Բնապահպանները միակարծիք են, որ պետությունը պատրաստ չէր հրդեհներին
«Էկո-մեդիա» լրագրողական ակումբի համահիմնադիր Նարինե Կիրակոսյանն օգոստոսի 10-ին Արտավանում բռնկված հրդեհը նկարագրելիս ասում է, որ մարդիկ տեսնում էին, թե վառվող արջը ոնց էր գլորվում, վառված թաթերով նապաստակները ոնց էին վազում: Նարինեն եղել է դեպքի վայրում: Ըստ նրա՝ ցավալին այն է, որ վառվել են տարածքներ, որոնք խաչմերուկ են կենդանիների միգրացիայի համար՝ բեզոարյան այծերի, գորշ արջերի, հարավկովկասյան ընձառյուծների: Բնապահպան լրագրողն առանձին նշում է վառված գիհիների մասին, որոնց վերականգնման համար երկար տարիներ են պետք:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 10-ին Վայք-Սարավան հատվածի 10-րդ կմ-ին՝ դեպի Արտավան գյուղ ընկած տարածքում, հրդեհ էր բռնկվել: Օգոստոսի 12-ին էլ հրդեհ էր առաջացել Արարատի մարզի Ուրցաձոր գյուղից 20 կմ հյուսիս՝ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում:
«Ամսի 12-ի ժամը 12-ի կողմերն էր, մեկ էլ տեսանք, որ «Խոսրովի» ժողովուրդը, որ եկել էին օգնելու Արտավանին, մեքենաները նստեցին, թափով գնացին, ասացինք՝ ի՞նչ է եղել, բա՝ հրդեհ է եղել»,- պատմում է Նարինեն:
ԱԻՆ-ի՝ այսօր ներկայացրած տվյալներով՝ Արտավանում այրվել է 15,6 կմ պարագծով խոտածածկ տարածք, որից 320 հեկտարը՝ անտառածածկ: Խոսրովի անտառում էլ, որտեղ դեռ շարունակվում են հրդեհաշիջման աշխատանքները, ԱԻՆ-ի գնահատականներով, այրվել է 16 կմ պարագծով բուսածածկ տարածք, որից 360-ը՝ անտառածածկ:
«Իրավիճակից պարզ դարձավ, որ մեր պետությունը պատրաստ չէ, որովհետև տեխնիկական առումով տեսանք, թե ինչ է կատարվում: Լավ, ասենք, պաշտոնական տեղեկատվությունը լռում է այդ մասին, այդ դեպքում տրամաբանական չէ՞ հարց տալ՝ իսկ ո՞նց է լինում, որ դուք ուրիշից եք ուզում տեխնիկա (ԱԻ նախարարի խնդրանքով ռուսական կողմը Խոսրովի անտառի հրդեհը մարելու համար օդանավ է ուղարկել- հեղ.): Ու ո՞նց է լինում, որ ես, լրագրող լինելով, գնում եմ, տեսնում եմ՝ միայն մարդիկ են, տեխնիկա չկա, միակ տեխնիկան էլ, որ էնտեղ աշխատում էր, մասնավոր ընկերություն՝ «Լիդիան Արմենիա»-ինն էր, իսկ «Խոսրովում» ինչ-որ ձկնաբուծական կազմակերպությանն էր («Ինտեր Ակվա»- հեղ.)»,-նշում է Նարինեն:
Հավելում է, թե աշխարհի շատ երկրներում է եղել, 2006-2007-ին Կալֆոռնիայի մեծ հրդեհների ժամանակ այնտեղ էր, բայց երբեք չի տեսել, որ ցեմենտով հրդեհ հանգցնեն, ինչպիսին տեսել է Արտավանում: Ասում է՝ պատկերացնո՞ւմ եք, ցեմենտը գցեցիր, ջուրն էլ գալու է քարացնի:
Հայկական բնապահպանական ճակատի անդամ Լևոն Գալստյանը երեկ է եղել Խոսրովի անտառում: Նրա խոսքով՝ դեռևս դժվար է թիվ նշել, բայց այնտեղ շրջանառվող խոսակցությունների համաձայն՝ խոսքը հազարավոր հեկտարների մասին է:
Լևոնն ասում է՝ չի ցանկանում քննադատել, թե ինչ է արվել կամ չի արվել, բայց ամսի 12-ին բռնկված հրդեհի մասին ոչ մի պաշտոնական տեղեկատվություն հստակ չի եղել:
«Սկզբից մի ինֆորմացիա են տվել, որ հրդեհ է բռնկվել մոտ 100 հա տարածքում, որից հետո հստակ պաշտոնական ինֆորմացիա չի տրվել, այլ աղբյուրներից ենք իմացել, թե ինչ իրավիճակ է, այսինքն՝ իրենք չեն ցանկացել իրական պատկերը ներկայացնեն, և ի սկզբանե չեն կարողացել հստակ համակարգված մոբիլիզացիա իրականացնել, որ հրդեհի տարածումը հնարավորինս կանխարգելվի: Երբ իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս է եկել, այդ ժամանակ նոր դիմել են օդանավի համար»,- նշում է բնապահպանը:
Վերջինիս խոսքով՝ խնդիրն այն է, որ պետությունը պատրաստ չէ նման իրավիճակների, նույնիսկ հարցը հրշեջ օդանավ ունենալ-չունենալը չէ, այլ այն, թե ինչպես ես գնահատում իրավիճակը, ինչ քայլեր ես ձեռնարկում, ինչ մեթոդներ ես կիրառում: «Առաջին օրը բազմաթիվ մարդիկ առաջարկներ են արել, որ ինքնաթիռ պիտի բերվի, որովհետև այլ ձև հնարավոր չէ, բայց այդ որոշում կայացնողները չեն ցանկացել, մենք լսել ենք, որ մարդիկ են եղել, որ ասել են՝ ամոթ է, էս փոքր բանի համար օգնություն ուզենք Ռուսաստանից… Էնտեղ հազարավոր հեկտարներով անտառներ են վառվում, բայց ոչ թե իրավիճակն էին գնահատում, այլ՝ ամոթ է, ամոթ չէ: Ամոթն էսպիսի պետություն և պետական համակարգ ունենալն է»,- ասում է Լ. Գալստյանը:
«Էկոլուր» ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանն էլ նշում է, որ Հայաստանում հրդեհների թիվը մոտ 40 տոկոսով ավելացել է: Իբրև այս ինֆորմացիայի աղբյուր Զարաֆյանը նշում է ԱԻՆ-ին: Այս ցուցանիշը, ըստ նրա, վկայում է, որ մեզ մոտ մարդիկ պատասխանատվության զգացում չունեն, և որ բնության հանդեպ վերաբերմունքը փոխվել է դեպի վատը:
«Մեզ մոտ ամեն տարի նման բաները շարունակվում են, անցյալ տարի «Խոսրովի անտառ» արգելոցում մի քանի տեղ հրդեհ է եղել, 2,5-20 հա այրվել է, նույնը՝ «Արևիկ» ազգային պարկում: Ամենախոցելին համարվում է Սյունիքի մարզը՝ Մեղրու տարածաշրջանը, որովհետև ամենաշոգն այնտեղ է: Մենք պետք է որ պատրաստ լինեինք»,- ասում է Զարաֆյանը:
Նրա խոսքով՝ առողջապահության նախարարությունն այս օրերին պետք է հերթապահություն նշանակեր Արտավանում և Խոսրովի անտառում, այնինչ այդ մասին որևէ պաշտոնական տեղեկատվություն չի եղել: «Մենք ոչ թե պիտի տեսնենք լրագրողական տեսնյութեր կամ հոդվածներ, այլ պաշտոնական հաղորդագրություններ: Կարծես, մեր բոլոր կառավարման մարմինները քնել են»,- ավելացնում է նա:
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը հիմնադրվել է 1958 թ.-ին: Տարածքը, ըստ բնապահպանության նախարարության, 23.878 հա է: Պահպանվող օբյեկտներն են չոր, նոսրանտառային, ֆրիգանային և կիսանապատային լանդշաֆտները, բուսական և կենսաբանական եզակի համակեցությունները, 1800 անոթավոր բույսեր, 210-ից ավելի ողնաշարավոր կենդանիների տեսակներ:

Экологи едины во мнении: государство не было готово к пожарам
Соучредитель клуба журналистов-экологов “Эко-медиа” Нарине Киракосян, рассказывая о вспыхнувшем 10 августа пожаре в Артаване, отметила, что люди видели, как скатывался вниз обгоревший медведь, как убегали зайцы с обгорелыми лапами. Нарине побывала на месте пожара. Самое ужасное, по ее словам, это то, что пламенем охвачены территории естественного передвижения диких животных – безоаровых козлов, бурых медведей, южнокавказских леопардов… С особой болью журналист-эколог сообщила об уничтожении можевельников, для восстановления которых потребуются долгие годы.
Напомним, что 10 августа на территори села Артаван вспыхнул пожар. 12 августа пожар начался в государственном заповеднике “Хосровский лес”.
“12 августа сотрудники Хосровского заповедника, пришедшие на помощь артаванцам, около 12 часов вдруг сели в машины и спешно уехали. На вопрос, что случилось, нам ответили: вспыхнул пожар”,- рассказала Нарине.
По данным МЧС, в Артаване диаметр огня составил 15,6 км. В Хосровском лесу, где работы по тушению пожара еще продолжаются, сгорела территория диаметром 16 км.
“Сложившаяся ситуация свидетельствует о том, что наше государство не было готово к пожарам. В техническом плане мы увидели, что происходит. Положим, официальная пресса об этом молчит, тогда напрашивается вопрос: почему вы просите технику у других? (По просьбе министра ЧС российская сторона предоставила пожарный самолет для тушения пожара в Хосровском лесу. – Авт.) Отправившись как журналист на место пожара, я увидела, что там действуют только люди, техники нет. Единственная работавшая там техника принадлежала частной компании – “Лидиан Армения”, а в Хосровском лесу – какой-то рыбоводческой организации (“Интер аква”. – Авт.)”,- отметила Нарине.
Журналист-эколог была во многих странах мира, например, в Калифорнии во время пожаров 2006-2007 гг., но она нигде не видела, чтобы пламя тушили с помощью цемента, как это делали в Артаване. “Представляете, вы начнете посыпать цементом, потом зальете водой, и эта масса затвердеет”,- сказала Нарине.
Член Армянского экологического фронта Левон Галстян вчера находился в Хосровском лесу. По его словам, пока трудно назвать конкретные цифры, но из разговоров стало понятно, что речь идет о тысячах гектаров леса.
Левон не захотел критиковать то, что было сделано или не сделано, но ни одно официальное сообщение о вспыхнувшем 12 августа пожаре не содержало конкретную информацию.
“Сперва сообщили, что пожар охватил территорию площадью 100 га. После этого ни одного официального сообщения с конкретными данными не поступало. О ситуации узнавали из других источников. Это значит, что они не хотели представить реальную картину и изначально не смогли провести четко скоординированную мобилизацию, чтобы максимально предотвратить распространение огня. А когда ситуация вышла из-под контроля, тогда уже обратились с просьбой предоставить самолет”,- отметил эколог.
По его словам, государство оказалось не готово к подобным ситуациям. Дело даже не в наличии или отсутствии пожарного самолета, а в оценке ситуации, в предпринятых шагах, методах работы. “В первый день многие предложили доставить самолет, так как другого выхода не было. Но те, кто должен был принять такое решение, предпочли не обращаться за помощью к России, считая, что из-за такого “пустяка” не стоит просить самолет. Там горели тысячи гектаров леса, а они вместо того, чтобы объективно оценить ситуацию, заявляли: неудобно просить помощь… Неудобно другое – иметь такое государство и такую государственную систему”,- сказал Л.Галстян.
В свою очередь председатель общественной организации “Эколур” Инга Зарафян отметила, что в Армении число пожаров увеличилось примерно на 40 процентов. В качестве источника этой иформации Зарафян сослалась на данные МЧС. Этот показатель свидетельствует о том, что у людей отсутствует чувство ответственности, а отношение к природе изменилось к худшему, добавила эколог.
“Подобные вещи у нас происходят каждый год. В прошлом году в заповеднике “Хосровский лес” пожары вспыхнули в нескольких местах, сгорело от 2,5 до 20 гектаров. То же самое происходило в национальном парке “Аревик”. Самым уязвимым считается Мегринский район Сюника, так как это самое жаркое место. Мы должны были быть готовы”,- отметила Инга Зарафян.
По ее словам, в эти дни Министерство здравоохранения должно было организовать дежурство в Артаване и Хосровском лесу, между тем официальная информация об этом отсутствует. “Мы должны видеть не журналистсткие статьи или видеоматериалы, а официальные сообщения. Такое впечатление, что все органы управления пребывают в спячке”,- добавила эколог.
Государственный заповедник “Хосровский лес” был основан в 1958 г. Территория составляет 23.878 га. Здесь произрастают 1686 видов, 146 из которых числятся в Красных книгах.
Охраняются дикая груша, яблоня, слива, вишня, рябина, боярышник, миндаль, рожь Вавилова, а также редколесья можжевельника и дуба, горные ксерофиты, горно-степные и полынные полупустынные формации. Среди животных здесь встречаются 33 вида пресмыкающихся, 142 вида птиц, 55 видов млекопитающих.