«Հաց բերող» Արթուրի ձեռագործ աշխատանքները վաճառվեցին մի քանի ժամում (տեսանյութ)
«Սասնա Ծռեր» խմբին հուլիսի 26-ին հաց հասցրած Արթուր Սարգսյանի գործերի տաղավարի մոտ, Վերնիսաժում, արագ հասցրեցի տեսանկարահանել ու լուսանկարել ջութակի ու արևի տեսքով ժամացույցներն ու զարդատուփերը: Արթուրի ձեռագործ աշխատանքների մոտ մարդկանց հոսքը չէր նվազում: Փայտարվեստի ժողովրդական վարպետի սեղանը մի քանի ժամում դատարկվեց: Նրա տնից եղբոր ու ընկերների բերած բոլոր աշխատանքները վաճառվեցին հաշված ժամերի ընթացքում:
«Չնայած հայտարարել էինք, որ ժամը 11-ից ենք սկսելու վաճառքը, բայց մարդիկ առավոտյան 9-ից եկել են: Վաճառել ենք այն գներով, որոնք ինքն է դրել: Հո չե՞նք շահարկելու մեր ընկերոջ վիճակը, էդ տղուն չի կարելի շահարկել»,-ասաց վաճառքը նախաձեռնած նրա ընկերներից մեկը՝ Սամվել Թադևոսյանը:
Արթուրի եղբայրը՝ Արսեն Սարգսյանն, ասաց, որ կիսապատրաստ վիճակում շատ աշխատանքներ կան, որոնք պիտի նրա ընկերների օգնությամբ ավարտին հասցնեն: Մյուս շաբաթ դրանք նույնպես կբերվեն Վերնիսաժ՝ վաճառքի: Արթուրի գործերի վաճառքը շարունակական է լինելու, վստահեցրին նրա ընկերներն ու եղբայրը, մինչև գործերի ավարտը կամ մինչև նրա ազատությունը:
Արսենը տեղեկացրեց, որ իր մայրը՝ տիկին Դոնարան, երկուշաբթի դիմելու է Սերժ Սարգսյանին՝ որդուն ազատելու խնդրանքով: Նամակում նշված է. «Արթուրին բանտելը մարդկային տրամաբանությունից դուրս է: Եթե կմերժեք խնդրանքս, բանտե՛ք նաև ինձ, քանզի ես եմ նրան այդպիսին դաստիարակել, բանտեք «Աստվածաշունչը», որին որպես սարկավագ սպասարկում էր Քանաքեռի եկեղեցում»:
Վերնիսաժում հավաքվածները նույնպես կոչ էին անում՝ ազատել Արթուր Սարգսյանին՝ նրա քայլը որակելով մարդասիրություն:
Փայտագործ Արմեն Խաչատրյանը պատմեց, որ Արթուրը սիրում է առավոտյան շուտ գալ Վերնիսաժ. «Հիմա ամեն անգամ գալիս եմ, գիտեմ՝ ինքը ինձ պիտի ասի՝ բարի լույս...հույս ունենամ՝ մյուս շաբաթ կտեսնեմ»:

Работы “доставившего хлеб” Артура Саркисяна были проданы за несколько часов (видео)
На Вернисаже я еле успела сделать снимки работ Артура Саркисяна, человека, который 26 июля “доставил хлеб” членам группы “Сасна црер”. Поток людей к столику, где продавались изготовленные Артуром шкатулки и часы в виде скрипки и солнца, не прекращался. Эти работы были распроданы в течение несколько часов.
“Несмотря на наше объявление о том, что продажа начнется в 11 часов, люди пришли сюда в 9 утра. Мы продавали по тем ценам, по которым продавал сам Артур, потому что не собираемся спекулировать положением, в котором оказался наш товарищ. Поступать так по отношению к нему нельзя”,- сказал инициатор распродажи, друг Артура Самвел Тадевосян.
Брат Артура, Арсен, отметил, что есть много незаконченных работ, которые решили закончить его друзья. На следующей неделе эти работы тоже будут доставлены на Вернисаж с целью продажи. Друзья и брат Артура заверили, что продажа его работ будет продолжаться до тех пор, пока не распродадут все или пока Артур не выйдет на свободу.
По словам Арсена, в понедельник его мать, Донара, обратится к Сержу Саргсяну с просьбой освободить сына. В ее письме говорится: “Держать Артура в тюрьме не укладывается в человеческую логику. Если Вы откажете мне в этой просьбе, то арестуйте и меня, потому что я его таким воспитала. Арестуйте Библию, которой он служил в качестве дьякона в церкви в Канакере”.
Собравшиеся на Вернисаже тоже призывали освободить Артура,считая его поступок проявлением гуманности.
Мастер Армен Хачатрян рассказал, что Артур любит приходить на Вернисаж рано утром. “Сейчас, когда я прихожу сюда, мне кажется, что он должен приветствовать меня со словами “доброе утро…” Надеюсь, в следующую субботу я его увижу”.