Զինված խմբավորումը Երևանում գրավել է ոստիկանության ՊՊԾ գունդը (թարմացվող)
«Սասնա Ծռեր» խմբավորումը, որի կազմում վերջերս կալանավորված Ժիրայր Սեֆիլյանի «մարտական և քաղաքական պայքարի ընկերներն» են, հայտարարել է Հայաստանում զինված ապստամբություն սկսելու մասին:
«Տարիներ շարունակ Ժիրայր Սէֆիլյանը և նրա համախոհները փորձել են խաղաղ միջոցներով իրավիճակ փոխել Հայաստանում: Որպես արդյունք՝ Ժիրայր Սէֆիլյանին վերագրվեց զինված ապստամբություն կատարելու կեղծ մեղադրանք և նա հայտնվեց բանտում, իսկ նրա համախոհները մշտապես ենթարկվում են հալածանքի և բռնությունների»,- գրված է խմբավորման՝ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում տարածված հայտարարության մեջ:
Վաղ առավոտյան տարածած հաղորդագրությամբ խմբավորումը հայտնում է, որ արդեն գրավել է Երևանում գտնվող հիմնական ոստիկանական բազաներից մեկը Էրեբունի թաղամասում և մի քանի բաժիններ: Խմբավորման հիմնական պահանջը Սերժ Սարգսյանի հրաժարականն է: «Հիմնադիր խորհրդարանի» փոխնախագահ Վարուժան Ավետիսյանը սոցցանցի իր էջում գրել է, որ խմբավորման անունից կարող է հանդես գալ միայն Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Ոստիկանության գնդում է ՀՀ փոխոստիկանապետ, ոստիկանության շտաբի պետ Վարդան Եղիազարյանը, որին պահանջել են բանակցել, որպեսզի իրենց մոտ տարվի Ժիրայր Սեֆիլյանը՝ բանակցությունները սկսելու համար:
Ավետիսյանը հայտնում է նաև ոստիկանության հետ զինված բախման մասին: Տուժածների առկայության մասին, սակայն, որևէ պաշտոնական տեղեկություն չկա:
Միաժամանակ, հայտարարությամբ հանդես է եկել Ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ զինված ապստամբություն սկսելու մասին լուրերը անվանելով «ապատեղեկատվություն»:
«Զինված անձանց հետ ներկայումս վարվում են բանակցություններ՝ ՀՀ իշխանություններին նրանց խաղաղ հանձվելը կազմակերպելու համար»,- գրված է ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ այս պահին ոստիկանության ուժերի կողմից փակ է Էրեբունի վարչական շրջան տանող ճանապարհը:
13:14 Ֆեյսբուքի օգտատեր Լուիզա Գրիգորյանը «Հետք»-ին է տրամադրել տեսանյութ, որը պատկերում է Էրեբունի վարչական շրջանում լուսաբացին` 05:30-ի սահմաններում հնչած կրակոցները:
13:44 ԱԱԾ-ն երկրորդ հաղորդագրությամբ հայտնում է 1 ոստիկանի մահվան և երկու ոստիկանների վիրավորվելու մասին:
13:50 «Ազատություն» ռադիոկայանը հայտնում է, որ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածք, որտեղ այս պահին մի խումբ զինված անձինք պատանդ են վերցրել ոստիկանների։ Փաշինյանի փոխանցմամբ, այնտեղ են գտնվում ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը, Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսպիյանը ու ևս 7-8 ոստիկաններ: Ոստիկանության աշխատակիցները զինաթափված են, «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի ներկայացուցիչները զինված: «Հիմնադիր խորհրդարան»-ի անդամներից մեկը հրազենային վիրավորում ունի, արյուն է կորցրել: Մեկ ոստիկանի հնարավորություն է տրվել շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել հիվանդանոց: Փաշինյանի հաշվարկներով, ներսում կա մոտ 25 մարդ։ Նշենք, որ Վարուժան Ավետիսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ իրենց տվյալներով ապստամբ երիտասարդներից մեկը՝ մեկը` Թաթուլ Սպարտակի Թամրազյանը, ծանր վիրավոր է:
«Հիմնադիր խորհրդարան»-ի անդամները Փաշինյանի փոխանցել են, որ պահանջում են, որպեսզի Հայաստանում լինի ժողովրդին ծառայող իշխանություն, և որ իրենք իշխանական նկրտումներ չունեն։ Նաև պահանջում են, որ այդտեղ բերեն Ժիրայր Սեֆիլյանին, որպեսզի իրենք կկատարեն միմիայն նրա ցուցումները և հրամանները։
16:00 «Երկիր մեդիա»-ն հաղորդում է, որ պարզ է դարձել զոհված ոստիկանի ինքնությունը: Վերջինս ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեղակալ Արթուր Վանոյանն է:

В Ереване вооруженная группа захватила отделение полиции (обновляется)
Группа “Сасна Црер”, в состав которой входят “боевые товарищи и соратники по политической борьбе” арестованного Жирайра Сефиляна, заявили о начале вооруженного восстания в Армении.
“На протяжении многих лет Жирайр Сефилян и его единомышленники пытались мирным путем изменить ситуацию в Армении. В результате Жирайру Сефиляну было выдвинуто ложное обвинение в организации вооруженного восстания, и он оказался в тюрьме, а его единомышленники постоянно подвергаются гонениям и насилию”,- говорится в распространенном в социальной сети Фейсбук заявлении группы.
В появившемся рано утром сообщении группа сообщила, что уже захватила в Ереване одну из основных полицейских баз, которая находится в столичном округе Эребуни, и несколько отделений. Основное требование группы – отставка Сержа Саргсяна. Заместитель председателя Учредительного парламента Варужан Аветисян на своей странице в социальной сети написал, что от имени группы может выступать только Жирайр Сефилян.
В отделении полиции находится замначальника Полиции, начальник штаба Полиции Вардан Егиазарян, которому выдвинуто требование доставить Жирайра Сефиляна для начала переговоров.
Аветисян сообщил также о вооруженном столкновении с полицией, однако официальных данных о пострадавших нет.
С заявлением выступила и Служба национальной безопасности, которая назвала “дезинформацией” слухи о начале вооруженного восстания.
“В настоящее время с вооруженными лицами ведутся переговоры об организации их мирной сдачи властям РА” – говорится в сообщении СНБ.
Отметим, что в настоящее время силы полиции перекрыли дорогу, ведующую в административный округ Эребуни.
13:14 Пользователь Фейсбука Луиза Григорян предоставила Hetq.am видеоматериал, в котором слышны выстрелы, прозвучавшие в округе Эребуни на рассвете, около 05.30.
13:44 СНБ распространила второе сообщение, в котором говорится о гибели одного и ранении двух полицейских.
13:50 Радиостанция “Свобода” сообщила, что оппозиционный депутат Национального Собрания РА Никол Пашинян посетил территорию отделения полиции, где в настоящее время вооруженная группа взяла в заложники полицейских. По сообщению Пашиняна, там находятся замначальника Полиции Вардан Егиазарян, замначальника полиции Еревана Валерий Осипян и еще 7-8 полицейских.
Сотрудники полиции разоружены, у представителей Учредительного парламента имеется оружие. Один из членов УП получил огнестрельное ранение. Была предоставлена возможность доставить одного из полицейского на машине скорой помощи в больницу. По подсчетам Пашиняна, в отделении полиции Эребуни находятся около 25 человек. Отметим, что Варужан Аветисян на своей странице в Фейсбуке написал, что по их данным тяжело ранен один из молодых участников нападения – Татул Тамразян.
Члены Учредительного парламента сообщили Пашиняну о своем требовании: власть в Армении должна служить народу. Они также сказали, что никаких притязаний на власть не имеют. Кроме того, члены вооруженной группы потребовали доставить туда Жирайра Сефиляна, отметив, что будут выполнять только его указания и приказы.
16:00 Телеканал “Еркир медиа” сообщил о том, что установлена личность погибшего полицейского – это заместитель командира полка патрульно-сторожевой службы Артур Ваноян.