Հեռուստաընկերությունից՝ կուսակցություն
Սովորաբար հակառակ երեւույթն է դիտվում, երբ կուսակցությունը՝ կայանալուց որոշ ժամանակ անց, իրեն սպասարկող լրատվամիջոց է ստեղծում: Գյումրիում գործող լրատվամիջոցներից ԳԱԼԱ հեռուստաընկերության պարագայում քաղաքական ասպարեզ մուտք գործելու ճանապարհին կուսակցության ստեղծումը լրատվամիջոցի ներկայացուցիչները համարում են անհրաժեշտություն, նոր գործիքակազմ, նպատակներին հասնելու եւս մեկ միջոց:
«Գաղափարակից լիբերալների ալյանս ԳԱԼԱ» կուսակցության նախակարապետները ԳԱԼԱ հեռուստաընկերության 6 աշխատակիցներ են՝ հիմնականում լրագրողներ: Խմբի անդամ, լրագրող Արմենուհի Վարդանյանն ասում է, որ կուսակցության ստեղծման միտքը ծագել է դեռ երկու տարի առաջ: «Երկար ճանապարհ ենք անցել մինչեւ կուսակցության մասին հայտարարելը, կարելի է ասել մի երկու տարի առաջ սկսված խմորումների արդյունքն է սա,-մեկնաբանում է Արմենուհին,- իրականում մեր ներսում էլ կային բախումներ, տարաձայնություններ, անհամաձայնություն, նաեւ՝ անվստահություն, թե արժե՞ արդյոք մտնել քաղաքական դաշտ, խաղալ այդ դաշտում, թե՞ ոչ»:
Զրուցակիցս նշում է, որ ամենաշատ տատանվողներից է եղել անձամբ ինքը: Մտածել է, որ լրագրողի աշխատանքն առավել արդյունավետ է եւ թերեւս քաղաքական դաշտում ինքը շատ անելիք չի ունենա: Պարզապես անցած երկու տարիների ընթացքում գաղափարը խմորվեց, հասունացավ բոլորի մեջ ու հիմա ճիշտ պահին իրենք հայտարարում են նոր կուսակցության ստեղծման մասին:
Հուլիսի 1-ին տեղի ունեցավ «Գաղափարակից լիբերալների ալյանս ԳԱԼԱ» կուսակցության հիմնադիր համագումարը: Մասնակցում էին 80 ներկայացուցիչ Գյումրիից, Երեւանից, Լոռու, Արմավիր եւ Գեղարքունիքի մարզերից: Կուսակցության տարածքային կազմակերպություններում ընդգրկված անդամերի թիվը 365 է: Համագումարի ժամանակ կուսակցության վարչության նախագահ ընտրվեց ԳԱԼԱ հեռուստաընկերության հիմնադիր նախագահ Վահան Խաչատրյանը:
Նախաձեռնող խմբի անդամ Արմենուհի Վարդանյանի փոխանցմամբ՝ իրենց կուսակցությունը բաց է բոլոր համակիրների ու գաղափարակիցների համար: Նորաստեղծ կուսակցությունը նախ մասնացելու է Գյումրիում հոկտեմբերի 2-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններին, իսկ հաջորդ քայլը խորհրդարանական ընտրություններն են:
«Խնդիրն այն է, որ տեղական եւ երկրի կառավարմանը մասնակցելու, արմատական փոփոխություններ անելու համար միայն որպես լրատվամիջոց հանդես գալը քիչ է՝ պետք էր նոր գործիքակազմ,-նշում է Արմենուհին,-դրա համար էլ ստեղծվեց կուսակցություն: Առաջին քայլը կլինի ուժեղ թիմով առաջիկա ավագանու ընտրություններին մասնակցելը: Փորձելու ենք ընտրություններին գնալ դաշինքի ձեւով, որովհետեւ հասկանում ենք, որ միայնակ ավելի թույլ կլինենք, եւ պետք չէ բաժանել դաշտը, եթե ընդդիմադիր քաղաք է ՝ուրեմն ընդդիմադիր դաշտը պետք է կարողանա համախմբվել, մի կողմ դնել ամբիցիաները, տարբեր տարակարծություներն ու հասկանալ, որ սա լոկալ առճակատում է»:
Այս ընացքում հանդիպումներ եւ քննարկումներ են եղել Ժառագություն կուսակցության ներկայացուցիչ Արմեն Մարտիրոսյանի եւ Ժուռնալիստների «Ասապարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանի հետ: Թե ինչ ֆորմատով կմասնակցեն ընտրություններին եւ ով կգլխավորի ցուցակը՝ պարզ կդառնա միայն հանդիպում-քննարկումներից հետո:
Զրուցակիցս վստահ է, որ ընտրություններում հաջողելու են, քանի որ թիմում ընդգրկված են մարդիկ, ովքեր վարկաբեկված չեն եւ իշխանությունները չունեն որեւէ մեկի դեմ վարկաբեկող ինչ որ ինֆորմացիա: «Չկա որեւէ կոմպրոպատ, որ իշխանությունը ցանկացած ժամանակ կարողանա օգտագործի մեզանից որեւէ մեկի դեմ, փորձի վարկաբեկել: Ես հավատացած եմ, որ քաղաքական դաշտում նոր շտրիխ է լինելու մեր կուսակցությունը, նոր երանգ է մտցնելու էդ խամրած, վարկաբեկված, բովանդակությունից զրկված դաշտում»,-զրույցն ամփոփում է Արմենուհի Վարդանյանը:

От телекомпании – к партии
Обычно наблюдается обратный процесс, когда партия, спустя некоторое время после становления, создает свое средство массовой информации. Действующая в Гюмри телекомпания ГАЛА решила развернуть политическую деятельность, иными словами создать партию, что представители этого СМИ считают необходимостью.
Зачинателями партии “Альянс идейных либералов ГАЛА” стали шесть сотрудников телекомпании ГАЛА, в основном журналисты. По словам члена группы Арменуи Варданян, идея создания партии возникла два года назад. “Между нами происходили столкновения, проявлялись разногласия, высказывалось сомнение, стоит ли вступать в политическое поле”,- отмечает Арменуи, добавляя, что больше всего сомневалась именно она. Но за два года идея созрела в умах всех, и в правильный момент они заявили о создании новой партии.
1 июля состоялся учредительный съезд партии “Альянс идейных либералов ГАЛА”, в котором приняли участие 80 делегатов из Гюмри, Еревана, Лорийской, Армавирской и Гегаркуникской областей. Территориальные организации партии охватывают 365 членов. На учредительном съезде председателем правления партии был избран учредитель и председатель телекомпании ГАЛА Ваан Хачатрян.
Член инициативной группы Арменуи Варданян подчеркнула, что их партия открыта для всех единомышленников. Новосозданная политическая сила прежде всего примет участие в предстоящих 2 октября в Гюмри выборах в органы местного самоуправления, после чего уже в парламентских выборах.
“Для участия в управлении страной и осуществления радикальных изменений мало быть только средством информации, нужен также инструментарий, - говорит Арменуи. – Поэтому и была создана партия. Нашим первым шагом станет участие сильной командой в предстоящих выборах в совет старейшин. Мы попытаемся пойти на выборы блоком, так как понимаем, что действовать в одиночку труднее. А поскольку Гюмри – оппозиционный город, то оппозиционное поле должно суметь объединиться”.
За это время состоялись встречи и обсуждения с представителем партии “Наследие” Арменом Мартиросяном и председателем совета Клуба журналистов “Аспарез” Левоном Барсегяном. То, в каком формате оппозиция примет участие в выборах и кто возглавит список, станет ясно после таких обсуждений.
Моя собеседница убеждена, что они добьются успеха на выборах, поскольку в команду вошли люди, которые ничем себя не дискредитировали, и поэтому власти не имеют на них компромата. “Я убеждена, что в политическом поле наша партия станет новым штрихом, внесет новую краску в это потускневшее, дискредитированное и лишенное содержания поле”,- сказала Арменуи Варданян.