Ու՞մ օգտին է դատարկվում պետական բյուջեն
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարն այս տարվա մարտի 1-ին «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ի հետ կնքել է վառելիքի մատակարարման պետական գնման պայմանագիր: Կողմերի միջև պայմանագիրը կնքվել է ընդհանուրը 130 մլն 240 հազար դրամ արժեքով: Քանի որ նախատեսված են եղել ավելի քիչ միջոցներ, քան պայմանագրի գինն է, մարտի 31-ի համաձայնագրով որոշվել է գնում կատարել 112 մլն 843 հազար դրամի սահմաններում: Ըստ պայմանագրի՝ գնման մնացած մասը կկատարվի ֆինանսական միջոցներ նախատեսվելու դեպքում:
Ընկերությունը Ազգային ժողովին պետք է մատակարարի «Ռեգուլյար», «Սուպեր» բենզին և դիզելային վառելանյութ լիտրը, պայմանագրի կնքման օրվա դրությամբ համապատասխանաբար՝ 410, 460, 410 դրամով: Կնքված համաձայնագրով մատակարարման ամիսներին վառելանյութի գինը նվազելու է:
Նշենք, որ խորհրդարանի ծառայողական ավտոմեքենաները սպասարկում են ԱԺ նախագահին, ԱԺ նախագահի երկու տեղակալներին, հանձնաժողովների նախագահներին, տեղակալներին, խմբակցություններին և Ազգային ժողովի աշխատակազմին: Հավանաբար, այդ բենզինն օգտագործվելու է նրանց սպասարկելու համար:
Խորհրդարանի աշխատանքի արդյունավետությունը եւ որակը պարբերաբար քննարկման առարկա է դարձել մամուլի էջերում: Այս մարմնին հատկացվող յուրաքանչյուր միջոց ընկալվում է որպես գումարների վատնում: Պատճառը ոչ միայն մականունավոր, օլիգարխ պատգամավորներն են, որոնք այս տարիների ընթացքում այդպես էլ օրենսդրական աշխատանքով չզբաղվեցին, այլեւ ընդունվող օրենքները, նախաձեռնությունները, կառուցողական քննարկումների բացակայությունը, խորհրդարանի ցածր հեղինակությունը:
Վառելանյութից բացի պատգամավորների վրա պետությունը այլ ծախսեր է կատարում: Վճարում է բարձր աշխատավարձ, լույսի, ջրի վարձավճարներ, սպասարկման այլ ծախսեր: Պատգամավորներն այդ ծախսերը պետք է «հատուցեն» իրենց աշխատանքով: Օրինակ՝ բացի հայհոյելուց ու պատգամավորին անհարիր բառապաշար օգտագործելուց, ի՞նչ օգուտ են տալիս Առաքել Մովսիսյանը (Շմայս), Մհեր Սեդրակյանը (Թոխմախի Մհեր) և այլք խորհրդարանին ու պետությանը, ինչո՞վ է արդարացվում նրանց ներկայությունը խորհրդարանում:
| Առաքել Մովսիսյան |
Կամ՝ պատգամավորներ Մարինե Մարաբյանը, Նահապետ Գևորգյանը (Նավո), Սպարտակ Մելիքյանը, Կարեն Սարիբեկյանը, Արթուր Ստեփանյանը, Մուրադ Գուլոյանը, Հարություն Ղարագյոզյանը, Մուշեղ Պետոյանը և այլք չեն հայհոյում, բայց նրանց ձայնը խորհրդարանում չի էլ լսվում: Լուռ գալիս են (իհարկե, եթե գալիս են), սեղմում են իրենց հանձնարարված «բաժին» կոճակը և հեռանում: Բայց նրանց կենսագրության մեջ նշվելու է, որ եղել են պատգամավորներ:
Թեև իշխանական թևի պատգամավորները բնական են համարում, որ օրենսդրական նախաձեռնությունների զգալի մասի նախաձեռնողը գործադիր մարմինն է, սակայն ընդդիմադիրները ճիշտ հակառակ կարծիքն ունեն: Ազգային ժողովի «դակող մարմին», իսկ պատգամավորներին՝ «կոճակ սեղմողներ» պիտակավորումը հենց այդ համատեքստում է: Պատգամավորները համերաշխորեն քննարկում ու քվեարկում են կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախագծերը: Քանի որ շահերի բախում չկա, և ընդունվող նախագծերն էլ ինչ-որ չափով ձեռնտու են քվեարկող պատգամավորներին (հիմնականում՝ իշխանությունը ներկայացնող), դրանք ընդունվում են:
Պետական միջոցների ծախսումն ուղիղ համեմատական չէ կատարված աշխատանքին
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ընտանեկան բիզնեսին «Հետքն» արդեն անդրադարձել է: Նրա կինն ու որդիները փայլուն տիրապետում են բիզնեսի կանոններին և զգալի եկամուտներ ապահովում: Բայց միևնույն է, Գալուստ Սահակյանը երազում է, որ ինքն էլ բիզնես ունենա: ԱԺ նախագահի ընտանիքը ոչ միայն հետաքրքրված է առողջապահական ոլորտով, այլև քաղաքային երթուղիների բիզնեսով:
ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը ևս տիրապետում է բիզնես-կանոններին: Օրինակ՝ «Սիսիանի ԲՈՒԱՏ» ՍՊԸ-ն, որի 100% բաժնեմասը պատկանում է Հերմինե Նաղդալյանին, մասնակցում է կառավարության հրատապ ծրագրերին: Չնայած Հերմինե Նաղդալյանի ղեկավարած պատվիրակությունն անընդհատ ձախողումներ է գրանցում Եվրոպական խորհրդարանում, նրան վստահվում են այնպիսի կարեւոր նախագծեր, ինչպիսին է Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-Իրանի Իսլամական հանրապետություն միջպետական նշանակության ճանապարհահատվածի «վերանորոգումը»:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի դստեր «հեքիաթային հարսանիքի» մասին մամուլը մի քանի օր գրում էր: Նման հարսանիք կարող է անել միայն հարուստ մարդը:
Այս ցանկը կարելի է շարունակել: Նրանք են օգտվում պետական բարիքներից և ծախսում պետական միջոցները: Հարց կարող է առաջանալ, թե ի՞նչ կապ ունի վերը նշված պաշտոնյաների անձնական ունեցվածքը խորհրդարանի սպասարկման կամ բենզինի գումարների հետ: Գուցե արդարացի հարց է՝ իսկ ի՞նչ կապ ունեն այդ պաշտոնյաները երկրի իմիջի բարձրացման և միջազգային հարթակում երկիրը ներկայացնելու հետ: Ինչո՞ւ են հարստանում, բիզնեսը ծաղկեցնում միայն պաշտոնավարման տարիներին:
Իհարկե, բոլոր խորհրդարաններում էլ գումարներ ծախսում են: Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի և այլ խորհրդարաններում մոմի լույսի տակ չեն աշխատում, կամ՝ ծառայողական ավտոմեքենաները վառելանյութի փոխարեն կոյուղաջուր չեն այրում: Այստեղ հարցն այն է, թե ծախսած գումարները, որն ուղիղ համեմատական է կատարված աշխատանքին, ինչպես են նպաստում, կամ նպաստո՞ւմ են առհասարակ երկրի հեղինակության բարձրացմանը, ներքին խնդիրների կարգավորմանը: Այդ ծախսերն ինչպե՞ս են կրճատում արտագաղթը, սոցիալական անհավասարությունը, գործազրկությունը: Ինչպե՞ս են մատչելի դարձնում առողջապահությունը, բարձրացնում ծառայությունների որակը:
Հայաստանի դեպքում դժվար է գտնել այդ ուղիղ համեմատականը: Հաշվետվողականության ցածր մակարդակը կամ բացակայությունը հնարավորություն է տալիս պաշտոնյաներին նորանոր բարձունքներ «գրավել» և, օրինակ, լավ աշխատելու փոխարեն վիճել, թե ով պետք է ընդգրկվի միջազգային պատվիրակությունների կազմում և պետության հաշվին մի քանի օր արտասահման մեկնի:
Քանի դեռ պետական մարմինների ծախսած միջոցները չեն արդարացվում կատարված աշխատանքների արդյունավետությամբ, հանրությունը միշտ էլ այդ միջոցների օգտագործումը համարելու է վատնում: Գումար ծախսելու շատ տեղ կա, պարզապես պետք է հասկանալ առաջնահերթությունները: Ոչինչ, որ մի քանի պատգամավոր վատ կզգա, որ իր բաժին գումարները կրճատվել են, փոխարենը իրենց լավ կզգան սովորական քաղաքացիները, երբ այդ միջոցներն ուղղվեն աշխատավարձների, թոշակների բարձրացմանը, բանակի եւ զինծառայողների պայմանների բարելավմանը:

Ради кого опустошается госбюджет
1 марта с.г. руководитель администрации Национального Собрания РА заключил с ООО “Флеш” договор госзакупки о поставке горючего. Стоимость договора 130 млн 240 тыс.драмов. Поскольку средств было предусмотрено меньше, нежели составила стоимость договора, то в соответствии с соглашением от 31 марта было решено осуществить закупку в пределах 112 млн 843 тыс.драмов. Остальная часть закупки будет осуществлена тогда, когда предусмотрят финансовые средства.
Компания обязалась поставлять Национальному Собранию бензин “Регуляр” и “Супер” а также дизельное топливо по ценам соответственно 410, 460, 410 драмов за литр.
Отметим, что служебные автомобили парламента полагаются спикеру Национального Собрания, двум вице-спикерам, председателям комиссий, их заместителям, фракциям и аппарату НС. Бензин, по всей видимости, предназначен для их обслуживания.
Эффективность и качество работы парламента стали предметом обсуждения в прессе. Каждая сумма, которая выделяется законодательному органу, воспринимается как трата средств. Причина не только в присутствии в парламенте депутатов с кличками и олигархов, которые за эти годы так и не занялись законодательной работой, но и в принимаемых законах, инициативах, отсутствии конструктивных обсуждений, низком авторитете НС.
Государство взяло на себя не только расходы на горючее, оно также платит депутатам высокую зарплату, оплачивает использованные ими электроэнергию, воду, другие услуги. Все эти расходы депутаты должны “возмещать” своей работой. Однако какую пользу приносят парламенту и государству Аракел Мовсисян (Шмайс), Мгер Седракян (Тохмахи Мгер) и другие им подобные, которые только и делают, что нецензурно ругаются?
Аракел Мовсисян |
А чем обусловлено присутствие в парламенте Марине Марабян, Наапета Геворкяна (Наво), Спартака Меликяна, Карена Сарибекяна, Артура Степаняна, Мурада Гулояна, Арутюна Карагезяна, Мушега Петояна и других, которые хотя и не ругаются, но их голос никто не слышит? Они молча приходят (если, конечно, приходят), нажимают на нужную кнопку и уходят.
Депутаты властного крыла считают нормальным, что инициатором значительной части законодательных инициатив является правительство, оппозиционные депутаты придерживаются противоположной точки зрения. Вот почему они называют Национальное Собрание “компостирующим органом”, а депутатов – “нажимающими кнопку”. Депутаты дружно обсуждают представленные правительством законодательные проекты и участвуют в голосовании. А поскольку конфликт интересов отсутствует и принимаемые проекты в определенной степени выгодны участвующим в голосовании депутатам (представляющим в основном власть), то документы принимаются.
Трата государственных средств не прямо пропорциональна выполненной работе
Hetq.am уже рассказывал о семейном бизнесе председателя НС Галуста Саакяна. Его жена и сыновья блестяще владеют законами предпринимательства и обеспечивают значительные доходы. Несмотря на это, Галуст Саакян мечтает о собственном бизнесе. Семья спикера имеет интересы не только в области здравоохранения, но и в сфере маршрутов столичного общественного транспорта.
Законы предпринимательства хорошо известны и вице-спикеру НС, руководителю парламентской делегации в ПАСЕ Эрмине Нагдалян. Так, ООО “Сисиани БУАТ”, 100% акций которого принадлежат г-же Нагдалян, участвует в безотлагательных программах правительства. И хотя руководимая Э.Нагдалян делегация постоянно терпит неудачи в Европейском парламенте, ей доверяют такие важные проекты, как “ремонт” дорожного участка межгосударственного значения Ереван-Ерасх-Горис-Мегри-Исламская Республика Иран.
О сказочной свадьбе дочери руководителя фракции Республиканской партии Армении Ваграма Багдасаряна пресса писала несколько дней. Такую свадьбу мог отпраздновать только очень состоятельный человек.
Этот список можно продолжить. Именно эти люди пользуются государственными благами и тратят гсударственные средства. Может возникнуть вопрос: какая связь между капиталом вышеупомянутых чиновников и обслуживанием парламента или выделяемыми на бензин суммами? Можно также задаться справедливым вопросом: а какое отношение имеют эти чиновники к повышению имиджа страны и ее представлению на международной арене? Почему они обогащаются и развивают свой бизнес только тогда, когда занимают высокие должности?
Конечно, средства тратят все парламенты. Но в данном случае напрашивается вопрос: каким образом расходуемые средства способствуют и способствуют ли повышению имиджа страны, решению внутренних проблем? Сокращают ли эти расходы миграции, социальное неравенство, безработицу, делают ли доступным здравоохранение, повышают ли качество услуг?
Низкий уровень подотчетности, а подчас его отсутствие дают возможность чиновникам “завоевывать” новые высоты и вместо того, чтобы как следует работать, спорить, например, о том, кто должен войти в состав международных делегаций и ехать в зарубежные командировки за счет государства.
До тех пор, пока израсходованные средства не будут оправданы эффективностью работы, общественность всегда будет считать расходование этих средств тратой. Эти деньги есть на что тратить, просто необходимо понять приоритеты. Ничего страшного, если нескольким депутатам не понравится сокращение их расходов, зато хорошо себя почувствуют простые граждане, когда эти средства будут направлены на повышение зарплат, пенсий, улучшений условий военнослужащих армии.