«Մամ, որ երկնքից փող ընկնի, ինձ խաղալիք կառնե՞ս»
6-ամյա Գոռը հանրակացարանի սենյակում վազվզում է: Մայրը կանչում է, թե հետ արի, թաց գուլպաներդ հանիր: Գոռը չի համաձայնում: «Կոշիկները ծակ են, խեղճ էրեխու ոտքերը շուտ-շուտ են թրջվում»,- բացատրում է մայրը; Քույրը՝ 5-ամյա Անգելինան, մի պահ կանգնում է, նայում եղբոր ետևից:
Մասիսի հանրակացարանի ջրատար խողովակների արտահոսքից, անձրևներից գոյացած ջուրը տարածվում է բակում: Այնտեղ բնակիչները մեծ քարեր են դրել, որ գոնե այդկերպ հնարավոր լինի ջուրը չընկնել: Հանրակացարանի շենքի առաջին հարկում՝ խոնավ, արդեն քայքայվող պատերին,սարդոստայններ են: Առաջին հարկում խոհանոցն է, որտեղ միայն երկու հին լվացարան կա կիսախարխուլ սենյակում: Տպավորություն է, որ այն նորոգման փուլում է: Բնակիչներից Սերգեյն ասում է՝ «Մարդ կա, սենյակում ջուր չի քաշել, էստեղ է բերում լվանում ամանները, էդ կռանտներից ա օգտվում»»: Սերգեյը գլուխը կախում է: «Կներեք, ամաչում եմ էս վիճակից»,- խոհանոցի մասին ոչինչ չհիշեցնող սենյակից դուրս գալով՝ նշում է նա: Հարցնում եմ՝ սանհանգույց, բաղնիք կա՞ հանրակացարանում: Ժպտում է՝ դարձյալ կրկնելով. «Չէ, իրոք, մարդ ամաչում ա էդ պայմանները ցույց տալուց»: Խոհանոցի հարևանությամբ սանհանգույցն է: Այն կիսով չափ պատված է սարդոստայններով: «Հիմա երևի մտածում եք՝ ոնց ենք օգտվում էստեղից... Բայց ի՞նչ արած»,- ասում է ու խնդրում բարձրանալ իր տուն:
Սերգեյ Մարգարյանը 38 տարեկան է: 1 տարուց ավելի է՝ ընտանիքի հետ բնակվում է Մասիսի հանրակացարանի երրորդ հարկում: Ամեն անգամ սանհանգույցից օգտվելու համար իջնում են առաջին հարկ: Բաղնիքի հարցն է ավելի դժվար: Երեխաներին սենյակում են լողացնում, իրենք էլ մեկ-մեկ բարեկամների տներ են գնում դրա համար:
Երկար, կիսամութ միջանցքում ձայն չի լսվում: Միջանցքի խորքում նա դուռը բացում է: «Համեցեք, եկեք, մեր տունն է»,- ասում է ու կնոջը ծանոթացնում: Կինը 38-ամյա Գայանե Հայրապետյանն է: Սերգեյը նրա երկրորդ ամուսինն է: Առաջին ամուսնուց երկու երեխա ունի՝ Գոռն ու Անգելինան, իսկ 3 ամսական Էրիկն արդեն Սերգեյի որդին է:
Սերգեյը մտացրիվ նայում է սենյակի իրերին: Սենյակի համար ամսական վճարում են 10.000 դրամ: Տան երկու բազկաթոռները մեզ են զիջում, հետո ասում են, թե ոչինչ, իրենք կկանգնեն, աթոռ չունեն: Սենյակի կահույքը պատկանում է տանտիրոջը: Երեխաները զննող հայացքներով նայում են մեզ: Մենք ժպտում ենք: Մի քանի վայրկյան անց Անգելինան մեղմ ժպտում է, ասում է՝ «որ մեծանա, սիրուն աղջիկ է դառնալու»: Ծիծաղում ենք:
Սերգեյը կրկին ներողություն է խնդրում տանը նեղվածք լինելու համար: Միակ մահճակալին քնում են ամուսիններով, իսկ հատակին՝ անչափահաս երեխաները: «Էս ցրտին նայում եմ իրանց գետնին քնած ու սաղ ջանս ցավում է դրա համար»,- երեխաներին նայելով՝ ասում է Սերգեյը: Նշում է, թե այդ երեխաները նաև իր երեխաներն են, և եթե առողջական խնդիրներ չունենար, երեխաները գետնին չէին քնի:
Այս տարվա մարտի 7-ին Գայանեի եղբոր տանը քենակալի՝ քրոջ ամուսնու հետ վիճաբանությունից հետո կորցրել է մեկ աչքի տեսողությունը: Ամուսինները պատմում են, որ վիճաբանությունն սկսվել է աննշան հարցից, երբ Գայանեն քրոջ ամուսնուն խնդրել է, որ երեխաներին տրվող գումարով գույք առնեն տանը: Քրոջ ամուսինն էլ պատասխանել է, թե իր ինչ գործն է, որ խառնվում է: «Տղամարդիկ բռնկուն են, տաքացավ, մեկ էլ ժարոնիկով խփեց գլխիս»,- նշում է Գայանեն: Ամուսինը շարունակում է, թե կինն այդ ժամանակ հղի էր: «Ես էլ կռացա, որ Գայանին բարձրացնեմ, ինձ էլ խփեց: Չհասցրեցի պատասխանել: Ութ անգամ աչքիս խփեց»,- ասում է Սերգեյը:
Աչքը վիրահատել են, բայց տեսողությունը վերականգնելու համար 65.000 եվրո է պետք: Իսկ բուժումն անում են Գերմանիայում: Երկրորդ կարգի հաշմանդամության կարգ ստանալու պետական մուծում պետք է անեն՝ 25.000 դրամ: «Էդ գումարը չունենք»,- սենյակի հեռավոր կետերին նայելով՝ ասում է Սերգեյը: Կինն ավելացնում է, թե ամեն ինչ պարտքով են բերում, ամուսնու ծնողներն են հիմնականում օգնում, եթե նրանք չօգնեն, ըստ Գայանեի, «իրենք կորած են»: «Աչքի համար դեղեր են նշանակել, բայց չենք կարողանում առնել: 4 դեղն արժե 15-16.000 դրամ: Մեծ գումար է»,- նշում է կինը:
Սերգեյը մեր զրույցի ժամանակ հաճախ է ներողություն խնդրում, որ ստիպված է պատմել իրենց վիճակի մասին: Նա 20 տարի աշխատել է շինարարությունում, վերանոգորման աշխատանք է արել, բայց արդեն մի քանի ամիս է՝ աչքի պատճառով չի կարողանում աշխատել: «Ամաչում եմ, գիտեք, որ էսօր ձեզ էսպիսի բաներ եմ պատմում: Ուղղակի էն վիճակն ա, որ էլ տեղ չկա իջնելու: Մտածում եմ՝ գոնե մի բանով օգնեն, մեզ վիլլաներ պետք չեն»,- ասում է նա:
Այս տարի ֆինանսական խնդիրների պատճառով որդուն չեն ուղարկել դպրոց: «Շոր է պետք, գրենական պիտույքներ են պետք: Բայց ինչ թաքցնենք, երեխան նաև խնդիրներ ունի. կանգնած տեղը կարող է բնազդաբար միզի»,- նկատում է Սերգեյը:
Ամուսինների խոսքով՝ երեխաները նպաստ չեն ստանում փաստաթղթերի պատճառով: Երեխաներն այսօր ոչ միայն հագուստի, այլև սննդի կարիք ունեն: Գոռի ոտքերը հաճախ են թրջվում, որովհետև եղած կոշիկները ծակվել են: Դեղատանը Էրիկի կաթը, տակդիրները պարտքով են վերցնում, բայց հիմա էլ ստիպված են երկար համոզել, որ գոնե կարողանան մի բան վերցնել:
Անգելինան պահարանից հանում է լոլիկն ու վազում դեպի պատշգամբ: Նրա հետևից ենք գնում: Դույլի ուղղությամբ կանգնած ուտում է, որպեսզի լոլիկի հյութը չթափվի գետնին: Պատշգամբում տախտակների մեծ անցքեր կան, քամին սողոսկում է ներս: Երեխաների տաշտակներն են, խոհանոցը: Խուց հիշեցնող այդ տարածքում ամեն ինչ խառն է:
Սերգեյը կնոջը խնդրում է սուրճ պատրաստել, մենք հրաժարվում ենք: Կինն ասում է՝ այսօր իր անհանգստությունը միայն ամուսնու առողջությունն է, չնայած ինքն էլ արդեն ունի առողջական խնդիրներ:
Գետնին նստած քույր ու եղբայր նայում են մեզ: Այս ամսի 20-ին Գոռի ծննդյան օրն է, խաղալիքներ է խնդրել ծնողներից: «Ասում ա՝ մամ, որ երկնքից փող ընկնի, խաղալիք կառնե՞ս»,- Գոռին նայելով՝ ասում է մայրն ու ժպտում:
Էրիկն արդեն արթնացել է: Ծնողները նրան հերթով գրկում են, փաղաքշում: Գոռը մոտենում է Էրիկին, ասում՝ «Էրիկին կարոտեցի»:
Նրանց տնից դուրս ենք գալիս: Սերգեյը մեզ ուղեկցում է՝ դարձյալ ներողություն խնդրելով ու ասելով. «Ոնց եմ ամաչում, որ եկաք, տեսաք մեր վիճակը»:
Ճանապարհին մտածում եմ՝ 38-ամյա տղամարդն ինչքան նեղված, հուսալքված պիտի զգա իրեն, որ ներկայացնի իր ընտանեկան խնդիրները: Հրաժեշտից նրա մեղմ ժպիտը փոխվում է տխրության:

“Мамочка, если с неба упадут деньги, ты мне игрушку купишь?”
6-летний Гор бегал по комнате в общежитии. Мать позвала сына, чтобы поменять ему мокрые колготки, но мальчик отказался. “Обувь у ребенка износилась до дыр, поэтому ноги мокнут”,- объяснила женщина.
Из-за протечки водопроводных труб вода растеклась по всему двору. Жильцы положили большие камни, чтобы можно было пройти через двор и не замочить ноги. На первом этаже общежития сыро, со стен обваливается штукатурка. Здесь находится кухня с двумя старыми умывальниками.
Проживающий в этом здании Сергей рассказал нам: “Некоторые даже воду не провели в свои комнаты.Посуду они моют здесь, пользуются этими кранами”. Потом, опустив глаза, Сергей сказал: “Извините, мне стыдно за такое состояние”. Я спросила, есть ли в общежитии санузел. Он улыбнулся: “Поверьте, неудобно даже показывать эти условия”. Санузел находился рядом с кухней, везде была паутина. “Вы сейчас, наверное, подумаете, как мы этим пользуемся… Но что поделаешь…” – добавил Сергей и пригласил нас подняться к нему в комнату.
Сергею Маркаряну 38 лет. В Масисе его его семья больше года живет в общежитии на третьем этаже. Каждый раз, когда надо пользоваться санузлом, приходится спускаться на первый этаж. Еще хуже обстоят дела с ванной. Детей купают в комнате, а взрослые ходят купаться к родственникам.
В длинном полутемном коридоре не слышно голосов. В глубине коридора распахнулась дверь. “Проходите, это наш дом”,- сказал Сергей и представил жену. 38-летняя Гаяне Айрапетян – третья жена Сергея. От первого мужа у нее двое детей – Гор и Ангелина. 3-месячный Эрик – сын Сергея.
За свою комнату супруги платят 10 тысяч драмов в месяц. Они спят на единственной кровати, а двое старших детей – на полу. “Когда я вижу, как они спят на холодном полу, мне становится больно”,- говорит Сергей, отмечая, что это и его дети, и если б у него не было проблем со здоровьем, то дети не спали бы на полу.
В этом году в марте в доме брата Гаяне между Сергеем и мужем ее сестры произошла ссора, в результате которой он лишился зрения на один глаз. Конфликт вспыхнул из-за пустякового разговора. Муж сестры схватил жаровню и ударил Гаяне по голове. Она тогда была беременна. “Я нагнулся, чтобы поднять Гаяне, и в этот момент он ударил меня. Я не успел ответить. Он восемь раз ударил меня в глаз”,- рассказал Сергей.
Глаз прооперировали, но для восстановления зрения требуется 65.000 евро. Лечение нужно пройти в Германии. Для получения 2-ой группы инвалидности Сергей должен заплатить 25.000 драмов. “У нас таких денег нет”,- сказал он. А Гаяне добавила, что они все покупают в долг. Помогают в основном родители мужа, и если б не они, мы бы не смогли прожить, сказала женщина.
Сергей 20 лет проработал на строительстве, делал ремонт, но из-за больного глаза уже несколько месяцев не может работать. “Мне стыдно говорить об этом, но ситуация такая, что уже невозможно терпеть. Хоть бы кто-нибудь помог, нам виллы не нужны…”- отметил он.
Из-за финансовых проблем в этом году родители на смогли отправить сына в школу. “Нужна одежда, письменные принадлежности. К тому же, что скрывать, у ребенка проблема: он в любой момент может описаться”,- говорит Сергей.
Из-за документов дети не получают пособие. Сегодня они нуждаются не только в одежде, но и в питании. У Гора из-за износившихся ботинков ноги почти всегда мокрые. В аптеке молочную смесь и памперсы для малыша пришлось взять в долг.
Ангелина достала из шкафа помидор и побежала на балкон. Мы пошли за ней. На деревянном полу балкона были огромные щели, откуда сильно продувало.
Сергей попросил жену приготовить кофе. Мы отказались. Гаяне призналась, что сейчас ее волнует только здоровье мужа, хотя у нее самой тоже есть проблемы со здоровьем.
20 ноября у Гора день рождения. Он попросил у родителей игрушки. “Сказал: мамочка, если с неба упадут деньги, ты мне игрушки купишь?” – глядя с улыбкой на сына, рассказала Гаяне.
Эрик уже проснулся. Родители стали по очереди брать малыша на руки. Гор подошел к братику. “Я уже соскучился по Эрику”,- сказал он.
Мы вышли из комнаты. Сергей взялся проводить и еще раз извинился: “Мне так стыдно, что вы пришли и увидели, какая у нас обстановка”.
По дороге я думала о том, до какой степени отчаяния должен дойти 38-летний мужчина, чтобы согласиться рассказать о своих семейных проблемах. Во время прощания мягкая улыбка на лице Сергея сменилась грустью.