Դաշնակցական նախարարն ու թեկնածուն բնակարան ունի Ֆրանսիայի Լազուր ափին
Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը յուրահատուկ ցուցանիշ է գրանցել իր կարիերայի ընթացքում: Դաշնակցական գործիչը 4 անգամ նշանակվել է ԿԳ նախարար:
Առաջին անգամը եղել է 1998-1999 թթ.՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության առաջին տարիներին: Դրանից հետո նա դարձել է վարչապետի խորհրդական, ապա փոխարտգործնախարար: 2001-2003-ին Մկրտչյանը կրկին նշանակվել է կրթության եւ գիտության նախարարի պաշտոնում: 2003-ին Մկրտչյանը պատգամավոր է ընտրվել ՀՅԴ-ից, սակայն 3 տարի անց կրկին տեղափոխվել է գործադիր: Բնականաբար, նորից ԿԳ նախարար է դարձել ու պաշտոնավորել մինչեւ 2008 թ.: Այնուհետեւ ԵՊՀ-ում պատմություն է դասավանդել եւ 2016-ի փետրվարի 24-ին կրկին դարձել ԿԳ նախարար:
Ապրիլի 2-ին կայանալիք ԱԺ ընտրություններին Լ. Մկրտչյանը զբաղեցնում է ՀՅԴ համապետական ցուցակի 5-րդ հորիզոնականը: Նախարար թեկնածուն հաշվառված է Երեւանի Տերյան 66 նորակառույց շենքում, որտեղ բազմաթիվ այլ պաշտոնյաներ ու նրանց հարազատներ են բնակվում:
ԿԸՀ-ին ներկայացրած իր հայտարարագրում Լեւոն Մկրտչյանը իբրեւ շարժական գույք նշել է 2011 թ. արտադրության «Lexus RX 350» ավտոմեքենան, որը նա ուներ մինչեւ նախարար դառնալը (այս մասին իմանում ենք պաշտոնը ստանձնելիս ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացրած հայտարարագրից): Պատգամավորության թեկնածուն, ըստ փաստաթղթերի, չունի 8 մլն դրամը գերազանցող արժեքով գույք:
2016-ի փետրվարից մինչեւ 2017-ի փետրվար Լ. Մկրտչյանը եկամուտ է ստացել տարբեր տեղերից: Այսպես՝ աշխատավարձ ԵՊՀ-ից, որտեղ դասավանդում է (ընդհանուր մոտ 708 հազար դրամ), ԿԳ նախարարի աշխատավարձը (5,6 մլն դրամ), «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկից ստացել է փոխառության տոկոս (488 հազ. դրամ), ինչպես նաեւ վարձակալության 7183 եվրո գումար ֆրանսիական «Société Générale» ֆինանսաբանկային ընկերությունից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ԿԳ նախարարը նաեւ շահաբաժիններ է ստացել «Իզոտոպ Դելտա» ՍՊԸ-ից (9,1 մլն դրամ), «Նետրինո» ՓԲԸ-ից (23,5 մլն դրամ) եւ «Այուդա-Լոս» ՍՊԸ-ից (15,9 մլն դրամ): Այս ընկերություններից առաջին երկուսը գրանցված են Արցախի Հանրապետությունում, իսկ երրորդը՝ ՀՀ-ում: Բոլորի գործունեությունն էլ նույնն է՝ էլեկտրաէներգիայի արտադրություն հէկերում: Ավելի պարզ ասենք, որ 3 ընկերություններն էլ շահագործում են փոքր հէկեր Հայաստանում ու Արցախում:
Մասնավորապես, «Իզոտոպ Դելտա» եւ «Նետրինո» ընկերություններն Արցախի Քաշաթաղի շրջանում շահագործում են համապատասխանաբար «Սյունիք-1» եւ «Սյունիք-4» փոքր հէկերը: Առաջինում Լեւոն Մկրտչյանը 5 տոկոս փայ ունի, իսկ երկրորդում՝ 10 տոկոս բաժնետոմս: «Այուդա-Լոս» ՍՊԸ-ին «Հետքը» անդրադարձել է: Այն «Պոզիտրոն» անունով փոքր հէկ է շահագործում Լոռու մարզի Մարցիգետի Սարաջուր վտակի վրա: ՍՊԸ-ի 20 տոկոսը պատկանում է Լ. Մկրտչյանին, նույնքանը՝ տարածքային կառավարման եւ զարգացման դաշնակցական նախարար Դավիթ Լոքյանի որդուն՝ Սերգեյ Լոքյանին, ով 2008-2016 թթ. օգնականի ու խորհրդականի պաշտոններ է զբաղեցրել ԱԺ-ում եւ կառավարությունում եւ այսօր ՀՅԴ ցուցակի 29-րդ համարն է: «Այուդա-Լոս»-ի 10 տոկոսն էլ պատկանում է ՀՅԴ բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանին:
ԿԸՀ-ին Լ. Մկրտչյանն իր հայտարարագիրը ներկայացրել է մարտի 1-ին: Այդ օրվա դրությամբ նա ուներ 20.000 դոլար, 115.000 եվրո, 165.000 ռուբլի եւ 7.000.000 դրամ:
Իսկ հիմա ամենահետաքրքիրի մասին: Թեկնածուն հայտարարագրել է 4 միավոր անշարժ գույք: Առաջինը Տերյան 66 շենքի բնակարանն է (245 քմ մակերեսով), որտեղ նա հաշվառված է, այս գույքը համասեփականություն է: Շենքի տակ Մկրտչյանը կրկին համասեփականության կարգով ավտոտնակ ունի:
Հաջորդը Արագածոտնի մարզի Չքնաղ գյուղում գտնվող 0,25 հա տարածքով հողամասն է: Հիշեցնենք, որ Չքնաղը ՀՀ երկարամյա գլխավոր դատախազ, այժմ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հայրենի գյուղն է:
Բայց ամենաուշագրավը Լեւոն Մկրտչյանի բնակարանն է Ֆրանսիայի Նիս քաղաքում՝ Միջերկրական ծովի հռչակավոր Լազուր ափին:
Շենքը, որտեղ ՀՅԴ-ական թեկնածուն 56 քմ տարածքով եւ համասեփականության կարգով բնակարան ունի, գտնվում է ծովափին շատ մոտ՝ Բոսկե պողոտայի վրա (16 Avenue des Bosquets):
Հավելենք, որ Լ. Մկրտչյանն այս անշարժ գույքը մյուսների պես ձեռք է բերել մինչեւ վերջին անգամ նախարար դառնալը:

Баллотирующийся в парламент министр-дашнакцакан имеет квартиру на Лазурном берегу
Представляющий партию АРФ Дашнакцутюн министр образования и науки Левон Мкртчян установил своеобразный рекорд – на эту должность он назначен в четвертый раз.
В первый раз Мкртчян возглавил Минобразования в 1998-1999 гг., в первые годы президентства Роберта Кочаряна. Затем он стал советником премьер-министра, потом заместителем министра иностранных дел. В 2001-2003 гг. вновь получил пост министра образования и науки. В 2003-ем стал депутатом парламента от АРФД, однако через три года снова перешел в исполнительный орган, где его, опять назначили министром образования и науки. Эту должность он занимал до 2008 г., после чего преподавал историю в Ереванском государственном университете. А 24 февраля 2016 г. Левон Мкртчян в четвертый раз был назначен министром ОН.
В предстоящих 2 апреля парламентских выборах Мкртчян участвует в составе предвыборного списка АРФ Дашнакцутюн, в котором занимает пятую горизонталь. Кандидат в депутаты зарегистрирован в элитном доме по адресу Теряна, 66, где живут многие высокопоставленные чиновники и их родственники.
В представленной в Центризбирком декларации Левон Мкртчян записал автомобиль “Lexus RX 350” 2011 г., который имел до назначения министром (об этом свидетельствует декларация, представленная Мкртчяном в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц). Согласно документам, кандидат в депутаты не имеет имущества стоимостью более 8 млн драмов.
В период с февраля 2016-го по февраль 2017-го доходы Л.Мкртчяна формировались за счет зарплаты в Ереванском госуниверситете (около 708 тыс. драмов), зарплаты депутата НС (5,6 млн драмов), процентов по вкладам в банке “АКБА Кредит Агриколь” (488 тыс. драмов), арпендной платы от французской финансово-банковской компании “Société Générale” (7183 евро).
В отчетный период министр получал также дивиденды от ООО “Изотоп Дельта” (9,1 млн драмов), ЗАО “Нетрино” (23,5 млн драмов) и ООО “Аюда-Лос” (15,9 млн драмов). Первые две компании зарегистрированы в Республике Арцах, третья – в Республике Армения. Все они занимаются одним видом деятельности – выработкой электроэнергии малыми ГЭС в Армении и Арцахе.
“Изотоп Дельта” и “Нетрино” эксплуатируют в Кашатахском районе Арцаха соответственно малые ГЭС “Сюник-1” и “Сюник-4”. Левону Мкртчяну принадлежат 5% первой ГЭС и 10% акций второй.
Hetq.am уже писал о компании “Аюда-Лос”, которая эксплуатирует малую ГЭС “Позитрон” на притоке Сараджур реки Марцигет в Лорийской области. 20% этого ООО принадлежат Мкртчяну и столько же сыну министра территориального управления и развития, члена АРФД Давида Локяна Сергею Локяну, который в 2008-2016 гг. был помощником и советником в Национальном Собрании и правительстве, а сегодня занимает 29-ю горизонталь в списке кандидатов в депутаты от АРФД. 10% компании “Аюда-Лос” принадлежат представителю Бюро АРФД Гранту Маркаряну.
Декларацию в ЦИК Л.Мкртчян представил 1 марта. По положению на этот день он имел 20 тысяч долларов, 115.000 евро, 165.000 рублей и 7.000.000 драмов.
А теперь самое интересное. Кандидат задекларировал 4 единицы недвижимости. Одна из них – квартира площадью 245 кв.м в Ереване, в доме по адресу Теряна, 66, где прописан министр. Под зданием у Мкртчяна имеется гараж.
Ему принадлежит земельный участок площадью 0,25 га в селе Чкнах. Напомним, что это родное село Агвана Овсепяна, занимавшего много лет пост генпрокурора, а ныне возглавляющего Следственный комитет РА.
Однако самая примечательная недвижимость – это квартира Левона Мкртчяна в Ницце, на знаменитом Лазурном берегу Средиземного моря.
Здание, в котором у кандидата АРФД есть квартира в совместной собственности площадью 56 кв.м, находится недалеко от берега, на проспекте Боске (16 Avenue des Bosquets).
Отметим, эту квартиру, как и остальную недвижимость, Мкртчян приобрел до того, как в последний раз стал министром.