4-րդ նիստը հետաձգվեց թարգմանչի պատճառով. «ԱրմենՏել»-ի գործը ձգձգվում է
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում «ԱրմենՏել»-ի գործով մեղադրյալ, ընկերության տեխնիկական բլոկի նախկին տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովի մասով դատաքննությունն այսօր նորից հետաձգվեց: Պատճառը կրկին թարգմանիչն էր: Այս անգամ էլ դատարանը դատական նիստի հետաձգումը հիմնավորեց այն հանգամանքով, որ գործով ընդգրկված ռուսերենի թարգմանչի հետ կնքված պայմանագրի ժամկետը լրացել է:
Հիշեցնենք, որ տարվա սկզբին թարգմանչի պատճառով 3 նիստ էր հետաձգվել:
Սաչկովի պաշտպան Նարինե Ռշտունին հաշվել է, որ այդպիսով Սաչկովի գործով ընթացող և 2016 թվականին նշանակված 29 դատական նիստերից կայացել է ընդամենը 10-ը: Փաստաբանի դիտարկմամբ՝ այս գործով նախագահող դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը ջանք չի գործադրում, որ նիստերը պատշաճ կարգով կայանան, այլ հակառակը՝ նրա ջանքերն ուղղված են դրանց չկայացմանը: Ավելին, դատարանի կողմից ջանքեր չեն գործադրվում մնացած վկաներին բերման ենթարկելու և հարցաքննելու գործում, որպեսզի անցնեն ապացույցների հետազոտման փուլ:
Վլադիմիր Սաչկովի մյուս պաշտպանը՝ Արմեն Բաղդասարյանը, նախորդ նիստին միջնորդել է նաև դատարան ներկայացնել «ԱրմենՏել»-ի գործով մեկ այլ մեղադրյալին՝ Աշոտ Պողոսյանին և հարցաքննել: Հիշեցնենք, Աշոտ Պողոսյանի մասով գործն առանձին է քննվում դատավոր Գագիկ Պողոսյանի վարույթում: Նա ևս ձերբակալված է: Նիստ դեռևս չի կայացել, և այս միջնորդության վերաբերյալ դատարանը որոշում չի կայացրել:
Հիշեցնենք՝ ըստ մեղադրանքի, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի որոշ պաշտոնյաների և նույն կազմակերպության հետ անուղղակիորեն կապված անձանիցի կազմված խումբը ստեղծել է մի կապուղի, որի միջոցով արտերկրյա օպերատորներից ստացվող միջազգային զանգերը շրջանցել են ընկերության հաշվարկային համակարգը: Ընկերության հաշվարկային համակարգը շրջանցած կապուղին գործել է 2011-2013թթ-ին: Խմբի գործունեության արդյունքում վնաս է հասցվել թե ընկերությանը, թե, համապատասխանաբար, պետությանը՝ հարկերի մասով: Ըստ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի՝ ընկերությանը պատճառված վնասը կազմել է 1 մլրդ 783 մլն դրամ:

Четвертое судебное заседание откладывается из-за переводчика: дело “АрменТела” затягивается
Проходящий в суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш судебный процесс по эпизоду подсудимого по делу “АрменТела”, бывшего директора технического блока этой компании Владимира Сачкова сегодня вновь был отложен. Причина, как всегда, в переводчике. На этот раз перенос судебного заседания суд обосновал истечением срока договора, заключенного с участвующим в деле переводчиком на русский язык.
Напомним, что с начала года в связи с проблемами с обеспечением перевода было перенесено три судебных заседания.
Защитник Сачкова Наринэ Рштуни подсчитала, что из назначенных в 2016 г. 29 судебных заседаний состоялись лишь десять. Адвокат подчеркнула, что председательствующий судья Армен Бекташян не прикладывает усилий для проведения заседаний надлежащим образом. Наоборот, его усилия направлены на то, чтобы заседания не проходили. Более того, суд не прикладывает усилий к тому, чтобы оставшиеся свидетели по данному делу доставлялись в суд для проведения допроса, что позволит перейти к этапу исследования доказательств.
Другой защитник Владимира Сачкова, Армен Багдасарян, на предыдущем заседании ходатайствовал о допросе в суде другого обвиняемого по делу “АрменТела” Ашота Погосяна. Напомним, что дело по части Погосяна находится в производстве судьи Гагика Погосяна. По этому ходатайству суд не принял решения.
Согласно обвинению, некоторые должностные лица ЗАО “АрменТел” и косвенно связанная с этой организацией группа лиц создали канал связи, с помощью которого поступавшие от зарубежных операторов международные звонки обходили расчетную систему компании. Этот канал действовал в 2011-2013 гг. В результате деятельности группы компании, а следовательно и государству был причинен ущерб в размере 1 млрд 783 млн драмов.