Թշնամու ուղղաթիռն ապրիլի 2-ին խոցած շարքային Գեւորգ Մանուկյանի հայրական տանն եմ՝ Շիրակի մարզի Հոռոմ գյուղում: Հայրը՝ Հովհաննեսը, բակում շարած մեղվափեթակներն է ստուգում՝ թեպետ օրերը դեռ չեն տաքացել ու մեղվին բնության գիրկ ուղարկելու ժամանակը չէ:
«Մինչեւ Գեւորգիս գալը կհասցնեմ ձեռքովս քաշած մեղր ուղարկել,-Հովհաննես Մանուկյանը ժպտում է,-հուլիսին է զորացրվելու, տա Աստված վերջնական խաղաղություն հաստատվի, տղես էլ ողջ-առողջ տուն վերադառնա՝ ձեզ անպայման հրավիրելու եմ մեր տուն քեֆի»: Բակում էլի մարդիկ կան՝ Հովհաննեսի համագյուղացիներն են: Գեւորգի մայրն ինձ ուղեկցում է տուն, մինչեւ ամուսինը կվերջացնի զրույցը Արցախում ծառայող զավակ ունեցող համագյուղացիների հետ:
«Գեւորգս դեռ փոքրուց անընդհատ կկրկներ, թե տղեն պիտի անպայման Ղարաբաղ ծառայե ու անպայման «Եղնիկներ»: Ում մտքով կանցներ, թե ժերեբյովկի ժամանակ հենց էդ պիտի քաշե,-Գեւորգի մայրը՝ Ռիման հոգոց է քաշում, հետո անմիջապես էլ ժպտում,-ով էլ էդքան նույն բանը կրկներ՝ անպայման կկատարվեր, իրա փոքր քուրն էլ միշտ կըսեր՝ տղեն պիտի Ղարաբաղ ծառայե, թե չէ էլ ինչ տղա»:
Նախասրահի պահարանի դարակներում Գեւորգի լուսանկարներն են: Մայրն ասում է. «Տեղն այնպես ենք ընտրել, որ ամեն ել ու մուտ անելուց Գեւորգիս տեսնեմ, այսպես տպավորություն է, որ տանից չի բացակայում»: Հովհաննեսը դրսում ավարտելով զրույցը՝ միանում է մեզ: Դեմքը մտահոգ է, ձեռքին թղթի մի կտոր կա՝ վրան անուն-ազգանուն եւ հեռախոսի համար գրված:
«Մեր գյուղացիք կըսեն աչքդ լույս՝ տղեդ հերոս է, կշնորհավորեն, բայց լիաթոք չես կրնա ուրախանա, որովհետեւ հարեւանդ իրա ծառայող տղուց առ էսօր խաբար չունի: Էս որ եկել էին, հենց մեկը իրանք՝ ընդհանրապես տեղեկություն չունեն իրանց տղուց: Ընձի կըսեն՝ կրնա՞նք մե բանմ իմանանք, բայց ի՞նչ ձեւի պիտի իմանանք՝ ես էլ հլը չեմ պատկերացնե»,-ասում է Գեւորգի հայրը:
| Ռիմա Մանուկյան | Հովհաննես Մանուկյան |
Հարազատ զավակի կատարած սխրագործության մասին տեղեկացել են համացանցից: Բարեկամի տղան Երեւանից զանգահարել է եւ ասել, որ «Հետքի» ինտերնետային կայքի օպերատորն է նկարել, Գեւորգն էլ բնավորության համաձայն երկար չի խոսել:
«Ինքը բնավորությամբ համեստ է, ավելի շատ գործով է ուզում ապացուցել, հակված չէ շատ խոսելու,-նկատում է մայրը,-փոքրուց էլ կազմակերպված, պարտաճանաչ երեխա էր՝ աշխատասեր, դպրոցում էլ շատ լավ էր սովորում: Երեւանի պետական համալսարանի քաղաքագիտության բաժինը տվեց գործերը, բայց որ բալերը չէր հերիքել՝ ընդունվավ փիլիսոփայության բաժին: Հենց էն օր, որ բուհեր ընդունված ուսանողների ցուցակները հրապարակել էին՝ իրան տարան բանակ»:
Գեւորգի հորեղբայրը, որ լրագրողի այցի լուրն իմանալով շտապել էր եղբոր տուն՝ Ռիմայի վերջին խոսքերի վրա սկսում է ծիծաղել: «Ընձի հետ խռովել էին, ինչ է թե Գեւորգիս ես էի տարել Արթիկ զինկոմ, հետո էլ Երեւան ու երեխեն ժերեբյովկով ընկել էր Ղարաբաղ,-պատմում է Մանուկ Մանուկյանը,-թարսի պես էլ հուլիսի 17-ին ծնունդս էր, բայց դե ում աչքին կերեւար, հետ եմ եկել տուն, հմի հետս ոչ կխոսան, ոչ ծնունդս կշնորհավորեն: Հետո մի քիչ խաղաղվան, օր իմացան պիտի մի վեց ամիս Մուղնիի ՀՕՊ-ում ուչեբկի էղնի՝ նոր տանին: Հմի ես վստահ կրնամ ըսեմ, որ էսօրվա օրով հենց էդտեղի իրա ստացած գիտելիքներն են պետք եկել»:
Ծառայության ընթացքում Գեւորգը 4 անգամ այցելել է ծնողներին: Մայրը տղայի հետ հեռախոսով վերջին անգամ զրուցել էր փետրվարի վերջին: Ասում է, որ սովորաբար Գեւորգն է զանգում երկու-երեք ամիսը մեկ անգամ: Տղան ծնողներին արգելել է գալ Արցախ՝ իրեն տեսնելու:
«Ես մինչեւ հմի Ղարաբաղը տեսած չկամ, չնայած տղես ընդեղ կծառայե,-նկատում է Հովհաննեսը,-մեզ արգելել է գնալ, չի ուզում նեղություն տալ, անգամ զգուշացրել է, որ գաք էլ՝ դուրս չեմ գա, դրա համար էլ ինչ գնացել է՝ ինքն է արձակուրդ եկել, մենք իրան չենք գնացել տեսել, չաստի տեղն էլ չիդենք»:
1996թ. մայիսի 17-ին ծնված Գեւորգը տան փոքրն է, իրենից մեծ երկու քույր ունի ամուսնացած: Սիրած աղջիկ, մոր տեղեկություններով, Գեւորգը չունի, թեպետ իմ հարցից հետո մի փոքր սկսում են կասկածել: Հորեղբայրը ծիծաղում է. «Ինքը ուզողներ շատ ունի, բայց այ հավանած որեւէ մեկն ունի, թե չէ՝ չիդենք, շատ փակ բերան տղա է»:
Մանուկն ասում է, որ գյուղից մոտ 30 երիտասարդ ծառայում են Արցախում, միայն 6 հոգի Գեւորգի դասարանից են, ունեն նաեւ պայմանագրային զինծառայողներ: Ամեն օր լարված լուրերի են սպասում հայ-ադրբեջանական սահմանից: «Անհանգիստ ենք, լարված ենք, բայց դե իրավունք չունենք հուսահատվելու, թեւաթափ էղնելու: Գյուղացին պիտի իր վար ու ցանքն անի, ստեղծի, որ համ թիկունքն ամուր լինի, համ բանակը՝ կուշտ,-նկատում է Հովհաննեսն ու ինչ-որ բան հիշելով՝ քթի տակ ժպտում,-չնայած երկու օր առաջ Ռիման շատ էր ջղայնացել, ընձի կսեր հենց հիմի ելնիս, կամավոր գրվիս, էրթաս Ղարաբաղ, տղես թշնամու բերան է, դու ինչի՞ ես տունը մնացել: Կըսեմ, այ կնիկ, էրթամ ընդեղ ի՞նչ էնեմ, զենքից էլ չեմ հասկնա, ես էլ ըստեղ իմ կռիվս կուտամ, օր ուժեղ թիկունք ունենանք»:

В селе Ором Ширакской области находится родительский дом Геворка Манукяна, сбившего 2 апреля вражеский вертолет. Отец Геворка Ованнес проверяет установленные во дворе улья, хотя отправлять пчел на лоно природы пока рано.
“До приезда Геворка успею отправить с ним собственноручно откачанный мед,- с улыбкой говорит Ованнес. – В июле он должен мобилизоваться. Дай бог, чтобы к тому времени установился окончательный мир, и мой сын здоровый и невредимый вернулся домой. Тогда обязательно приглашу вас на торжество”.
Во дворе собрались несколько местных жителей. Пока Ованнес беседовал с односельчанами, у которых сыновья тоже служат в Арцахе, мать Геворка пригласила меня в дом.
“Мой Геворк еще с детства постоянно повторял, что парень должен обязательно служить в Карабахе и обязательно в “Ехникнер”. Кто мог подумать, что во время жеребьевки он вытянет именно эту воинскую часть”,- сказала Римма.
На небольшом столике в прихожей стоят фотографии Геворка. “Место выбрали так, чтобы каждый раз, проходя мимо, я видела своего Геворка. Так мне кажется, что он не отсутствует из дома”.
Окончив беседу с односельчанами, к нам присоединился Ованнес. Он был очень озабочен, держал в руке бумажку с номером телефоном и именем и фамилией.
“Сельчане поздравляют меня с тем, что мой сын стал героем. Но если твой сосед до сих пор не получал вестей о сыне, то радоваться от души не получается. Меня спросили, можно ли что-нибудь узнать, но я не представляю, как можно получить какие-то сведения”,- сказал отец Геворка.
| Римма Манукян | Ованнес Манукян |
О подвиге сына родители узнали через интернет. Родственник позвонил из Еревана и сказал, что видео снял оператор Hetq.am, а Геворк по своему обыкновению был немногословен.
“Он очень скромный, любит доказывать делом, а не словами,- отметила мать. – С детства был очень организованным, добросовестным, трудолюбивым ребенком, в школе учился хорошо. Хотел поступить на политологический факультете Ереванского университета, но не набрал баллы, поэтому поступил на философский. И именно в тот день, когда вывесили списки поступивших, его забрали в армию”.
Дядя Геворка, узнав о приезде журналиста, поспешил домой к брату. Услышав последние слова Риммы, он засмеялся: “Со мной поругались, потому что я отвез Геворка в военный комиссариат в Артике, а потом в Ереван, и мальчик попал в Карабах,- рассказал Манук Манукян. – Как назло, 17 июля у меня был день рождения. Но со мной никто не стал разговоривать и поздравлять. Потом, узнав, что его сперва повезут на учебку в Мугни, немного успокоились. Теперь я уверен, что именно полученные там знания ему сегодня и пригодились”.
За время службы Геворк четыре раза приезжал домой. В последний раз мать разговаривала с ним по телефону в феврале. Сын запретил родителям приезжать в Арцах.
“Я до сих пор не был в Карабахе, хотя сын служит там,- сказал Ованнес. – Он запретил нам приезжать, не хочет нас стеснять”.
Родившийся 17 мая 1996 г. Геворк в семье младший. У него есть две старшие сестры, которые замужем. Любимой девушки, по сведениям матери, у сына нет, хотя после моего вопроса родители засомневались.
По словам дяди, из их села в Арцахе служат 30 ребят. Из них только шестеро – одноклассники Геворка. Есть и контрактники. Каждый день люди напряженно ждут вестей с карабахско-азербайджанской границы. “Мы очень беспокоимся, но не имеем права отчаиваться. Крестьяне должны обрабатывать землю, чтобы и тыл был крепкий, и армия накормлена,- сказал Ованнес и со смехом продолжил. – Два дня назад Римма рассерженно заявила мне: пойди запишись добровольцем и поезжай в Карабах, а то наш сын там, лицом к лицу с врагом, а ты сидишь дома. Ну, я ей сказал: куда мне ехать, я даже не знаю, как обращаться с оружием. Я здесь воюю, чтобы у нас был крепкий тыл”.