобновились. Составляющие часть питомника административное здание и столовая в 1990-х годах были предоставлены беженцам из Баку. «Это не наша собственность, но главное, что за жилье не платим»,- отметила 67-летняя женщина.
У Алавердянов был дом в бакинском квартале Арменикенд, однако оттуда они ничего не смогли вывезти. В Армении пришлось начинать все с нуля. Жилье сперва снимали, а потом их привезли на «собачью территорию». «Так с тех пор и живем здесь. Хорошо хоть, что крыша над головой есть» - подчеркивает Рая Бгирян. В 1988-90 гг. Артур служил в Германии. Оттуда приехал в Армению. Сперва работал в обувном цехе, где работала и его мать. «Тогда движение (Карабахское движение) уже началось, и мне нужно было ехать в Карабах»,- сказал Артур.
После 18 операций
Артур участвовал и в трехмесячных сборах. 5 июня 1994 г. в Мартакерте его ранило в ногу. Говорит, что хотя в мае уже было заключено перемирие, однако на границе, как и сейчас, не прекращали стрелять. В тот день было много раненых, которых перевезли в военный госпиталь в Ереване. В течение недели ногу Артура оперировали четыре раза, а до 1999 г. – 18 раз. «У меня началась газовая гангрена. Сейчас я свою ногу не чувствую»,- сказал Артур.
После операций нога ополченца стала короче на 14 см. Приходилось набивать подошву толстой резиновой набойкой. В 1999 г. он пошел на прием к Вазгену Саркисяну, который и распорядился еще раз прооперировать ему ногу. Сейчас одна нога чуть-чуть короче другой, но это, по словам Артура, бывает и у здоровых людей.
В 2001 г. Артур вместе с другом продавал рыбу, потом год и 8 месяцев работал в плавильне. «Ребята мучались, а у меня работа была легкая»,- сказал Артур. В то время он лишился пособия по инвалидности (с 1995 г. А.Алавердян как инвалид 2-ой группы получал пенсию).
Уйдя из плавильни, Артур восстановил группу инвалидности. «Уже 3-4 года, как я пожизненно получил 1-ю группу инвалидности. У меня миопатия, дистрофия мышц»,- пояснил ополченец.
По словам матери, даже врачи удивляются тому, как он переносит боль. «Он бил руками, головой по стенам, но при этом ни одного звука не издавал. Руки у него были все в синяках»,- рассказала 67-летняя женщина.
Артур ходит с трудом. Возможность купить коляску у семьи нет. Передвигается в основном с помощью тросточки. Бывало, что при ходе получал повреждения. «Удивляются, как я могу ходить при миопатии,- сказал Артур. – Но я стараюсь всегда ходить. Если буду много сидеть, то, возможно, вообще не смогу двигаться».
«Живу сегодняшним днем...»
Артур давно уже не думает о своей жизни. Он живет сегодняшним днем, а что будет потом – не знает. Его мать готовит на кухне кофе. Артур – один из ее четырех детей. У Раи Бгирян было двое сыновей и две дочери. Другой сын несколько лет назад умер в России, дочери вышли замуж в Иджеване. «Временам, когда у Артура бывает плохое настроение, он говорит: хочу умереть, боли очень сильные»,- рассказала нам Рая.
«Если б не ранение, он смог бы содержать своих детей»
Артур говорит с трудом, делает в разговоре большие перерывы. В такие моменты паузы заполняет Рая. У сына постоянные боли, но он уже привык к этому. Раньше Артур был большим умельцем, а сейчас не может даже гвоздь забить, из-за чего страшно нервничает.
Сейчас Артур думает только о двух своих детях – 5-летнем Альберте и 3-летней Милене. Из-за сырости в доме дети часто болеют. Неделю назад Альберта выписали из больницы. «В бронхах был гной, а это привело к отравлению кишечника. Неделю пролежал в инфекционной, сейчас месяц должен быть на диете: обед на масле, куриное филе...» - говорит Артур, потупив взгляд.
Семья живет на его пособие по инвалидности, которое составляет 91.000 драмов, и пенсию Раи в размере 13 тысяч драмов. «Живем кое-как»,- отметила пожилая женщина. А на кухне она тихо, чтобы Артур не услышал, поведала, что «пенсии едва хватает на то, чтобы покрыть долги за продукты питания».
«Лучше мира ничего нет»
Жена Артура, 26-летняя Шушаник Арутюнян, слушает нашу беседу, иногда улыбается. Говорит, что дети очень активные, ей бывает трудно, так как у нее тоже проблемы с нервной системой. «Но главное, чтобы дети были здоровы»,- добавляет Шушаник.
Милена родилась с косолапостью. Уже исправили. А Альберт перенес скрытую пневмонию, о чем узнали поздно. Сейчас мальчик уже вылечился, рассказали родители. Альберт бросается к отцу и обнимает его. Глаза у Артура увлажняются. Сейчас все его мечты связаны с детьми. Он очень хочет, чтобы сын стал полицейским или военным. «Главное, чтобы они выросли достойными людьми»,- добавляет отец.
«Если б не ранение, он смог бы содержать своих детей»,- отметила Рая. Артур утверждает, что должен был участвовать в войне, а его сын должен стать военным. Однако маленький Альберт заявил, что хочет стать врачом и вылечить папу. В комнате воцарилась тишина. И тут послышался голос Артура: «Главное, чтобы войны не было. Лучше мира ничего нет».
Владельцы «собачьей территории» скоро появятся
В этом году строительные работы на «собачьей территории» возобновились. По словам Раи Бгирян, в будущем году питомник, наверное, будет готов. Алавердяны не знают, где они будут жить, если привезут собак. Самый главный вопрос – приватизация - остается нерешенным. Для этого нужна помощь юриста. «Это связано с большими суммами, мы не можем платить»,- сказала наша собеседница и добавила: пусть будет, что будет. Уже во дворе Рая показала одно из недостроенных домов, в одном крыле которого, по всей видимости, разместят собак.