Բնապահպանները պահանջում են չեղյալ համարել կառավարության որոշումը (վիդեո)
Այսօր կառավարության շենքի դիմաց ակցիա էին կազմակերպել մի խումբ բնապահպան ակտիվիստներ, որոնք կոչ էին անում իշխանություններին չեղյալ համարել Սյունիքի մարզի Քաջարան սահմանամերձ գյուղում հանքարդյունաբերական նպատակով հողահատկացման ծրագիրը: Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլի 28-ին կառավարությունը որոշել է Սյունիքի մարզի Քաջարան, Արծվանիկ, Սեւաքար, Աճանան, Չափնի ու Սյունիք համայնքների որոշ տարածքներում ճանաչել բացառիկ` գերակա հանրային շահ ու դրանք վարձակալությամբ տրամադրել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ին: Մասնավորապես Քաջարանի համայնքային սեփականության 181,7 հա հողերն օգոստոսի 1-ից փոխադրվել են արդյունաբերական, ընդերքօգտագործման եւ այլ արտադրական նշանակության հողերի կատեգորիա ու տրվել կոմբինատին:
Քաջարանի հավանական նոր հանքը տեղակայված է այն բլրի վերին հատվածում, որի լանջին գյուղի գերեզմանոցն է, ներքեւում՝ տները եւ միջնադարյան եկեղեցին: Կոմբինատը ամիսներ առաջ երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ էր սկսել, ինչին դեմ էին դուրս եկել գյուղացիները՝ համայնքապետի հետ միասին: 600 հոգի դեմ էր ստորագրել նոր հանքի շահագործմանը եւ նամակ ուղարկել ՀՀ, ԱԺ նախագահներին, վարչապետին, սակայն գյուղացիների դիմումն անպատասխան է մնացել առ այսօր:
Քաջարանի գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանը օրերս հրավիրվել էր ոստիկանություն, ինչից հետո հայտնեց, որ իշխանության բոլոր մարմինները պարտադրել ու ճնշել են, որ ստորագրի գյուղի տարածքը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին հանձնելու պայմանագիրը, ու ինքն էլ ստիպված է եղել իր պաշտոնից հրաժարական տալ եւ չստորագրել: Խոսակցություններ կան, որ նա հրաժարվելու է նաեւ ՀՀԿ-ի իր անդամատոմսից:

Экологи требуют отменить решение правительства (видео)
Сегодня группа активистов-экологов провела перед зданием правительства акцию протеста, требуя от властей отменить программу передачи горно-добывающей отрасли земель приграничного села Каджаран Сюникской области.
Напомним, что 28 апреля этого года правительство приняло решение признать некоторые территории общин Каджаран, Арцваник, Севакар, Ачанан, Чапни и Сюник превалирующим общественным интересом и передать их с правом аренды ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат". В частности, с 1 августа 181,7 га земель, являющихся собственностью общины Каджаран, были переведены в категорию земель, предоставляемых для недропользования и в других производственных целях.
Новое потенциальное месторождение Каджарана расположено в верхней части холма, на склоне которого находится сельское кладбище, а внизу – дома и средневековая церковь. Несколько месяцев назад комбинат начал проводить здесь геолого-разведочные работы, против чего выступили крестьяне во главе с руководителем сельской админстрации. 600 человек подписались под письмом против эксплуатации нового месторождения, которое было направлено президенту РА, председателю парламента, премьер-министру, однако ответы до сих пор не получены.
На днях староста села Каджаран Рафик Атаян был вызван в полицию. После этого он заявил, что все органы власти оказывают на него давление, требуя подписать договор о передаче территории села Зангезурскому медно-молибденовому комбинату. Атаян вынужден был подать в отставку, чтобы не подписывать документ. Имеются сведения о том, что он отказался также от членства в правящей Республиканской партии Армении.