Նուբարաշենում շուրջօրյա ջրամատակարարում է, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում՝ ոչ
Հատկապես ամռան ամիսներին Հայաստանի գերբնակեցված «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, որտեղ ազատազրկվածների թիվը այս տարվա մայիսի 1-ի դրությամբ 1496-ն է, ջրի պակասն առանձնակի է զգացվում:
Ջրամատակարարման վերաբերյալ բողոքներ ենք ստացել ամենածանրաբեռնված «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից: Կալանավորներն ու դատապարտյալները մեզ փոխանցել են՝ ջուրը տարիներով ժամով են տալիս, առավոտյան և երեկոյան 2-ական ժամ են տալիս:
Սա այն դեպքում, երբ Նուբարաշեն վարչական շրջանում ջրամատակարարումն արդեն տարիներ ի վեր շուրջօրյա է:
«Վիոլիա-Ջուր» ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Մուրադ Սարգսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ն հանդիսանում է իրենց բաժանորդը. «ՔԿՀ-ն ջուր է ստանում «Գառնի-Երևան» ջրատարից, ներքին ցանց ասվածը չունի, ուղղակի միացված է ջրատարին, ճնշումը բավարար է, ունեն շուրջօրյա ջուր՝ լավ որակով, բոլորին հայտնի է Գառնու ջրի որակը»:
Թե որքան ժամանակ է շուրջօրյա ջուր մատակարարվում Նուբարաշենում հարցին, Մուրադ Սարգսյանը պատասխանեց՝ տարիներ շարունակ:
ՔԿ վարչությունից մեր հարցմանն էլ պատասխանեցին, որ ջրի հնամաշ խողովակների մի մասը վերանորոգելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ ներկայումս ջրամատակարարումը շուրջօրյա չէ:
Նշենք, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի անբավարար պայմանների հարցը բարձրացրել է նաև Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեն Հայաստանի վերաբերյալ 2016թ.-ի զեկույցում՝ անդրադառնալով առաջին հարկի խոնավությանը, անբավարար օդափոխությանը և լուսավորությանը, մշտական ջրամատակարարման բացակայությանը, մի շարք խցերում սանհանգույցներն ամբողջությամբ առանձնացված չլինելուն:

В административном округе Нубарашен вода подается круглосуточно, в УИУ “Нубарашен” – по графику
В летние месяцы в переполненном уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”, где по положению на 1 мая число лишенных свободы лиц составляло 1496, нехватка воды ощущается особенно остро.
С жалобами на водоснабжение заключенные и осужденные обратились в редакцию Hetq.am. Они отметили, что вода подается по графику – два часа утром и два часа вечером. И это в том случае, когда административный округ Нубарашен, где находится одноименная тюрьма, уже много лет круглосуточно обеспечивается водой.
Руководитель отдела общественных связей компании “Виола-Джур” Мурад Саркисян в беседе с нами сказал, что УИУ “Нубарашен” является их абонентом. “В УИУ вода поступает по водоводу Гарни-Ереван. Давление в нем достаточное, водоснабжение осуществляется круглосуточно, вода гарнийская, хорошего качества”,- сообщил М.Саркисян.
На вопрос, как давно округ Нубарашен имеет круглосуточное водоснабжение, наш собеседник ответил: на протяжении многих лет.
В управлении УИУ нам сообщили, что часть старых водопроводных труб нуждается в замене, и именно этим обусловлена подача воды по графику.
Отметим, что вопрос о неудовлетворительных условиях в УИУ “Нубарашен” Комитет предотвращения пыток поднял в своем докладе по Армении 2016 года. В докладе говорилось о сырости, недостаточной вентиляции и освещении в подвальных помещениях, отсутствии постоянного водоснабжения и частичной изоляции санузлов в некоторых камерах.