Բեռլինի մետրոյում՝ Կաֆկայի Կ․-ի պես. զրույց դիրիժոր Ալեքսանդր Իրադյանի հետ
Կոմպոզիտոր, դիրիժոր Ալեքսանդր Իրադյանի հետ տարիներ շարունակ զրուցել եմ տարբեր թեմաների շուրջ․Ալեքսանդրի դեպքում հաճախ նորից ես բացահայտում, թե ինչու են կարեւորվում պտույտները, ինչու մասշտաբներն ու ընկալումները կարող են դառնալ ամիսներ շարունակ տեւող նյութի աղբյուր, երբ թվում է՝ ստեղծողի խնդիրը ամենեւին էլ դա չէ։
Իր դեպքում էլ ավելի յուրահատուկ է այն, որ Երեւանի կոնսերվատորիայում կրթություն ստանալուց ու երաժշտական գործունեության մի հետաքրքիր շրջան անցնելուց հետո Իրադյանը հայտնվեց Բելգիայում՝ դարձավ Թագավորական կոնսերվատորիայի ուսանող, իսկ հետո այդտեղ էլ անհանգստությունները տեղի տվեցին։
2016թ․ ամռանը միասին նստած էինք Երեւանի սրճարաններից մեկում, ասաց, որ կրթությունը Բելգիայում կիսատ թողնելու ու Բեռլին տեղափոխվելու մասին է մտածում։ Ես ասացի, որ առնվազն անմտություն է, քանի որ գերմաներեն չգիտի, բացի դա` Եվրոպան Եվրոպա է, էլի։ Նայեց ինձ, լայն ճակատին մի կերպ մի երկու կնճիռ իջեցրեց ու ասաց՝ չէ, որոշել եմ գնալ Բեռլինի Բարձրագույն արվեստների համալասարան (UDK)։
Գերմանական կայուն պատը դիմավորում է նրան մի քանի զիջումներով։ Իրադյանն ընդունվում է իր նախանշած համալսարանը՝ չունենալով գերմաներենի վկայական, անցնելով մրցութային մի մեծ փուլ: Հարյուրավոր դիմորդներից միայն երկուսին՝ իրեն եւ ազգությամբ չինացի մի դիրիժորի է հաջողվում դառնալ համալսարանի ուսանող։ Հիմա Ալեքսանդրի հետ զրուցում եմ հեռավորության վրա. բալետի պրեմիերայի է պատրաստվում։
Բելգիայից Գերմանիա տեղափոխվելու մասին երբ զրուցում էինք Երեւանում, իսկապես հավատս չէր գալիս, որ նման բան հնարավոր է։ Ասացիր ու արեցիր, բայց պատճառների մասին հիմա ավելի հստակ կխոսե՞ս։
Ինձ թվում է՝ շատ ինդիվիդուալ հարց է՝ յուրաքանչյուրի ձգտումների ու նշաձողի հարցը․ ես ձգտում եմ ավելիին։ Ավելի պարզ եթե ասեմ, Բելգիայում ես ճահճացման փուլում հայտնվեցի ու հասկացա, որ ոչ մի տեղ չեմ շարժվում։ Ես գտնվում էի Եվրոպայի կենտրոնում, դրա մասին խոսել ենք, դու ինքդ տեսել ես, բայց, ցավոք, Թագավորական կոնսերվատորիան երեւաց ինձ այնպիսին, ինչպիսին ես չէի ուզի տեսնել։ Պարզ լեզվով՝ «հոգատարության» խնդիր կա․ այնպիսի մի հոգատարության, որի մեջ դու իսկապես «դառնալու», «զարգանալու» միտում ունես։ Բելգիայում երաժշտական իմ գործունեության տեսանկյունից խոչընդոտներ էին ստեղծվում պարզ մի պատճառով՝ նրանց մշակութային կամ երաժշտական «պատասխանատու» հանրույթը ոչ մի կերպ աջակցություն ցուցաբերելու ցանկություն չուներ։ Վերջին անգամ, երբ կոնսերվատորիայի վերնախավից մի նախագծի շուրջ մերժում ստացա, որոշեցի, որ վերջ, այստեղ ես այլեւս ինձ ուսանող չեմ պատկերացնում։
Այսինքն, նախեւառաջ միջավա՞յրը քեզ դրդեց կամ ուղղորդեց դեպի այլ երկիր։
Հա, էդպես է, ես մենակ էի։ Այս մենակությունը եթե միայն ֆիզիկական լիներ, գուցե խնդիրներ չառաջացներ, բայց ես սովոր եմ կամ, կարելի է ասել, այդպիսի ներքին մղում ունեմ, որ լավ գաղափարի շուրջ մարդիկ պետք է հավաքվեն, պետք է ոգեւորվեն։ Մեծ աշխարհի «մեծ» քաղաքականությունը պիտի չփչացնի երիտասարդների երազանքը։
Իրականում նեղ մասնագիտական հարց էլ կա՝ դիրիժորը միայնակ կծիկ է․ նա գալիս է իր պարտիտուրայով, որի վրա այդքան աշխատել է, անցկացնում է փորձը, նորից փակում պարտիտուրան ու հյուրանոցի իր համարում նորից մենակ մնում։ Այս երկուսի առկայությունից ես խիստ փակվեցի, հասկացա, որ պետք է ինձ համար նոր ափեր որոնեմ։
Ե՞վ․․․
Եվ եղավ այն, որ մի քանի հարյուր դիմորդներից ընտրվեցի ես՝ որպես ուսանող Եվրոպայի լավագույն համալսարաններից մեկում։ Ինչու՞ եմ սա հատկապես նշում, որովհետեւ այս համալսարանին բնորոշ է նման ընտրություն կատարելու պատասխանատվությունը։ Նրանք կարող էին հարյուրավոր դիմորդներից ընտրել, ասենք, տասին կամ քսանին, բայց բավարարվում են մեկով կամ երկուսով։ Պատճառն այն է, որ այդ մեկի կամ երկուսի համար է, որ կարող են կատարյալին մոտ կրթություն ու միջավայր ապահովել։ Լավագույն օրինակն այդ առումով մեր կրթական համակարգի կառուցվածքն է։ Տես՝ ես ունեմ պրոֆեսոր՝ Սթիվեն Սլոանը, ով էլ ունի ասիստենտ՝ Հարրի Քուրթիս անունով. այս ասիստենտը մեզ վերաբերվում է ծնողի պես,մեր խնդիրն իր խնդիրն է, մեր օրն իր օրն է։ Ու դա շքեղ առավելություն է։
Ես գտա մի հաստատություն, որտեղ առաջին դասի դիրիժորներ են պատրաստում։ Նման կրթություն իսկապես դժվար այլ տեղ ստանաս։ Շատ թանկ կրթություն բոլոր իմաստներով․ չեմ կարող ասել, թե հստակ որքան գումար է ծախսվում տարեկան երկու այսպիսի դիրիժորի կրթության համար, բայց ներդրումը բավականին մեծ է։ Շաբաթական մեկ կամ երկու օր մենք ունենք ինտենսիվ օրկեստրի կուրս, այսինքն` վճարվում է մի ամբողջ օրկեստր ու միայն քեզ համար, որպեսզի դու կարողանաս ղեկավարել նոր մի գործ, որն այդ շաբաթվա քո հանձնարարությունն է եղել: Բելգիայում երկու տարվա ընթացքում ես ղեկավարեցի 4 նախագիծ, իսկ Բեռլինում կես տարվա ընթացքում` 17-ը։
Հիշու՞մ ես՝ ասում էիր, որ Եվրոպա տեղափոխվելուց հետո սուր զգացողություն ունես, որն «արվեստի ինքնասպանություն» էիր անվանում ու ասում էիր նաեւ՝ եթե դրա կողքին դնես հավասարման նշան, ապա դա նույն կապիտալիզմն է։
Հիմա առավել ընդգծված կարող եմ խոսել դրա մասին, որովհետեւ օր-օրի տեսնում, զգում, հիմա նաեւ` իսկապես սուր ձեւով գիտակցում եմ, թե կոմերցիան ու «պիտակավորված» համագործակցություններն ուր են տանում։ Մաքուր արվեստի ու արվեստագիտական միջավայրի խնդիրը նույնիսկ դուրս է մնում օրակարգից։ Ցավոք, երբ երաժշտին, նկարչին ուզում ես համագործակցության առաջարկ անել, նա նախեւառաջ հարցնում է՝ որքա՞ն է վճարվելու, առանց լսելու գաղափարի բուն իմաստի կամ իրականացման հնարավորությունների մասին։
Այս վիճակն ինձ շատ է վախեցնում։ Ամեն օր կաշվիս վրա զգում եմ, թե ինչպես կարելի է գնել ու վաճառել գաղափարը ճիշտ պանիր գնելու պես. այն արժե 20 եվրո, ունե՞ս այդքան, քոնն է, չէ՝ « հարգալից ցտեսություն ու մինչ հանդիպում»։
Բայց երաժշտական աշխարհում էլ յուրաքանչյուր կայացած, հրավիրյալ երաժիշտ, դիրիժոր կամ այլ մեկը, ով կապ ունի այս աշխարհի հետ, իր հստակ թվաբանությունն ունի՝ այսպես ասած «շուկայական» մի գին, որը սահմանել է ինքը կամ իր գործակալը։
Հա, ես էլ ունեմ այդպիսի սահմանումներ․․․
Այդ դեպքում ինչի՞ց ես դու այդքան վախենում ու նեղսրտում, իրականում ամեն մեկին է պատահում, եւ նորություն չէ․․․ Դատելով Գերմանիայում կրթությանդ որակից ու քո ծանրաբեռնվածությունից՝ կարող եմ ասել, որ հենց այդ հաստատությունն արդեն քեզ համար «գին» է սահմանում, այն էլ` բավականին բարձր։
Հասկանում եմ՝ ինչ ես ասում, բայց իմ ասածը մի քիչ այլ է։ Պրոֆեսիոնալ մակարդակում ամեն բան իրապես ունի արժեք։ Այդ արժեքի որոշումն էլ կարեւոր է եւ մրցակցային։ Բայց եթե դու իրապես արվեստի կրողն ես, չես դարձել տեխնիկական կամ քաղաքական նմուշ, որը կատարում է, ստանում է, մեկնում է, ուրեմն դեռ կարող ես վերլուծել, դեռ կարող ես հավատալ, որ կան գաղափարներ ու անելիքներ, որոնք իրենք արդեն իսկ արժեք են, ու դրանց հետ կապված չես կարող «շուկայական» տրամադրությունների մեջ լինել։
Իմ պրոֆեսորն ասում է՝ գոյություն ունի առաջարկն ընդունելու ոսկե եռանկյունի, որի ամեն մի անկյունը մի իմաստ ունի. մեկը՝ ֆինանսական, մյուսը՝ կարիերայի առաջընթացի, երրորդը՝ էսթետիկայի առումով։ Եթե երեքից գոնե երկուսը կան, դու պետք է համաձայնվես այդ առաջարկին։ Հայաստանում, օրինակ, գրեթե միշտ ֆինանսական անկյունը բացակայում է, բայց կարիերայի առումով շատ, թե քիչ ինչ-որ բան տալիս է, իսկ այ էսթետիկ առումով հենց այն տեղն է, որտեղ պետք է։ Ես դրանում համոզվեցի, երբ բալետ բեմադրեցինք Ազգային ակադեմիական թատրոնում։
Ի՞նչ այլ անհանգտություններ ունես այդտեղ՝ Գերմանիայում։
Ամեն տեղ ունեմ ժամանակ կորցնելու անհանգստությունը։ Կես տարի է՝ այստեղ եմ, թվում է՝ երեկ եմ եկել։ Հասկանում եմ, իհարկե, ինչքան բան եմ ձեռք բերել, բայց միեւնույն ժամանակ չեմ կարողանում ինձ ժամանակից առանձնացնել։ Հաճախ մտածում եմ արդարության մասին․ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ այստեղ եւ կարելի է ասել՝ ամեն տեղ, որտեղ կլինեմ, արդարության մասին մտածելու առիթ ունենում եմ։ Դե միայնության մասին էլ ինչ-որ չափով արդեն խոսեցինք։
Պատկերացնու՞մ ես քեզ որպես գործող դիրիժոր Գերմանիայում։
Անպայման։ Հայաստանի մասշտաբների ու շատ այլ հարցերի հետ կապված անհանգստություններս դեռ երկար ժամանակ ինձ համար ճանապարհորդությունների առիթ կլինեն։ Հիմա այստեղ ինձ զգում եմ իսկական տեղում ու նաեւ հասկանում եմ, որ միջավայրն իմ պահանջն ունի։ Հարցը միայն մասշտաբը չէ, բայց չեմ ուզում մանրամասնել հայաստանյան իրականության այն կողմերը, որոնք ուղղակի նորից կապիտալիզմի, ֆինանսների, ամբիցիայի ու նման բաների հետեւանք են։
Չեմ ասում՝ այստեղ կախարդական փայտիկի միջոցով ամեն բան կարող ես ունենալ, բայց այն, ինչ առաջարկվում է, քննարկվում է, հաճախ` իրագործվում։ Նման դեպքում է, որ հասկանում ես ակադեմիա ասածի իրական կողմը, զգում ես, որ արժեքավոր մի տեղում ես, որտեղից չես կարող արդեն այդպես չդարձած դուրս գալ։ Դրա համար ես գնահատում եմ այստեղ լինելը։
Խոսենք «Վերջին գիշերը» բալետից, որի պրեմիերան նախատեսված է հունիսի 26-ին։ Ինչու՞ ընտրվեց 1917թ․պատմական այդ գիշերը, երբ ռուս կայսր Նիկոլայ Ռոմանովի ընտանիքը տագնապով սպասում է իր ճակատագրի որոշմանը։
Թեմայի ընտրությունն իմը չէր․ առաջարկ էի ստացել ռուսական մի օպերային թատրոնից` նոր բալետ գրելու։ Սկսեցի աշխատել գաղափարի վրա ու այնքան ոգեշնչվեցի պատմական այս «գիշերվա» իրադարձություններից, որ բալետի կոնցեպտ սկսեցի մշակել։
Համագործակցությունը, ցավոք, չստացվեց, իսկ գաղափարն ինձ շարունակեց հանգիստ չտալ։ Արդեն ունենալով ստեղծագործական ազատություն՝ համակցեցի եւս մեկ թեմա, որը պատմում է 1943թ․ ֆաշիստական համակենտրոնացման ճամբարում գտնվող մի ընտանիքի մասին․ նրանք էլ են սպասում ճակատագրական վճռի կայացմանը։ Բալետի հիմքում հենց այս «սպասման» եւ մշտապես ուղեկցող «հույսի» գիծն է։
Ինչո՞վ էր պայմանավորված այս ընտանիքի «սպասման» ներառումը։
Տոտալիտար իշխանությունը, որը կարող է սպանել մարդկանց եւ նրանց երազանքները, պետք է տարիներ անց լինի պատմական այն օրինակը, որի կրկնությունից նոր իշխանությունները պետք է խուսափեն։ Գուցե ծրագրված ոճիրներն այլեւս այդքան ակնառու չեն թվում մեր աչքին, գուցե ունեն այլ համատեքստ, այլ մեթոդներ, բայց մարդկային էմոցիաներն ու սպասման այդ սարսափը շարունակում է նույն կերպ դրսեւորվել։
Մեկ-մեկ տեսնում եմ, թե ինչպես մարդն ինքնահաստատվելու համար ուրիշին է խեղդում ու ճզմում։ Սա ինձ համար մեծ ողբերգություն է։ էքստերիերի հաշվին մարդիկ, ցավոք, թաքցնում են իրենց «որբ» ինտերիերը։ Բախումները, որոնք առաջանում են մարդկության մեջ, հիմնականում այդ դատարկության կամ չարության հետեւանք են։ Այս ատելության հետ երբեք համակերպվել չեմ կարող։
Պրեմիերան, եթե ճիշտ հասկացա, վերաբերում է ոչ թե բալետային ներկայացմանը, այլ երաժշտությանը։
Այո, հունիսի 26-ին UDK-ի դահլիճում 17 րոպե տեւողությամբ բալետային սուիտի պրեմիերան է, բացի նվագախմբից` ներառված է նաեւ երգչախումբ, որի ձայնագրությունն արդեն արել ենք եւ հրաշալի է ստացվել։ Սա առաջին քայլն է, որից հետո ինձ թվում է՝ կսկսեմ բալետային ներկայացման մասին մտածել։
Հետաքրքիր է, թե նման պատմական շերտեր պարունակող երաժշտությունն ինչպես կընդունվի գերմանացի հանդիսատեսի կողմից։
Եթե նոտաները վերածես բառերի ու տառերի, ինֆորմացիա կստանաս, որի մի մասը թաքնված է այնպես, որ դժվար որեւէ մեկը կռահի։ Կա շատ ռիսկային ինֆորմացիա, որը պատմաքաղաքական բնույթ ունի։ Հեղափոխության մասին չես կարող գրել, եթե չես մտել այդ շերտերի մեջ․ մենք հաճախ գիտենք պատմական ակտի վերջավորությունն ու հետեւանքները, տուժածներին ու մասնակիցներին, բայց հնարավորինս թաքնված են իրական մոտիվն ու հիմքը։ Այս բալետը ապակոդավորելու համար իրականում մեծ աշխատանք է պետք, բայց նպատակն, իհարկե, դա չի. ես արդեն ստացել եմ այն այնպես, ինչպես պատկերացնում էի։ Հանդիսատեսը պետք է զգա, թե որքան սարսափելի է, երբ ոճիրը կրկնվելու հավանականություն ունի։
Մեզ համար եղած պատմությունն արդեն ողբերգություն չի, քանի դեռ մեզ նույնը չի պատահել։ Այսինքն` ոճիրն է, որ ավելի է կատարելագործվում, ոչ թե մարդկությունը, որն արդեն գիտի՝ նման բան եղել է։ Դրա հիմքի վրա գրված երաժշտությունը չի կարող պարզ ու պրիմիտիվ լինել։
Հիշու՞մ ես վերջին անգամ, երբ Երեւանում էիր, ասացիր, որ այդպես էլ Կաֆկայի «Դատավարություն»-ից շշմած ես մնացել, որովհետեւ չհասկացար, թե ինչ տեղի ունեցավ․․․
Հա, իհարկե, հիշում եմ․․․Չեմ դադարել մտածել դրա մասին։ Հիմա Բեռլինի մետրոյում ինձ զգում եմ Կաֆկայի Կ․-ի պես։ Դատապարտված լինելն ի սկզբանե տրված բան է․ հարց է, թե ինչպես ես շրջանցում աբսուրդը, որի մեջ կաս ամեն օր։ Կամ` կարո՞ղ ես արդյոք շրջանցել առանց տանուլ տալու քեզ ու քո արժեքները։

Interview with Conductor Alexander Iradyan: Trying to Remain a “Pure” Artist in Commercial Europe
After graduating from the Komitas State Conservatory of Yerevan and having an interesting period of musical activity in Armenia, Iradyan continued his education at the Royal Conservatory of Belgium.
In summer 2016, when we were sitting together at a Yerevan cafe, he said he was thinking about quitting his education in Belgium and moving to Berlin. I said it was foolish, as he didn’t speak German, and Europe is Europe in any case. He looked at me. Two frowns appeared on his wide forehead, and said he’d decided to go to the Berlin University of the Arts (UDK):
Germany welcomed him with a few concessions. Iradyan had passed through a comprehensive competition process. Out of hundreds of applicants, only two managed to become university students, Iradyan and an ethnic Chinese conductor. At the time of the below long-distance interview, Iradyan is preparing for his Berlin premiere of "The Last Night".
When we were talking about you moving from Belgium to Germany, I couldn’t really believe it was possible. You did as you said. Can you talk about the reasons more specifically now?
I think it’s a very individual question, a question of aspirations and benchmarks of a person. I strive for more. I can only say that I was going through a stagnation phase in Belgium and I realized I was not going anywhere. I was in the center of Europe. We talked about it. You have seen it. Unfortunately, the Royal Conservatory wasn’t what I expected. There was an issue of care. In terms of my musical activities in Belgium, obstacles were created for a simple reason; the cultural and musical community did not show any support. The last time I received a project rejection from the Conservatory elite, I decided that was the end, I couldn’t see myself a student there anymore.
In other words, it was first the environment that made you move to another country.
Yeah, it was like that. I was alone. Had the loneliness only been physical, it might have caused no problems. But I'm used to, or, we can say, I have an internal belief that people should gather around a good idea, get inspired. Big politics of the big world shouldn’t inhibit young people’s dreams.
There’s also an issue of specialization. A conductor is a single soul. He comes with his music scores, on which he’s worked a lot, he practices, then closes his scores and stays alone in the hotel again. These two issues made me shrivel up. I realized that I needed to seek out new shores.
And?
And it happened that out of a few hundred applicants, I was selected as a student in one of the best European universities. They could have chosen from hundreds of applicants, say, ten or twenty, but they are satisfied with one or two. It’s because they can assure a perfect environment and education for these one or two. The structure of the educational system is the best example of that. I have a professor, Steven Sloane, who has an assistant, Harry Curtis. This assistant treats us like his own children, our issues are his issues, our day is his day. And it's a gorgeous advantage.
I found an institution where they prepare first class conductors. Such an education is quite difficult to find elsewhere. It’s a very expensive education in all senses. I cannot say how much money is spent for two years of conductor training, but the investment is quite large. One or two days per week, we have an intensive orchestra course, which means that a whole orchestra is paid just for us, so that we can conduct a new work that has been our assignment for that week. In Belgium, I conducted only four projects in two years. In Berlin, it’s been 17 projects during six months.
You were saying that after moving to Europe you had an acute feeling (you called it "art suicide") and if you put an equal sign next to it, then it would be the same as capitalism.
Now I can stress it even more, because day by day, I see, feel, and acutely realize where the commerce and "labeled" collaborations lead. The problem of pure art and artistic environment are even left out of the agenda. Unfortunately, when you offer to collaborate with a musician, an artist, they first ask how much they will be paid, without even listening to the proposal’s true meaning or potential.
This situation scares me. Every day I feel on my skin, how buying and selling ideas is akin to selling cheese. It costs 20 euros. It’s yours if you have the money. If not, “a respectful goodbye and see you”.
Any accomplished, invited musician, conductor or someone else from the musical world, however, has a clear mathematical approach, a “market price”, set by themselves or their agents.
Yes, I also have such definitions.
In that case, why are you so afraid and irritated. It happens to everyone. It’s nothing new. Judging from the quality and workload of your education in Germany, I can say that this very institution already defines a "price" for you, which is quite high.
I understand what you mean, but what I say is a little different.
At a professional level, everything, indeed, has a price. The definition of the price is important and competitive. But if you are a real artist, if you haven’t become a technical or political model that performs, receives, leaves, then you can still analyze, still believe that there are ideas and things that are of value in themselves, and you can’t get into the market mood when dealing with them.
My professor says there is a golden triangle for accepting a proposal, where every corner has a meaning. One is financial, the other is career development, the third is aesthetics. If there are at least two out of those three, you must agree to the proposal. In Armenia, for example, the financial angle is almost always missing, but it’s more or less good for career development, and as for aesthetics, it’s where it should be. I got convinced of it when we performed a ballet at the National Academic Theater.
What other concerns do you have there in Germany?
Everywhere, I have time to rid myself of anxiety. It’s been half a year that I am here, but it seems it was yesterday that I arrived. I realize, of course, that I’ve gained many things, but at the same time I cannot separate myself from time. I often think about justice. Both here and in Armenia. Wherever I am, there are matters that make me think about justice. As for loneliness, we’ve already talked about it.
Can you imagine yourself working as a conductor in Germany?
Definitely. Armenia’s limitations and many other concerns will have me travelling for quite a while. I feel I’m in the right place now, and I also realize that this place needs me.
It’s not only the limitations that concern me, I just don’t want to go in details of other aspects of Armenian reality which are the results of capitalism, finances, ambitions, and things like that.
I don’t say you can magically have everything here, but whatever is proposed, is being discussed and often implemented. That’s when you realize the positive sides of the Academy. You feel that you are in a highly respected place and that you can’t leave unaffected. That's why I appreciate being here.
Let’s talk about the "The Last Night" ballet, scheduled to premiere on June 26. Why has this historical night of 1917, the night when Russian Emperor Nicholas Romanov’s family is anxiously awaiting the decision on their fate, been selected?
The choice was not mine. I received an offer from a Russian opera theatre to write a new ballet. I started working on the idea and got so inspired by the events of the historical night, that I started to work on the ballet’s concept.
Unfortunately, the partnership didn’t work out, but I held on to the idea. Already having creative freedom, I linked it to another topic about a family placed in a Nazi concentration camp in 1943. This family also awaits a decision about their fate. This waiting and the accompanying hope are at the core of the ballet.
Why did you include this family’s waiting?
Totalitarian power, which can kill people and their dreams, should be a historical example for any new government to avoid. Perhaps the planned crimes are not so obvious to us any more, perhaps they have another context, other methods, but human emotions and the horror of expectation are expressed in the same way.
Sometimes, to prove their worth, I see people strangling and squashing others. This is a great tragedy for me. Clashes that arise among people usually result from their emptiness or evil. I can never tolerate this hatred.
The premiere, if I got it right, is not about the ballet performance, but the music.
Yes, on June 26 there will be a premiere of a 17-minute ballet suite in the UDK hall. Besides the orchestra, there is also a choir whose recording we've already done. It’s wonderful. This is the first step. I might start thinking about the ballet performance afterwards.
It’s interesting how the music, containing those historical layers, will be received by the audience.
If you transform all the notes into words and letters, you’ll receive information, a part of which is hidden in a way that is difficult for anyone to guess. There is a lot of risky information that is of historical and political nature.
You cannot write about revolution until you go deep in those layers. We often know the ending and the consequences of the historical act, its victims and participants, but the real motive and the base are often hidden. This ballet needs a lot of work to be decrypted, but that’s not the aim, of course. I've got it exactly the way I imagined. The audience should feel how horrible it is when there’s the possibility of the crime repeating.
For us, the story that happened is not a tragedy if the same does not happen to us. In other words, it’s the crime that continues to be perfected, and not humanity, which already knows that something like that has already happened. The music written on that basis cannot be simple and primitive.
Do you remember, the last time you were in Yerevan, you said that Kafka's "The Trial" amazed you because you could not understand what happened.
Yes, of course I remember. I haven’t stopped thinking about it. Now I feel like Kafka’s K. in the Berlin underground.
Being convicted is a given from the start. The question is how to skirt the absurdity in which you daily find yourself. Or, rather, can you really evade it without losing yourself and your values?