Զինծառայողին Գերմանիա բուժման ուղարկելու փոխարեն «ուղարկել» են բանտ
Արմավիրի Մայիսյան գյուղի 27-ամյա բնակիչ, նախկին զինծառայող Դավիթ Հակոբյանը մոտ 5 տարի փորձում է վերականգնել զինծառայության ժամանակ կորցրած առողջությունը: Սակայն, ինչպես Դավթի ծնողներն են պնդում,  Գերմանիայում բուժում ստանալու՝ ՊՆ-ի խոստումները մինչ օրս չեն իրականացել, փոխարենը 2015թ. օգոստոսից որդին հայտնվել է կալանավայրում: Առաջին կարգի հաշմանդամ Դավիթ Հակոբյանը մեղավոր է ճանաչվել ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգ կատարելու մեջ (ՔՕ 259 հոդված) ու դատապարտվել 1 տարի 6 ամսվա ազատազրկման:
Կեղծ զանգերի պատճառն իր վրա ուշադրություն սևեռելն է եղել
«Երբ տեսնում էր, որ իր բուժման հարցերը չէին լուծվում, անընդհատ ՊՆ-ում ասում էին՝ Գերմանիայում բուժումը 2 ամսից կլինի, 3 ամսից կստացվի, բայց տարիներ էին անցնում, ջղայնանում էր»,-ասում է Դավթի հայրը՝ Սերգեյ Հակոբյանը: Նրա պատմելով՝ որդին բարկությունից, անհուսությունից իր բջջային համարով զանգահարել է ոստիկանություն ու ասել, որ այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի աշխատասենյակում ռումբ կա: Օրեր անց նորից զանգել է ու հայտնել՝ ռումբ կա «Մուրացան» հոսպիտալում, ապա օրեր անց ոստիկանությանը հայտնել է, թե ռումբ կա  Բաղրամյան 26-ում: Մի քանի դրվագների համար պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, սակայն 2015-ի դեկտեմբերի 17-ին Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել Դավիթ Հակոբյանին դատապարտվել 1 տարի 6 ամսվա ազատազրկման, թեև կարող էր կիրառել նաև տուգանք ու ամիսների կալանք: Դատարանում Դավիթը հայտնել է, որ կեղծ զանգերով ցանկացել է իր վրա ուշադրություն սևեռել: Հիվանդ զինծառայողին ուշադրության արժանացնելու, նրա բուժումը արտերկրում կազմակերպելու փոխարեն Դավիթ Հակոբյանին «ուղարկում» են բանտ:
Դավիթ Հակոբյանին մերժում են պայմանական վաղաժամկետ ազատել
«Իմ տղայի առողջությունը գնալով վատանում է, ձախ կողմը թուլանում է, ձեռքն ու ոտքը հազիվ է շարժում, գոնե թողնեն գաղութից շուտ տուն գա, մենք նորից բուժումները, մասաժները շարունակենք»,- ասում է Սերգեյ Հակոբյանը: Դավթի ծնողները տեղեկացրին, սակայն, որ որդուն արդեն 3 անգամ քրեակատարողական հիմնարկի վարչական հանձնաժողովը ներկայացրել է պայմանական ազատման, սակայն անկախ հանձնաժողովը մերժել է պայմանական վաղաժամկետ ազատում կիրառել:
Ծնողներն են հոգում նաև Դավթի սննդի հարցը: Պատմում են, որ ամեն շաբաթ նրան ուտելիք են տանում «Արմավիր» ՔԿՀ, «քանի որ դիետիկ սնունդ պիտի տան, չեն տալիս»: Սերգեյի խոսքով, տղան բանտի սննդից վատանում է: «Մեր տանը 2 մահճակալ է մնացել, ամբողջը վաճառել ենք, որ Դավիթի առողջությունը վերականգնենք, հիմա ահավոր պարտքերի մեջ ենք, քանի որ Դավիթս գաղութում է»,-ասում է Սերգեյ Հակոբյանը:
Առաջին կարգի հաշմանդամության անժամկետ տրված քարտը
Դավթի մայրը նախկին նախարարի միջամտությամբ աշխատում է զորամասերից մեկում՝ լվացքատանը: 62 տարեկան կինը առավոտից երեկո 60 000 դրամով աշխատում է: Դավթի հայրը՝ 67-ամյա Սերգեյը, 3 ինֆարկտ է տարել, 30 000 դրամ թոշակ է ստանում: Ինքը՝ Դավիթը, առաջին կարգի հաշմանդամություն ունեցող նախկին զինծառայող է, ստանում է 50 000 դրամ թոշակ: «Էստեղ էլ է Դավիթը տուժել, սխալ են հաշվարկել թոշակը, շատ պիտի լինի՝ մոտ 120 000 դրամ»,-ասում են նրա ծնողները:
Հակոբյաններին ՊՆ-ում ասել են՝ մի բողոքեք բժշկի դեմ, փոխարենը Դավիթին կուղարկենք Գերմանիա
Ամեն ինչ սկսվել է 2012թ., երբ Խաղաղապահ զորքերում ծառայության ժամանակ հերթական պարապմունքին Դավիթը ցավեր է զգացել որովայնի շրջանում: Վիճակը կտրուկ վատացել է, նրան տեղափոխել են «Մուրացան» հոսպիտալ, որտեղ և վիրաբույժ Գագիկ Թունյանը վիրահատել է Դավիթ Հակոբյանին: Վիրահատությունն անհաջող է անցել: Ըստ էպիկրիզի՝ աղիքի խոցն է կարվել աղեոլորքից հետո:
«Մեկի միջոցով իմացանք, որ էրեխուն արդեն վիրահատել են, իսկ մենք 2 օր Դավիթին փնտրում էինք: Երբ գտանք, արդեն շատ վատ էր: 1 օրվա մեջ, 8 ժամվա տարբերությամբ, 2 վիրահատություն էին արել: Ընկել էր կոմայի մեջ: 10 օր էդպես մնաց, արթնացավ, մեզ չճանաչեց, մենակ կմկմում էր: Հետո սկսեց կակազելով խոսել: Ձախակողմյան հատվածը պարալիզացվել էր: Էպիկրիզում գրեցին, որ վիրահատության ժամանակ ինսուլտ է ստացել: Ասում էին, որ անկողնային կմնա»,-պատմում է Դավթի հայրը՝ նշելով, որ մասնագետներ են հրավիրել, որոնք ասել են՝ ինսուլտ չկա, այլ կպել են նյարդերին, ասել են, որ դա հնարավոր է բուժել:
Էպիկրիզ
Դավիթ Հակոբյանի մայրը՝ Գայանե Կիրակոսյանը, 7 ամիս որդու հետ մնացել է հիվանդանոցում, հետո տեղափոխվել են «Կարմիր Խաչ», այնուհետև բուժում ստացել Ֆիզիոթերապիայի ինստիտուտում: Դավիթը մոտ 1 տարի սայլակով է տեղաշարժվել: «Վիրահատությունից հետո իր նորմայից 23 կգ պակասել էր... Իրենք հանցանք չեն գործե՞լ, որ իմ երեխային հաշմանդամ են սարքել»:
Հակոբյաններին ՊՆ-ում ասել են՝ մի բողոքեք բժշկի դեմ, փոխարենը Դավիթին կուղարկենք Գերմանիա: Ըստ Հակոբյանների պատմածի՝ վիրաբույժ Թունյանն ասել է՝ ամեն ինչ կանեմ Դավիթի համար, մենակ թե չդատվեմ: «Մեզ էլ, բնականաբար, Դավիթի բուժումն էր պետք: Սեյրան Օհանյանն էլ մեզ ասեց՝ ես բժշկին աշխատանքից հանել եմ»,-ընդգծեց Դավթի հայրը:
Ծնողները պահանջել են որդու հագուստը, որից 2 կտոր են միայն ստացել՝ երկու ամիս հետո տվել են միայն վերնազգեստն ու կոշիկները: «Թե ինչ թաքցրեցին էդ շորերով՝ չգիտեմ, բայց որ մեր էրեխեն դարձավ հաշմանդամ, արդեն փաստ է: Վիրաբույժի մեղքով: Իմացանք, որ աղիքներն են բորբոքված եղել, բայց վիրահատել են որպես ստամոքսի խոց»,-շարունակեցին պայմանագրային զինծառայողի ծնողները:
Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը որպես հիվանդանոցում անցկացրած բուժման փոխհատուցում երկու անգամ 500 000 դրամ է տվել Դավթի ծնողներին: Հակոբյանների խոսքով, նախկին նախարարն ասել է՝ քանի որ մեր մեղքով է եղել, կուղարկենք Գերմանիա: «Մեկ տարի էդպես տարան-բերեցին, հետո էլ ասացին, որ պետական բյուջեում այդքան գումար չկա, մենք չենք կարող ուղարկել»,-ասաց Սերգեյ Հակոբյանը:
Մայր ու որդի երկու անգամ եղել են Սեյրան Օհանյանի մոտ, նախարարի տեղակալների ու բուժվարչության պետի հետ հանդիպել: «Դավիթը հասկանում էր, որ տարիներն անցնում են, իսկ իրեն չեն ուղարկում բուժման, դա էլ իրեն հունից հանում էր»,-ասում է Դավթի հայրը:
Դավիթ Հակոբյանը ծառայել է Ղարաբաղում, «Մարտունի 2-ում»՝ գերազանց: «Իմ երեխային առողջ եմ տվել պետությանը, բանակին: Դիրքերում հիվանդացել է, 2 ամիս դիվերսիոն խմբերի դեմ են կռվել»,-ասաց Դավթի մայրը՝ տիկին Գայանեն:
Դավիթ Հակոբյանը ավարտել է «Բերկուտ» թիկնապահական քոլեջը, 2 ամիս թիկնապահ է աշխատել, ապա ծառայության անցել Խաղաղապահ զորքերում:
«Խաբելու հետևանքն է, որ իմ երեխան կալանավայրում է: Եթե ժամանակին էրեխուս չխաբեին, էս ամենը չէր լինի: Ո՛չ խուլիգան է եղել, ո՛չ հանցագործ. ի՞նչ գործ ունի բանտում»,-շեշտեց Դավթի հայրը:
Նախկին պայմանագրային զինծառայող, այսօր ազատազրկված Դավիթ Հակոբյանի մայրը դիմում է գրել նորանշանակ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ հանդիպելու համար՝ ակնկալելով, որ միգուցե որդու առողջության հարցերը կկարողանա նրա օրոք լուծել:
Իսկ եթե հաշվեհամա՞ր բացվի իրենց համար։գոնե մենք ՀԱՅԵՐՈՎ այսպես կարողանանք մարդկանց օգնել։
3 - ին: Ես նկատի եմ ունեցել ոչ միայն այս հոդվածն ու տողերը, այլեւ Զարուհու ընդարձակ հոդվածաշարանը, որտեղ դժնդակ ու ահավոր ճակատագրեր են ներկայացված: Այդ ամենը տխուր միտք է առաջացնում - Հայը ով է, եթե իր ցեղակցին (կամ, այլ մարդ արարածին) կարող է նման վիճակների մեջ դնել?
Այն, ինչ նկատի է ունեցել ընթերցողը, պարզ է, իսկ, թե Դուք ինչ նկատի ունեք գրելով , պարզ չէ, քանի որ հոդվածում միմիայն տեղեկատվություն է և ծնողների խոսքերից մեջբերումներ:
Marlen
Զարուհի 1. ընթերցողը նկատի ուներ նյութում կրկնվող ձեր հուզական տողերը- հասկանալի է դժբախտ բան է տեղի ունեցել:
Հարգելի ընթերցող, մեր խմբագրություն գալիս են քաղաքացիներ, որոնք լրատվամիջոցին դիմում են` որպես վերջին փրկօղակ: Այսինքն` որևէ օղակում չի լուծվել իրենց հարցը, մնացել է միայն այդ ամենի մասին բարձրաձայնելը: Խնդիրների մասին բարձրաձայնելով` մարդկանց ճակատագրերում որևէ դրական տեղաշարժ բերելու հավատն ու հույսն է, որ ստիմուլ է տալիս` շարունակելու հետևողականորեն լուսաբանել մարդկային պատմությունները: Շնորհակալություն գրելու համար...
Հարգելի Զարուհի! Այսքան դառնաղի պատմություններին ու դժբախտ մարդկանց մոտիկից ծանոթ լինելու բեռն ինչպես եք տանում? Ամոթով խոստովանում եմ որ արդեն ակամա խուսափում եմ Ձեր հոդվածները կարդալուց ....

Вместо лечения в Германии военнослужащего отправили в тюрьму
27-летний житель села Маисян Армавирского района, бывший военнослужащий Давид Акопян почти пять лет пытается восстановить здоровье, утраченное во время службы в армии. Но, как утверждают родители Давида, обещание отправить сына на лечение в Германию Министерство обороны до сих пор не выполнило. Вместо этого в августе 2015 г. Давид Акопян оказался в тюрьме. Инвалида первой группы признали виновным в ложном звонке о теракте (ст.259 УК РА) и приговорили к полутора годам лишения свободы.
Причина ложных звонков – желание обратить на себя внимание
«Видя, что вопрос лечения не решается, что в Минобороны постоянно обещают отправить на лечение в Германию то через два месяца, то через три месяца, сын приходил в ярость”,- рассказал отец Давида Сергей Акопян. По его словам, от отчаяния Давид позвонил с мобильного в полицию и сообщил, что в кабинете уже бывшего министра обороны Сейрана Сарояна заложена бомба. Через несколько дней он опять позвонил и сообщил о бомбе в госпитале “Мурацан”, а после этого сделал заявление о бомбе, установленной в резиденции президента на Баграмяна, 26.
По нескольким эпизодам наказание было применено условно, однако 17 декабря 2015 г. суд общей юрисдикции Армавирской области приговорил Давида Акопяна к полутора годам лишения свободы, хотя мог назначить штраф или арест на несколько месяцев.
В суде Давид заявил, что причина ложных звонков – желание обратить внимание на свои проблемы. Но вместо того, чтобы организовать лечение больного военнослужащего за границей, Давида Акопяна отправили за решетку.
Давиду Акопяну отказывают в условно-досрочном освобождении
“Состояние здоровья моего сына постепенно ухудшается. Левая сторона ослабела, он с трудом двигает ногой и рукой. Почему ему разрешают досрочно выйти из тюрьмы? Ему требуется лечение, массаж…” – говорит Сергей Акопян. Родители отметили, что сыну трижды отказывали в условно-досрочном освобождении.
Их беспокоит и вопрос питания Давида. Каждую неделю родители приносят передачу в УИУ “Армавир”, так как их сын должен соблюдать диету. По словам отца, от тюремной пищи Давиду становится плохо. “В нашем доме остались лишь две кровати, все вещи мы продали, чтобы вылечить Давида. Сейчас, когда наш сын в тюрьме, мы погрязли в долгах”,- рассказал наш собеседник.
Бессрочная карта инвалида первой группы
При содействии бывшего министра обороны мать Давида устроилась прачкой в одну из воинских частей. 62-летняя женщина с утра до вечера работает за 60 тысяч драмов. Отец, 67-летний Сергей Акопян, перенес три инфаркта. Его пенсия составляет 30 тысяч драмов. Еще 50 тысяч получает Давид бывший военнослужащий с инвалидностью. “Давиду и здесь не повезло. Его пенсию рассчитали неправильно, он должен был получать около 120 тысяч драмов”,- утверждают родители.
В Минобороны Акопянов попросили не писать жалобу на врача, пообещав отправить Давида на лечение в Германию.
Эта история началась в 2012-ом году, когда во время очередного занятия во время службы в миротворческих войсках Давид почувствовал резкую боль в брюшной области. Его доставили в госпиталь “Мурацан”, где хирург Гагик Тунян сделал Давиду операцию, но она прошла неудачно. Согласно эпикризу, у Давида Акопяна был заворот кишок.
“Нам стало известно, что нашего сына прооперировали, а мы два дня искали его. Когда нашли, ему уже было плохо. В течение полутора суток Давиду сделали две операции, он впал в кому. Потом начал говорить заикаясь. Левая сторона у него была парализована. В эпикризе написали, что во время операции наш сын перенес инсульт. Сказали, что не сможет ходит”,- рассказал отец Давида. Пригласили специалистов, которые сказали, что инсульта нет, просто повреждены нервы, а это можно вылечить.
||
| Эпикриз |
Мать Давида Акопяна Гаяне Киракосян оставалась с сыном в больнице семь месяцев. Потом его перевели в реабилитационный центр Красного Креста, а оттуда в Институт физиотерапии. Давид почти год передвигался в инвалидной коляске. “После операции он похудел на 23 килограмма. Разве они не совершили преступление, сделав моего сына инвалидом…” – сказала Гаяне.
В Министерстве обороны Акопянов попросили не писать жалобу на врача, пообещав взамен отправить Давида в Германию. А хирург Тунян клялся, что сделает для Давида все возможное, лишь бы его не отдавали под суд. “Нам, естественно, нужно было, чтобы Давида отправили на лечение. Сейран Оганян сказал нам, что уволил врача”,- рассказал Сергей Акопян.
Родители потребовали отдать им одежду сына, но получили лишь форму и обувь, да и то лишь через два месяца. “Я не знаю,что они хотели скрыть, не отдавая одежду, но то, что мой ребенок стал инвалидом по вине хирурга, это факт. Мы узнали, что у него было воспаление кишечника, а операцию ему сделали по удалению язвы желудка”,- рассказали родители контрактника.
Бывший министр обороны Сейран Оганян дважды передавал родителям Давида по 500 тысяч драмов в качестве возмещения больничных расходов. Оганян сказал, что поскольку это произошло по их вине, то они отправят Давида в Германию. “Год нас кормили обещаниями, потом сказали, что в бюджете нет таких денег, поэтому не могут отправить”,- сказал Сергей Акопян.
Мать и сын два раза были на приеме у Сейрана Оганяна, встречались с заместителями министра и начальником медуправления. “Давид понимал, что годы проходят, а его не отправляют лечиться, и это выводило его из себя”,- отметил отец.
Давид служил в воинской части “Мартуни-2” в Карабахе. Служил отлично. “Мой сын отправился в армию здоровым. На позициях он заболел, два месяца им пришлось воевать с диверсионными группами”,- рассказала Гаяне Киракосян.
Давид окончил колледж телохранителей “Беркут”, два месяца работал телохранителем, потом пошел служить в миротворческие войска.
“Мой сын оказался в тюрьме из-за обмана. Если бы в свое время его не обманули, всего бы этого не было. Он не хулиган и не преступник, почему он должен сидеть в тюрьме”,- сказал отец Давида.
Мать находящегося сегодня в тюрьме бывшего контрактного военнослужащего обратилась к новоназначенному министру обороны Вигену Саркисяну с просьбой о встрече. Гаяне Киракосян надеется, что новый руководитель оборонного ведомства поможет решить вопрос восстановления здоровья сына.