Հաց բերողի մայր. «Իմ տղային վեր են ածել բիզնեսի»
«Իմ տղային վեր են ածել բիզնեսի: Արթուրի անունը շահարկվում է, ինչ-որ գումարներ են հավաքում ոմանք, հաշվեհամարներ են բացում»,- «Հետքին» ահազանգեց «Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանի մայրը՝ տիկին Դոնարան:
Նա պատմեց, որ վերջին օրերին իրեն լուրեր են հասել, որ Արթուր Սարգսյանի ընտանիքի համար դրամահավաքներ են կազմակերպվում գերեզմանի բարեկարգման, քառասունքի արարողության կազմակերպման նպատակով:
Արթուրի եղբայրն էլ՝ Արսենը, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում է տեսել Գայանե Ասլիբեկյան անունով օգտատիրոջ կողմից կազմակերպվող դրամահավաքների մասին:
Տիկին Դոնարան ասում է՝ այդ ամենն արվում է առանց իր գիտության: Նա կոչ է անում դադարեցնել դրամահավաքները. «Ամո՛թ է, որ շահարկվում է, թե Արթուրի ընտանիքը գումար է ստանում»: Արթուրի մայրը խնդրում է՝ «թող խայտառակ չանեն մեզ, առավել ևս, որ մենք գումար չենք մուրացել»:
Թե ովքեր են ստանում դրամահավաքի գումարները, տիկին Դոնարան դժվարանում է հստակ ասել. «Փաստ է, որ ես եմ Արթուրի ընտանիքը, ես չեմ ստանում»: Ովքեր են Արթուրի ընտանիքի անվան տակ հանդես գալիս, պարզ չէ: Ըստ տիկին Դոնարայի, թերևս, նոր հարազատներ են հայտնվել Արթուրի մահից հետո, ովքեր գումար են աշխատում:
Դոնարա Պետրոսյանն ասաց, որ իր որդին անգամ բանտից ասում էր՝ եթե «Սասնա Ծռերի» անունով գումար գա, չվերցնեք, դա իրենցն է: «Իսկ իր անունով եկած գումարներով էլի բարի գործեր էր անում Արթուրը, երբ բերդից դուրս եկավ»,- ասում է Արթուր Սարգսյանի մայրը:
Տիկին Դոնարան ասաց, որ հաշվեհամար չունի, գումարներ չի ստանում, ցանկանում է որդու աճյունը տեղափոխել Արարատի մարզ, գյուղ Բյուրավան, այնտեղ հուղարկավորել նրան: «Մեր ուժերով կսարքենք գերեզմանը: Իսկ եթե մարդիկ կուզեն Արթուրի ընտանիքին օգնել, այդ ընտանիքը ես եմ»,- ասաց Արթուրի մայրը:
Նա նշեց, որ ամեն անգամ դժվարանում է Բյուրավանից հասնել Երևանի «Շահումյան» գերեզմանոց: «Գյուղում 5 րոպեում կհասնեմ, կզրուցեմ երեխայիս հետ, հետ կդառնամ»: Ասաց, որ Արթուրի աճյունի տեղափոխման հարցով զրուցել են Ալեք Ենիգոմշյանի հետ. «Ասեց, որ Արթուրը պետք է իր արժանի տեղը գնա, ես ասացի, որ արդեն ուշ է, ես որոշել եմ տանել երեխայիս»:

Мать Доставщика хлеба: “Имя моего сына используют в целях бизнеса”
“Имя моего сына используют в целях бизнеса. Именем Артура спекулируют, собирают какие-то суммы, открывают счета”,- сообщила Hetq.am мать умершего недавно Доставщика хлеба Артура Саркисяна Донара Петросян.
В последние дни до г-жи Донары дошли слухи о том, что для семьи Артура Саркисяна организуются сборы пожертвований с целью благоустройства его могилы, проведения обряда сороковин.
Брат Артура Арсен натолкнулся в социальной сети Фейсбук на сделанную от имени пользователя Гаянэ Аслибекян запись об организации сбора пожертвований.
Все это происходит без нашего ведома, уверяет г-жа Донара. Она призвала прекратить эти действия. “Без стыда заявляют о том, что семья Артура собирает деньги”,- сказала наша собеседница, попросив не позорить их, тем более, что они никогда ни у кого денег не просили.
Донара Петросян не знает, кто собирает деньги, кто выступает от имени семьи Артура.
По ее словам, сын, даже находясь в тюрьме, говорил: если принесут деньги от имени членов группы “Сасна црер”, не берите, это принадлежит им. “Выйдя из тюрьмы, Артур потратил перечисленные на его имя суммы на благотворительные цели”,- отметила госпожа Донара.
Она подчеркнула, что не имеет расчетного счета, деньги не получает, хочет перезахоронить сына в селе Бюраван Араратской области. “Мы своими силами благоустроим могилу. А если люди захотят помочь семье Артура, то его семья – это я”,- добавила Донара Петросян.
Она отметила, что ей очень трудно каждый раз добираться из Бюравана на Шаумянское кладбище в Ереване. “В деревне я за пять минут дойду до могилы сына, побеседую с ним и вернусь обратно”. По вопросу перезахоронения мать Артура советовалась с Алеком Енигомшяном: “Он сказал, что Артур должен быть захоронен в достойном его месте, но я ответила: уже поздно, я решила увезти своего сына…”