Բագրատաշենում առևտրականները մի քանի ժամով փակել են մաքսային անցակետի ճանապարհը
Հուլիսի 1-ից ուժի մեջ են մտել Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովի կողմից հաստատված՝ բուսասանիտարական կարանտին հսկողության ենթակա ապրանքներին և օբյեկտներին ներկայացվող միասնական կարանտին բուսասանիտարական պահանջները: Այդ պահանջների համաձայն՝ մաքսակետում հուլիսի 1-ից թույլատրվում է Վրաստանից Հայաստանի մաքսային տարածք ներմուծել մինչև 5 կգ կարանտինային հսկողության ենթակա բարձր ռիսկայնության բուսասանիտարական արտադրանք:
Այսօր Տավուշի մարզի Բագրատաշեն և հարևան գյուղերի 30-40 մանր առևտրով զբաղվողներ փակել էին Բագրատաշենի մաքսային անցակետի ճանապարհը: Առևտրականները պնդում էին, որ Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովի կողմից հաստատված պահանջների պատճառով իրենք ընտանիքներով հայտնվել են սովի ճիրաններում, քանի որ ապրուստի այլ միջոց չունեն:
Նրանք հատկապես բացասաբար էին վերաբերվում մաքսակետից դուրս եկող խոշոր բեռնատարներին և փակում էին հենց դրանց ճանապարհը: «Մինչև երբ է մեր վիճակն այսպես մնալու: Հասարակ առևտրականներիս արգելում են 7 ձմերուկ տեղափոխել: Թող ամեն մի ֆուռ ռաստամոշկա արվի օրենքի սահմանում, էլ մակարոնի փող աշխատող առևտրականներս դրանց աչքներին չենք երևա: Իրենց ֆուռերը մեր աչքի առաջ 20 հազար դրամ են մուծում ու անցնում, ասում են, թե ռաստամոշկա արավ, մեր 7 հատ ձմերուկի հետևից ընկած քաշ-քաշ են անում: Ինձ 7 ժամ արևի տակ պահելուց հետո անձնագիրս խլեցին, այն 4 օր հետո վերադարձրին ինձ»,- պատմեց բագրատաշենցի Կարինե Աբրահամյանը:
Սաթիկ Յայիլյանի ասելով` մաքսակետում չի թույլատրվում 5 կգ-ից ավելի բանջարեղեն տեղափոխել. «Իսկ մենք ապրելու այլ միջոց չունենք»,- ասաց նա: Սաթիկը կարծում է, որ դա անհասկանալի ու անընդունելի օրենք է: Մանիշակ Ջալալյանը ամոթանք էր տալիս հայ մաքսավորներին. «50 կգ ապրանք չեն թույլ տալի անցկացնել, խիղճ ունե՞ք դուք վափշե»:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Բագրատաշենի մաքսակետի նորանշանակ պետ Հովհաննես Հարությունյանը «Հետք»-ին պարզաբանել է, որ առևտրականների լարվածությունը կապված է օրենսդրական դաշտի հետ, քաղաքացիները պարզապես ուզում են առանց մաքսային ձևակերպումների ապրանքային քանակություն անցկացնել մաքսակետով: Նրանք տարածաշրջանի բնակիչներ են և ամեն օր կարող են մի քանի անգամ անցնել-դառնալ հայ-վրացական անցակետը: «Բայց մեր օրենսդրությունը, մաքսային միության օրենսգիրքը և «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքը դա թույլ չեն տալիս»,- ասել է Հովհ. Հարությունյանը:
«Մեր երկրի քաղաքացիների կյանքի վիճակից ելնենով` օրենքներ պետք է գրեն մեր երկրի պատգամավորներն ու ղեկավարները, ոչ թե Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը: Ի՞նչ գործի են մեր պատգամավորները: Նրանցից յուրաքանչյուրը իր հարստանալու մասին է մտածում: Հասարակ ժողովրդին բանի տեղ դնող չկա: Մեզ հիշում են միայն ընտրությունների ժամանակ»,- ասաց առևտրական Կարինե Աբրահամյանը:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մասնագետ Ազատ Խաչիկյանը ցուցարարներին ներկայացավ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 2016թ.-ի նոյեմբերի 30-ի N 157 որոշումը ձեռքին: Եվրասիական տնտեսական միության հանձնաժողովի կողմից հաստատված որոշումը նա անվանեց Եվրամիության որոշում: «Հլա մի րոպե մի բան ասեմ էլի, ես Ձեր տարածքի տղա եմ, Ձեր գործով ես էլ եմ զբաղվել: Հիմա էս պահին, էս որոշումը մեզ ռուսերեն է եկել, Եվրամիության էս օրենքը մեր մեյլի վրա նոր են ուղարկել: Գրել են 5 կիլոյից ոչ ավել»,- բացատրեց Սննդամթերքի անվտանգության ծառայության մասնագետը:
«Մեքենայիս տալիս եմ 5 հազար դրամ, ինձ ասում է` դու 5 կգ գռուզ բեր, էդ գրողը գլուխ ունի՞ իր ուսերին»,- ասաց առևտրականներից մի կին: Կարինե Աբրահամյանը և մյուս առևտրականները պնդում են, որ իրենք ապրում են Վրաստանից բերվող ապրանքների առևտրի հաշվին, որի բացակայության դեպքում իրենց ընտանիքներով մատնվելու են սովի:
Բագրատաշենի մաքսային կետի պետ Հովհաննես Հարությունյանը հրաժարվեց բացատրություն տալ մաքսակետում ստեղծված վիճակի մասին: Այնուամենայնիվ, նա ասաց, որ հասկանում է առևտրականների սոցիալական ծանր վիճակը. «Սակայն մաքսային ծառայությունը սոցիալական մարմին չէ: Առևտրականների սոցիալական ծանր վիճակի մասին կառավարությանը պետք է տեղեկացնեն Տավուշի մարզպետն ու գյուղերի համայնքապետերը: Առանց այդ էլ մենք շատ ծանրաբեռնված ենք աշխատում»,- բացատրեց նա:
Առևտրականների բողոքի ցույցը ցրեցին Տավուշի ոստիկանները: Առևտրականները հայտարարեցին, որ չեն զիջելու և բողոքի նոր ցույցեր են կազմակերպելու:

В Баграташене торговцы на несколько часов заблокировали дорогу к таможенному пункту
С 1 июля вступили в силу утвержденные комиссией Евразийского экономического союза единые фитосанитарные карантинные требования, согласно которым из Грузии на таможенную территорию Армении разрешается ввозить не более 5 кг подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска.
Сегодня около 40 мелких торговцев из Баграташена и соседних сел Тавушской области перекрыли дорогу к таможенному пункту. Люди утверждают, что из-за требований ЕАЭС их семьи фактически оказались на грани голода.
Особенно негативно торговцы относились к фурам, которым и перекрывали дорогу. “До каких пор мы будем оставаться в таком положении. Простым торговцам запрещают ввозить семь арбузов. Пусть тогда и фуры проходят растаможку по закону. Они на наших глазах платят 20 тысяч драмов и проезжают, а нам из-за 7 арбузов чинят препятствия. Меня несколько часов продержали на солнце, отняли паспорт, который вернули только через четыре дня”,- рассказала жительница Баграташена Карине Абрамян.
По словам Сатик Яилян, таможня не разрешает провозить более 5 кг овощей. “А у нас других источников дохода нет ”,- отметила Сатик. Женщина считает этот закон непонятным и неприемлемым.
Напомним, что несколько дней назад новоназначенный начальник Баграташенской таможни Ованнес Арутюнян в интервью Hetq.am пояснил, что напряженность обусловлена тем, что торговцы хотят провозить товары через таможню без соответствующего оформления. Они как жители данного района могут несколько раз в день пересекать армяно-грузинскую границу. “Но наше законодательство, кодекс Таможенного союза и закон “О таможенном урегулировании” не разрешают этого”,- сказал О.Арутюнян.
А вот Карине Абрамян придерживается другого мнения: “Учитывая условия жизни граждан нашей страны, законы должны писать наши депутаты и руководители, а не Евразийская экономическая комиссия. Чем заняты наши депутаты? Они только и делают, что обогащаются, а о простых людях никто не думает. О нас вспоминают только во время выборов”.
Специалист Государственной службы безопасности пищевых продуктов Азат Хачикян пришел к участникам акции с текстом решения совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 г., которое он почему-то назвал “решением Евросоюза”.
Карине Абрамян и другие торговцы утверждают, что живут за счет торговли продуктами, которые привозят из Грузии, и если они лишатся возможности торговать, то их семьи будут обречены на голодное существование.
Начальник Баграташенской таможни откказался дать разъяснения по поводу сложившейся ситуации. Тем не менее он сказал, что понимает, в каком тяжелом социальном положении находятся торговцы. “Но таможенная служба не социальный орган. О тяжелом социальном положении людей правительство должны проинформировать губернатор Тавуша и главы сельских администраций. А мы и без того работаем с большой нагрузкой”,- отметил Ованнес Арутюнян.
Тавушские полицейские разогнали акцию протеста, однако торговцы заявили, что не отступят и организуют новые акции.