Թուրքիայի վարչապետ․ Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ ագրեսիա է սանձազերծել
«Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ ագրեսիա է սանձազերծել»,- Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամբիոնից հայտարարեց Թուրքիայի վարչապետ Ահմետ Դավութօղլուն։
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում բռնությունների ահագնացումը մեկ անգամ ևս ցույց տվեց, որ ԼՂ-ում ստատուս քվոն հնարավոր չէ պահպանել, որ տեղի է ունեցել կրակի դադարեցման համաձայնության խախտում, իսկ այժմ լարվածություն է նկատվում նաև Նախիջևանում։ «Կարևոր է, որ միջազգային հանրությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները զգուշացնեն Հայաստանին՝ զերծ մնալ ագրեսիայից։ Շատ կարևոր է, որ մենք միջոց գտնենք հաղթահարելու խնդիրները, որոնք առաջ են եկել ադրբեջանական տարածքի օկուպացիայի հետևանքով»,- ասաց Թուրքիայի վարչապետը։
Նա նաև հավելեց, որ հարևան երկրների հակամարտությունների լուծումը ազդում է Թուրքիայում իրավիճակի վրա, և Թուրքիան կարծում է, որ այս հակամարտությունների լուծումը պետք է «համապատասխանի միջազգային իրավունքի շրջանակներում համամարդկային մարտահրավերների հետ»։
Նկատենք, որ լրագրողներին չթույլատրեցին հարցեր ուղղել Դավութօղլուին դիտողությունների համար նախատեսված հինգ րոպեների ընթացքում, թեև ավանդաբար թույլատրվում է երկու հարց ուղղել բանախոսին։ Դավութօղլուի ելույթից հետո նրան հարցեր ուղղեցին եվրոպացի պատգամավորները, սակայն հայկական պատվիրակության անդամները չկարողացան օգտվել այդ հնարավորությունից և հերքել բոլորի համար ակնհայտ սուտն այն մասին, թե ով է իրականում հրահրել ագրեսիան։
Նշենք նաև, որ Դավութօղլուի ելույթից հետո ԵԽԽՎ-ում ահազանգ ստացվեց այն մասին, որ Եվրոպական խորհրդի շենքում առկա է պայթուցիկ։ Այս պահին թուրքական պատվիրակությունը խուճապի մեջ է շինության բոլոր հարկերում և հավանաբար կլքի Եվրոպական խորհուրդը՝ իր հետ տանելով Դավութօղլուին։

Турецкий премьер-министр: Армения развязала агрессию в отношении Азербайджана
“Армения развязала агрессию в отношении Азербайджана”, - заявил премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу, выступая с трибуны Парламентской Ассамблеи Совета Европы.
По его словам, эскалация насилия в Нагорном Карабахе еще раз продемонстрировала, что статус-кво в Нагорном Карабахе невозможно сохранить, что имело место нарушение соглашения о прекращении огня, а теперь наблюдается напряженность и в Нахичевани. “Важно, чтобы международное общество и сопредседатели Минской группы ОБСЕ предупредили Армению воздержаться от агрессии. Очень важно, чтобы мы нашли способ преодолеть проблемы, вызванные оккупацией азербайджанских территорий”, - отметил турецкий премьер. Он добавил, что разрешение конфликтов в соседних странах сказывается на ситуации в Турции, и Турция полагает, что разрешение этих конфликтов должно “совпадать с общечеловеческими задачами в рамках международного права”.
Отметим, что журналистам не разрешили во время 5-минутного подхода к прессе задать Давутоглу какой-либо вопрос, хотя традиционно дается право задать 2 вопроса. После выступления Давутоглу на сессии ПАСЕ европейские парламентарии адресовали турецкому премьеру пять вопросов, однако члены армянской делегации не смогли воспользоваться этой возможностью и, соответственно, опровергнуть очевидную для всех ложь о том, какая сторона в действительности развязала агрессию.
Отметим также, что после выступления Давутоглу в ПАСЕ поступило сообщение о том, что в здание Совета Европы подложена бомба. В настоящее время турецкая делегация суетится на всех этажах здания и, вероятнее всего, в спешке покинет Совет Европы, прихватив с собой премьера.