Հայկ Կյուրեղյանի կարծիքով, իշխանությունը զավթված է, զավթված են նաև դատարանները
Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր անփոփոխ թողեց Հայկ Կյուրեղյանի վերաբերյալ սեպտեմբերի 15-ի դատավճիռը, որով նա դատապարտվել էր 9 տարվա ազատազրկման: Նա մեղավոր էր ճանաչվել քրեական օրենսգրքի 316 և 258 հոդվածներով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն և խուլիգանություն):
Դեպքը տեղի էր ունեցել անցյալ տարի հունիսի 12-ին Շանթ Հարությունյանի և մյուս քաղաքացիների գործով դատավարությունից առաջ: Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի դիմաց կայանած մեքենաներից մեկի վրա, ապա օդամղիչ ատրճանակից մի քանի անգամ կրակել:
Ըստ քրեական գործի` տուժել էր 5 ոստիկան. նրանք ստացել էին թեթև մարմնական վնասվածքներ: Իր քայլը Կյուրեղյանը մեկնաբանել էր որպես բողոք` ուղղված քաղաքական դատավարությունների դեմ: Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցած դատական պրոցեսի գրեթե ողջ ընթացքում ամբաստանյալը զրկված էր նիստերին ներկա գտնվելու իրավունքից` դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու պատճառաբանությամբ (Կյուրեղյանը ոտքի չէր կանգնում նիստերի ժամանակ):
Հայկ Կյուրեղյանը ոտքի չկանգնեց նաև այսօր` Վերաքննիչ քրեական դատարանում: Դատավորների հարցերին պատասխանում էր նստած: Ասաց, որ հրաժարվել է փաստաբան ունենալուց առհասարակ, քանի որ իրավական չի համարում դատարանները. «Մարդկանց փակելու գործիք է ընդամենը… իշխանությունը զավթված է, բնականաբար զավթված են նաև դատարանները»:
Կյուրեղյանն իր հետ բերել էր թղթի վրա գրված մի կարգախոս. «Կեցցե Հայաստանը, որը վաղն է գալու»: Իսկ դատավճռի անփոփոխ թողնելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը նա ընդունեց ծափերով: Վերաքննիչ դատարանից նա պահանջել էր միայն արդարացում:
Դատախազ Վահե Ասատրյանը գտավ, որ Հայկ Կյուրեղյանի բողոքը պետք է մերժվի, քանի որ առաջին ատյանի դատարանի կայացրած դատավճիռն օրինական է: Դատախազի համոզմամբ, նշանակված 9 տարվա ազատազրկում պատիժը խիստ չէ. «Ողջամիտ պատժաչափ է, որով վերականգնվում է սոցիալական արդարությունը»,-ասաց մեղադրողը:
Կյուրեղյանը նշեց, որ չի տեսել այն տեսաերիզը, որը հետազոտվել է առաջին ատյանի դատարանում, չնայած գրել է դիմում և իրեն պատասխանել են, որ դեռ նախաքննության փուլում դեպքի օրը կատարված տեսաերիզը գործի նյութերի հետ տրամադրվել է կողմին: Հայկ Կյուրեղյանի պնդմամբ, տեսաերիզ գործի նյութերի մեջ չի եղել:
Ծրագրավորող Հայկ Կյուրեղյանի հայրը` Արմենակ Կյուրեղյանն ասաց, որ որևէ ակնկալիք չունեն հայաստանյան դատական ատյաններից` նշելով, որ պարզապես պետք է սպառել դատական պաշտպանության բոլոր միջոցներն ու բողոքը տանել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: «Բացի այդ, Հայկը ևս մեկ անգամ ցանկացավ ցույց տալ, որ դատարանների սնանկությունը, որ այս դատարանները ոչինչ են, որ Հայաստանում դատական համակարգ գոյություն չունի, այն գործիք է այս իշխանավորների ձեռքին, որոնք տեռորի են ենթարկում ժողովրդին»,-ասաց Արմենակ Կյուրեղյանը:
Կյուրեղյանի հայրը գտնում է, որ մեր դատարաններ հրահանգը վերևից իջեցվում է և համապատասխան որոշումը կատարվում է. «Իսկ մարդն ինչպե՞ս պետք է պաշտպանվի: Հայկն ուղղակի իր ակցիայով ցույց էր տալիս, թե ինչպես պիտի մարդը պաշտպանվի նման ռեժիմից: Չեմ կարծում, որ Հայաստանի դատական համակարգում լինի մի դատավոր, ով կարողանա որոշում կայացնել իր խղճի թելադրանքով»,-ասաց Արմենակ Կյուրեղյանը:

Власть и суды в Армении узурпированы, считает Айк Кюрегян
Апелляционный уголовный суд сегодня оставил неизменным вынесенный 15 сентября приговор по делу Айка Кюрегяна. Айк был признан виновными по статьям 316 и 258 УК РА (насилие по отношению к представителю власти, хулиганство) и приговорен к 9 годам лишения свободы.
Инцидент произошел 12 июня прошлого года перед началом судебного процесса по делу Шанта Арутюняна и других граждан. Кюрегян забрался на крышу одного из автомобилей, припаркованных напротив здания суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш, и несколько раз выстрелил из пневматического пистолета.
Согласно материалам уголовного дела, пострадали пять полицейских, которые получили легкие телесные повреждения. Свой шаг Кюрегян квалифицировал как протест против политических судебных процессов. На протяжении почти всего судебного процесса по своему делу, который проходил в суде общей юрисдикции округов Кентрон и Норк-Мараш, Айк Кюрегян был лишен права присутствовать на судебных заседаниях с той мотивировкой, что проявляет неуважение к суду (во время судебных заседаний подсудимый отказывался вставать).
Не встал он и на сегодняшнем заседании в Апелляционном уголовном суде. На вопросы судей Кюрегян отвечал сидя. Айк также отказался от услуг адвоката, заявив, что суд – “всего лишь инструмент для помещения людей в камеры”, что “власть узурпирована, а значит, узурпированы и суды”.
Он принес с собой плакат с надписью “Да здравствует Армения, которая придет завтра!” Решение Апелляционного суда оставить в силе приговор суда первой инстанции Айк встретил аплодисментами. От Апелляционного суда он требовал только оправдания.
Прокурор Ваге Асатрян посчитал, что жалоба Айка Кюрегяна подлежит отклонению, поскольку приговор суда первой инстанции является законным. Что касается вынесенного Кюрегяну наказания – 9 лет лишения свободы, то, по мнению прокурора, “это разумный срок, которым восстанавливается социальная справедливость”.
Айк Кюрегян отметил, что не видел видеозапись, которая изучалась в суде первой инстанции, хотя в ответ на заявление ему сообщили, что сделанная в день инцидента видеозапись вместе с материалами дела была предоставлена стороне еще на предварительном этапе. Однако Айк утверждает, что в материалах дела диска с видеозаписью не было.
Отец программиста Айка Кюрегяна Арменак Кюрегян отметил, что никаких ожиданий от армянских судов не имеет, и им лишь необходимо исчерпать все средства судебной защиты, чтобы обратиться в Европейский суд по правам человека. “Кроме того, Айк решил еще раз показать, что в Армении не существует судебной системы, что она всего лишь инструмент в руках властей, которые с ее помощью терроризируют народ”,- сказал Арменак Кюрегян, добавив, что своей акцией Айк хотел показать, как человек должен защищаться от такого режима. “Не думаю, что в судебной системе Армении найдется хотя бы один судья, который сможет принять решение по совести”,- сказал Арменак Кюрегян.