Ժողովրդական վարպետն իր գործերը նվիրում է «Սասնա Ծռերին» ու նրանց հաց հասցրած Արթուր Սարգսյանին
Փայտարվեստի ժողովրդական վարպետ Արամ Վիրաբյանը որոշել է իր քանդակների վաճառքից ստացած հասույթը տրամադրել «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներին ու նրանց հաց հասցրած Արթուր Սարգսյանին: «Մենակ 10 տակոսը վաճառողին թող մնա, մնացածը իրենց եմ նվիրում»,- այսօր Վերնիսաժում «Հետքին» փոխանցեց Արամ Վիրաբյանը:
Վարպետը լավ է ճանաչում Արթուր Սարգսյանին, համարում է, որ Արթուրն այս տարվա հուլիսի 26-ին մարդասիրական քայլ է կատարել: Իրավապահներին կոչ է անում՝ ազատել ընկերոջը. «Ուզում են էդ հզոր տղուն խեղճացնեն, բայց չի ստացվի»: Փայտարվեստի ժողովրդական վարպետն ասում է՝ պատրաստ է գործերը Ալեք Ենիգոմշյանին փոխանցել, միգուցե նվիրատվություն ձևակերպել: Վարպետը ներկայացնում է խորաքանդակները՝ ծաղկաման, մրգի վազ, խաչեր, խաչքարեր, կոմպոզիցիաներ, արձանիկներ, պատմում դրանց ստեղծման մասին:
Արամ Վիրաբյանի աշխատանքները դրված են Վերնիսաժի փայտագործների շարքում Արթուր Սարգսյանի սեղանից մոտ 20 մետր առաջ՝ դեպի Հանրապետության հրապարակ: Խորաքանդակների գները տարբեր են՝ 250-ից մինչև 3500 ԱՄՆ դոլար:
Վերնիսաժում առաջիկա շաբաթ ու կիրակի՝ սեպտեմբերի 10-11-ին, կշարունակվի Արթուր Սարգսյանի ձեռքի աշխատանքների վաճառքը՝ արևի տեսքով ժամացույցներ, զարդատուփեր, կոլլաժներ: «Կիսաֆաբրիկատները ավարտին ենք հասցնում, բերում Վերնիսաժ»,- ասում է Արթուրի եղբայրը՝ Արսեն Սարգսյանը: Իսկ մինչ օրս, ինչպես Արթուրի ընկերներն ու եղբայրը վստահեցրին, վաճառվել է 60-70 աշխատանք: Ի սկզբանե ընկերները, նախաձեռնելով Արթուրի գործերի վաճառքը, նպատակ են դրել օգնել վճարելու գրավի համար նախատեսված գումարը: Սակայն դատարանը մերժել է կալանքը փոխարինել գրավով:
Ուստի, նրա գործերի վաճառքից գոյացած գումարը փոխանցվում է Արթուր Սարգսյանին աջակցելու նպատակով բացված հաշվեհամարին, որը կարող է Արթուրը տնօրինել՝ ազատություն վերադառնալով: Ապակե արկղը նույնպես ընկերներն այնպես են պատրաստել, որ չբացվի. «Արթուրը թող գա, կոտրի-հանի գումարները»:
Ինչ վերաբերում է շրջանառվող լուրերին, թե Արթուր Սարգսյանին տուն են նվիրել, ապա եղբայրն ու ընկերները կտրականապես հերքեցին՝ «նման բան չկա, եթե լիներ, մենք առաջինը կիմանայինք»,-ասացին նրանք:
Արթուր Սարգսյանը հուլիսի 31-ից գտնվում է անազատության մեջ: «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում է: Արթուր Սարգսյանը մեղադրվում է պատանդներ պահելու և զենք-զինամթերք տեղափոխելուն ու պահելուն օժանդակելու մեջ: Սակայն ի սկզբանե նրան կալանավորելու հիմք էր հանդիսացել նախնական մեղադրանքը, որով նրան վերագրվում էին այն արարքները, ինչ «Սասնա ծռերի» անդամներին: Արթուր Սարգսյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել, ցուցմունք չի տվել, գտնվում է առողջական վատ վիճակում: Նրա փաստաբաններից Դավիթ Գյուրջյանը նշել էր՝ Արթուր Սարգսյանի արարքում, որն է՝ հաց հասցնելը, չի կարող լինել օժանդակության էլեմետ:

Мастер народного промысла передаст выручку от продажи своих работ членам группы “Сасна црер” и доставившему им хлеб Артуру Саркисяну
Мастер художественной резьбы по дереву Арам Вирабян решил предоставить всю выручку от продажи своих работ членам группы “Сасна црер” и доставившему им хлеб Артуру Саркисяну. Об этом Арам сообщил Hetq.am сегодня на Вернисаже.
Мастер хорошо знает Артура Саркисяна и считает, что 26 июля он совершил гуманный поступок. А правоохранителей Арам Вирабян призвал освободить своего товарища. “Они хотят обломать этого сильного парня, но у них ничего не получится”,- подчеркнул мой собеседник.
Мы знакомимся с работами Арама: барельефы, вазы для цветов и фруктов, хачкары, композиции, статуэтки. По ходу он рассказывает историю создания каждого своего произведения.
На Вернисаже столик Арама Вирабяна находится примерно в 20 метров от столика, где выставлял свои работы Артур Сакркисян, в направлении к площади Республики. Цены на барельефы колеблются от 250 до 3500 долларов.
В ближайшие субботу и воскресенье, 10-11 сентября, опять состоится благотворительная продажа изделий из дерева, созданных Артуром Саркисяном – часы в виде солнца, шкатулки, коллажи.
“Полуфабрикаты доводим до готовности и приносим на Вернисаж”,- отметил брат Артура Арсен Саркисян. А друзья Артура сообщили, что к сегодняшнему дню продано 60-70 его работ. Инициируя продажу созданных Артуром изделий, друзья хотели собрать сумму залога для его освобождения. Однако суд отказался освободить Артура Саркисяна под залог.
Поэтому вся выручка от продажи этих работ будет перечислена на расчетый счет, который открыт с целью оказания помощи Артуру Саркисяну. Собранной суммой он сможет распорядиться, когда выйдет на свободу. А стеклянный ящик для сбора денег друзья изготовили так, что его невозможно открыть. “Пусть Артур придет, разобьет ящик и сам заберет деньги”,- сказали они.
Что касается сведений о том, что Артуру Саркисяну подарили дом, то его друзья и брат категорически опровергли их, отметив, что если б это соответствовало действительности, то первыми бы узнали об этом.
Артур Саркисян с 31 июля находится в тюрьме “Нубарашен”. Он обвиняется в содействии во взятии заложников, транспортировке и хранении оружия и боеприпасов. Изначально основанием для его ареста послужило предварительное обвинение в тех же деяниях, которые инкриминировались членам группы “Сасна црер”. Артур Саркисян не признал себя виновным и не дал показаний. Отметим, что у него серьезные проблемы со здоровьем. Адвокат А.Саркисяна Давид Гюрджян подчеркнул, что в поступке его подзащитного – доставке хлеба членам группы – нет элемента содействия.