«Պապան եկավ, ասեց՝ մի վախեցեք, ես ձեր հետ եմ, մաման էլ թե՝ որ դու մեր հետ ես, էդ ռումբերը չե՞ն պայթելու»
Ապրիլի 2-ին Մատաղիսում զոհված 53-ամյա Նոդարիկ Մարգարյանը Լոռու մարզի Գուգարք գյուղից էր: Ամուսնացած էր, ուներ 4 երեխա՝ երկու որդի ու երկու դուստր: Վերջին տարիներին կնոջ ու փոքր դստեր՝ 15-ամյա Սառայի հետ բնակվում էր Մատաղիսում, որտեղ և աշխատում էր որպես պայմանագրային զինծառայող, վարորդ:
Ընտանիքը Մատաղիսից հեռացել է հենց ապրիլի 2-ի առավոտյան:
«Մենք էնտեղ էինք, պատրաստվում էի դասի գնամ, խփեցին, մի ռումբն ընկավ մեր կողքը: Պապան եկավ, ասեց՝ մի վախեցեք, ես ձեր հետ եմ: Մաման էլ թե՝ որ դու մեր հետ ես, էդ ռումբերը չե՞ն պայթելու: Ասեց՝ մի վախեցեք, սաղ լավա ա լինելու: Մեզ ճանապարհեց ուրիշ գյուղ, ասեց՝ որ տեղ հասնեք, կզանգեք: Տեղ հասանք, զանգեցինք, զանգեցինք, չէր վերցնում: Ասեցին՝ վիրավորվել ա: Հետո իմացանք՝ մահացել ա»,-պատմում է աղջնակը:
Որդին՝ 31-ամյա Նարեկը 5 տարի է, բնակվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում: Ասում է՝ հատկապես վերջին շրջանում հոր հետ կարճ հեռախոսազրույցներ էին ունենում միայն:
«Վերջին ժամանակները ոնց որ անընդհատ զբաղված էր: Շատ կարճ էինք խոսում, մի րոպե, մի երկու բառով: Ասում էր՝ խառն ա, շատ զբաղված ա: Թողնում էինք, ասում էինք՝ լավ, հետո ժամանակ կլինի, կնստենք հանգիստ կխոսանք ու…»:
Շաբաթն ուրբաթից շուտ է եկել: Հայր ու որդի այդպես էլ չեն հասցրել նստել, հանգիստ զրուցել:
Նարեկն ասում է, որ այդպես է եղել ամբողջ կյանքում: 1993թ.-ից Լեռնայաին Ղարաբաղի գոյամարտերին որպես կամավոր մեկնած հայրը ամեն ինչից վեր է դասել հող հայրենին:
«23 տարուց ավել ծառայում է բանակում: 93 թ.-ից մասնակցել է Ղարաբաղի կռիվների ու մինչ օրս ծառայում ա էնտեղ: Ամբողջ կյանքը նվիրել ա հայոց բանակին, իր աշխատանքին: Ասում էր, որ ամեն հայ տղամարդ պետք ա ծառայի ու լինի հայոց բանակում: Ամեն անգամ վեր ա գնահատել բանակը, ծառայելը, ընտանիքից էլ վեր: Հիմա որ հետ եմ նայում, ստացվում ա նենց, որ 93 թ.-ից մինչև օրս ինքը մեր հետ անց ա կացրել ընդամենը իր արձակուրդները»,- պատմում է Նարեկը:
Հայրը որդուն էլ է առաջարկել անցնել ծառայության հայոց բանակում: Նարեկը հրաժարվել է: Մանկության ու պատանեկության հիշողությունները թույլ չեն տվել համաձայնել:
«Ես փոքր էի, որ իր հետ գիշերով գնում էի պոստեր. ջուր ու սնունդ էինք տանում զինվորիներին: Գիշերով, մեքենայով, առանց լույսերը միացնելու գնում էինք: Դիրքեր ա եղել, որ թուրքերի խրամատից 30-50 մետր հեռավորության վրա ա եղել: Ու ամեն վայրկյան սպասելի էր, որ կարող է լինել մի կրակոց ու … ու վերջ,- հիշում է որդին ու ավելացնում,-որ ասես գիշերով, սարերում, առանց լույսերի մեքենան պիտի քշես հանուն զինվորների, որ սնունդ ու ջուր տանես, չեմ կարծում, որ ամեն մեկը կաներ: Բայց ես իմ աչքով տեսել եմ, թե ոնց էր ինքը դա անում»:
Ընտանիքի անդամները նրա զոհվելու մանրամասների մասին շատ բան չգիտեն: Ասում են այն, ինչ իրենց են ասել:
«Ասում են, որ այդ օրը եղել է Մատաղիսում: Ճաշարանի մոտ սնունդը բարձելիս են եղել մեքենայում, որ բարձրացնեն պոստեր: Այդ պահին ռումբը պայթել է իրենց կողքին: Ասում են, որ մի կապիտան ու զինվոր էլ է եղել այդ հատվածում: Երեքն էլ զոհվել են»:

«Папа пришел и сказал: не бойтесь, я с вами. А мама ему: и что, если ты с нами, бомбы не будут взрываться?»
Гаянэ Саргсян
Погибший 2 апреля в Матагисе 53-летний Нодарик Маркарян был из села Гугарк Лорийской области. Он был женат, имел четырех детей – двух сыновей и двух дочерей. В последние годы Нодарик вместе с женой и младшей дочерью, 15-летней Сарой, жил в Матагисе, где работал водителем-контрактником.
Семья покинула Матагис утром 2 апреля.
«Я собиралась в школу, когда рядом с нами упала бомба. Папа сказал: не бойтесь, я с вами. А мама ему: и что, если ты с нами, бомбы не будут взрываться? А он: не бойтесь, все будет хорошо. Потом отвез нас в другое село и попросил, чтобы мы позвонили, как только доберемся. Мы доехали, позвонили, но папа не отвечал. Нам сказали, что он ранен»,- рассказала Сара.
Сын Нодарика, 31-летний Нарек, уже пять лет живет в России. Говорит, что в последнее время общался с отцом только по телефону.
«Он был постоянно занят. Разговаривали мы недолго – одну-две минуты. Думали, когда будет время, тогда сядем и спокойно поговорим...»
Но отец и сын так и не успели побеседовать по душам.
По словам Нарека, так было всегда. Для отца, который в 1993 году ушел добровольцем защищать Нагорный Карабах, родная земля была превыше всего.
«В армии он прослужил больше 23 лет. В 93-ем отправился воевать за Карабах и прослужил там до конца. Он всю жизнь посвятил армянской армии, работе. Говорил, что каждый армянский мужчина должен служить в армянской армии. Сейчас, когда я оглядываюсь назад, понимаю, что после 93-го года он бывал с нами только во время отпуска»,- говорит Нарек.
Отец предложил сыну пойти на службу в армянскую армию, но Нарек отказался. Воспоминания детства и юношества не позволили ему принять такое решение.
«Я был маленький, когда мы по ночам ездили на посты, везли солдатам еду и воду. Ехали ночью, на машинах с выключенными фарами. Некоторые посты находились в 30-50 метрах от турок. Каждую секунду мог прозвучать выстрел, и тогда все,- вспоминает Нарек. – Не каждый мог решиться на такое – ехать ночью, через горы, чтобы доставить солдатам еду и воду. Но я своими глазами видел, как он это делал».
Члены семьи не знают подробностей гибели Нодарика Маркаряна. «Нам сказали, что в тот день он был в Матагисе. Рядом со столовой грузили в машины продовольствие, чтобы отвезти на посты. В этот момент рядом с ними взорвалась бомба. Говорят, там находились также капитан и солдат. Все трое погибли».