2015-ի պետական գնումների Սյունիքի խոշոր խաղացողները. մարզպետի ընկերոջից մինչև ԱԺ պատգամավորը
Կառավարությունը 2015թ. հուլիսի 2-ին որոշել է ՀՀ մարզերի` առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների համար ՀՀ 2015 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացնել 4,4 մլրդ դրամ: «Հետքը» սկսում է ուսումնասիրել մարզերում պետական գնումներն ու իրակնացված ծրագրերը: Այսպես է բաշխվել գումարները՝ ըստ մարզերի:
Այս գումարից 300 մլն դրամը հատկացվել է Հայաստանի ամենահարավային մարզին՝ Սյունիքին: Սյունիքի մարզպետարանի՝ «Հետքին» տրամադրած տվյալների համաձայն, Սյունիքի մարզի առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ 9 տարբեր աշխատանքներ են իրականացվել: 300 մլն դրամից, սակայն, շուրջ 245 մլն-ն է ծախսվել այդ ծրագրերի իրականացման համար, իսկ մնացածը` հատկացվել են որոշ համայնքների` սուբվենցիաների տեսքով:
Հիմա տեսնենք, թե ովքեր են առանց մրցույթների այս գումարները ստացել և ինչ աշխատանքներ են կատարել:
Գորիսի նախկին քաղաքապետը
Այս մարզի ֆինանսավորման առյուծի բաժինը՝ 112 մլն դրամը հատկացվել է «Ոսմար» ՍՊԸ-ին: Այս գումարից շուրջ 39 մլն դրամով ընկերությունն իրականացրել է Գորիս համայնքի Վանքի տափ թաղամասի բակերի բարեկարգումն ու ասֆալտապատումը: Եվս 55 մլն դրամ հատկացվել է Գորիս համայնքի Վ. Մամիկոնյան թաղամասի բարեկարգմանն ու ասֆալտապատմանը, իսկ 19 մլն դրամը՝ նույն Վ. Մամիկոնյան թաղամասի վերանորոգվող ճանապարհահատվածի երթևեկելի մասը վերջնական բարեկարգ տեսքի բերելու և հետագայում սելավաջրերի հոսքերից բարեկարգված հատվածները պաշտպանելու աշխատանքների համար:
«Ոսմար» ՍՊԸ-ն Գորիսի նախկին քաղաքապետ Նելսոն Ոսկանյանին ու նրա հարազատներին է պատկանում: 40% բաժնեմասի սեփականատերն ինքն է, 25%-ը՝ կնոջ՝ Անահիտ Մարտիրոսյանի բաժնեմասն է, իսկ 35%-ը՝ վերջինիս եղբորը՝ Արթուր Մարտիրոսյանինը, ով 2015թ. հուլիսից նաև ընկերության տնօրենն է:
Մինչ այդ ընկերությունը ղեկավարել է անձամբ Նելսոն Ոսկանյանը: Նելսոն Ոսկանյանը լավ հարաբերություններ ունի Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի հետ: Այդ մասին չի հերքել նաև Ն. Ոսկանյանը: «Ոսմար» ՍՊԸ-ն նախորդ տարիներին ևս ընդգրկվել է քաղաքի շինաշխատանքներում: Օրինակ՝ 2013թ. 14 մլն դրամով ասֆալտապատել է Գորիսի Ա. Սաթյանի անվան ճանապարհը, 32 մլն դրամով՝ դարձյալ նույն Վանքի տափ թաղամասը:
Ազգային ժողովի պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանը
Համաձայն ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, «Սիսիանի» ԲՈՒԱՏ-ի 100 % բաժնետերը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանն է: Նրա ընկերությունն առանց մրցույթի, բանակցային ընթացակարգով շուրջ 14 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել Սյունիքի մարզպետարանի հետ: Իրականացրել է Սիսիան համայնքի Գայի 4, 10, 14, Սիսական 46ա, 9, 11, 13, 15, 19, Ադոնցի 3, Խանջյան 1ա և 3ա բազմաբնակարան շենքերի բակերի բարեկարգումն ու ասֆալտապատումը:
Այս մարզում Հերմինե Նաղդալյանի «Սիսիանի» ԲՈՒԱՏ-ը առավել խոշոր ծրագրեր էլ է իրականացրել: 2014-ին վերանորոգել է Երեւան-Երասխ- Գորիս-Մեղրի- Իրանի Իսլամական հանրապետության միջպետական նշանակության ճանապարհահատվածը: ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունը պետական կարիքների համար ավելի քան 452 միլիոն դրամի կապալային աշխատանքների կատարման պետական գնման պայմանագիր է կնքել «Սիսիանի ԲՈՒԱՏ» ՍՊԸ-ի հետ: Իսկ 2013թ.-ին նույն ճանապարհի հիմնանորոգման համար շուրջ 417 մլն դրամ էր հատկացվել:
Հերմինե Նաղդալյանը միայն Սիսիանում չէ, որ պետական գնումների ծրագրերի համար գումարներ է ստանում: 2014-ին նա ընդլայնել է իր գործունեության աշխարհագրությունը և հասել Արարարտի մարզ: «Առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման ուղղությամբ» կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացված գումարներով իրականացրել է մոտ 52.6 միլիոն դրամի շինաշխատանքներ: 14 մլն դրամով ասֆալտապատել է Արարատ քաղաքի Պուշկինի փողոցը, 22.5 մլն դրամով՝ նույն համայնքի Աբովյան 1 նրբանցքը, իսկ 16 մլն դրամով վերանորոգել է Վեդի-Գոռավան- Արարատ մարզային նշանակության ավտոճանապարհը:
Կապանի «Նորոգշին» ՍՊԸ Առանց մրցույթի՝ բանակցային ընթացակարգով երեք ծրագրի իրականացման համար էլ Սյունքի մարզպետարանը 80 մլն դրամի պայմանագրեր է կնքել Կապանի «Նորոգշին» ՍՊԸ-ի հետ: Ընկերության միանձնյա սեփականատերը, համաձայն, պետռեգիստրի տվյալների, կապանցի Ռազմիկ Փարսյանն է, ով նաև ընկերության տնօրեն է: Սյունիքի մարզպետարանը ևս 43 մլն դրամի գնման պայմանագիր է Կապանի «Նորոգշին» ՍՊԸ-ի հետ, որով ընկերությունն իրականացրել է Կապան համայնքի բազմաբնակարան շենքերի տանիքների վերանորոգում (հասցեները՝ Մ. Ստեփանյան 42, Լենհանքեր 7, Շինարարների 11, Ռ. Մինասյան 20բ, Հ. Ավետիսյան 4, Ռ. Մինասյան 19 Ա): 27 մլն դրամին հասնող գումարով էլ նորոգել է Կապան քաղաքի Ա. Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոցը: Ավելի քան 8 մլն դրամ էլ հատկացվել է Վերին Խոտանան համայնքի դպրոցի տանիքի վերանորոգման համար:
Կապան համայնքի բազմաբնակարան շենքերի վերելակների վերանորոգումը գնումներով իրականացրել է «Վերելակ» ԱԿ-ն: Դրա համար պետբյուջեից առանց մրցույթի 22 մլն դրամ է հատկացվել: Իսկ Սիսիանի (Նոր Բակ) «Նորոգշին» ԲԲԸ-ն իրականացրել է «Սիսիանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի շենքի հիմնանորոգումը՝ 19 մլն դրամի պետգնման պայմանագիր կնքելով մարզպետարանի հետ:

Сюник: крупные игроки в сфере госзакупок в 2015 году – от друга губернатора до депутата НС
2 июля 2015 г. правительство РА приняло решение, согласно которому на решение первоочередных проблем в областях страны из резервного фонда правительства должно было быть выделено 4,4 млрд драмов. Hetq.am приступает к изучению осуществленных в областях госзакупок и программ. Вот как были распределены по областям выделенные средства:
Из 4,4 млрд драмов 300 млн было выделено самой южной области Армении – Сюнику. Согласно данным, предоставленным Hetq.am областной администрацией, с целью решения первоочередных проблем в Сюникской области было выполнено 9 различных программ. На их осуществление было потрачено около 245 млн из 300 млн драмов, остальную сумму в виде субвенций получили некоторые общины. А теперь посмотрим, какие организации получили эти суммы без тендера и какую работу они выполнили.
Бывший мэр Гориса
Львиную долю объема финансирования Сюникской области - 112 млн драмов – получило ООО “Восмар”. Около 39 млн драмов из этой суммы пошло на работы по благоустройству и асфальтированию квартала «Ванки тап» в общине Горис. Еще 55 млн драмов было выделено на те же работы в квартале «Вардан Мамиконян» в Горисе, а 19 млн – на окончательное благоустройство проезжей части ремонтируемой дороги в том же квартале.
ООО “Восмар” принадлежит бывшему мэру Гориса Нельсону Восканяну и его родственникам. 40% акций владеет сам Восканян, 25% - его жена Анаит Мартиросян, а 35% - брат последней Артур Мартиросян, который с июля 2015 г. является директором компании.
До этого ООО «Восмар» руководил лиично Нельсон Восканян. Он находится в хороших отношениях с губернатором Сюника Суриком Хачатряном.
Ранее ООО “Восмар” тоже участвовало в осуществляемых в Горисе строительных работах. Так, в 2013 г. компания получила 14 млн драмов на асфальтирование дороги имени А.Сатяна, 32 млн драмов – на те же работы в квартале “Ванки тап” в Горисе.
Депутат Национального Собрания Эрмине Нагдалян
Согласно госреестру юридических лиц Минюста РА, 100% акций компании “Сисианский БУАТ” принадлежат депутату Национального Собрания Эрмине Нагдалян. Ее компания без проведения тендера, только путем переговоров заключила с администрацией Сюникской области договор на сумму 14 млн драмов. Компания также выполнила работы по благоустройству и асфальтированию целого ряда дворов в городе Сисиане.
Наиболее крупные программы компания депутата осуществила именно в Сюнике. В 2014 г. “Сисианский БУАТ” отремонтировала дорожный участок межгосударственного значения Ереван-Ерасх-Горис-Мегри-Иламская Республика Иран. Министерство транспорта заключило с этой компанией договор о госзакупках на сумму 452 млн драмов, по которому предстояло выполнить подрядные работы. А в 2013 г. на ремонт той же дороги было выделено около 417 млн драмов.
Эрмине Нагдалян получила деньги на реализацию программ госзакупок не только в Сисиане. В 2014 г. она расширила географию своей деятельности, добравшись до Араратской области. С целью решения первоочередных проблем в этой области правительство выделило из резервного фонда суммы, на которые были выполнены строительные работы стоимостью около 52.6 млн драмов. 14 млн драмов ушло на асфальтирование улицы Пушкина в городе Арарате, 22.5 млн – на благоустройство территории по адресу Абовяна, 1 в той же общине, а 16 млн – на ремонт дороги областного значения Веди-Гораван-Арарат.
Капанское ООО “Норогшин”
Администрация Сюникской области без проведения тендера, путем переговоров заключило с капанским ООО “Норогшин” договоры о реализации трех программ на сумму 80 млн драмов.
Согласно данным госреестра, единоличным владельцем и директором этой компании является житель Капана Размик Парсян. С ООО “Норогшин” администрация Сюника заключила еще один договор о госзакупках на сумму 43 млн драмов, по которому должны были быть отремонтированы крыши ряда зданий в городе Капане. В этой же общине была отремонтирована музыкальная школа номер 1 имени А.Хачатуряна, на что ушло 27 млн драмов. Свыше 8 млн драмов было выделено на ремонт крыши школьного здания в общине Верин Хотанан.
Ремонт лифтов в многоквартирных домах Капана без проведения тендера был поручен КО “Верелак”. Из госбюджета на эти работы было выделено 22 млн драмов. А сисианское ОАО “Норогшин” (Нор Бак) осуществило ремонт здания ЗАО “Сисианский медицинский центр”. С этой целью был заключен договор о госзакупках на сумму 19 млн драмов.