Ոսկի՞, թե՞ հիվանդածին ապագա Ամուլսարից. մաս 2
Հարցին Ջերմուկի քաղաքապետ Վարդան Հովհաննիսյանը պատասխանում է հարցով. «Իսկ ինչու՞ չպիտի պահպանի»: Քաղաքապետը Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման վտանգների ու շրջակա միջավայրի վրա վնասակար ազդեցության մասին տեղեկացված է այն չափով, որ չափով եղել են իրազեկումներ, հանրային քննարկումներ, բնապահպանների ահազանգեր, տարբեր ուսումնասիրություներ այդ թեմայով: Չորս տարի առաջ շատ ավելի էր անհանգստացած, քան հիմա՝ ասում է. «Եթե զգանք, որ վտանգ է սպառնալու Ջերմուկին՝ ոտքի կկանգնենք, իսկ հիմա դեռ սպասում ենք, մանավանդ որ բուն աշխատանքները դեռ սկսված էլ չեն եւ Գեոթիմն էլ իր ասելով, հնարավոր ամեն ինչ անում է ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ»:
2012թ-ից 2014թթ.-ին տարբեր լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցներում Ջերմուկի քաղաքապետ Վարդան Հովհաննիսյանը հիմնականում դեմ է արտահայտվել զբոսաշրջային քաղաքի հարեւանությամբ հանքավայրի շահագործման ծրագրին՝ հայտարարելով, որ իրենք ոսկի ունեն, դա ջերմուկ հանքային ջուրն է, եւ ուրիշ ոսկի իրենց պետք չէ: Նա միաժամանակ մտավախություն էր հայտնել, թե հանքարդյունաբերության պատճառով տուժելու է զբոսաշրջությունը: Երկու տարի անց՝ չժխտելով նախկինում արված հայտարությունները՝ քաղաքապետն այժմ խոսում է «եթե»-ներով:
Վարդան Հովհաննիսյան
«Եթե աշխատի հանքը, որ քաղաքից հեռու է 12 կմ, եթե չվնասի մեր քաղաքին, արտառոց փոփոխություններ չլինեն, չեմ կարծում, թե տուրիստներ չգան Ջերմուկ: Հետո, գիտե՞ք ինչ կա, ես բազմիցս լրագրողներին խնդրել եմ, որ դեռ ինչ-որ խնդիրներ չեղած, Ջերմուկի անունը մի հոլովեք, որովհետեւ դա տուրիստի վրա ազդում է: Բոլորս էլ հասկանում ենք, որ եթե խնդիրներ եղավ, առաջին կրողները մենք ենք լինելու: Բայց եթե հանքը վնասի Ջերմուկին, մենք ամբողջ քաղաքով դուրս ենք գալու հանքի դեմ,- պնդում է Վարդան Հովհաննիսյանը,- մենք բազմիցս հարցրել ենք Գեոթիմին, թե կա՞ աշխարհում մի վայր, որտեղ գոյատեւում են կողք կողքի հանքն ու քաղաքը, ասել են՝ կա: Եթե չենք տուժելու, եթե ընդհակառակը ավելի լավ է լինելու, նոր աշխատատեղեր են բացվելու, ներդրումներ են անելու, ինչո՞ւ չէ, մանավանդ որ ասում են` աշխարհում դրա օրինակը կա, որ առողջարանային քաղաքի կողքին հանք գործի»:
«Գեոթիմի» ներկայացուցիչներն իրենց ընդդիմախոսներին հակադրվելիս սովորաբար զուգահեռներ են անցկացնում Ամուլսարի եւ Կոլորադո նահանգում գտնվող Կրիպլ Կրիկ հանքավայրի միջեւ: Նշվում է հատկապես Կրիպլ Կրիկի ոսկու կորզման ֆաբրիկայում կիրառվող կույտային տարալվացման մեթոդի մասին: Նույն մեթոդը պատրաստվում է կիրառել նաեւ «Գեոթիմը»: Սակայն, ի տարբերություն Ամուլսարի, Կրիպլ Կրիկ հանքավայրում գրեթե ողջ ոսկին գտնվում է ազատ վիճակում եւ կարող է հեշտորեն տարալվացվել ցիանիդով, առանց հանքաքարի մանրացման: Կրիպլ Կրիկում սուլֆիդային հանքաքարեր գրեթե չկան՝ ի տարբերություն Ամուլսարի:
Կրիպլ Կրիկ հանքավայրից շուրջ 70 կմ հեռավորության վրա գտնվում է առողջարանային Կոլորադո-Սփրինգս(Colorado Springs) քաղաքը, որ հիմնադրվել է 1871թ-ին: Կոլորադո-Սփրինգսն աշխարհում հայտնի է` որպես առողջարանային եւ ձմեռային տուրիզմի կենտրոն: Այստեղ տուրիստական 50 ուղղությունների թվում հիշատակվում է նաեւ Կրիպլ Կրիկը` որպես հանքագործների քաղաք:
Ջերմուկ-Ամուլսարի եւ Կրիպլ Կրիկ-Կոլորադո Սփրինգսի համեմատության ծիրում Ջերմուկ առողջարանային քաղաքը տանուլ է տալիս, քանի որ հանքավայրից գտնվում է ոչ թե 70 կմ, այլ ընդամենը 12 կմ հեռավորության վրա:
Արդյո՞ք Ջերմուկում բողոքի ալիքի նվազման պատճառը «Գեոթիմի» ներդրումային ծրագրերն են
Ջերմուկում Ամուլսարի ծրագրի դեմ բողոքի ալիք բարձրացավ մոտ 4 տարի առաջ: «Ջերմուկը հանք չի դառնա» քաղաքացական նախաձեռնությունը նամակով դիմեց երկրի նախագահին, որտեղ մանրամասն ներկայացված էր ջերմուկցիների մտահոգությունները հանքի գործարկման պարագայում շրջակա միջավայրին եւ մարդկանց առողջությանը հասցվող հնարավոր վնասների մասին:
Տարատեսակ բողոքի ակցիաների, հանրային քննարկումների «շոշափելի» արդյունքն եղավ Ջերմուկի՝ 2016թ. մայիսին պաշտոնապես ազդակիր համայնքների շարքում դասվելը եւ «Գեոթիմի» կողմից մի քանի ներդրումային ծրագրերի իրականացումը: Մինչ այդ հանքարդյունաբերող կազմակերպությունը, որպես ազդակիր համայնքներ, դիտարկում էր միայն Սյունիքի մարզի Գորայք եւ Վայոց ձորի մարզի Սարավան, Գնդեվազ համայնքները:
«Գեոթիմի» կողմից Ջերմուկում իրականացված ներդրումային ծրագրերից են Արվեստի դպրոցի եւ Զատիկ մանկապարտեզի վերանորոգումը՝ համապատասխանաբար 52 եւ 45 մլն դրամ ներդրումով, 1,2 մլն դրամ հատկացվել է Ջերմուկի ավագ դպրոցի բացօթյա սպորտային հրապարակի կառուցմանը: 24 մլն դրամ «Գեոթիմը» հատկացրել է Ջերմուկի զարգացման հիմնադրամին եւ 15 մլն դրամ` բարեկարգման ծրագրերի իրականացման համար:
Ջերմուկի զարգացման հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը Ջերմուկի քաղաքապետ Վարդան Հովհաննիսյանին է: Հիմնադրամի ղեկավարը քաղաքապետի որդին է՝ Գեւորգ Հովհաննիսյանը: Քաղաքապետն ասում է, որ դա սիմվոլիկ աշխատավարձով պաշտոն է՝ ընդամենը 40 հազար դրամ են նախատեսել, իսկ տղայի նշանակումն էլ բացատրում է նույն հանգամանքով:
«Որոշեցինք այլ մարդ չընդունել աշխատանքի, որ ստիպված չլինեինք նաեւ բարձր աշխատավարձ նշանակելու եւ հիմնադրամ եկած գումարներն իր նպատակին կարողանայինք ծառայեցնել»,- նկատում է քաղաքապետը՝ ժխտելով տարածված լուրերը, թե ծրագրի դեմ պայքարից հետ նահանջը պայմանավորված է «Գեոթիմի» կողմից հիմնադրամ 40 մլն դրամ փոխանցումով ու սոցիալական ծրագրերի իրականացումով:
«Ջերմուկի բյուջեն միշտ դիֆիցիտային է,- բացատրում է քաղաքապետը,- 234 մլն դրամ է այս տարի, որից 68 մլն-ը դոտացիան է, աշխատավարձի ֆոնդը կազմում է 135,6 մլն: Մեր ծախսը խոշոր քաղաքների չափ է, բայց բյուջեն փոքր է: Որպես զբոսաշրջային եւ առողջարանային քաղաք` հարկ է, որ ներկայանալի լինենք ամեն առումով՝ սկսած լուսավորությունից, վերջացրած մաքրությունով, իսկ դրանք գումարներ են: Դրա համար ցանկացած ներդրումային ծրագիր ողջունելի է»:
«10 տարի հետո Ջերմուկը առողջարանից կվերածվի հանքագործների քաղաքի»
Ջերմուկցի Արմեն Վարդանյանի համոզմամբ հանքի շահագործման հետ կապված ջերմուկցիները քիչ են տեղեկացված: Ջերմուկի հետագա զարգացումը, որպես առողջարանային քաղաքի, քիչ հավանական է համարում:
«10 տարի հետո Ջերմուկը առողջարանից կվերածվի հանքագործների քաղաքի: «Գեոթիմն» արդեն իսկ վարձել է «Ջերմուկ աշխարհ» առողջարանը, որ իր աշխատողներն այնտեղ ապրեն՝ մոտ 1000 հոգի, ու դրանք դրսից եկածներն են լինելու: Պատկերացնու՞մ եք ինչի է վերածվելու էս քաղաքը, էլ ո՞վ կգա էստեղ հանգստանալու»,- մտահոգվում է Արմեն Վարդանյանը:
Հանքի շահագործումը Ջերմուկի 57-ամյա բնակիչը համարում է քաղաքակիրթ ցեղասպանություն: Նա եւ իր ընկերները չեն հավատում «Գեոթիմի» «պատասխանատու հանքարդյունաբերություն» կարգախոսին:
«Ուզում ենք, որ հանքը շահագործողները ապահովագրեն թե՛ մեզ, թե՛ շենք-շինությունները,- շեշտում է Արմեն Վարդանյանը,- ես վստահ չեմ, թե մեր քաղաքի բնակիչները լիարժեք գիտակցում են հանքի վնասակարությունը: Էդ հանքը «Գեոթիմը» կշահագործի, ոսկին կհանեն, որոշները կհարստանան, իսկ մեզ բաժին կթողնեն հիվանդությունները»:
Արմենին չի հուսադրում նաեւ Lydian International LTD-ի գործադիր փոխնախագահ Դիդիե Ֆոլենի հավաստիացումները, թե հանքի շահագործումից հետո պոչամբար չի լիելու: Դիդիե Ֆոլենի պնդմամբ` կույտային տարալվացման հարթակը պոչամբար չէ: Ժամանակակից հարթակը, որ պատրաստվում են կիրառել Ամուլսարի դեպքում, նախագծվել է 20 տարի առաջ եւ հնարավորություն կտա խուսափել այն խնդիրներից, որոնք կարող են առաջանալ պոչամբարի դեպքում:
Արմեն Վարդանյանը համարում է, որ գերադասելի կլիներ պոչամբարը, քան ցիանային մշակման այն եղանակը, որ առաջարկում է «Գեոթիմը»:
«Իրենք ցնցուղի ձեւով են օգտագործելու ցիանային շիթը՝ բաց եղանակով, իսկ դա նշանակում է, որ քամին էլ իր հերթին այն տարածելու է օդում: Մարդկանց շնչառական ուղիների, թոքերի հիվանդություններ են զարգանալու: Գուցե սկզբնական շրջանում չզգանք, բայց մեկ է՝ վտանգը մեծ է, ապագա սերունդն է վտանգի տակ, որեւէ մեկ չի մտածու՞մ մեր հղիների մասին: Իրենք ասում են պոչամբարը վտանգավոր է՝ իրենց մեթոդն անվտանգ, բայց երաշխիքներ չկան»:
Ոսկու կորզման ցիանային եղանակի վտանգները
Ցիանիդային եղանակով ոսկու կորզումն աշխարհում շարունակում է պահպանել առաջատարի դիրքերը, թեեւ մշտապես գրվում ու խոսվում է այս եղանակի վտանգավորության մասին: Խնդրի մասին մշտապես ահազանգում են բնապահպանները:
լուսանկարը` redskynews.com
1992 թ-ին ԱՄՆ-ի Կոլորադո նահանգի Սամիտվիլ քաղաքի մերձակայքում ցիանիդային հեղուկի արտահոսքի պատճառով Ալամոս գետի շուրջ 27 կմ հատվածի աղտոտումից ոչնչացավ ողջ ձկնատեսակը: Բնապահպանական վնասը գնահատվեց 150 մլն դոլար:
1998 թ-ին Ղրղզստանում (նախկին Կիրգիզիա) Կումտոր հանքավայր 20 տոննա ցիանիդային հեղուկ տեղափոխող մեքենան կամուրջից ընկավ գետը՝ թունավորելով Բարսկոնե գետը եւ Իսսիկ-Կուլ լիճը: 2011թ.-ին Ղազախստանում Սեկիսովկա գյուղի մոտ գտնվող ոսկու հանքի պոչամբարում տեղի ունեցած վթարի հետեւանքով շրջակա միջավայրին հասցված վնասը գնահատվեց 1 մլրդ տենգե:
2000 թ-ի հունվարի 30-ին Ռումինիայի Բայա Մարե քաղաքի մոտ շահագործվող ոսկու հանքավայրի պոչամբարի պատնեշի փլուզման հետեւանքով 100 տոննա ցիանիդային թափոնը լցվեց նախ Սոմեշ գետը, հետո հասավ Հունգարիայի մեծությամբ երկրորդ Տիսա գետը, այնուհետեւ թունավոր թափոններն հասան մինչեւ Դանուբ՝ թունավորելով 3 գետերի շուրջ 400 կմ հատվածը: Հանքավայրը շահագործող ավստրիալական Esmeralda Exploration կազմակերպությունը հայտարարեց, որ մեղավորը տեղացած մեծ քանակությամբ ձյունն էր, որն էլ նպաստել էր պատնեշի փլուզմանը:
լուսանկարների աղբյուրները` 1 ,2, 3, 4, 5, 6, 7
Ցիանիդը ոչնչացրեց Տիսա գետի ջրային ֆլորայի եւ ֆաունայի 80 տոկոսը, 2,5 մլն մարդ զրկվեց մաքուր ջուր խմելու հնարավորությունից: Գետերում ոչնչացված ձկնատեսակը կազմեց 1240 տոննա: Սա համարվեց բնապահպանական աղետներից ամենամեծը Չերնոբիլի ատոմային աղետից հետո: Մինչեւ օրս հազարավոր ռումինացիներ պահանջում են փակել հանքավայրը, չնայած այն մեծ շահույթ է բերում երկրին:
Բնապահպանական «Երկրի բարեկամներ» կազմակերպությունը եւ Գրինփիսը (Greenpeace) հայտարարեցին, որ սա եւս մեկ առիթ է արգելելու աշխարհում ոսկու կորզումը ցիանային եղանակով: Երեք փորձ է եղել Ռումինիայի խորհրդարանում ցիանային եղանակով ոսկու կորզման արգելքի վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկման, սակայն ոչ մեկը հաջողությամբ չի պսակվել: Մետալ-ռոք ոճային կատարումներով հայտնի գերմանական Rammstein-ին երգ նվիրեց ցիանիդի կործանարար ազդեցությունն իրենց վրա զգացած տարածաշրջանների ձկնորսներին: Երգը կոչվեց «Դանուբի երեխաները» (Donaukinder):
Այդ նույն տարում՝ 2000 թ.-ին, խոշոր վթարներ գրանցվեցին Շվեյցարիայի (Գալիվարի), Չինաստանի (Գուանկչի), Պերուի (Կայամարկա), Նոր Գվինեայի (Տոլուկումա), Չինաստանի (Սիչուան) եւ Ռումինիայի (Բորսա) հանքավայրերում: Չինաստանի Գուանկչի հանքավայրում տեղի ունեցած վթարի հետեւանքով զոհվեց 29 մարդ եւ ավերվեց 100-ից ավելի տուն: Աշխարհում, 1975թ-ից սկսած, հանքավայրերում արձանագրված վթարների 75 տոկոսի դեպքում պատճառն եղել են պոչամբարների փլուզումները:
ՄԱԿ-ի էկոլոգիական ծրագրի համաձայն` աշխարհում 3500 պոչամբար մինչեւ օրս ակտիվորեն օգտագործում են եւ մի քանի հազար պոչամբար էլ կոնսերվացված են, սակայն նրանք բոլորն էլ իրենցից պոտենցիալ վտանգ են ներկայացնում:
Եվ ամենաթարմ օրինակը…
2015թ-ի նոյմեբերի 5-ին Բրազիլիայի պատմության մեջ գրանցվեց բնապահպանական աղետներից վատթարագույնը: Երկու պոչամբարի պատվարների փլուզման հետեւանքով միլիոնավոր խորանարդ մետր հանքաթափոններ լցվեցին երկրի գլխավոր՝ Ռիո Դոսե գետը, խաթարվեց Մինաս-Ժեյրաս նահանգի մի քանի բնակավայրերի բնականոն կյանքը, առնվազն 17 մարդ զոհվեց, հարյուրավորներն էլ տեղահանվեցին:
Գրինփիսն(Greenpeace) անդրադառնալով խնդրին՝ հայտարարեց, որ նախանշված չի եղել գործողությունների ոչ մի ծրագիր, եւ հանքին կից գտնվող համայնքները պատրաստ չեն եղել դիմակայելու նման աղետի: Պոչամբարները շահագործող ընկերությունները տուգանվել են 1 մլրդ բրազիլական ռեալի չափով (261 մլն ԱՄՆ դոլար), սակայն դա չի ծածկում աղետի պատճառած իրական վնասները:
Արդյո՞ք անդառնալի են ցիանիդի՝ բնությանը հասցրած վնասները
2006 թ-ին «Barrick Gold»(Բերիք) կորպորացիան ձեռք բերեց Դոմինիկյան հանրապետությունում 1999թ.-ին գործունեությունը դադարեցրած Պուեբլո Վիեխո (Pueblo Viejo) հանքավայրը: Կազմակերպությունը փորձում էր մինչեւ 2012թ-ը վերացնել հանքարդյունաբերության պատճառով շրջակա միջավայրին հասցված լուրջ բնապահպանական վնասները, քանի որ նախկին շահագործողը դադարեցրել էր գործողությունները հանքում՝ առանց պատշաճ բնապահպանական վերականգնման՝ կտակելով հաջորդներին ծանր մետաղներով աղտոտված հողն ու ջուրը: «Barrick Gold» կորպորացիան դարձավ հանքավայրի բաժնետոմսերի 60% մասնաբաժնի տերը, 40%-ի բաժնետերը Գոլդքորփ (Goldcorp) հոլդինգն էր: Երկուսը միասին կազմում են Պուեբլո Վիեխոյի Դոմինիկյան Կորպորացիան(ՊՎԴԿ):
Մինչև Բերիք կորպորացիայի ձեռնարկած ջրամաքրման աշխատանքները Մարգարիտա գետում ջրածնային ցուցիչը՝ pH, գնահատվել էր 2.5, որը նշանակում է, թե ջուրը շատ բարձր թթվայնություն ունի: Գետը կորցրել էր իր բնական գույնը՝ դառնալով մուգ կարմիր՝ մեծ քանակությամբ մետաղների մնացորդների առկայության պատճառով: Ջրամաքրման աշխատանքներից հետո գետը ներկայում վերադարձել է իր բնական վիճակին, իսկ այն տեղում, որտեղ զտված ջուրը թափվում է գետը՝ ջրածնային ցուցիչը հասել է 7.0-8.5:
Այն պահից, երբ ՊՎԴԿ-ն սկսեց տնօրինել հանքավայրը՝ վերականգնվել է 3500 հեկտար տարածությամբ բուսականություն, կառուցվել է ջրի զտման գործարան և վերանգնվել 180 հազար խորանարդ մետր աղտոտված հող: ՊՎԴԿ-ն նաեւ 75 միլիոն դոլար էր տրամադրել պատմական տարածքների մաքրման նպատակով: Ցիանիդի հետագա օգտագործումը Պուեբլո Վիեխոյում՝ նախորդ փորձը հաշվի առնելով, նախագծվեց այնպես, որ համապատասխանի Ցիանիդի կառավարման միջազգային կանոնադրությանը: Ընկերություններն այս կանոնադրությունն ընդունելով՝ համաձայնվում են, որ անկախ աուդիտորական կազմակերպությունները վերահսկեն իրենց գործունեությունը և ընդունում են օրենսգրքով նախատեսված բոլոր պահանջները:
Պուեբլո Վիեխո հանքավայրում 4 միլիարդ դոլարի ներդրում է արվել, որը Դոմինիկյան Հանրապետության պատմության մեջ համարվում է ամենամեծ օտարերկրյա ներդրումը: Հանքավայրը գտնվում է մայրաքաղաք Սանտա Դոմինգոյից 100 կմ հյուսիս-արեւմուտք:
Ցիանադային եղանակով ոսկու կորզման դեմ հանդես եկող երկրները սակավաթիվ են
2010թ-ին Եվրոպական խորհրդարանը դեմ քվեարկեց ցիանիդային եղանակով ոսկու կորզմանը, սակայն Եվրոպական հանձնաժողովը որոշեց ԵՄ անդամ պետությունների հայեցողությանը թողնել խնդրի լուծումը: Նշված մեթոդից առայժ հրաժարվել են Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ Չեխիան: Ցիանային եղանակով ոսկու կորզում հանքարդյունաբերության մեջ չի կիրառվում Կոստա Ռիկայում, Արգենտինայի երկու մարզերում, ԱՄՆ-ի Մոնտանա եւ Վիսկոզի նահանգներում: Թուրքիայում Բերգամ քաղաքի մոտ արգելված է այս եղանակով ոսկու արդյունահանումը, քանի որ այն կարող է վնասել բնակիչների առողջությանը:
Ֆիլիպիններում գտնվող Մինդորո (Mindoro) երկրամասի գործադիր իշխանությունը երկար քննարկումներից հետո 2002թ-ին 25 տարով արգելք դրեց կոբալտի եւ նիկելի արդյունահանման վրա: 1998թ-ին ամերիկյան Մոնտանա նահանգի բնակիչների նախաձեռնությամբ արգելվեց ոսկու կորզումը ցիանիդային եղանակով նոր շահագործվող եւ շահագործման ընթացքի մեջ գտնվող հանքավայրերում:Սակայն հանքարդյունաբերող ընկերությունների ճնշող մեծամասնությունը չի շտապում հրաժարվել այս մեթոդից:
Ոսկու հմայքն ու ցիանիդի վտանգավոր «խաղերը»
Ցիանիդը մարդու առողջությանը վնաս է միայն մեծ չափաբաժնի դեպքում՝ առաջացնում է շնչահեղձություն եւ բուժօգնության բացակայության դեպքում հանգեցնում մահվան: Ցիանիդի փոքր չափաբաժինը մարդու օրգանիզմը կարողանում է ինքնուրույն չեզոքացնել: Օդի եւ արեւի ճառագայթների ազդեցության տակ ցիանիդն արագ է քայքայվում, սակայն ջրային ֆլորան եւ ֆաունան շատ զգայուն են այդ թույնի նկատմամբ՝ հատկապես ձկները: Ցիանիդի հանդեպ զգայուն են նաեւ թռչունները:
Համահայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնությունն իր բազմաթիվ հրապարակումներից մեկում անդրադառնալով հանքավայրերը շահագործող կազմակերպությունների շրջակա միջավայրին հասցվող վնասների դեպքում կրելիք պատասխանատվությանը՝ նշում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կա օրենսդրական մեծ բաց:
Հայաստանում հանքարդյունաբերող կազմակերպություններն ամբողջովին ազատված են պոչանքների, լցակույտերի եւ մակաբացման ապարների տեղադրման համար գանձվող վճարներից, որոնք, եթե հարկվեին նույնիսկ ամենացածր դրույքաչափով՝ կազմելու էին տարեկան 100 միլիոն եվրո: Սա շատ ավելին է, քան նրանց կողմից ներկայումս վճարվող տարեկան բոլոր հարկերն ու այլ վճարները:
ՀՀ-ում չի գործում շատ այլ երկրներում կիրառվող պետական հատուկ դրամագլուխ հասկացությունը, որտեղ կուտակվում են շատ լուրջ գումարներ ընդերքօգտագործման եկամուտներից՝ շրջակա միջավայրի պահպանության եւ հնարավոր բնապահպանական վնասի փոխհատուցման համար:
Ըստ աշխարհագրագետ Լեւոն Գալստյանի, եթե Ամուլսարի հանքավայրի ոսկու պաշարները ցիանիդով վերամշակելու արդյունքում առաջացող 100 մլն տոննա թափոնները դասակարգվեն որպես վտանգավոր եւ հարկվեն, ապա Lydian-ը պարտավորված կլինի միայն դրանց տեղադրման համար վճարել հետեւյալ բնապահպանական վճարները.

Амулсар: золото или порождающее болезни будущее? Часть 2
На этот вопрос мэр Джермука Вардан Ованнисян ответил встречным вопросом: “А почему не должен сохранить?” Об угрозах, связанных с эксплуатацией Амулсарского золотоносного месторождения и его воздействием на окружающую среду, мэр осведомлен в той мере, в какой были организованы общественные обсуждения, поступали сигналы экологов, проводились различные изучения этого вопроса. Четыре года назад Ованнисян был обеспокоен больше, чем сейчас. “Если мы почувствуем, что Джермуку угрожает опасность, мы начнем борьбу, а пока мы выжидаем, тем более, что основные работы еще не начались, да и “Геотим”, как утверждают представители компании, делает все возможное для сокращения рисков”,- отметил глава городской администрации.
В период с 2012-го по 2014-й гг. мэр Джермука в интервью различным СМИ высказывался против программы эксплуатации месторождения, находящегося недалеко от туристического города. Он утверждал, что золото у них уже – это минеральная вода “Джермук”. Вместе с тем Ованнисян выражал обеспокоенность тем, что из-за горнодобывающей промышленности пострадает туризм. Спустя два года, мэр, не отрицая свои прежние заявления, начал высказываться в сослагательном наклонении.
Вардан Ованнисян
«Если месторождение, которе находится в 12 километрах от города, начнет действовать, если оно не будет причинять вред нашему городу, если не будет кардинальных изменений, то не думаю, что туристы не станут приезжать в Джермук. И потом, я неоднократно просил журналистов не муссировать эту тему, поскольку проблем пока нет, а это влияет на туризм. Но если месторождение причинит вред Джермуку, весь город выйдет на улицу протестовать против месторождения,- заявил Вардан Ованнисян. – Мы не раз интересовались у комании “Геотим”, есть в мире место, где соседствуют месторождение и город.  Нам сказали, что есть. Если мы не пострадаем, если ситуация, наоборот, улучшится, откроются новые рабочие места, будут осуществляться инвестиции, почему нет, тем более, что в мире, как говорят, есть такие примеры, когда рядом с городом-курортом действует рудник”.
Представители компании “Геотим” в спорах со своими оппонентами обычно проводят параллели между Амулсаром и находящимся в штате Колорадо месторождением Крипл Крик. Отмечается, в частности, используемый там метод добычи золота, который собирается использовать и “Геотим”. Однако в отличие от Амулсара на месторождении Крипл Крик почти все золото находится в свободном состоянии и не требует измельчения руды. Кроме того,  там, в отличие от Амулсара, нет сульфидной руды.
В 70 километрах от Крипл Крик расположен курортный город Колорадо- Спрингс (Colorado Springs), который был основан в 1871 г. Во всем мире Колорадо-Спрингс известен как центр зимнего туризма. Здесь в числе 50 туристических направлений указан также город горняков Крипл Крик.
При проведении параллелей Джермук-Амулсар и Крипл Крик-Колорадо-Спрингс Джермук явно проигрывает, поскольку находится на расстоянии не 70, а всего 12 километров от месторождения.
Обусловлен ли спад протестной волны в Джермуке инвестиционными программами “Геотима”?
Волна протеста против программы Амуларского месторождения поднялась в Джермуке почти четыре года назад. Гражданская инициатива “Джермук не будет превращен в рудник!” обратилась с письмом к президенту страны, сообщив об обеспокоенности джермукцев тем, что эксплуатация месторождения может угрожать здоровью людей и окружающей среде.
Различные акции протеста, общественные обсуждения дали результат: в мае 2016 г. Джермук вошел в число общин, где имеются определенные риски, а компания “Геотим” осуществила несколько инвестиционных программ. В частности, Фонду развития Джермука было выделено 24 млн драмов, еще 15 млн были направлены на программы по благоустройству города.
Идея создания Фонда развития Джермука принадлежала мэру города Вардану Ованнисяну. Руководителем Фонда является его сын Геворк Ованнисян, который получает всего 40 тысяч драмов.
По словам мэра, он решил не брать на эту работу постороннего человека, чтобы не платить высокую зарплату, что позволило бы направить суммы на решение актуальных задач. Ованнисян опроверг слухи о том, что его отход от борьбы против эксплуатации месторождения обусловлен перечислением Фонду со стороны компании “Геотим” 40 млн драмов и реализацией социальных программ.
«Через 10 лет Джермук превратится из города-курорта в город горняков”
Житель Джермука Армен Варданян убежден, что его сограждане мало осведомлены о последствиях эксплуатации Амулсарского месторождения. Он считает маловероятным дальнейшее развитие Джермука в качестве города-здравницы.
«Через 10 лет Джермук превратится из города-курорта в город горняков. Компания “Геотим” уже арендовала санаторий “Мир Джермука”, где должны жить его работники – около 1000 человек. Это будут не местные жители. Представляете, во что превратится наш город. Кто приедет сюда отдыхать”,- тревожится Армен Варданян.
Экплуатацию месторождения он считает цивилизованным геноцидом. Армен и его друзья не верят слогану “Геотима” – “Ответственная горнодобывающая промышленность”.
“Мы хотим, чтобы те, кто должны эксплуатировать месторождения, застраховали и нас, и здания,- заявил Армен. – Я не уверен, что наши граждане в полной мере осознают опасность месторождения. Компания “Геотим” будет эксплуатировать рудник, добывать золото, разбогатеет, а нам достанутся только болезни”.
Армена не обнадеживают и заверения исполнительного вице-президента компании Lydian International LTD Дидье Фолена в том, что после эксплуатации месторождения хвостохранилища не будет. Современная площадка, которую собираются использовать для Амулсарского месторождения, была спроектирована 20 лет назад. Она даст возможность избежать тех проблем, которые могли возникнуть в случае создания хвостохранилища.
По мнению нашего собеседника, хвостохранилище предпочтительнее цианидного способа, который предлагает “Геотим”.
“У людей появятся болезни дыхательных путей, легких. Вначале мы, возможно, не почувствуем, но опасность очень велика. Под угрозой окажется будущее поколение. А о беременных женщинах кто-нибудь подумал? Они говорят, что хвостохранилище представляет опасность, а их метод безопасен, однако никаких гарантий нет”,- сказал Армен Варданян.
Угрозы цианидного метода извлечения золота
Извлечение золота цианидным методом продолжает сохранять лидирующие позиции во всем мире, хотя о его опасности много пишут и говорят. О существующих угрозах постоянно сигнализируют и экологи.
Фото: redskynews.com
В 1992 г. из-за утечки цианидного раствора в окрестностях города Самитвил в американском штате Колорадо на 27-километровом участке реки Аламос были уничтожены все виды рыб. Экологический ущерб был оценен в 150 млн долларов.
В 1998 г. грузовик, доставлявший на месторождение Кумтор в Киргизии 20 тонн цианидного раствора, упал с моста в реку, отравив  реку Барсконе и озеро Иссык-Куль. В 2011 г. в хвостохранилище золотоносного месторождения недалеко от села Секисовка в Казахстане произошла авария, вследствие которой окружающей среде был причинен ущерб на сумму 1 млрд тенге.
30 января 2000 г. обрушилась дамба хвостохранилища золотоносного месторождения недалеко от города Бая-Маре в Румынии, в результате чего 100 тонн цианидных отходов попали сперва в реку Сомеш, затем во вторую по величине реку Тиса в Венгрии, а оттуда  в  Дунай, отравив 400-километровый участок трех рек. Эксплуатировавшая месторождение австралийская компания Esmeralda Exploration заявила, что авария произошла из-за выпадения большого количества снега, который и привел к обрушению дамбы.
Источники фотоснимков: 1 ,23456, 7
Цианид уничтожил в реке Тиса 80% водной флоры и фауны, 2,5 млн человек лишились возможности использовать чистую воду. В реках было уничтожено 1240 тонн рыбы. Эта экологическая катастрофа была признана второй по величине после аварии на Чернобольской АЭС. По сей день тысячи румынцев требуют закрыть месторождение, хотя оно приносит стране огромную прибыль.
Экологическая организация “Дети Земли” и “Гринпис” (Greenpeace) заявили, что это еще один повод запретить во всем мире извлечение золота цианидным методом. В парламенте Румынии трижды предпринимались попытки обсудить проект закона о введении запрета на извлечение золота этим спобосом, однако ни одна из них не увенчалась успехом. Известная немецкая группа Rammstein посвятила песню рыбакам, испытавшим на себе гибельное воздействие цианида. Песня называлась “Дети Дуная” (Donaukinder).
В том же 2000-ом году крупные аварии произошли на месторождениях Галивари в Швейцарии, Гаункчи в Китае, Кайамарка в Перу, Толукума в Новой Гвинее, Сычуань в Китае и Борса в Румынии. Вследствие аварии на китайской месторождении Гаункчи погибло 29 человек, более 100 домов было разрушено. Начиная с 1975 г. причиной 75 процентов аварий на месторождениях во всем мире были обрушения хвостохранилищ.
Согласно экологической программе ООН, 3500 хвостохранилищ во всем мире по сей день активно используются, еще несколько тысяч законсервивароны, но все они представляют собой потенциальную опасность.
И самый свежий пример…
5 ноября 2015 г. в истории Бразилии произошла самая страшная экологическая катастрофа. В результате обрушения дамб двух хвостохранилищ миллионы кубометров отходов попали в главную реку страны – Рио-Досе. Была нарушена жизнедеятельность нескольких населенных пунктов, погибло по меньшей мере 17 человек, сотни жителей были эвакуированы.
Касаясь этой ситуации, “Гринпис” (Greenpeace) заявила, что не была разработана программа действий и что находящиеся по соседству с месторождением общины не были готовы противостоять столь мощной катастрофе. Компании, эксплуатировавшие хвостохранилища, были оштрафованы на 1 млрд бразильских реалов (261 млн долларов США), однако эта сумма не покрыла реальный ущерб, причиненный катастрофой.
Обратим ли вред, причиненный природе цианидом?
В 2006 г. корпорация Barrick Gold (“Бэррик”) приобрела в Доминиканской Республике прекратившее деятельность в 1999 г. местрождение Пуэбло Вьехо (Pueblo Viejo). До 2012 г. организация пыталась устранить причиненный природе серьезный экологический ущерб, поскольку бывший собственник прекратил эксплуатацию месторождения без надлежащего восстановления экологии, передав следующему владельцу загрязненные тяжелыми металлами землю и воду. Корпорация Barrick Gold стала владельцем 60%, а “Голдкорп холдинг” (Goldcorp) – владельцем 40% акций компании. Вместе они образовали “Доминиканскую корпорацию Пуэбло-Вьехо“ (ДКПВ).
До того, как корпорация “Бэррик” приступила к работам по очистке воды, водородный показатель, или pH, воды в реке Маргарита составлял 2.5, что свидетельствовало о высоком уровне кислотности. Вода в реке утратила свой первоначальный цвет, став темно-красной из-за большого содержания остатков металлов. После очистных работ река приобрела свой первоначальный вид, а там, где в нее попадает очищенная вода, pH достиг 7.0-8.5. После того, как месторождение перешло к ДКПВ, на территории 3500 га была восстановлена растительность, построен завод по очистке воды, восстановлено 180 тыс. кубометров загрязненной земли. ДКПВ также выделил 75 млн долларов на очистку исторических территорий.
Инвестиции, вложенные в Публо Вьехо, составили 4 млрд долларов, что считается самым крупным иностранным вложением за всю историю Доминиканской Республики. Месторождение находится в 100 км к северо-западу от столицы Санта-Доминго.
Стран, выступающих против цианидных методов извлечения золота, очень мало
В 2010 г. Европарламент проголосовал против цианидного метода извлечения золота, однако Еврокомиссия оставила решение вопроса на усмотрение стран-членов ЕС. До сих пор от указанного метода отказались Франция, Германия и Чехия. Цианидый способ извлечения золота не применяется в Коста-Рике, двух провинциях Аргентины, американских штатах Монтана и Висконсин. Этот метод добычи золота запрещен недалеко от города Бергам в Турции, поскольку может нанести вред здоровью местных жителей.
В 2002 г. исполнительная власть провинции Миндоро (Mindoro) на Филиппинах просле долгих обсуждений запретила добывать кобальт и никель в течение 25 лет. В 1998 г. по инициативе жителей штата Монтана (США) на новых месторождениях было запрещено использовать цианидный метод извлечения золота. Однако подавляющее большинство добывающих компаний не спешит отказываться от этого метода.
Блеск золота и опасные “игры” цианида
Для здоровья человека цианид представляет опасность только в большом количестве. Он вызывает асфиксию, а в случае отсутствия медицинской помощи приводит к смерти. В организме человека малые дозы цианиды могут нейтрализоваться самостоятельно. Под воздействие воздуха и солнца цианид быстро разрушается, однако водные флора и фауна, особенно рыбы, крайне чувствительны к этому яду.
В одной из своих многочисленных публикаций гражданская инициатива “Всеармянский экологический фронт” (ВЭФ), касаясь ответственности за нанесение ущерба окружающей среде, которую должны нести эксплуатирующие месторождения компании, отмечает наличие серьезного пробела в законодательстве Республики Армения.
В Армении горнодобывающие организации полностью освобождены от платежей за размещение хвостохранилищ, свалок, между тем в случае взимания налогов даже по самым низким ставкам поступления составят 100 млн евро в год. Это намного больше, чем все налоги и платежи, которые выплачивают за год эти компании.
В РА не действует используемое во многих странах понятие “капитал”, который образуется за счет серьезных доходов от использования недр и направляется на сохранение окружающей среды и компенсацию возможного экологического ущерба.
По словам географа Левона Галстяна, если 100 млн тонн отходов, которые образуются в результате переработки золота с помощью цианида, будут считаться опасными и будут облагаться налогом, то Lydian придется платить за их размещение следующие экологические платежи:
в случае опасности 2-го класса - 5,7 млрд
в случае опасности 3-го класса - 1,1 млрд
в случае опасности 4-го класса - 357 млн.
Между тем по действующему на сегодняшний день законодательству это обязательство составляет ноль драмов, утверждает Л.Галстян.