Ամերիկացի կամավորի համար անսովոր է, որ բոլորը ճանաչում են միմյանց և գիտեն «ով ում բարեկամն է»
«Ես ու կինս երկար տարիներ ծանրաբեռնված աշխատել ենք՝ տարվա մեջ ունենալով 2-3 շաբաթ արձակուրդ։ Տարօրինակ է հնչում, բայց արձակուրդները նույնպես արդեն ձանձրալի էին։ Մենք որոշեցինք անել կտրուկ քայլ, հետաքրքիր մի բան, որը նման չի լինի մեր առօրյա աշխատանքին»,- պատմում է ամերիկացի Ֆրեդ Լինդենը։
Ֆրեդ և Սյուզան Լինդենները դիմել են «Խաղաղության կորպուս» կազմակերպությանը։ Շատ էին ուզում ծանոթանալ տարբեր մարդկանց և մշակույթների հետ։ Մեկ տարի սպասելուց հետո՝ 2010 թ.-ի մայիսին, նրանք արդեն Հայաստանում էին որպես կամավորներ։ Մինչ այդ նրանք երկար տարիներ ապրել են Սան Ֆրանցիսկոյում, վերջին տարիներին արդեն՝ Բոստոնում։ Ֆրեդը տարբեր տեղեր է աշխատել, աշխատանքի հիմնական ուղղվածությունը եղել են ժամանակակից տեխնոլոգիաները։
Կամավորության դիմումի մեջ Լինդենները միայն նշել էին նախընտրելի տարածաշրջանը՝ Արևելյան Եվրոպա՝ առանց կոնկրետ երկրի անվան։ Սակայն Ֆրեդի խոսքերով՝ նրանք ցանկանում էին, որ իրենց ուղարկեին հատկապես Հայաստան։ Նախկինում երբեք չէին եղել Հայաստանում, բայց շատ էին լսել ու կարդացել Հայաստանի պատմության, մշակույթի մասին։ Բացի այդ՝ ունեին մի քանի հայ ընկերներ և հետաքրքրված էին Հայաստանը տեսնելով։ Մինչ կամավորական աշխատանքներ սկսելը նրանք անցել են եռամսյա դասընթաց՝ սովորելով հայերեն, ծանոթանալով հայկական մշակույթին: Քանի որ Ֆրեդը հայերեն դեռ լավ չգիտի, շարունակում է գնալ հայերենի դասերի։
«Երբ Հայաստան եկանք, անմիջապես հասկացանք, որ մարդիկ այստեղ շատ ջերմ են, հյուրընկալ»,- ասում է Ֆրեդը։
Կամավորական աշխատանքների երկու տարիները նրանք պետք է անցկացնեն Նոյեմբերյանում։ Ֆրեդը նշում է, որ սկզբից ցանկանում էին ապրել ավելի մեծ քաղաքում: Սակայն այժմ գոհ են, որ հենց Նոյեմբերյանում են։ Այն կարծես միջին է գյուղի և քաղաքի միջև։ Շատ հանգիստ է, բացի այդ՝ բոլորն արդեն ճանաչում են իրենց։ Սակայն այն հանգամանքը, որ այստեղ բոլորը գիտեն միմյանց մասին գրեթե ամեն ինչ՝ «ով ում բարեկամն է», անսովոր է Ֆրեդի համար: « Նման բան չես հանդիպի ԱՄՆ-ում։ Երբեմն ցանկություն է առաջանում լինել մի վայրում, որտեղ ոչ ոք քեզ չի ճանաչում»,- ասում է Ֆրեդը։
Նա ասում է, որ Նոյեմբերյանում դպրոցականները, կարիք ունեն լավ անգլերեն սովորելու։ Այժմ տեղի անգլերենի ուսուցիչների հետ միասին Սյուզանն անգլերենի դասեր է տալիս Նոյեմբերյանի թիվ 1, իսկ Ֆրեդը՝ թիվ 2 դպրոցում։ Բացի այդ՝ նրանք բացել են անգլերենի երկու խմբակ դպրոցականների և մեկ խմբակ ուսուցիչների համար։ Ֆրեդը խոստովանում է, որ արդեն հասցրել է մտերմանալ իր խմբակի երեխաների հետ։ Իր դասերը Ֆրեդը փորձում է անցկացնել տարբեր խաղերով, մրցույթներով, ինչպես նաև տեսանյութերով։ Սակայն նա նկատել է, որ հայ երեխաների մոտ օտար լեզվով խոսելու բարդույթ կա։ Նրանք անընդհատ վախենում են սխալվելուց, այդ պատճառով էլ հաճախ նախընտրում են լռել։ Ֆրեդը ցանկանում է կոտրել նրանց այդ կարծրատիպերը և օգնել նրանց, որպեսզի թեկուզ սխալ, բայց խոսեն անգլերեն, լինեն ավելի ակտիվ դասի ընթացքում։
«Դա ինձ տխրեցնում է, որովհետև ես գիտեմ, թե որքան կօգնի նրանց անգլերենի իմացությունը։ Անգլախոս երկրներում ոչ ոք չի խոսում փայլուն անգլերեն։ Բացի այդ՝ այստեղ (անգլախոս երկրներում) սովոր են լսել տարբեր առոգանությամբ մարդկանց։ Բոլորն էլ խոսում են սխալ նախադասություններով։ Ես ուզում եմ, որ երեխաները դա իմանան»,- ասում է Ֆրեդը:
Ֆրեդի համար դժվար է համեմատել ամերիկյան և հայկական դպրոցները, որովհետև Ամերիկայում ամեն ինչ կախված է դպրոցի տեսակից։ Եվ եթե դպրոցը նախատեսված է ապահովված խավի համար, ապա այստեղ աշակերտը լսում է ուսուցչին և միշտ ավելին է սպասում նրանից։ Ուսուցիչն իր հերթին միշտ պատրաստվում է դասից առաջ՝ ընտրելով նոր առաջադրանքներ, ծրագրավորում է իր անելիքը, այլ ոչ թե պարզապես վերցնում է դասագիրքն ու վերապատմում այն։ Ամերիկացի աշակերտների մեջ հանդիպում են նաև այնպիսիք, որոնք դասի չեն գնում, շատ անհարգալից են ուսուցչի նկտամամբ։ Ֆրեդի խոսքերով՝ հայ երեխաներից նույնիսկ այն վատ, չարաճճի երեխաները շատ լավն են։ Եթե անգամ նրանք դասը չլսեն, նրանք կարող են օգնել իրենց ուսուցչին, լինել բարեհամբույր, մասնակցել դպրոցական այլ միջոցառումներին։
Ծննդյան տոները Լինդենները պատրաստվում են անցկացնել Իսպանիայում։ Բացի այդ՝ Ֆրեդը հույս ունի կամավորական աշխատանքից հետո համակարգչային գործ ստանալ ԱՄՆ-ում, իսկ բնակություն հաստատել Իսպանիայում։ Դա այն երկիրն է, որը միջին տեղ է զբաղեցնում իրենց ընտանիքների և ընկերների բնակավայրերից։ Բացի այդ՝ այնտեղ տաք է, իսկ Հայաստանում Ֆրեդն արդեն հասցրել է «ճաշակել» հայաստանյան ձմեռը։

Для американского волонтера непривычно, что в Армении все знают, “кто чей родственник”
“Мы с женой много лет работали с большой нагрузкой, в течение года отдыхали лишь 2-3 недели. Это звучит странно, но каникулы нам тоже надоели. Мы решили сделать решительный шаг, придумать что-то интересное, не похожее на нашу привычную каждодневную работу”,- рассказывает американец Фред Линден.
Фред и Сьюзен Линдены обратились в организацию “Корпус мира”. Они очень хотели познакомиться с другими людьми, с другими культурами. Через год, в мае 2010-го, они в качестве волонтеров уже были в Армении. До этого Линдены долгое время жили в Сан-Франциско, а в последние годы – в Бостоне. Фред работал во многих местах, основным направлением его работы были современные технологии.
В своем заявлении о переходе на волонтерскую работу Линдены указали лишь наиболее предпочтительный для них регион – Восточная Европа без названия конкретной страны. Однако, по словам Фреда, они хотели, чтобы их направили именно в Армению. Раньше супруги никогда не были в Армении, но много слышали и читали об истории и культуре нашей страны. Кроме того, у них было несколько друзей-армян, поэтому им было очень интересно увидеть Армению. Перед тем, как начать работать волонтерами, Фред и Сьюзен прошли трехмесячные курсы по изучению армянского языка и армянской культуры. Поскольку Фред пока недостаточно хорошо владеет языком, то продолжает ходить на курсы армянского.
“Когда мы приехали в Армению, то сразу поняли, что здесь очень теплые и гостеприимные люди”,- говорит Фред.
Два года они должны проработать волонтерами в Ноемберяне. Фред отмечает, что сперва они хотели жить в более крупном городе, но сейчас довольны, что живут в Ноемберяне, который представляет собой нечто среднее между селом и городом. Здесь очень спокойно, кроме того все их знают. Однако для Фреда непривычно, что все знакомы друг с другом и знают, “кто чей родственник”. “В США такого не увидишь. Иногда возникает желание оказаться в месте, где тебя никто не знает”,- признается Фред. По его словам, в Ноемберяне школьникам нужно лучше изучать английский. Сейчас вместе с местными учителями Сьюзен преподает английский язык в ноемберянской школе номер 1, а Фред – в школе номер 2. Кроме того, они открыли два кружка английского для учеников и один кружок для учителей. Фред говорит, что уже успел подружиться с детьми из своего кружка.
Уроки он пытается проводить в виде различных игр, конкурсов, использует также видеоматериалы. Однако Фред заметил, что армянские дети комплексуют и не говорят на иностранном языке. Они очень боятся ошибиться, поэтому предпочитают молчать. Фред хочет сломать сформировавшиеся у детей стереотипы, чтобы они пусть даже с ошибками, но говорили на английском, активнее вели себя на уроках. “Меня это огорчает, потому что я знаю, как поможет им знание английского. В англязычных странах никто не говорит на блестящем английском. Кроме того, там (в англоязычных странах) привыкли слышать различные акценты. Все говорят неправильными предложениями. Я хочу, чтобы дети это знали”,- говорит Фред.
Ему трудно сравнивать американскую и армянскую школы, потому что в Америке все зависит от типа учебного заведения. Если школа предусмотрена для обеспеченного слоя, то ученик слушается учителя и всегда ждет от него большего. В свою очередь учитель всегда готовится к уроку, выбирает новые задания, планирует работу. Среди американских учеников встречаются и такие, которые не ходят на занятия, неуважительно относятся к учителям. По словам Фреда, армянские дети, даже непослушные, очень хорошие. Если даже они не слушают урок, то могут помочь учителю – отнесутся доброжелательно, примут участие в школьных мероприятиях.
Рождественские праздники Линдены собираются провести в Испании. В то же время Фред надеется, что после волонтерской работы он сможет получить в США работу, связанную с компьютерным делом. А обоснуются супруги в Испании – эта страна находится на одинаковом расстоянии от мест проживания их семей и друзей. Кроме того, там тепло, а в Армении Фред уже успел вкусить “прелести” армянской зимы.