Բժիշկների պայքարն ապրիլյան պատերազմում
Ապրիլի 2-ից սկսած՝ Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալն ընդունել է բազմաթիվ վիրավոր զինվորների։ Պատերազմի օրերին բժշկական ողջ անձնակազմը տուն չի գնացել․ նրանք մոտ երկու շաբաթ գիշեր-ցերեկ գտնվել են առաջնագծում վիրավորված զինվորների կողքին։ Քառօրյա պատերազմի արդյունքում Կենտրոնական կլինիկական հոսպիտալ բերված վիրավոր զինվորների շրջանում մահ չի գրանցվել։
«Հետքը» նկարահանել է բուժծառայողների աշխատանքը, ովքեր պատմում են իրենց զգացումների, դժվարությունների և հաղթանակների մասին՝ ապրիլյան մարտերի ընթացքում։
Վնասվածքաբանական բաժանմունքն ամենաշատն է վիրավորներ ընդունել։ Այս պահին նրանց մեծ մասի վիճակն արդեն բավարար է, իսկ շատերը քայլում են։ Այս բաժանմունքում կատարվել են բարդագույն նյարդաբանական վիրահատություններ՝ զինվորների վիրավոր վերջույթները պահպանելու նպատակով։ Բժշկական թիմին ոչ միշտ է հաջողվել խուսափել անդամահատելու որոշումից, բայց հիմնականում նրանք կարողացել են պահպանել տղաների վնասված վերջույթները։
Բաժանմունքի պետ, բուժծառայության փոխգնդապետ Լևոն Ժամագործյանն ասում է, որ հրազենից ստացած վնասվածքը մեծապես տարբերվում է կենցաղայինից։ Ընկնելու հետևանքով առաջացած կոտրվածքն ավելի հեշտ է վերականգնել, քան ականանետից վնասվածը։
«Գրագետ առաջնային բուժօգնությունը մեծ նշանակություն ունի հիվանդի հետագա բուժման փուլերում։ Դիրքերում և մարզային հոսպիտալներում ճիշտ առաջնային բուժօգնության շնորհիվ մենք այստեղ կարողանում ենք իրականացնել մեծ, ծավալային վիրահատություններ։ Դա հանգեցնում է նրան, որ վիրավորները շատ շուտ ապաքինվում են»,- ասում է բժիշկ Ժամագործյանը։
Լևոն Ժամագործյանը դեռևս 1994թ-ից վիրահատություններ է իրականացնում վիրավոր զինվորների ու կամավորների շրջանում, բայց ամեն անգամ, երբ նոր վիրավոր են բերում, բժիշկը գոտեպնդում է ինքն իրեն, որ կարողանա զինվորի ուշադրությունը ցավից շեղել․ «Զինվորը նման ցավերի մեջ երբ գալիս է, դուք չեք պատկերացնի, թե ինչ հայացքով է նայում քեզ։ Կարծես խնդրի, որ փրկես իրեն այդ վիճակից։ Իրենք երիտասարդ են, իրենց թվում է՝ վերջ, կյանքը վերջացավ։ Փորձում եմ այդ րոպեները հումորի տալ, սրտապնդել տղաներին։ Ծանր է, հեշտ չէ․կարևորը, որ տղաները լավ լինեն, վերադառնան ընտանիք և շարք»,- ասում է Լևոն Ժամագործյանը։
Վնասվածքաբանական բաժանմունքի ավագ բուժքույր Զինաիդա Գրիգորյանը և բժիշկ Լևոն Ժամագործյանը 22 տարվա թիմակիցներ են։ Նրանք վիրահատում և բուժում էին դեռևս 1990-ականների արցախյան պատերազմի վիրավորներին, իսկ հիմա շարունակում են նույն գործն առաջնագծի զինվորների համար։
Բուժքույր Զինաիդա Գրիգորյանը 1994-ի կռվում կորցրել է ամուսնուն, իսկ անցյալ տարի դիվերսիոն ներթափանցման արդյունքում դիրքերում մահացու վիրավորում է ստացել նրա թոռը։ Բուժքույրն ասում է, որ ինքը կարողանում է գոտեպնդել վիրավոր զինվորների մայրերին, քանի որ լավ է հասկանում նրանց հոգեվիճակը։
«Եւ մամայություն եմ անում, եւ տատիկություն եմ անում, եւ բժշկություն։ Ես ինքս պատերազմի մասնակից եմ, շատ դժվար ճանապարհ եմ անցել։ Դա է պատճառը, որ կարողանում եմ հասկանալ և զինվորներին, և նրանց մայրերին։ Շատ կարևոր է վիրավոր զինվորին հոգեբանորեն գոտեպնդելը։ Խիստ լինելն էլ է անհրաժեշտություն, բայց այդ ցավերի մեջ նրանք առաջին հերթին հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն»,- ասում է Զինաիդա Գրիգորյանը։
Կրծքային վիրահատության բաժանմունքում առաջնագծից բերված մեծ թվով զինվորների կյանքեր են փրկվել վերջին ամսվա ընթացքում։ Բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Գևորգ Ոսկանյանի երեխաները ապրիլյան ծանր օրերին քաղցրավենիք էին բերում հոսպիտալ, որ կարողանան մի քանի րոպեով հանդիպել հոր հետ։ Բժիշկ Ոսկանյանն ասում է, որ վիրավոր զինվորներից յուրաքանչյուրն անընդհատ իր մտքում է․ «Դու չես կարող չմտածել, անընդհատ, ամեն վայրկյան հիվանդների մասին ես մտածում։ Եւ ոչ միայն ես․ մեր ամբողջ բուժանձնակազմը։ Մենք բուժքույրեր ունենք, ովքեր լավատեղյակ են ամեն հիվանդի ոչ միայն առողջական վիճակի, այլ նաև ընտանեկան և սոցիալական դրության»,- ասում է բժիշկը։
Քառօրյա պատերազմի օրերին զինվորական հոսպիտալի վերակենդանացման բաժանմունքի աշխատանքն ամենալարվածն էր ու պատասխանատուն։ Այս բաժնի բժշկական անձնակազմը 14 օր տանը չի գիշերել։ Նրանց օգնության են եկել նաև մյուս բաժանմունքների բուժաշխատողները։ Բաժանմունքի պետ, փոխգնդապետ Գայանե Հովհաննիսյանը հայտնում է, որ ապրիլի 2-ից իրենք ընդունել են 23 վիրավորների՝ հիմնականում անգիտակից և ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Նրանց մեծ մասն արդեն այլ բաժանմունքներում ապաքինվում է, իսկ 7 զինվոր դեռ բաժանմունքում են։
«Մենք ուղղակի զարմացած ենք, թե որքան ուժ կա մեր տղաների մեջ։ Որոշ դեպքերում մտածել ենք, որ հիվանդն ընդհանրապես այդ վիճակից դուրս գալ չի կարող, բայց զարմացած ենք մնացել, թե ինչ մեծ թափով են ապաքինվել»,- ասում է Գայանե Հովհաննիսյանը։

В дни апрельской войны у врачей была своя “война”
Начиная со 2-го апреля Центральный клинический военный госпиталь принял многочисленных раненных солдат. В дни апрельской войны весь медперсонал сутками не уходил домой. Почти две недели врачи и медсестры днем и ночью находились рядом с раненными солдатами. В дни, когда на передовой шли ожесточенные бои, в Центральном клиническом госпитале, куда доставлялись пострадавшие военнослужащие, смертных случаев не было.
Врачи и медсестры рассказали Hetq.am о своих переживаниях, о трудностях и победах в первые дни апреля, когда на фронте шли боевые действия.
Самое большое число раненых приняло травматологическое отделение. На данный момент состояние большинства пострадавших удовлетворительное, многие уже ходят. В этом отделении были выполнены сложнейшие операции, целью которых было сохранение конечностей раненных солдат. Медики не всегда могли избегать ампутации, но в целом им удавалось сохранить конечности молодым ребятам.
Начальник отделения, подполковник медслужбы Левон Жамагорцян отмечает, что травмы, полученные в результате огнестрельных ранений, сильно отличаются от бытовых травм. Перелом, полученный вследствие падения, заживает легче, чем травма от миномета.
“Грамотная первичная медицинская помощь имеет большое значение для последующих этапов лечения. Благодаря оказанию правильной первичной медпомощи на позициях и в областных госпиталях нам здесь удается выполнять сложные операции. Это приводит к тому, что раненые восстанавливаются быстрее”,- сказал Левон Жамагорцян.
Операции раненным солдатам и добровольцам врач-подполковник делает с 1994 года, но каждый раз, когда привозят нового пострадавшего, он старается отвлечь солдата от испытываемой им боли.
“Вы не представляете, каким взглядом смотрит на вас солдат, которого привозят с сильными болями. Он как будто просит спасти его, вывести из этого состояния. Они молодые, им кажется, что все, жизнь закончилась. В такие минуты я стараюсь шутить с ребятами, поддержать их. Это очень тяжело, но главное, чтобы они поправились, вернулись в семью, в строй”,- говорит врач.
Старшая медсестра травматологического отделения Зинаида Григорян и врач Левон Жамагорцян работают вместе 22 года. Они оперировали и лечили раненых еще в 90-е годы, во время арцахской войны. Сейчас они продолжают заниматься своим делом, спасая солдат, стоящих на передовой.
В 1994 г. Зинаида Григорян потеряла мужа, а в прошлом году во время диверсионного проникновения противника смертельное ранение на позициях получил ее внук. По словам медсестры, она понимает, в каком душевном состоянии находятся матери раненных солдат, поэтому старается всячески поддержать их.
“Я стараюсь быть для солдат и мамой, и бабушкой, и медработником. Сама я участница войны, прошла трудный путь, поэтому могу понять и солдат, и их матерей. Очень важно психологически поддержать раненного солдата. При этом необходимо проявлять и строгость. Но в те минуты, когда они испытывают сильные боли, им в первую очередь требуется психологическая поддержка”,- говорит медсестра.
В отделении грудной хирургии за последний месяц спасли жизни большому числу солдат, доставленных с передовой. В тяжелые апрельские дни дети начальника отделения, подполковника Геворка Восканяна приносили в госпиталь сладости, чтобы хотя бы несколько минут побыть с отцом. Врач Восканян признался, что думает о раненых постоянно. “Невозможно каждую минуту, каждую секунду не думать о больных. И такое отношение проявляет весь медперсонал. У нас есть медсестры, которые хорошо осведомлены не только о состоянии здоровья больного, но и о его семейном и социальном положении”,- отметил врач Восканян.
В дни четырехдневной войны самой напряженной и ответственной была работа реанимационного отделения госпиталя. Персонал не ночевал дома две недели. На помощь реаниматологам приходили врачи и медсестры из других отделений. Начальник реанимационного отделения, подполковник Гаяне Ованнисян рассказала, что после 2 апреля они приняла 23 раненых, которые были в основном в бессознательном и крайне тяжелом состоянии. Большинство этих больных уже проходит лечение в других отделениях. У них пока остаются семь солдат.
“Мы потрясены тем, сколько силы в наших ребятах. Были случаи, когда нам казалось, что больной не выйдет из тяжелого состояния. Но потом мы удивлялись тому, как быстро они поправлялись”,- отметила Гаяне Ованнисян.