Հրեաներ. միշտ էլ եղել են Հայաստանում
«Մ.թ.ա. առաջին դարում հայոց արքա Տիգրան Մեծը ( 95-55 մ.թ.ա. ) ուղեւորվեց Պաղեստին` Պտղոմեադ քաղաքը գրոհելու, որպեսզի վրեժխնդիր լինի Կլեոպատրայից նրա որդի Դիոնիսոսի հանցանքի համար ընդդեմ իր հոր` Արտաշես Առաջինի: Քաղաքի պաշարումն այդպես էլ տեղի չունեցավ. Տիգրան արքան հեռացավ եւ իր հետ Հայաստան բերեց գերեվարած հրեաներին: Արքան նրանց բնակեցրեց Արմավիրում եւ Քասախ գետի ափին»:
Այս մեջբերումը Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմությունը երեք մասից» գրքից է եւ Հայաստանում հրեաների մասին առաջին հիշատակումն է: Հրեաների երկրորդ զանգվածային ներհոսքը Հայաստան, հայ միջնադարյան պատմիչի վկայությամբ, տեղի ունեցավ, երբ հրեական գահի երկու հավակնոդներից` Անտիգոնից եւ Գիրկանից, հայերը որոշեցին սատարել առաջինին: Անտիգոնը հաղթեց, իսկ արշավի ընթացքում գերեվարված հրեաներին Տիգրան արքան հրամայեց բնակեցնել Շամիրամ (Վան) քաղաքում:
Ըստ որոշ աղբյուրների` նրանք մոտ 300.000 էին: Հետագայում այդ տարածքները գնվեցին Շիմոն Պոկրատ առեւտրականների ընտանիքի կողմից եւ դարձան հրեական համայնքի զարգացման կենտրոն: Մինչ այժմ երբեմն կարելի է լսել կարծիք, թե Վանից եկվորներն այդ հրեաների հետնորդներն են: Այդ կարծիքը, այնուամենայնիվ, հիմնավորված չէ:
Խորենացին պատմում է, որ առասպելական Հրաչյա արքայի օրոք Հայաստանում ապրել է հրեա վաճառական` Շմբատ անունով: Խորենացին պնդում է, որ Շմբատից է սերվել Բագրատունի իշխանական տոհմը:
Այսպիսին են Հայաստանում հայտնված առաջին հրեաների մասին կցկտուր տեղեկությունները: Սակայն ոչ մի հինավուրց հրեական բնակավայր չի պահպանվել մինչեւ մեր օրերը: Չնայած` վերջերս Վայոց ձոր մարզի Եղեգիս գյուղում հայտնաբերվել է 11-13-րդ դարերի հրեական գերեզման, ինչպես նաեւ` ալրաղաց եւ կահ-կարասի: Երուսաղեմի համալսարանի գիտնականներն այժմ ուսումնասիրում են գտածոները. դեռ հայտնի չէ` ինչպես են հրեաները հայտնվել այդ մասում, արդյոք նրանք Տիգրան Մեծի` Հայաստան բերած հրեաների հետնորդնե՞րն են, թե՞ ավելի ուշ են եկել:
1840 թվականից Էրիվանի նահանգում կային հրեական երկու համայնքներ` աշկենազիներ` եկվորներ Եվրոպայից, հիմնականում Լեհաստանից, եւ սեֆարդներ` եկվորներ Պարսկաստանից: Հայտնի է, որ սեֆարդներն ունեին սինագոգ, որը կոչվում էր «Շեյխ Մորդեխայ». այն պահպանվել է մինչեւ 1924 թվականը:
Արդեն 1930-ականների սկզբներին, սակայն, այդ համայնքներից Հայաստանում մնացել էին միայն մի քանի տասնյակ մարդիկ:
Հայաստանում այժմ բնակվող հրեաների մեծ մասն աշկենազիներ են: Նրանք հիմնականում Հայաստան են եկել նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններից: Առաջին եկվորներն այստեղ հաստատվել են 30-ական թթ սկզբներին, հետագայում հրեաները տեղահանվել եւ Հայաստան են բերվել Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին:
Հրեաների հետագա զանգվածային ներհոսքը Հայաստան տեղի է ունեցել յոթանասունականների սկզբներին, երբ հակասեմիտիզմը դարձավ Խորհրդային Միության գաղտնի քաղաքականությունը: Հրեաների դեմ հալածանքներն իրականացվում էին ոչ թե ճնշումների, այլ ավելի «քաղաքակիրթ» մեթոդներով` նրանց չէին ընդունում աշխատանքի, որոշ ուսումնական հաստատություններ փակ էին հրեաների համար: Դա հանգեցնում էր նրան, որ շատերը փորձում էին մեկնել իրենց պատմական հայրենիք, նրանց թույլ չէին տալիս, իսկ փաստաթղթերն Անձնագրերի եւ վիզաների վարչություն տալով` նրանք դառնում էին «օտկազնիկներ» (մերժվածներ):
Այդ հրեաներից շատերը տեղափոխվեցին Հայաստան: Ինչու՞ հենց Հայաստան: Որովհետեւ, ինչպես պատմում են համայնքի անդամները, հրեաներին այստեղ լավ էին վերաբերվում, եւ հակասեմիտիզմի խնդիր չկար:
«Վերակառուցման» ժամանակ այդ մարդկանց` «յոթանասունականներին եկածների» մեծ մասը, հիմնականում երիտասարդությունը, մեկնեց Իսրայել:
Հրեաների եւ նրանց ընտանիքների հայ անդամների հաջորդ զանգվածային արտահոսքը եղավ 1992-93 թվականներին, Ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանքով Հայաստանի շրջափակման ժամանակ: Հայաստանաբնակ հրեաների գլխավոր ռաբբի Գերշ Բուրշտեյնը պատմում է, որ այն ժամանակ մեկնած մարդկանց մեծ մասը երբեք չէր հեռանա սովորական պայմաններում. նրանք ապահովված էին, մեծ մասը բժիշկներ էին, ինժեներներ, ձեռնարկատերեր, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում զբաղված մասնագետներ:
Հրեական համայնք
Հայաստան տեղափոխված «օտկազնիկների» մեջ կային ակտիվ ընտանիքներ, որոնք իրենց տներում կազմակերպում էին հայրենակիցների հավաքներ:
Ութսունականների վերջին մի քանի ակտիվիստներ ստեղծեցին «Արեւ» հայ-հրեական բարեկամության կազմակերպությունը, որի նպատակն էր իր շուրջը հավաքել հայ եւ հրեա մտավորականությանը: Դրա հիման վրա հետո ձեւավորվեց հրեական համայնքը, որը պաշտոնապես գրանցվեց 1991 թվականին` Գերշ Բուրշտեյնի եւ Իգոր Ուլանովսկու համանախագահությամբ:
Քանի որ Հայաստանում հասարակական կազմակերպություններին արգելվում է զբաղվել կրոնական գործունեությամբ, մեկ տարի անց գրանցվեց Հրեական կրոնական համայնքը, որի նախագահը դարձավ ռաբբի Գերշ Բուրշտեյնը:
Հայաստանում ներկայումս ապրում է 800-900 հրեա: Նրանք մեծամասամբ կենտրոնացած են Երեւանում, Վանաձորում, մինչ երկրաշարժը` նաեւ Գյումրիում: Սեւանում նույնպես կա համայնք` ազգությամբ ռուսներ, ովքեր դավանում են հրեականություն: Դա փոքրաթիվ համայնք է` այժմ բաղկացած միայն տարեցներից:
Համայնքը գործում է ամերիկյան հովանավոր կազմակերպությունների եւ մասնավոր անձանց օժանդակությամբ: «Ջոյնթ» կազմակերպությունը Հրեական կրոնական համայնքի միջնորդությամբ իրականացնում է մշակութային նախագծեր, սննդային եւ բժշկական օգնություն մեծահասակներին, երեխաների օգնության ծրագրեր: «Սոխնուտ» կազմակերպությունը զբաղվում է Իսրայել վերադառնալ ցանկացողների հարցերով:
Հայաստանում այսօր ապրող հրեաների 99% -ը խառն ամուսնության մեջ է. հիմնականում կանայք հրեաներ են, ամուսինները` հայեր:
«Հրեական կրոնական համայնք» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռիմա ՎարժապետյանըՀայաստան է եկել 1970 թվականին Ուկրաինայից եւ ամուսնացել հայի հետ:
Համայնքի անդամ Վալերիա Կալինսկայա-Ֆլջյանը մինչ 1917թ. Հոկտեմբերյան հեղափոխությունը Թբիլիսի տեղափոխված լեհական հրեաների ընտանքից է: Նրա պապը Թբիլիսիում հիմնել է հալվա եւ ձեթ արտադրող երկու գործարան: Հեղափոխությունից հետո իրենց մեծ տունն ու գործարաններն ազգայնացրել են: Չնայած` «Կարլինսկի» ազգանունը մինչ այժմ պահպանվել է երկհարկանի տան ճակատամասին: Վալերիան հիշում է իր տունը Թբիլիսիում, ուր կողք-կողքի ապրում էին մի քանի ազգություններ, եւ ոչ մի թշնամանքի մասին նրանց միջեւ խոսք անգամ լինել չէր կարող: Ինստիտուտն ավարտելուց հետո ֆրանսերեն լեզվի մասնագետ Վալերիա Կարլինսկայան ամուսնացել է հայ Դոնալդ Ֆլջյանի հետ եւ տեղափոխվել Երեւան:
Չնայած հայերն ու հրեաներն ընդհանուր շատ բան ունեն, որոշ ավանդույթներ միմյանցից ծայրահեղորեն տարբեր են:
Օրինակ` հայերի մոտ ազգությունը որոշվում է հոր, իսկ հրեաների մոտ` մոր կողմից: Հետաքրքիր է` ինչպե՞ս են ազգային պատկանելությունը որոշում հայ-հրեական ընտանիքում:
«Մեր ընտանիքներում այդ առումով լրիվ համաձայնություն է,- ծիծաղում է համայնքի անդամ Ադելինա Լիվշիցը, ով Հայաստան է եկել Օդեսայից եւ ամուսնացած է հայի հետ:- Մենք մեր երեխաներին համարում ենք հրեաներ, մեր հայ ամուսինները` հայեր: Իսկ եթե լուրջ, թող մեր երեխաները դառնան տասնութ տարեկան եւ իրենք որոշեն: Այ, իմ դուստրն Իսրայելում է ապրում, եւ որքան երկար է ապրում այնտեղ, այնքան շատ է իրեն հայ զգում»:

There Have Always Been Jews in Armenia
“In the first century B.C. Armenian King Tigran the Great (95-55 B.C.) besieged Cleopatra at Ptolemaida to avenge his father, Artashes I, but he had to abandon the siege when Lucullus attackedArmenia. King Tigran returned and settled the Jews that had been captured in Hellenic cities in Armavir and on the banks of theKasakhRiver.”
This quote, from The History of Armenia in Three Parts by Movses Khorenatsi, is the first record of Jewish presence inArmenia. The second mass influx of Jews toArmenia, according to the medieval historiographer, took place when there were two claimants to the Jewish Throne, Antigonus and Hyrcanus, and the Armenians decided to support the former. Antigonus won and King Tigran decreed that the Jews captured during the campaign be settled in Shamiram (Van).
According to some sources, they numbered 300,000. These territories were subsequently redeemed by the merchant dynasty of Shimon Pokrat and became a site of rapid development for the Jewish community. Even now, some say that those who come from Van are the descendants of these Jews, although this claim has never been proved.
Khorenatsi writes that in the time of the legendary king Hrachya, there was a Jewish merchant named Shambat living inArmeniaand that the royal family of the Bagratids were in fact Shambat's descendants.
This is the history, scanty as it may be, of the establishment of the Jewish presence inArmenia. No ancient Jewish settlement has been preserved. However, a Jewish cemetery dating back to the 11 th to 13 th centuries, a flourmill, and some furniture were recently discovered in thevillageofYeghegisin the Vayots Dzor Marz. Experts theUniversityofJerusalemare at work studying the finds. It is not yet clear how the Jews came to be there whether they were descendants of those brought by Tigran the Great or arrived later.
From 1840, there were two Jewish communities in the ErivanProvince- natives of Europe, mostly from Poland(Ashkenazim), and natives of Persia(Sephardim). Both communities were represented by religious leaders and had houses of worship – a shul for the Ashkenazi and a separate synagogue belonging to the Persian Jews called Sheikh Mordechai, which was preserved until 1924.
But by the 1930s, there were only a few dozen Jews left inArmenia.
Most of the Jews who live inArmeniatoday come from different republics of the formerUSSR. The first settlers arrived in the mid-1930s; then, during World War II, Jews were deported toArmenia, mainly fromUkraine.
A subsequent mass arrival of Jews to Armeniatook place at the beginning of the 1970s when anti-Semitism became the tacit policy of the Soviet Union. The persecution of Jews was carried out not by exerting direct pressure but in more “civilized” ways – they were denied jobs, the doors of colleges and universities were closed to them. As a result many of them attempted to leave for their historic homeland; most were denied visas and became otkazniks (the denied).
Many of these Jews moved toArmenia. Why toArmenia? Because, community members say, the Jews were well received and anti-Semitism was not a problem.
During Perestroika, the majority of the people who came toArmeniain the 1970s left forIsrael.
The next mass emigration of Jews and the Armenian members of their families was in 1992-1993, whenArmeniawas blockaded during the Karabakh war. The chief rabbi ofArmenia, Gershon Meir Burstein, told us that most of those who left during these years would never have done so under normal conditions – they were successful people – doctors, engineers, businessmen, experts in the IT field.
The Jewish community
Among the otkazniks who moved to Armenia were active families who organized gatherings of Jews in their homes. In the late 1980s a group of activists created the Arev Armenian-Jewish Cultural Organization, with the purpose of rallying Armenian and Jewish intellectuals around it. This group established the Jewish Community of Armenia in 1991 with Gershon Burstein and Igor Ulanovsky as co-chairmen. Since NGOs cannot engage in religious activity, the Jewish Religious Community of Armenia (JRCA), with Burstein as chairman, was registered in 1992 by the Committee on Religious Affairs.
Today, there are between 800 and 900 Jews living inArmenia. They mostly reside inYerevanand Vanadzor; prior to the 1988 earthquake they lived in Gyumri as well. There is also a community in Sevan of Russians who profess Judaism. It's a small community now, mostly elderly.
The Jewish community receives assistance from American sponsor organizations and donations from private individuals. An NGO called Joint, with the help of the JRCA, is implementing various charity projects that provide food and medical assistance to the elderly, and support for children, and other services. The organization Sokhnut helps Jews who want to move toIsrael.
Ninety-nine percent of the Jews living inArmeniahave mixed families – mostly the wives are Jewish and the husbands are Armenian.
Chairman of the NGO called Jewish Religious Community Rima Varzhapetyan came toArmenia fromUkraine in 1970 and married an Armenian man.
Valeria Karlinskaya-Fljyan is from a family of Polish-Jews deported toTbilisi before the 1917 Russian Revolution. Her grandfather established two factories that produced halvah and olive oil. After the revolution, the factories were nationalized, along with the family house. The name Karlinsky can still be seen on the front of the two-story house. Valeria remembers her home inTbilisi, where different nationalities lived side by side and there was no enmity of any kind among them. After graduating from university with a diploma in French, Valeria Karlinskaya married Armenian Donald Fljyan and moved toYerevan.
Although there are many similarities between Armenians and Jews, some traditions are completely different. For example, the Armenians determine a child's nationality by the nationality of the father and the Jews by the nationality of the mother. We wondered how the decision was made in Armenian-Jewish families.
“We have a consensus in our families in this regard,” laughed Adelina Livshits, who came toArmenia fromOdessa and married an Armenian man.
“We consider our children Jewish and our Armenian husbands consider them to be Armenian. But to be serious, our children can decide for themselves when they turn eighteen. My daughter, for example, lives inIsraeland the longer she lives there the more Armenian she feels.”