Ֆրանսիացի ոստիկանները ձերբակալել են կովկասյան մեծ բանդայի անդամներին
Ինչպես տեղեկացնում են ֆրանսիական տարբեր պարբերականներ, ուրբաթ` լուսաբացին, ֆրանսիացի 300 ոստիկաններ Ֆրանսիայի հարավ-արեւելքում ձերբակալել են հայ եւ վրացի երկու տասնյակից ավելի հանցավոր մի խմբավորման անդամների, որոնք կասկածվում են հարյուրավոր խանութերում եւ առեւտրի կետերում կատարած գողությունների մեջ:
«Nouvelles d'Arménie»-ին տեղեկացնում է, որ քսաներեք կանայք եւ տղամարդիկ ձերբակալվել են առավոտյան ժամը վեցին միաժամանակ մի քանի քաղաքներում իրականացված «ռեյդի» արդյունքում: Ձերբակալվածների թվում է նաեւ մաֆիոզ խմբավորման ղեկավարը:
Նախնական տվյալներն թե ձերբակալվածների թվում ռուսներ եւ չեչեններ կային, չեն հաստատվել:
Ձերբակալվածները չեն դիմադրել: Կրակ չի բացվել, վիրավորներ չկան:
Քննիչներն ընդգծում են գործողության կարեւորությունը՝ նշելով, որ գողությունները թունավորում են մարդկանց կյանքը:
Ձերբակալված խումբը հիմնականում գողանում էր զարդեղեն, գումար, լուսանկարչական խցիկներ կամ տնային այլ տեխնիկա, ինչպես նաեւ համակարգիչներ, հագուստ եւ այլն:
Առավել հաճախ խումբը գործում էր գյուղական վայրերում: Նրանք գործում էին թե' գիշերը եւ թե' ցերեկը` առանց բռնության գոծադրման, բնակիչների բացակայության ժամանակ:
Իրացման նպատակով զարդեղենն ուղարկվել է Բելգիա, իսկ գողոնի մնացած մասը՝ Կովկաս:
Հետաքննությանը մոտ կանգնած աղբյուրներից մեկի վստահեցմամբ՝ խմբավորման ղեկավարներն արդեն իսկ խնդիրներ էին ունեցել արդարադատության հետ: Երկար տարիներ Ֆրանսիայում նրանք սկսել էին «օգնական ձեռքեր» հավաքագրել, հիմնականում՝ ապաստան խնդրողների:
Ներկայումս կասկածյալները քննվում են շրջանի տարբեր ոստիկանատներում:
Քանի որ քննիչները գործ ունեն կազմակերպված հանցագործության հետ, նրանց 96 ժամ է հատկացված գործը դատարան ներկայացնելու համար: Դժվարություններից մեկը կասկածյալների իրական ինքնությունը հաստատելն է, քանի որ նրանք օգտագործում են կեղծ փաստաթղթեր:

Французская полиция задержала членов крупной кавказской банды
300 французских полицейских провели на рассвете в пятницу операцию по задержанию на юго-востоке страны более десятка членов преступной групировки – грузин и армян, которые подозреваются в кражах, совершенных в сотнях магазинов и торговых точек, сообщают французские СМИ.
По данным “Nouvelles d'Arménie”, 23 человека, женщины и мужчины, были задержаны в 6 часов утра в результате рейда, проведенного сразу в нескольких городах. В числе задержанных – главарь мафии.
Предварительные данные о том, что русских и чеченцев среди задержанных нет, не подтвердились. Задержанные не оказали сопротивлнеия, огонь не открывался, пострадавших нет.
Следователи подчеркивают важность этой операции, отмечая, что кражи отравляли людям жизнь.
Преступная группировка занималась в основном кражей драгоценностей, денег, цифровой и бытовой техники, а также компьютеров, одежды и т.д.
Наиболее часто преступники действовали в сельских местностях, причем как ночью, так и днем, без применения насилия, в отсутствие жильцов.
С целью реализации в Бельгию переправлялись драгоценности, остальная часть краденого – на Кавказ.
Один из близких к следствию источников сообщил, что главари банды уже имели проблемы с правосудием. На протяжении многих лет они вербовали во Франции “помощников”, в основном из числа эмигрантов.
В настоящее время подзреваемые допрашиваются в различных отделениях полиции.
Поскольку следователи имеют дело с организованной преступностью, то у них есть 96 часов на то, чтобы передать дело в суд. Основная трудность состоит в установлении личностей подозреваемых, поскольку они использовали фальшивые документы.