Դավիթ Սանասարյանի, Վաղինակ Շուշանյանի գործերով ՄԻՊ-ը դիմել է ՀՔԾ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից մանրամասն ուսումնասիրության են ենթարկվել Ոստիկանության կողմից քաղաքացիների նկատմամբ բռնության ու վատ վերաբերմունքի գործադրման վերաբերյալ բոլոր հաղորդումներն ու տեղեկությունները: Ուսումնասիրվել են նաեւ զանգվածային լրատվության միջոցներում տեղ գտած հրապարակումները:
ՄԻՊ աշխատակազմը հայտնում է, որ ստացած ահազանգերի, քաղաքացիներին անհիմն բերման ենթարկելու վերաբերյալ հաղորդումների կապակցությամբ քննություն իրականացնելու հարցով գրություններ են ուղարկվել ՀՀ ոստիկանություն:
«Բոլոր այն հաղորդումներով կամ հրապարակումներով, որոնք պարունակում են Քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության առերեւույթ հատկանիշներ, գրություններ են ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ Քրեականդատավարությանօրենսգրքով սահմանված ընթացակարգ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով: Այդ հաղորդումների թվում են Դավիթ Սանասարյանի, Վաղինակ Շուշանյանի եւ մի շարք այլ քաղաքացիների հաղորդումները»,- գրված է ՄԻՊ հաղորդագրության մեջ:

По делам Давида Санасаряна, Вагинака Шушаняна и других граждан Омбудсмен обратился в ССС
Офис Защитника прав человека тщательно изучает все сообщения и сведения о применении насилия и плохом отношении к гражданам со стороны полиции. Изучены также публикации в средствах массовой информации.
Омбудсмен обратился в Полицию РА по поводу рассмотрения полученных сигналов и сообщений, касающихся безосновательного принудительного привода граждан.
“По всем сообщениям и публикациям, которые содержат явные признаки преступления, предусмотренного Уголовным кодексом РА, в Специальную следственную службу направлены записки для инициирования процедуры, установленной Уголовно-процессуальным кодексом, с целью решения вопроса. Это сообщения Давида Санасаряна, Вагинака Шушаняна и ряда других граждан”,- сообщает офис ЗПЧ.