«Ջամբո» այգու սեփականատիրոջը գրավի դիմաց ազատ չեն արձակել
Կապիկների տեղափոխման գործով Տանզանիայում ձերբակալված «Ջամբո» այգու սեփականատեր Արտյոմ և նրա եղբայր Էդվարդ Վարդանյանները մեղադրվում են նաև տնտեսական սաբոտաժի մեջ:
Կենդանիների տեղափոխման գործը, որով ձերբակալվել են նաև նրանք, արդեն քննվում է Տանզանիայի դատարանում: Առաջին նիստի ժամանակ՝ մարտի 31-ին, դատարանը մերժել է գրավով նրանց ազատ արձակելու միջնորդությունը:
Գործով մեղադրվող են յոթ անձինք: Նրանց նկատմամբ 4 մեղադրանք է առաջադրվել, այդ թվում՝ տնտեսական սաբոտաժ:
«Խնդիրն այն է, որ նրանք մեղադրվում են տնտեսական սաբոտաժի մեջ, որի համար գրավ չի կիրառվում, եթե իհարկե Վճռաբեկ դատարան չի բողոքարկվում դա»,- «Հետքին» պատմեց Swahili շաբաթաթերթի լրագրող Ֆելիքս Մվակյեմբեն (Felix Mwakyembe), ով հետևում է գործի ընթացքին Տանզանիայում:
Մեղադրանքներից մեկն էլ, ըստ տանզանացի լրագրողի, 7320 դոլար արժողությամբ 61 կապիկ տեղափոխելու գործում մեղսակից լինելն է:
Արտյոմ Վարդանյանը «Ավրորա» ռադիոկայանին տված հեռախոսազրույցում պատմել էր, որ այդ կապիկները իրեն չեն պատկանել, այլ իր ընկեր, «Զու ֆաունա արտ» ընկերության սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանինն են եղել: Ինքն ընդամենը փորձել է օգտակար լինել և օգնել տեղափոխման հարցում: Նույնը հաստատել է նաև Արթուր Խաչատրյանը՝ հրավիրած ասուլիսի ժամանակ: Խաչատրյանը նաև նշել է, որ ունի բոլոր կապիկների տեղափոխման թույլտվությունները:
Հիշեցնենք՝ Վարդանյան եղբայրները ձերբակալվել էին մարտի 23-ին Կիլիմանջարոյի միջազգային օդանավակայանում:
Եղբայրները ներկայացրել են արտահանման թույլտվությունները, սակայն իրավապահները պնդում են, որ այդ փաստաթղթերը տրվել են՝ շրջանցելով Տանզանիայի Բնապահպանության և տուրիզմի նախարար Ջումանե Մագեմբեի՝ մարտի 20-ից ուժի մեջ մտնող հրամանը, որով փորձ է արվում կանխել կենդանիների հոսքը Տանզանիայից։
Թույլտվությունը շնորհելու գործում մասնակցություն են ունեցել Բնապահպանության և տուրիզմի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնք հեռացվել են աշխատանքից։ Ձերբակալվածների թվում են ոստիկանության նախկին և ներկա աշխատակիցներ:

Владельца зоопарка “Джамбо” не освободили под залог
Задержанный в Танзании по делу о перевозке обезьян владелец зоопарка “Джамбо” Артем и его брат Эдвард Варданяны обвиняются также в экономическом саботаже.
Дело о перевозке обезьян, в рамках которого задержаны братья, уже рассматривается в танзанийском суде. На первом заседании, которое состоялось 31 марта, суд отклонил ходатайство об освобождении Варданянов под залог.
По данному делу обвиняются семь человек, которым выдвинуто четыре обвинения, в том числе в экономическом саботаже.
“Дело в том, что они обвиняются в экономическом саботаже, по которому залог не предусмотрен, если, конечно, Кассационный суд не обжалует это решение”,- рассказал Hetq.am журналист еженедельника Swahili Феликс Мвакьямбе (Felix Mwakyembe), который следит за ходом дела в Танзании.
По словам журналиста, еще одно обвинение состоит в причастности к перевозке 61 обезьяны стоимостью 7320 долларов.
В телефонной беседе с радиостанцией “Аврора” Артем Варданян рассказал, что эти обезьяны принадлежали не ему, а его другу, владельцу компании “Зу Фауна арт” Артуру Хачатряну. Он всего лишь пытался помочь ему в вопросе транспортировки. Это подтвердил и Артур Хачатрян, который был приглашен на пресс-конференцию. Он также отметил, что имеет разрешения на перевозку всех обезьян.
Напомним, что братья Варданяны были задержаны 23 марта в международном аэропорту Килиманджаро.
Они представили разрешения на экспорт, однако правоохранители утверждают, что документы выданы в обход вступившего в силу 20 марта приказа министра экологии Танзании Джумане Магембе, которым предпринята попытка пресечь поток животных из Танзании.
К делу о выдаче разрешений причастны высокопоставленные чиновники из Министерства экологии и турзима, которые уже сняты с должностей.