Եղբայրն այսօր տեսակցել է Արթուր Սարգսյանին
5 ամիս կալանքի տակ գտնվող, «հաց բերող» անունը ստացած Արթուր Սարգսյանի եղբայրը՝ Արտակն այսօր տեսակցել է նրա հետ: «Հետքի» հետ զրույցում նա պատմեց, որ Արթուրին տեսել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի տեսակցությունների համար նախատեսված մասում:
«Արթուրը կռացած էր քայլում, դե տեսել եք` կադրերի մեջ էլ է էդպես: Ինքը հիվանդ տղա ա: Մի քանի հիվանդություն ունի: Տեսա, որ առողջականը լավ չի: Արյուն ա հետ տալիս, ուտելն էլ է դժվարանում: Եթե էդպես մնա, լավ չի լինի, «հալվում» ա Արթուրը»,- ասաց Ա․ Սարգսյանը։ Հիշեցնենք, որ «Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներին հուլիսի 26-ին հաց հասցրած, 2-րդ խմբի հաշմանդամ Արթուր Սարգսյանը մեղադրվում է նրանց օժանդակելու մեջ։։
Նա ևս մեկ անգամ նշեց եղբորը քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու անհրաժեշտության մասին: Միևնույն ժամանակ նրա համար անհասկանալի է՝ ինչու Արթուրին համառորեն չեն տեղափոխում հիվանդանոց:
Հիշեցնենք, որ Արթուր Սարգսյանի մյուս եղբոր տեղեկացմամբ` նա գտնվում է ոչ թե մեկուսարանի բուժմասում, այլ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ կալանավորների համար նախատեսված խցերից մեկում մի քանի խցակիցների հետ:
Արթուրի եղբայրը մեզ ասաց, որ «Էրեբունի» ԲԿ-ի բժիշկների տված դեղերի ցուցակը իր մոտ է, պիտի գնի ու տանի բանտ: «Մեր համար խնդիրը Արթուրի բուժումն է: Չենք ասում ազատեք իրեն, մեզ պետք է, որ մեր ախպերը ողջ մնա, հետո կհասկանան, որ սխալ են պահել բաց կթողնեն, բայց կարող ա դրան չձգի»,-ասաց Ա․Սարգսյանը:
Ըստ Արթուր Սարգսյանի փաստաբանների հաղորդագրության` դեկտեմբերի 10-ին Սարգսյանի մոտ սկսվել են գլխապտույտներ, սրտխառնոց և փսխումներ: Դեկտեմբերի 11-ին Արթուր Սարգսյանի մոտ արդեն սկսվել են արյունային փսխումներ: Կանչվել է շտապօգնություն, և Սարգսյանը տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում իրականացվել է հետազոտություն, ինչի արդյունքում ախտորոշվել է կերակրափողի էրոզիա և ճաք, որից տեղի էր ունենում արյան արտահոսքը, աղեստամոքսային համակարգի խնդիրներ, նշանակվել է բուժում դեղորայքի և ներերակային կաթիլային ներարկումների միջոցով: Այնուհետև Սարգսյանը կրկին տեղափոխվել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ: Փաստաբաններն իրենց նամակում նշել են, որ այդ հիվանդությունների արդյունավետ բուժումն ակնհայտորեն չի կարող ապահովվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
Հ.Գ. Հաշվի առնելով այն, որ Արթուր Սարգսյանի տեսակցությունների վրա դրված արգելանքը հանվել է, մի խումբ լրագրողներով դիմել ենք ՔԿՎ պետ Արթուր Օսիկյանին, որպեսզի մեզ առաջիկա օրերին հնարավորություն ընձեռվի հարցազրույց ունենալու Արթուր Սարգսյանի հետ:

Брат Артура Саркисяна встретился с ним
Артак Саркисян, брат находящегося пять месяцев под арестом Артура Саркисяна, который известен тем, что доставил хлеб членам группы “Сасна црер”, захватившей в июле этого года полк Патрульно-постовой службы, в беседе с нами сообщил, что виделся с ним в тюрьме “Нубарашен”.
«Артур шел согнувшись. Он очень болен, у него несколько болезней. Было видно, что чувствует он себя неважно. У него кровавая рвота, ест с трудом. Если так будет продолжаться, ничего хорошего ждать не следует»,- отметил Артак. Напомним, что инвалид 2-ой группы Артур Саркисян обвиняется в содействии группе “Сасна црер”.
Артак Саркисян еще раз подчеркнул, что брата надо лечить в гражданской больнице. При этом он выразил недоумение тем, почему Артура упорно не хотят туда переводить.
Отметим, что Артур находится не в санчасти изолятора, а в тюремной камере вместе с несколькими сокамерниками. Об этом нам сообщил другой брат Артура Саркисяна Арсен.
“Для нас главная проблема – лечение Артура. Мы не настаиваем на его освобождении, нам нужно, чтобы наш брат остался жив. Потом они поймут, что держали его в тюрьме по ошибке, и отпустят. Но он может не дожить до этого”,- сказал А.Саркисян.
По сообщению адвокатов Артура Саркисяна, 10 декабря у него наблюдались головокружение, тошнота и рвота, а 11 декабря началась кровавая рвота. После этого Артура перевели в медцентр “Эребуни”.
Здесь провели медобследование, в результе которого у него были обнаружены эрозия и трещина пищевода, проблемы желудочно-кишечного тракта. Артуру Саркисяну назначили лечение, после чего он вновь был доставлен в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен”.
В своем письме адвокаты отметили, что в тюрьме невозможно обеспечить эффективное лечение этих болезней.
P.S. Учитывая, что запрет на свидания с Артуром Саркисяном уже снят, группа журналистов обратилась к начальнику УИУ «Нубарашен» Артуру Осикяну с просьбой дать им возможность в ближайшие дни взять интервью у Артура Саркисяна.