«էդ տղային սպանում են, կամաց-կամաց ոչնչացնում են»,-ահազանգում է «Սասնա Ծռեր»-ին հաց բերողի եղբայրը
«Ես ղեկավարությանը կխնդրեի, որ Արթուրին կամաց-կամաց չսպանեին, էդ տղային սպանում են, ես գիտեմ, կամաց-կամաց ոչնչացնում են... Միայն իր արարքի համար պետք է  գնահատեին նրան»,- «Հետքին» ասաց ՊՊԾ գնդի տարածքում «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներին այս տարվա հուլիսի 26-ին հաց հասցրած ու արդեն 5 ամիս կալանքի տակ գտնվող Արթուր Սարգսյանի եղբայրը՝ Արսեն Սարգսյանը:
Արթուրի եղբայրն այսօր եկել է Երևան, որ ուտելիք հասցնի եղբորը, սակայն իմացել է, որ նրան տեղափոխել են հիվանդանոց: «Ինձ ասացին, որ կիրակի գիշերն Արթուրին տարել են «Էրեբունի» հիվանդանոց: Ուրեմն ինչ հրատապ է եղել, որ կիրակի օրով բերդից կալանավոր են տարել հիվանդանոց»,- ասաց նա: Մինչև Արսեն Սարգսյանը հասել է «Էրեբունի» ԲԿ, եղբորը նորից տեղափոխել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ. «Ամբողջ ցավն էն է, որ պահում են խցում՝ 5 հոգու հետ»,-ասաց Արսեն Սարգսյանը:
Արսենն ասաց, որ վաղը գնալու է բանտ՝ տեսակցելու եղբորը: Տեղեկացրեց, որ 5 ամսվա մեջ մեկ տեսակցություն է եղել` միայն մոր հետ: Եղբոր փոխանցմամբ, Արթուրը մորը՝ տիկին Դոնարային, փոխանցել է, որ չի զղջում իր արածի համար. «Ինժեներներ էլ լինեին, նույնը կաներ, բժիշկների համար էլ կաներ, ճապոնացիների էլ, անգլիացիների էլ: Էդ տղան էդ ձևի տղա է: Փաստորեն, տղամարդ կա: Բայց տղամարդկանց էս երկրում վերացնում են»,-ընդգծեց Արսեն Սարգսյանը:
«Արթուր Սարգսյանն ունի առողջական լուրջ խնդիրներ»,-այսօր այս մասին ահազանգել են նաև Արթուր Սարգսյանի  պաշտպաններ Տիգրան Եգորյանն ու Դավիթ Գյուրջյանը: Նրանք դիմումներ են ուղարկել Արդարադատության նախարարություն, Քրեակատարողական վարչություն, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ: Պաշտպանները պահանջել են անհապաղ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Արթուր Սարգսյանին պատշաճ բուժզննություն և օգնություն տրամադրելու համար, նրան տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց, ապահովել պատշաճ բուժում ու խնամք:
Արթուր Սարգսյանը կալանավորման պահից ունի մշտական ցավեր և գրեթե ամեն օր ստանում է ցավազրկող՝ «Կետոնալ» միջմկանային: Փաստաբանների նամակում նշված է, որ սեպտեմբերին Սարգսյանի ցավերը մարմնի տարբեր հատվածներում, այդ թվում՝ որովայնի, սաստկացել են, և նա մի քանի անգամ բժիշկ է հրավիրել, սակայն այդպես էլ նրան օգնություն չի ցուցաբերվել. բժիշկ է կանչվել հերթափոխի պետերի, ինչպես նաև հարկի հերթապահի միջոցով: Այնուհետև Ա. Սարգսյանը դիմել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի տեղակալ Նազարյանին, ով վերջապես հրավիրել է ինչ-որ բժշկի (ոչ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ աշխատակցի), որն ասել է, որ անհրաժեշտ է դիմում, որպեսզի իրականացվի համապատասխան բուժօգնություն:
Ըստ փաստաբանների հաղորդագրության` դեկտեմբերի 10-ին Սարգսյանի մոտ սկսվել են գլխապտույտներ, սրտխառնոց և փսխումներ: Դեկտեմբերի 11-ին Արթուր Սարգսյանի մոտ արդեն սկսվել են արյունային փսխումներ, և նորից բժիշկ  հրավիրելու պահանջ է ներկայացվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ վարչակազմին: Այցելել է Նուբարաշեն ՔԿՀ-ի բժիշկը և ցավազրկող է առաջարկել, չափել է ճնշումը, որը 110/160 է եղել, ասել է, թե լուրջ խնդիր չկա և գնացել, իսկ Արթուր Սարգսյանի՝ շտապօգնություն հրավիրելու պահանջը մերժվել է: Դրանից 15-20 րոպե հետո Սարգսյանի մոտ ավելի մեծ արյան քանակությամբ փսխումներ են սկսվել: Նորից հրավիրվել է բժիշկ, կրկին այցելել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի  բժիշկը, կրկին շտապօգնություն հրավիրելու պահանջը մերժվել է: Դրանից մոտ երկու-երեք ժամ անց նրա վիճակի շարունակական վատթարացման հետևանքով կանչվել է շտապօգնություն, և Սարգսյանը տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում իրականացվել է հետազոտություն, ինչի արդյունքում ախտորոշվել է կերակրափողի էրոզիա և ճաք, որից տեղի էր ունենում արյան արտահոսքը, աղեստամոքսային համակարգի խնդիրներ, նշանակվել է բուժում դեղորայքի և ներերակային կաթիլային ներարկումների միջոցով: Այնուհետև Սարգսյանը կրկին տեղափոխվել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ: Սակայն, Սարգսյանի առողջական խնդիրների ախտորոշումը և նշանակված բուժումը չի տրամադրվել վերջինիս:
ՔԿՀ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը պատասխանեց, որ Արթուր Սարգսյանը գտնվում է բժշկական հսկողության տակ: Փաստաբանները, սակայն, իրենց նամակում նշել են, որ այս հիվանդությունների արդյունավետ բուժումն ակնհայտորեն չի կարող ապահովվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում: «Աղեստամոքսային խնդիրների պարագայում բուժման բաղադրիչ է նաև հատուկ սննդակարգը, որը ևս «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում բացակայում է, բավարար չի կարելի համարել նաև պահման պայմանները՝ հաշվի առնելով, որ դեկտեմբերի 12-ի դրությամբ այն խուցը, որում պահվում է Ա. Սարգսյանը, ինչպես նաև առանձնատեսակցությունների համար նախատեսված սենյակները, չեն ջեռուցվում»,-նշված է փաստաբանների դիմումի մեջ:
Արթուր Սարգսյանի մոտ առկա է զինծառայության ընթացքում ստացած Բեխտերևի հիվանդություն, նա տարել է նաեւ ողնաշարի վիրահատություն՝ C1 և C2 մասնահատումով և պրոթեզավորմամբ, ունի  որովայնային գծային ճողվածք՝ բավականին մեծ չափի: 2-րդ խմբի հաշմանդամ է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ սնունդ է մատակարարել ազատամարտիկներին ու ստացել վիրավորում: Ունի ֆիզիկական գործունեության սահմանափակումներ, հատուկ պայմանների կարիք:
Նշենք, որ Բեխտերևի հիվանդությունը ներառված է պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների ցանկում (Կառավարության 2006թ. 825-Ն որոշմամբ):
Փաստաբաններ Եգորյանն ու Գյուրջյանը նշում են, որ իրենց պաշտպանյալի առողջական խնդիրների նկատմամբ անտարբերությունը, խնամքի բացակայությունը և պահման ոչ բավարար պայմանները կարող են վտանգավոր հետևանքների պատճառ դառնալ նրա կյանքի և առողջության համար:
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 26-ին «Սասնա Ծռեր» խումբը հայտարարություն տարածեց, որ մի քաղաքացի՝ Արթուր Սարգսյան անունով, իր անձնական մեքենան բեռնել է սննդամթերքով, ճեղքել ոստիկանական պատնեշն ու կյանքը վտանգելով հաց է հասցրել ՊՊԾ գնդում գտնվողներին: Քաղաքացիներն ուզում էին իմանալ՝ ով է հաց հասցնող Արթուր Սարգսյանը: Հուլիսի 31-ի երեկոյան ՊՊԾ գնդի տարածքից դուրս գալու կադրերի մեջ տեսնում ենք, թե ինչպես են «Սասնա Ծռերի» անդամներն ասում՝ «մեր հաց բերողն ա»: Արթուր Սարգսյանը մեղադրվում է պատանդներ պահելուն և զենք-զինամթերք տեղափոխելուն ու պահելուն օժանդակելու մեջ: Սակայն, ի սկզբանե նրան կալանավորելու հիմք էր հանդիսացել նախնական մեղադրանքը, որով նրան վերագրվում էին այն արարքները, ինչ «Սասնա ծռերի» անդամներին: Դատարանները մերժել են կալանքը գրավով փոխարինելու՝ փաստաբանների միջնորդությունը: Մերժման որոշմներից մեկում կարդում ենք. «Մեղադրյալ Արթուր Սրգսյանի նախկինում դատված չլինելը, մշտական բնակության վայր ունենալը, առողջական վիճակը, թվով չորս բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ավարտելու փաստը հաստատող դիպլոմների առկայությունը չեն կարող ինքնին որպես հիմք դիտարկվել գրավը որպես այլընտրանքային խափանման միջոցի թույլատրելի համարելու համար»:

“Этого парня убивают, медленно уничтожают…” – сигнализирует брат Артура Саркисяна, доставившего хлеб группе “Сасна црер”
“Я бы попросил руководство, не убивать методично Артура. Я знаю, его убивают, медленно уничтожают… Его должны ценить за его поступок”,- сказал в беседе с Hetq.am Арсен Саркисян, брат Артура Саркисяна, который 26 июля этого года доставил еду членам находящейся на территории полка Патрульно-постовой службы группы “Сасна црер”, а сейчас уже пятый месяц находится под арестом.
Сегодня брат Артура приехал в Ереван, чтобы передать брату посылку, но узнал, что его перевели в больницу. “Мне сказали, что в воскресенье ночью Артура увезли в медцентр “Эребуни”.
“Насколько же это было срочно, если в воскресенье заключенного доставили из тюрьмы в больницу”,- отметил Арсен. Пока он добирался до больницы “Эребуни”, брата вновь перевезли в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен”.
Завтра Арсен намерен отправиться в тюрьму, чтобы повидаться с братом. По его словам, за пять месяцев Артуру разрешили только одно свидание – с матерью. Артур ей сказал, что не сожалеет о своем поступке. “Он такой человек. Мужчины, фактически, есть, но в этой стране их уничтожают”,- подчеркнул Арсен Саркисян.
Сегодня адвокаты Артура Саркисяна Тигран Егорян и Давид Гюрджян сообщили, что их подзащитный имеет серьезные проблемы со здоровьем. Они направили заявления в Министерство юстиции, управление УИУ, администрацию тюрьмы “Нубарашен” и офис Защитника прав человека. Адвокаты требуют принять меры для проведения обследования и оказания медицинской помощи Артуру Саркисяну, перевести его в гражданскую больницу, обеспечить надлежащее лечение и уход.
С момента ареста у Артура Саркисяна постоянные боли, ему каждый день делают обезболивающий укол.
В письме адвокатов говорится, что в сентябре у А.Саркисяна усилились боли в различных частях телах, в том числе в области живота, однако помощь ему так и не была оказана. В конце концов Артур обратился к заместителю начальника УИУ “Нубарашен” Назаряну, который наконец пригласил врача (не сотрудника тюрьмы). Тот заявил, что для оказания соответствующей медпомощи необходимо заявление.
Согласно сообщению адвокатов, 10 декабря у Артура Саркисяна началось головокружение, тошнота, рвота. 11 декабря уже была кровавая рвота, и от администрации УИУ “Нубарашен” вновь потребовали пригласить врача. Пришел тюремный врач и предложил обезболивающее, измерил давление, которое было 110/160, сказал, что серьезной проблемы нет, и ушел. Требование Артура Саркисяна вызвать скорую помощь было отклонено. Спустя 15-20 минут крови при рвоте стало больше. Снова пригласили врача. Пришел тот же тюремный врач, и опять требование вызвать скорую помощь было отклонено. Только после того, как в течение двух-трех часов состояние Артура Саркисяна заметно ухудшилось, его увезли в медцентр “Эребуни”.
Там было проведено обследование, обнаружены эрозия и трещина пищевода, проблемы желудочно-кишечного тракта. Артуру назначили лечение, после чего опять доставили в УИУ “Нубарашен”, где назначенное лечение ему не было предоставлено.
Начальник отдела общественных связей управления УИУ Гор Глечян сказал, что Артур Саркисян находится под наблюдением врачей. Однако в своем письме адвокаты отмечают, что эффективное лечение этих болезней в условиях тюрьмы невозможно. “Важным компонентом лечения болезней желудочно-кишечного тракта является специальная диета, которая в тюрьме “Нубарашен” отсутствует. Удовлетворительными нельзя считать и условия содержания Артура Саркисяна, учитывая то обстоятельство, что по положению на 12 декабря камера, в которой он содержится, а также помещения, предназначенные для отдельных свиданий, не отпаливались”,- отмечается в заявлении адвокатов.
У Артура Саркисяна болезнь Бехтерева, которую он получил во время службы в армии. Он также перенес операцию на позвоночнике, имеет довольно большую грыжу белой линии живота. Артур – инвалид 2-ой группы. Во время Арцахской войны доставлял еду ополченцам и был ранен. Его движения ограничены, он нуждается в специальных условиях.
Отметим, что болезнь Бехтерева включена в список болезней, не совместимых с отбыванием наказания (решение правительства 825-Ն, 2016 г.),
Адвокаты Егорян и Гюрджян отмечают, что безразличие к состоянию здоровья их подзащитного, отсутствие ухода и неудовлетворительные условия содержания могут иметь опасные последствия для его жизни и здоровья.
Напомним, что 26 июля группа “Сасна црер” распространила заявление о том, что некий гражданин по имени Артур Саркисян, загрузив свой личный автомобиль продуктами питания, прорвал полицейское оцепление и с опасностью для жизни доставил хлеб находящимся на территории полка ППС.
Артур Саркисян обвиняется в содействии удержанию заложников, перевозке и хранению оружия и боеприпасов. Однако изначально основанием для его ареста послужило предварительное обвинение, по которому ему вменяли в вину те же деяния, что и членам группы “Сасна црер”. Суды отклонили ходатайства адвокатов об освобождении Артура Саркисяна под залог. В одном из решений об отказе читаем: “Отсутствие ранее судимости у Артура Саркисяна, наличие у него постоянного местожительства, состояние его здоровье, наличие дипломов, свидетельствующих об окончании четырех высших учебных заведений, сами по себе не могут рассматриваться основанием для того, чтобы считать применение залога в качестве альтернативной меры пресечения допустимым”.