Ինչո՞ւ ենք քանդում հին շենքերը. պատասխանում են պատգամավորները
ԱԺ 6 խմբակցություններից 4-ի ներկայացուցիչները պատասխանել են մեկ հարցի: Այդ հարցին մեր նախորդ նյութում պատասխանել են արվեստագետները (ՕԵԿ և ՀՅԴ պատգամավորների հետ չհաջողվեց կապ հաստատել՝ կամ հարցը լսում էին և չէին ցանկանում պատասխանել, կամ էլ օգնականների միջոցով տեղեկացնում էին, որ զբաղված են): Հարցը հետևյալն է՝ ի՞նչ են մտածում ներկա Երևանի ճարտարապետական դիմագծի, տեսքի մասին, ինչո՞ւ ենք ուզում ազատվել հին շենքերից, քանդո՞ւմ, թե՞ կառուցում ենք Երևանը:
Զարուհի Փոստանջյան, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար - Կարծում եմ՝ քանդում ենք Երևանը, շատ տխուր է, մտահոգիչ: Այսօր ոչ թե քաղաքակրթությունն է փորձում տիրել Երևանը, այլ ընդհակառակը՝ կարելի է ասել, որ քոչվորի մտածելակերպով քաղաքականություն է իրականացվում Երևանում (շարունակությունը՝ տեսանյութում):
Մարգարիտ Եսայան, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր - Հին շենքերն այսօր չէ, որ սկսում են քանդել: Հին շենքերը շուրջ 15- 20 տարի է՝ քանդում են: Շատ եմ մտածել այդ խնդրի մասին և շատ ափսոսում եմ, ճիշտն ասած, քանի որ կան հին շինություններ, որոնք գուցե կարելի էր բարի կամք դրսևորելու դեպքում վերանորոգել, վերակառուցել և օգտագործել հասարակական նպատակներով, ինչպես, օրինակ, Արամի 30 շենքը: Իմ պատանեկությունն անցել է Նալբանդյան փողոցում, այդ շենքի մոտով շատ եմ անցել-դարձել, այն ինձ համար Երևանի խորհրդանիշներից է: Ինչքան էլ պատասխանատուները պնդեն, որ այն չէր մտնում պատմամշակութային հուշարձանների մեջ, ինձ համար որևէ նշանակություն չունի ցանկը՝ կա՞ նման ցանկ, թե՞ ոչ: Ինձ համար կարևոր է՝ որպես երևանցի, որ այդ շինությունը կար, որի կողքով անցնում էինք՝ որպես Երևանի փողոցի տներից մեկի մոտով, որը հուշարձան էր ինձ համար, և այն քանդվեց: Իսկապես, տխրեցի, ինձ թվաց, թե ինչ-որ հարազատ բան կորավ Երևանից:
Բայց գիտեք մի կարևոր բան կա. երբ այսօր լսում ենք, որ էլի տարբեր շինություններ պիտի քանդվեն, մոռանում ենք, որ դա այսօր չսկսվեց, այսինքն՝ այս կամ այն անձը, որը սեփականատեր է տվյալ տարածքին, հենց այսօր չի սեփականաշնորհել այդ տարածքը, 10-15 տարի առաջ է սեփականաշնորհել որոշ մարդկանց բարի կամքի շնորհիվ: Հիմա ինքը սեփականատեր է, իսկ մենք ազատ շուկայական հարաբերություններում գտնվող պետություն ենք և հարգում ենք, այսպես ասեմ՝ սեփականության իրավունքը: Եթե օրենքով ենք նայում, ինքը ճիշտ է: Որևէ մեկը, որն ուզում է հին շինություն քանդել և տեղը բազմահարկ շինություն կառուցել, նրա իրավունքն է: Խնդիրը շատ ավելի խորքային է: Ժամանակին երբ այս տարածքները տրվում էին այս կամ այն մարդուն, այս կամ այն բիզնեսմենին կամ կազմակեպությանը, ժամանակին պիտի մտածեին, որ այդտեղ կա մի բան, որը պիտի չքանդվեր: Մենք միշտ հետին թվով ենք մտածում, երևի հայկական բնավորությունն է, որ կորցնում ենք, գալիս ենք կանգնում փաստի առաջ, ասում ենք՝ «վայ, էս ինչի՞ ենք քանդում» (շարունակությունը՝ տեսանյութում):
Լևոն Զուրաբյան, ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար - Երևանում ուրբան պլանավորման քաղաքականության տեսակետից միշտ գտնվել ենք շատ ցածր մակարդակի վրա, թեև, բնականաբար, չի կարելի համեմատել Թամանյանի ժամանակների հետ, և հետագայում մի քիչ ավելի վատացավ իրավիճակը: Բայց այն, ինչ կատարվում է հիմա, ընդհանրապես չի կարելի համարել համահունչ ժամանակակից քաղաքի համար անհրաժեշտ պլանավորման տարրական պահանջների հետ: Օրինակ, մենք Երևանում չունենք պարկային լավ կամ բավարար գոտիներ: Ցանկացած եվրոպական քաղաք գնացեք, այն ամենակարևոր հարստությունն է: Ինչո՞ւ չունենք այդ գոտիները, որովհետև Հայաստանի կամ Երևանի իշխանությունները, որոնք Հայաստանի իշխանության մի մաս են կազմում, քաղաքը պլանավորելիս առաջնորդվում են ոչ թե ժամանակակից քաղաքի կառուցման, պլանավորման տարրական պահանջներով, այլ ընդամենն իրենց հարստանալու անհրաժեշտությամբ: Նրանք այդ պարկային գոտիները հանգիստ վաճառում են կառուցապատման համար՝ ստանալով մեծ կաշառքներ դրա համար, և հարստանալու նպատակով պատրաստ են խախտել քաղաքաշինական բոլոր նորմերը: Դա այն է, ինչ մենք տեսնում ենք Երևանում: Օրինակ, ինչո՞ւ են հիմա հին շենքերը, որոնք պատմամշակութային արժեք են ներկայացնում, քանդում, որովհետև պետք է այդ նույն տեղում կառուցել 15-հարկանի շենք և վաճառել այդ բնակարանները՝ անկախ նրանից, թե քաղաքաշինական տեսակետից հնարավոր է դա, թե ոչ: Այսինքն՝ հնարավո՞ր է, այդտեղ համապատասխան պարկինգ կառուցել, հնարավո՞ր է այնպես անել, որ դա չբերի փողոցների ծանրաբեռնվածությանը, հնարավո՞ր է լուծել պաշտաճ կերպով ջրամակատարարման խնդիրները և այլն և այլն: Այս բոլորը մի կողմ են նետվում, կարևորը, կոպիտ ասած, փող սարքելն ու հարստանալն է:
Գոնե պատմամշակութային արժեքների առումով այս երևույթի դեմն առնելու համար Հայ ազգային կոնգրեսը մի նախաձեռնությամբ է հանդես եկել՝ պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շենքերի ցանկը հաստատել ոչ թե կառավարությամբ, ոնց որ հիմա է, այլ Ազգային ժողովով: Այսինքն՝ կառավարությունը չունենա այդ իրավունքը, թե որ շենքն է մտնում այդ ցանկի մեջ, որը՝ ոչ, ու ցանկացած իրենց ուզած շենք, որ ցանկանում են քանդել, ուղղակի հանում են ցուցակից իրենց կամայական որոշումով և հանգիստ քանդում են: Դրա համար մենք առաջարկում ենք, որ պատմամշակութային արժեք ներկայացնող պետական ցուցակը հաստատի Ազգային ժողովը (շարունակությունը՝ տեսանյութում):
Նաիրա Զոհրաբյան, ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար - Մեկ բան կարող եմ հստակ ասել, որ ներկա Երևանը ճարտարապետական դիմագիծ ընդհանրապես չունի, ինչ-որ մի խառնիճաղանջ, բացարձակապես իրար հետ կապ չունեցող, բացարձակ, այսպես ասեմ, ճարտարապետական տրամաբանություն չունեցող քաղաքի է վերածվել, որտեղ պահպանված չեն քաղաքի ճարտարապետական կանոնները:
Ես ավարտել եմ թատերական ինստիտուտը, որտեղ նաև մշակութաբանություն ենք անցել, այսինքն՝ մի քիչ, հպանցիկ նաև մշակութաբանի, արվեստաբանի աչքով եմ նայում: Գուցե մեր տուֆը փրկում է մեզ, որ ասենք գեղեցիկ քաղաք է, բայց եթե մեծ առումով ուզում ենք նայել, Երևանի նախնական վիճակից, ճիշտ թամանյանական Երևանից, ըստ էության, ոչինչ չի մնացել, վերածվել է մի անհասկանալի կոնստրուկցիաներով անհասկանալի ճարտարապետական տրամաբանությամբ մեգապոլիսի, որտեղ ոչ մի կանոն պահպանված չէ: Եվ շատ ցավ եմ ապրում հին քաղաքի հանդեպ այդ անմարդկային, ասեմ, բացարձակ անտարբեր վերաբերմունքից, որ ով ինչ ուզում, քանդում է (շարունակությունը՝ տեսանյութում):

Yerevan’s Disappearing Past: MPs Sound Off on Continued Demolition of City’s Landmarks
MPs from four of the six factions in Armenia’s National Assembly responded to the following question: “What do you think about Yerevan’s current architectural profile? Can a new Yerevan be built by demolishing the old?”
MP Zarhuhi Postanjyan – Heritage Party
I would say yes; we are destroying Yerevan. It’s sad and troubling. Today, civilization isn’t trying to control Yerevan but just the opposite; a nomad mentality is being applied here.
MP Margarit Yesayan – Republican Party
We started destroying old buildings 15-20 years ago. I have thought about this issue for quite a while and I am very saddened since there are old buildings that could be rehabilitated, reconstructed and used for public aims if there was a bit of goodwill.
For instance, take the building that used to stand at 30 Aram Street. I spent my childhood on Nalbandyan Street and passed that building often. It was a symbol of Yerevan. No matter how much the authorities claim that it wasn’t included in the list of cultural-historic structures, that list has no significance for me. Does such a list even exist? As a Yerevan resident it was a landmark for me and it was demolished. I was really saddened, as if something close to me was destroyed and no longer exists.
And today, we hear rumors that other building will be demolished. And the owners of these sites didn’t get property rights today but 10-15 years ago, due to the goodwill of certain individuals. Today, they are property owners and we are in a country in a free market system, and we respect property rights. From the perspective of the law, the owner has the right to do whatever. If an owner wants to demolish an old building and construct a high-rise, that person has the right. They should have realized back then, when they were giving away these property rights, that something exists on that land that mustn’t be destroyed. We are always looking at things in hindsight. Perhaps it’s an Armenian characteristic. We lose something and only then do we confront reality in the eye. We bemoan the loss after the fact and ask, why are we destroying all this.
MP Levon Zurabyan – Armenian National Congress
We’ve always been on a very low level when it comes to urban planning for Yerevan. What’s taking place today can’t be regarded as meeting the basic needs of urban planning for a modern city. For example, we don’t have enough good parks in Yerevan. Go to any European city and you’ll see that parks are the most important asset. We don’t have such parks because the authorities in Armenia and Yerevan, when planning the city, have a profit motive uppermost in mind and not the basic demands of constructing a functioning city. These authorities sell such green zones for construction purposes. They receive huge bribes for the land and they are ready to violate all urban planning norms just to get rich. This is what we see unfolding before our eyes in Yerevan.
Old buildings of cultural significance are being demolished to make way for 15 story buildings and the sale of apartments within. Other factors aren’t taken into account. Is there enough space for parking? What will be the impact on the surrounding neighborhood? What about infrastructure? All these are secondary considerations. Making money comes first.
When it comes to saving such historic buildings, the ANC has suggested that the parliament compile a list of such buildings and not the government, which is the case today. The government should be stripped of such a right so that it cannot, whenever convenient, remove this or that building from the list.
MP Naira Zohrabyan – Prosperous Armenia
One thing I can say for certain is that Yerevan today lacks any overall architectural silhouette. It’s a mish-mash of structures that have nothing in common. The city has lost any architectural logic where all construction norms are overlooked.
I graduated from the Theatrics Institute where we also took a course in cultural studies. So I look at things from that perspective as well a bit. Perhaps our touf stone has saved us and that we have a beautiful city in parts, but overall little has been preserved from Tamanyan’s Yerevan. The city has been turned into a megapolis built on an incomprehensible architectural logic and an attitude that anything goes. You want to demolish, go right ahead.