Փաստաբանին թույլ չեն տալիս մտնել ոստիկանական բաժին
«Հետք»-ը ահազանգ է ստացել փաստաբան Արա Ղարագյոզյանից, որն այս պահին գտնվում է Ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի դիմաց: Փաստաբանը մեզ փոխանցեց, որ արդեն 20 րոպե իրեն թույլ չեն տալիս մտնել բաժին:
«Իմ վերարկուից քաշելով՝ ոստիկանները տարան Արաբկիրի բաժնի մոտից: Բայց փաստաբանի գործունեությանը խոչընդոտելը քրեորեն պատժելի արարք է: Աբսուրդն այն է, որ հիմա զրկված եմ նաև հաղորդում տալուց, քանի որ չեմ կարողանում մտնել ոստիկանության բաժին: Ոստիկանները ոչ մի հիմնավորմամբ չեն պատճառաբանում ինձ խոչընդոտելը»,- ասաց փաստաբանը, որը ոստիկանության Արաբկիրի բաժին է եկել քաղաքացիներ Տիգրան Մազմանյանի, Կարեն Ղուկասյանի ահազանգով:
Փաստաբանի տեղեկություններով՝ իրեն ահազանգած քաղաքացիների հետ ևս մոտ 9 անձ է բերման ենթարկվել նախագահական նստավայրի դիմացից: Քաղաքացիները, ի նշան Վարդգես Գասպարիի կալանավորման դեմ բողոքի, պառկել են Բաղրամյան պողոտայում, նախագահական նստավայրի դիմաց, ինչի հետևանքով բերման են ենթարկվել:
«Ոստիկանն ասում է, որ քաղաքացիներին պարզապես հրավիրել են ոստիկանություն, ոչ թե բերման են ենթարկել: Հյուրանոց է, ինչ է, որ հրավիրեն: Ստացվում է, որ հենց օրենքի պաշտպաններն են ոտնահարում քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի ու փաստաբանների իրավունքները,- «Հետք»-ին ասաց փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը:

Адвокату не разрешают войти в отделение полиции
В редакцию Hetq.am поступил сигнал от адвоката Ара Карагезяна, который в настоящий момент находится напротив Арабкирского отделения полиции Еревана. Адвокат сообщил, что ему уже 20 минут не разрешают войти в отделение.
“Полицейские, схватив меня за пальто, оттащили от Арабкирского отделения. Между тем препятствование деятельности адвоката – уголовно наказуемое деяние. Абсурд в том, что сейчас я лишен также возможности представить сообщение о преступлении, так как меня не впускают вовнутрь. Полицейские ничем не мотивируют свои действия”,- сказал адвокат, который пришел в Арабкирское отделение полиции по сигналу граждан Тиграна Мазманяна и Карена Гукасяна.
По сведениям А.Карагезяна, вместе с двумя позвонившими ему гражданами приводу от президентской резиденции подвергнуты еще 9 человек. Граждане в знак протеста против ареста активиста Вардгеса Гаспари организовали перед резиденцией президента лежачую акцию, из-за чего их доставили в отделение полиции.
“Полицейский заявил, что граждан не подвергали приводу, их просто пригласили в полицию. А это, что, гостиница, чтобы приглашать? Получается, что блюстители закона сами нарушают право граждан на свободу перемещения, а также права адвокатов”,- сказал Hetq.am Ара Карагезян.