ԵՄ և ԱՄՆ դեսպանները դատապարտել են ծաղրանկարների գողությունը
Օգոստոսի 7-ին՝ «Չ՛Արգելված» քաղաքական ծաղրանկարների ցուցահանդեսից հետո անհայտ անձինք կոտրել էին www.medialab.am-ի տնօրեն Մարիաննա Գրիգորյանի ավտոմեքենայի հետևի ապակին և գողացել ցուցահանդեսի ծաղրանկարները:
Գրիգորյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ գողության դեպքից անմիջապես հետո իր հետ կապվել են ԵՄ գրասենյակից և տեղեկացրել, որ ԵՄ պատվիրակության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Անդրեա Խալուպովան ցանկանում է հանդիպել Medialab-ի թիմի հետ: Թեև ԵՄ դեսպանը այժմ Հայաստանում չէ, բայց խնդրել է իր անունից փոխանցել, որ նա ևս դատապարտում է ծաղրանկարների գողությունը:
Մարիաննա Գրիգորյանը ու գլխավոր ծաղրանկարիչ Վահե Ներսեսյանը երկու օր առաջ հանդիպել են Խալուպովայի հետ, ով հայտնել է, որ հետևելու են ծաղրանկարների գողության բացահայտման ընթացքին:
«Խալուպովան զարմացած էր, որ նման դեպք է տեղի ունեցել: Մեր ծաղրանկարներին ծանոթ էր և հայտնեց, որ դրանք համապատասխանում են Եվրոպայում հրատարակվող ծաղրանկարների ոճին, չափանիշներին և որ դրանցում անձնական որևէ վիրավորանք չկա: Նաև նշեցին, որ սատարում են մեր գործունեությունը և դատապարտում խոսքի և մամուլի հանդեպ կիրառվող ոտնձգությունները»,- նշեց Medialab-ի տնօրենը:
Երեկ՝ ԱՄՆ դեսպանատան կազմակերպած միջոցառումներից մեկի ժամանակ, ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը մեծ ուրախությամբ է ընդունել Medialab-ի կողմից արված իր ծաղրանկարը և հայնել իր աջակցությունը՝ Հայաստանում ծաղրանկարների զարգացմանն ուղղված նրանց քայլերին:
«Դեսպանը տեղի ունեցածի համար իր մտահոգությունը հայտնեց ու ասաց, որ մեզ արդեն ճանաչում են Վաշինգտոնում: Վաշինգտոնից զանգեր էր ստացել և նրանից հարցրել էին այդ ցուցահանդեսի, Medialab-ի մասին: Ասաց՝ ուզում եմ իմանաք, որ մենք սատարում ենք Ձեզ»,- հայտնեց Մարիաննա Գրիգորյանը:
Ցուցահանդեսից հետո կազմակերպիչները բազմաթիվ զանգեր և նամակներ են ստացել իրենց ընթերցողներից, ովքեր առաջարկել են, որպես աջակցություն, կրել գողացված ծաղրանկարներով շապիկներ:
Ծաղրանկարների գողությունից հետո Medialab-ի թիմը նաև «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում «Ինչ՞ կարելի է գողանալ ծաղրանկարչի մեքենայից» անունով տեսանյութ է հրապարակել՝ մեկտեղելով գողացված ծաղրանկարները:

Послы ЕС и США осудили кражу карикатур
После закрытия 7 августа выставки политической карикатуры под названием “Незапрещенное” неизвестные разбили заднее стекло автомобиля директора сайта www.medialab.am Марианны Григорян и украли все рисунки.
В беседе с Hetq.am Григорян сообщила, что сразу после кражи с ней связались из офиса Евросоюза и сообщили, что временный поверенный в делах делегации ЕС Андреа Халупова хочет встретиться с командой Medialab. И хотя посол ЕС в то время отсутствовала из Армении, однако она от своего имени передала, что осуждает кражу карикатур.
Два дня назад Марианна Григорян и главный карикатурист Ваге Нерсесян встретились с Халуповой, которая сказала, что будет следить за ходом расследования дела о краже.
“Халупова была удивлена тем, что произошел такой случай. Она знакома с нашими карикатурами и сказала, что они соответствуют стилю издаваемых в Европе рисунков, что в них нет личного оскорбления. Халупова также отметила, что они поддерживают нашу деятельность и осуждают посягательства на свободу слова и прессы”,- сказала директор Medialab.
Вчера на одном из мероприятий, организованных посольством США, Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Ричард Миллс с большой радостью принял сделанный на себя шарж и выразил поддержку шагам по развитию в Армении жанра карикатуры.
“Посол сказал, что озабочен произошедшим, отметив, что нас уже знают в Вашингтооне. Оттуда уже звонили по поводу выставки и сайта Medialab. Миллс подчеркнул, что они поддерживают нас”,- сообщила Марианна Григорян.
По завершении выставки организаторы получили большое количество звонков и писем от читателей, которые предложили свою помощь, в частности, многие хотят носить майки с украденными карикатурами.
После кражи рисунков команда Medialab разместила в Фейсбуке видеоматериал под заголовком «Что можно украсть из машины карикатуриста”, в котором демонстрируются украденные карикатуры.