«Այստեղ ինձ պահում է ամեն մի քարը»,- Հայաստանի մասին ասում է 84-ամյա մոլոկան տատը
Տատյանա Վասիլևնայի շղթայակապ շունը ձգվում է, առաջ գալիս ու սկսում հաչալ: Դարպասը փակ է, այդտեղից երևում է տնամերձ հողամասը: Տանտիրուհին այնպես է մշակել, որ հողն էլ է ավլել: Յասամանը դեռ ամբողջությամբ չի ծաղկել: Տաշիրում դեռ ցուրտ է, օրվա մեջ մի քանի անգամ եղանակը փոխվում է:
Ցեխառատ ճանապարհին մեզ մոտենում է քուրդ հարևանուհին, հարցուփորձ է անում: Ցեխի մեջ խրված կապույտ կտորից կոշիկներս թրջվել են, Տատյանա Վասիլևնան դեռ չի եկել, բայց ավելի հետաքրքիր է դառնում նրան սպասելը: Մի քանի րոպե հետո նրա մտերմուհին՝ Մարիետա Գրիգորյանը՝ նախկին Կալինինոյի շրջկոմի երկրորդ քարտուղարը, ով մեզ ծանոթացնում է Տաշիրում ապրող մոլոկաններին, առաջարկում է գնալ մի քիչ վերև գտնվող մեկ այլ տուն: Մի ժամ հետո վերադառնում ենք, Տատյանա Վասիլևնան արդեն տանն է: Դուռ բացում է:
Տաշիրի այս փողոցում մոլոկանների տները շատ են: 10 տարի առաջ քաղաքում շուրջ 250 մոլոկան կար, հիմա մնացել է մոտ 40-ը: Մարիետան ասում է՝ շատերը մահացան, ոմանք էլ գնացին արտերկիր՝ երեխաների մոտ: Շաբաթ օրը մոլոկանների համար մաքրության և բաղնիքի օր է: Այդ օրն ընդունված չէ հյուր ընդունել: Կիրակի նրանց հանգստի օրն է: Իսկ մենք, փաստորեն, հենց շաբաթ օրն ենք այցելել նրանց:
Տան աստիճաններով բարձրանալիս Մարիետան հարցնում է. «Տատյան Վասիլևնա, մաքրությունն արդել արե՞լ ես»:
84-ամյա տատը ժպտում է, ասում է՝ իհարկե, մեզ ներս է հրավիրում: Տունն այնքան մաքուր է, որ, ինչպես ասում են, հանգիստ կարող ես յուղը թափել ու հավաքել: Անկյունում՝ պատի մեջ, խորհրդային շրջանի հին վառարանն է: Դրանից այսօր կարելի է տեսնել մոլոկաններից շատերի տներում: Պատերին փակցված են տատի ձեռագործ աշխատանքները, սենյակը լիքն է փարթամ բույսերով, սեղանին տատի ակնոցն է ու նարնջագույն թելով գուլպան, որ դեռ անավարտ է:
Կապույտ, մանր աչքերով նայում է մեզ: Հարցնում է՝ ի՞նչն է այցի պատճառը: Առհասարակ մոլոկան կանայք քչախոս են, շատախոսությունից ասելիքը կորչում է:
«Ե՞ս... Ի՞նչ պիտի պատմեմ»,- գլուխը կախում է սեղանին, որտեղ շյուղերի վրա կիսատ գուլպան է: Մարիետան ասում է՝ Տատյանա Վասիլևնան գուլպաներ է գործում նաև զինվորների համար:
Տատը նեղվում է. «Մարիետա, խնդրում եմ՝ էդպիսի բաներ մի ասա, նման գործերը բարձրաձայն չեն ասում, դրանք պարզապես անում են»:
Մարիետան ժպտում է, իսկ այդ ժպիտը տատի համեստությունը հասկանալու նշան է: Ասում է՝ տատն ամեն ինչ ունի՝ բացի ժամանակից: Ամբողջ օրն աշխատում է: Տատը, փոքր աթոռին կանգնած, միջանցքի զգեստապահարանում փնտրում է իր գործած գլխաշորը, համաձայնում է, թե «ճիշտ է, իսկ ինձ որևէ մեկը պարտքով ժամանակ կտա՞»: Ծիծաղում ենք, բայց տատի խոսքի մեջ դառնություն կա: Գլխաշորը չի կարողանում գտնել, հետո հյուրասենյակի պահարանից փաստաթղթեր է հանում, կանաչ կազմով դպրոցական բարակ տետրում գրի է առել նախնիների պատմությունը, սկսում է բարձրաձայն կարդալ:
Նրա նախնիները 1847-ին են հաստատվել այստեղ՝ Վորոնցովկայում: Ինքը՝ Տատյանա Լուկինովան, ծնվել է 1933-ի փետրվարին, երբ գյուղը արդեն Կալինինո էր կոչվում: Առաջին դասարան ընդունվելուց հետո Հայրենական պատերազմը սկսեց: Չնայած այդ պատերազմի ալիքը Կալինինո չէր հասել, բայց տատը հիշում է, որ ծանր տարիներ էին բոլորի համար: Ընտանիքում 7 երեխա էին: Երկու եղբայրներին ռազմաճակատ տարան: Երկուսն էլ զոհվեցին:
Տաշիրում դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել է Կրասնոսելսկի (այժմ՝ Ճամբարակ) մանկավարժական ուսումնարանում, ավարտելուց հետո երկու տարի աշխատել է Արտանիշ գյուղում, իսկ հետո ամուսնացել: 1956 թվականն էր: Պատմում է, որ այն ժամանակ ուսումնարանն ավարտելուց հետո երեք տարի պիտի աշխատեիր, որպեսզի դիպլոմդ ստանաս, բայց ամուսնանալու դեպքում այն տալիս էին:
Ամուսնանալուց հետո Տատյանա Վասիլևնան մեքենավարուհի է աշխատել, հետո բժշկական դասընթացներ է անցել ու աշխատել Կալինինոյի հիվանդանոցում: «Մարդկանց սրտիկները կարդիոգրամա էի անում»,- նկատում է տատը: Դրան զուգահեռ մոտ 30 տարի էլ աշխատել է դեղատանը:
«Սա է իմ կյանքի ճանապարհը...»,- աչքերը խոնավանում են, մենք լռում ենք:
Երեխաների, ամուսնու մասին հպանցիկ ենք խոսում: Երկու աղջիկ և մեկ տղա ունի: 2007-ին 9 ամսվա տարբերությամբ կորցրել է ամուսնուն և որդուն: Սա ամենանուրբ կանգառն է մեր զրույցում: Տատը փորձում է թաքցնել հուզմունքը, բայց կապույտ աչքերում արդեն կարմիր բծեր կան: Քիչ անց ավելացնում է, որ երեք երեխաներն էլ բարձրագույն կրթություն են ստացել: Աղջիկներից մեկը հիմա Ստավրոպոլում է աշխատում՝ դպրոցի տնօրեն է, մյուսը կոստյումեր է, աշխատում է արտիստների հետ: Տատյանա Վասիլևնան 4 թոռ ունի:
Աշխատանքները շարել է մահճակալին, մի փոքրիկ տոպրակ էլ դրել է ծածկոցին՝ տանիքից կաթում է: Մարիետան նկատում է սա, խոստանում է անպայման լուծել խնդիրը:
Տատը միայն մի անգամ է շեշտում իր տարիքը, ասում է՝ եթե տեսողությունը լավ լիներ, ավելի շատ գործ կաներ: Առավոտ շուտ հողամաս է իջնում, կարտոֆիլ, լոբի, կանաչի, գազար ու ծաղիկներ է աճեցնում: Նրա ասելով՝ տունը բակից է սկսվում, եթե բակդ մաքուր ես պահում, տունդ էլ մաքուր կպահես: Օրվա ընթացքում ձեռագործություն է անում, երեկոյան էլ հեռուստացույց է դիտում:
«Սերիալներ եմ նայում, լուրեր եմ լսում, բա ո՞նց կլինի առանց ինֆորմացիայի, ո՞նց չիմանաս, որ Ամերիկայում նոր Թրամփ կա, Ֆրանսիայում նոր նախագահ կա, որը 24 տարով փոքր է իր կնոջից»,- ասում է տատը, որ նաև բանաստեղծություններ է գրում:
Դժվարությամբ ենք համոզում, որ տատն արտասանի իր գրածներից: «Հպարտ ու լեռնային իմ Հայաստան...»,- այս տողերով է սկսում տատը, հետո դադար է տալիս, նայում է մեզ, թե ի՞նչն է սխալ գրել. Հայաստանը լեռնային է, չէ՞, և հպարտ:
Տատն ասում է՝ Տաշիրի ամեն մի անկյունն ու քարը գիտի: Մարդ որտեղ ծնվում է, այդ հողն էլ հարազատ է նրան: Աղջիկներն առաջարկել են, որ գնա բնակվելու իրենց մոտ, բայց հրաժարվել է: «Եթե գնամ Ռուսաստան, ոչ մեկն ինձ «ջան» չի ասելու»,- նկատում է 84-ամյա տատը:
Հիմա հայերն էլ, մոլոկաններն էլ շատ են գնում երկրից: «Դուք մտածում եք, թե հողից, հայրենիքից պոկվելը լա՞վ է... Ես զարմանում եմ, որ գնում են... Չգիտեմ, թե ինչու են գնում... Ես չեմ ուզում որևէ տեղ գնալ, ինձ համար իմ հայկական ջուրն ու հողն են հարազատ,- շարունակում է, մի քանի վայրկյան լռում, հետո ավելացնում,- այստեղ ինձ պահում է ամեն մի քարը: Ես հեռուները չեմ տեսել, բայց մեր ամբողջ շրջանը իմ այս ոտքերով քայլել եմ, ամեն մի անկյունը գիտեմ, գիտեմ, թե որտեղ է մասուրը շատ, կատվախոտը որտեղ է աճում, որտեղ է սունկը շատ»,- տատը սրբում է աչքերը, մենք էլ:
Մեկ այլ բանաստեղծություն է կարդում, այս անգամ՝ քաղաքական թեմայով: Գորբաչովին ու Ելցինին է քննադատել: Կարդալուց հետո հարցնում եմ՝ բա Սերժ Սարգսյանի մասին բանաստեղծություն չե՞ս գրել: «Չէ, չէ, ինքն ինձ թոշակ է տալիս, ինչի՞ գրեմ»,- պատասխանում է լուրջ-լուրջ:
Ասում է՝ քիչ է մնացել իր կյանքին, կյանքը դժվար ուղի էր իր համար, բայց երբեք թևաթափ չի եղել:
«Ի՞նչն է կարևոր կյանքում. ունենալ համբերություն, հարգել մարդկանց և բարություն անել, կարգին ապրել, աշխատել և չմտածել, որ կօգնեն քեզ: Ու ամենակարևորը՝ չհուսահատվել, թևաթափ չլինել: Դե, հիմա ինձ մոտ էսպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, չստացվեց միանալ երեխաներին, բայց թևաթափ լինեմ ու պառկե՞մ, ոչ, պետք է պայքարել մինչև վերջին կաթիլը»,- այս անգամ արդեն կայտառ ձայնով ասում է 84-ամյա մոլոկան տատը:
Քաղաքի բարեգործական ճաշարանից է օգտվում, թոշակը բարձր չէ, բայց դժգոհել չի սիրում: Ճաշարանում թելեր են տալիս, որոնցով գուլպաներ է գործում զինվորների համար: Մեզ ասում է՝ եթե նախապես իմանար, որ հյուրեր է ունենալու, ասեղնագործություն կաներ ու կնվիրեր:
Պատշգամբ ենք դուրս տալիս, շունը, շղթան այս ու այն կողմ ոլորելով, հաչում է: Տատը բռնում է պատշգամբի բազրիքից, ասում է՝ մի պահ գլուխը պտտվեց: Ճնշման խնդիր ունի, դեղեր է խմում: Խնդրում ենք, որ չիջնի մեզ ճանապարհելու, չի լսում:
Հասնում է դարպասի մոտ, ինքն իրեն ասում է. «Էխ, Տանյա, էս բակդ ի՞նչ վիճակում է, բա դու էսպիսի բակ ես պահե՞լ»: Զարմանում եմ, ասում եմ՝ իդեալական մաքուր է բակը, բարկանում է, թե դու առաջվա Տատյանին չես տեսել:

Armenia is My Home: 84-Year-Old Molokan Woman Knows All the Stones in Her Native Town
Marietta Grigoryan, a former second secretary of the Kalinino district committee, who introduces us to the Molokans living in Tashir, says that many of them died while others went abroad to live with their children.
Saturday is cleaning and bathing day for Molokans. It’s not a day when one receives guests. Sunday is the day to rest. We happened to visit them on Saturday.
"Tatiana Vasilievna, Tatiana Vasilievna," Marietta calls out from the gate.
"She’s not home. She went either to the store or to the canteen," the neighbors say.
Tatiana’s chained dog stretches its legs, advances and starts to bark. The gate is closed, but the garden is visible from here. It’s so clean inside that even the land is swept. The lilacs are not fully in blossom. It’s still cold in Tashir. The weather changes several times a day.
The Kurdish neighbor approaches us, asking questions. My blue shoes are wet because of the mud. Tatiana has not returned yet, but waiting for her becomes more interesting. In a few minutes, her best friend Marietta suggests visiting another house in the meantime. We come back in an hour. Tatiana Vasilievna has returned. She opens the door.
Going up the stairs, Marietta asks, "Tatiana Vasilievna, are you done with the cleaning?"
The 84-year-old woman smiles and says of course, and invites us in. The house is very clean. There is an old stove from the Soviet era in the corner. You can still find it in many Molokan houses.
Artworks of her grandmother are hung on the walls. The room is full of lush plants. Her glasses are on the table, together with an unfinished knitted orange sock.
She looks at us with her small blue eyes. She asks the reason for our visit. Molokan women are generally taciturn, believing that the point is lost if people talk much.
“Me? What can I tell you?” she asks and looks at the table with the unfinished sock. Marietta says Tatiana Vasilievna also knits socks for soldiers.
The old woman gets embarrassed, "Marietta, please, do not say such things, people do not talk about it out loud, they just do it."
Marietta smiles, and that smile is a perceptible sign of the old woman’s modesty. She says Tatiana has everything except time. She works all day long. The old woman, standing on a small chair, looking for her headscarf in the hallway wardrobe, agrees, "Yes, please, can somebody lend me some time?"
We laugh, but there is some bitterness in her words. Unable to find the headscarf, she brings out some documents from the shelf of the living room. Tatiana starts to read out loud the history of her ancestors, written down in a thin green notebook.
Her ancestors settled here in 1847. The village was called Vorontsovka at the time. Tatiana Lukinova was born in February 1933, when the village was already named Kalinino. When she went to the first grade the Great Patriotic War started. Although the war itself didn’t reach Kalinino, she remembers that they were difficult years for everyone. There were seven children in their family. Her two brothers were taken to the front. Both died.
After graduating from school, she studied at the Pedagogical College in Krasnoselsk (now Tchambarak). She then worked for two years in Artanish village and married in 1956. She says it was obligatory to work for three years after graduating in order to get the diploma, but they gave it if you got married.
After getting married, Tatiana Vasilievna worked as a machinist and then took some medical courses and worked in the Kalinino hospital. "I was performing cardiograms of human hearts," says the old woman. At the same time, she worked in a pharmacy for about 30 years.
"This is my life path," she says and her eyes get teary. We are silent.
We talk briefly about her children and husband. She has two daughters and a son. In 2007, she lost both her husband and her son, in the span of nine months. This is the most delicate pause in our conversation. She tries to hide her emotions, but the red spots appear in her blue eyes.
She says that all her three children received higher education. One of her daughters now works in Stavropol. She’s a school director. The other one is a fashion designer working with artists. Tatiana Vasilievna has four grandchildren.
She’s placed her works on the bed, covering them with a plastic bag, as the roof leaks. Marietta notices and promises to fix the issue.
The old woman stresses her age just once. She says that if her eyesight was good, she would work more. Early in the morning she goes to the garden, to grow potatoes, beans, greens, carrots and flowers. In her opinion, the house starts from the yard - if you keep the yard clean, your house will be clean, too. She does needlework during the day and watches TV in the evenings.
"I watch soap operas and listen to the news. Can you get by without being informed? How can you not know about the new Trump in the U.S. and that France has a new president, who is 24 years younger than his wife?" asks Tatiana. She also writes poems.
We persuade her to read some of her writings. "My proud and mountainous Armenia..." she begins, then looks at us, trying to understand if she’s written something wrong. Isn’t Armenia a mountainous country? Isn’t it a proud one?
The old woman says she knows every corner and every stone in Tashir. The land where one is born is home.
Tatiana’s daughters have suggested that she live with them, but she doesn’t agree. "If I go to Russia, no one will call me jan (dear)," she says.
Many Armenians and Molokans are now leaving Armenia.
"Do you think that being separated from your land, your homeland,is a good thing? I am surprised to see them go… I don’t know why they leave... I don’t want to go anywhere else, Armenian water and land are native to me. Every stone holds me here. I haven’t been far away, but I’ve walked across this region, I know every corner, I know where to find rosehip, I know where Valeriana grows, or where I can find a lot of mushrooms," she wipes her eyes. So do we.
She reads another poem, a political one. Gorbachev and Yeltsin are being criticized in it. After she finishes, I ask if she’s written a poem about Serzh Sargsyan. "No, no, he gives me a pension, why should I write," she replies very seriously.
She says that little is left of her life. Her life path was not an easy one, but she was never disappointed.
"What is important in life? To have patience, respect people and do good, live well, and not to hope that somebody will help you. And, most importantly, never be discouraged and disappointed. Well, now that I can’t join my children, should I fold my arms and lie down? I need to fight until the end," the Molokan woman says, now with a cheerful voice.
She takes advantage of the town’s soup kitchen. Her pension isn’t much, but she doesn’t like to complain. In the canteen, she gets the thread to knit socks for soldiers. She says that had she known she was to receive guests, she would have embroidered something for us.
We go to the balcony. The dog starts barking, yanking on the chain. The old woman grasps the balcony railing, saying that she’s a bit dizzy. She has a blood pressure problem and is on medication. We ask her not to see us off, but she doesn’t want to hear about it.
She reaches the gate and talks to herself. “Eh, Tanya, what’s wrong with your yard? Is this the way you used to take care of it?”