Ղարաբաղյան նոթեր. հունիսի 7
Հասնում ենք հարավ-արեւելյան սահմանի զորամասերից մեկի հրամանատարական կետը։ Պետք է որոշենք, թե որ դիրքերն ենք գնալու։ Հրամանատարի տեղակալ Լ․ Բաղդասարյանն ասում է, որ պարգեւատրված զինվորներ ունեն, որոնց պարգեւները դեռ չեն հանձնել, եւ առաջարկում է գնալ այն դիրքը, որտեղ այս տարվա մարտի 8-ին հակառակորդը դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել։ Պարգեւատրվող զինվորը դիվերսիան հետ մղողներից մեկն էր։
Մթության մեջ դիրքի ուղղությամբ եկող դիվերսանտներին ջերմադիտարկման սարքով են նկատել։ Հրամանատարը զինվորներին հրահանգել է չկրակել, թողնել՝ հակառակորդն առաջ գա դեպի մեր դիրքերը։ Սակայն ինչ-որ մի պահի դիրքից մոտ 200 մետր հեռավորության վրա դիվերսանտները կագնել են եւ մի քանի րոպեից հետո սկսել են հետ գնալ։ Հրամանատարն այդ ժամանակ հրամայել է կրակ բացել։ Հակառակորդը երկու զոհ է տվել, եւ մեկը վիրավորվել է։
Այդ գործողության ժամանակ աչքի է ընկել գնդացրային ջոկի հրամանատար Վլադիմիր Խեչոյանը։ Ու հիմա գնում ենք՝ ներկա լինելու Մարտական ծառայության մեդալը հանձնելու արարողությանը։
Ճանապարհին` դիրքերից մեկում, մեզ է սպասում գումարտակի հրամանատարը՝ Վարդան Կուջոյանը։ Մինչեւ կհասնենք պայմանավորված հատվածը, հրամանատարի տեղակալը՝ Լ․ Բաղդասարյանը, պատմում է գումարտակի հրամանատարի մասին։ Ասում է՝ 8 տարի երեխա չի ունեցել։ Ապրիլի սկզբին զույգ է ունեցել։ Երեխաների ծնվելու հաջորդ օրը սկսվել են ռազմական գործողությունները, եւ նա Երեւանից վերադարձել է սահման։
Երբ հասանք գումարտակի հրամանատարի հետ հանդիպման վայրը, Լ․ Բաղդասարյանն արդեն նրա մասին տարբեր պատմություններ էր ներկայացրել։ Ու ծանոթանալուց հետո, երբ հարցրի տարիքի մասին, ասաց՝ 2 ամիս, 6 օր, 8 ժամ։ Հետո նա ցույց տվեց դուստրերի լուսանկարը։
Վարդան Կուջոյանը ծառայության մեջ է 17 տարի, որից 13-ը՝ առաջնագծում։ Նա պատմում է իր զինվորների մասին, թե ով ինչ է արել՝ դիվերսիան հետ մղելու ժամանակ։ Ասում է՝ տղերքը իրենց պարտականություններն են կատարել, այդպես էլ պետք է լիներ։
Վլադիմիր Խեչոյանը պատմում է, որ դիվերսանտները տասը հոգի էին։ Ինքն այդ ժամանակ դիրքի ավագ հրաձիգն էր, գնդացրորդը։ Վլադիմիրը ավարտել է Մասիս քաղաքի գյուղատնտեսական քոլեջը։ Հարցնում եմ՝ ինչ է անելու զորացրվելուց հետո։ «Դեռ չգիտեմ, բայց ուզում եմ սովորել»,- ասում է Վլադիմիրը։
Զինվորները դիրքում անպայման ուզում են հյուրասիրել իրենց պատրաստած սուրճը։ Նրանք ձգում էին ժամանակը, ինչ-որ մի փուլի արդեն իրենք էին սկսում հարցեր տալ։

Карабахские заметки, 7 июня
Доезжаем до командного пункта одной из воинских частей на северо-восточной границе. Нам надо решить, на какие позиции отправиться. Заместитель командира Л.Багдасарян говорит, что есть награжденные солдаты, которые пока не получили награды, и предлагает отправиться на те позиции, где 8 марта этого года противник предпринял дверсию, а удостоенный награды солдат – один из тех, кто эту диверсию отразил.
Диверсантов, направлявшихся в темноте в сторону позиции, заметили с помощью специального устройства. Командир приказал солдатам не стрелять, подпустить противника поближе к нашим позициям. Однако в какой-то момент диверсанты остановились в 200 метрах от нашей позиции, а спустя несколько минут повернули обратно. И в этот момент командир приказал открыть огонь. Противник понес потери двумя убитыми и одним раненым.
Во время этих действий отличился командир пулеметного расчета Владимир Хечоян. И теперь мы направляемся на эту позицию, чтобы присутствовать при вручении ему медали “За боевую службу”.
По дороге на одной из позиций нас ожидал командир батальона Вардан Куджоян. Пока мы добирались до условленного участка, замкомандира Л.Багдасарян рассказывал о командире батальона. Сказал, что у них 8 лет не было детей. А в начале апреля родилась двойня. На следующий день после рождения малышей начались военные действия, и ему пришлось вернуться из Еревана на границу.
Пока мы ехали на место встречи с командиром батальона, Л.Багдасарян успел рассказать о нем различные истории. После знакомства я спросил, сколько двойняшкам. Он ответил: 2 месяца, 6 дней, 8 часов. Потом показал фото дочерей.
Вардан Куджоян на службе уже 17 лет, из них 13 – на передовой. Он рассказывает о своих солдатах, о том, что каждый из них сделал при отражении диверсии. Отметил, что парни выполняли свои обязанности.
По словам Владимира Хечояна, диверсантов было десять человек. В то время он был старшим стрелком, пулеметчиком. Владимир окончил сельскохозяйственный колледж в городе Масисе. Спрашиваю, что будет делать после демобилизации. “Пока не знаю, но хочу учиться”,- ответил Владимир.
Солдаты на позиции обязательно хотели угостить нас приготовленным ими кофе. Они тянули время и в какой-том момент сами начали задавать вопросы.