Արագածավանի ստեղծագործ նախակրթարանն առաջնորդվում է նոր մեթոդներով ու սկզբունքներով
Ավտոլվացման կետի դիմացի մայթին՝ դարպասի վրա, գրված է «Թիվ 1 նախակրթարան»: Արագածոտնի մարզի Արագածավան գյուղի միակ մանկապարտեզն է: Դարպասներից ներս ենք մտնում, երեխաները շղթայի պես ձգված նստել են, ակնդետ նայում են մեզ: Կասկածամտություն կա անծանոթներիս հանդեպ, բայց դա արագ անցնում է, երբ բարևում ենք: Խմբով վանկարկելով պատասխանում են՝ «Բա-րեւ ձե՜զ»:
Բակի ասֆալտը քայքայվել է, տեղ-տեղ փոշի է բարձրանում վազելուց, խաղահրապարակը մի քանի սահարաններն են: Քանդված ասֆալտը հակադրվում է այգուն: Երեխաները գնացք են խաղում, դաստիարակն ասում է՝ ձեռքով ողջունեք, մենք էլ ենք բարևում: Գունավոր գնացքն անցնում է այգով, ու դարձյալ հայտնվում բակում:
Աշխատակիցներից մեկին հարցնում ենք տնօրենի մասին, ասում է՝ մի քիչ սպասեք, հիմա կգա, հատակն է ներկում աշխատողների հետ:
Նախակրթարանի պատուհանները հիմնականում հին են, դրանցից մեկի ապակիների մեջ ծաղիկներ ու տերևներ են դրել, այդպիսով փորձել են քողարկել հին պատուհանը:
Երկար միջանցքի պատերին գունավոր կենդանիներ են՝ մի մասը նկարված, մյուս մասը՝ պենոպլաստից պատրաստված, ապա տարվա եղանակներով մեծ տիկնիկներն են ու միջանցքին կից դահլիճը: Տնօրենի սենյակի մոտ Նոյի տապանն է, կողքին՝ Նոյը: Այս ամենը տնօրենի նախաձեռնությամբ ստեղծել են աշխատողները: Ասում են՝ առանց ընկեր Մելքոնյանի, գործն առաջ չի գնում, նա բոլոր աշխատանքներին մասնակցում է:
Քիչ անց տնօրեն Ռուզաննա Մելքոնյանը մոտենում է մեզ, ներողություն խնդրում սպասեցնելու համար: Միջանցքի հատակը խճանկար են հավաքել ջարդված սալիկներով: «Այստեղ ամեն բան արվում է ստեղծագործ մոտեցումներով, հատակն էլ մեր նախաձեռնությունն է եղել»,- ասում է տնօրենը, ապա ուղեկցում իր աշխատասենյակ:
Բացի համակարգչային սեղանից, որ խանութից են գնել, տիկին Մելքոնյանն ասում է, թե մնացած գույքը պատրաստել են իրենք՝ փայտե սեղան, նստարան, կահույք: Փայտն էլ իրենց տնից է բերել: Երբ դեռ նախակրթարանը նոր էր բացվել, սպասքը, առաջին անհրաժեշտության իրերն էլ անձամբ ինքն է բերել:
«Սա մի մեծ ընտանիք է, այստեղ 10 դրամը չի կարող կորել, այն պետք է անպայման ծախսվի երեխաների համար»,- նշում է տնօրենը:
Նախակրթարանը հիմնվել է 2010-ին: Քանի որ գյուղը մեծ է, բնակիչները դիմել էին համայնքապետին՝ մանկապարետզ բացելու համար: Հայաստանի անկախությունից հետո այս գյուղում մանկապարտեզ գործել է կարճ ժամանակով: Շենքը, որտեղ այժմ տեղակայված է նախակրթարանը, մանկապարտեզի տիպային շենք էր:
Ռ. Մելքոնյանը պատմում է, որ դպրոցն ավարտելուց հետո որոշ ժամանակ դաստիարակ է աշխատել նախկին մանկապարտեզում: Մասնագիտությամբ բանասեր է, տարիներ առաջ եղել է Արագածավանի երկու դպրոցներից մեկի տնօրենը:
Նախակրթարանի աշխատանքը սկսում է առավոտյան ժամը 10-ին, ավարտվում՝ 16-ին: Տնօրենն ասում է, որ հաստատությունը բացելիս իր առջև խնդիր էր դրել, որ այն պիտի տարբերվի սովետական մանկապարտեզներից: Օրինակ, ասում է, նախակրթարանում երեխաները չեն քնում, դրա փոխարեն հանգստի ժամ ունեն, խմբասենյակներում չեն ճաշում, այլ ճաշարան են գնում, իսկ մինչ ճաշում են, խմբասենյակներն օդափոխում են:
Նախակրթարանը 4-6 տարեկանների համար է: Ռ. Մելքոնյանի խոսքով՝ երեխաները չեն եկել նախակրթարան «բադիկ-բադիկ, ծիտիկ-ծիտիկ» սովորելու, համացանցի դարում, երբ նույնիսկ 4-5 տարեկաններն են կարողանում օգտվել համակարգչից, երեխաներին ժամանակակից մեթոդներով պետք է կրթել: «Այստեղ զարգանում են ստեղծագործ միջավայրում, որտեղ բարություն, խաղաղություն, զարգացում, շարժում կա»,- ավելացնում է նա:
Հիմա 180-ից ավելի սան ունեն, թեև նախորդ տարիներին 200-ից ավելի էր: Այս տարի դպրոց են ճանապարհել 51 հոգու, ընդունել 28-ին: Արտագաղթի ալիքը հասել է նաև նախակրթարան: Տնօրենը նշում է, որ բնակիչներն ընտանիքներով տեղափոխվում են Ռուսաստան, ինչը չէր կարող չազդել հաստատության վրա: Նախակրթարան հաճախում են թե՛ Արագածավանից, թե՛ հարակից գյուղերից: Ամսական վարձավճարը 4 հազար դրամ է:
Թե՛ տնօրենը, թե՛ աշխատակիցները նշում են, որ այն, ինչ կախված է իրենց ուժերից, անում են, գեղարվեստական նոր լուծումներ են տալիս շենքին, բայց կան խնդիրներ, որոնք չեն կարող լուծել: Առհասարակ խնդիրների մասին չեն սիրում խոսել:
Երբ նախակրթարանը նոր էր հիմնվել, USAID-ի ֆինանսավորմամբ մասմաբ շենքի տանիքն են փոխել, վերանորոգում են արել: Սակայն տանիքի մի մասը դեռ հին է, շենքն էլ առաջնահերթ ջեռուցման կարիք ունի: Դահլիճում վառարան են դնում, փայտ են վառում, իսկ խմբասենյակներում օգտագործում են էլեկտրական ջեռուցիչներ, ինչով շենքը համաչափ տաքացնել հնարավոր չէ: Հաջորդ խնդիրը նոր պատուհաններ ունենալն ու բակի բարեկարգումն է:
Նախակրթարանը համայնքին է պատկանում, Արագածավանի բյուջեից է ֆինանսավորվում, բայց նշված հարցերի լուծման համար համայնքային բյուջեից հատկացումները բավարար չեն:
Մանկապարտեզում ամենաբարձր աշխատավարձը տնօրենինն է՝ 80 հազար դրամ, աշխատակցիները հիմնականում ստանում են 46 հազար դրամ: «Սա մի մեծ ընտանիք է, որտեղ նվիրվածությամբ են աշխատում»,- նկատում է Ռուզաննա Մելքոնյանը, ապա ավելացնում, թե բոլորս շատ ենք սիրում քննադատել, սակայն մեծ աշխարհում փոփոխություն անելու համար մարդ պիտի սկսի իր փոքր աշխարհից: Նրա խոսքով՝ իրենց նպատակն «այս դժվար ժամանակներում խաղաղասեր ու բարի երեխաներ մեծացնելն է»:

Kindergarten in Aragatsavan: Employing New Approaches to Prepare 200 Children for the Modern World
When we go in, the children sit still and watch us. We’re strangers, and they look at us with suspicion. However, when we say hello, they unanimously shout back "Hel-lo!"
The pavement of the yard has deteriorated; it gets dusty when the kids run. There are only a few slides in the playground. A colorful train, composed of children, passes through the garden and again appears in the yard.
When we look for the director, one of the staff members asks us to wait a bit as the director is painting the floor together with some workers.
Most windows in the pre-school are old. Some flowers and leaves have been put in the glass of one of them, aiming to disguise the old window.
The walls of the long corridor are decorated with colored animals. Some are painted on the walls. There are big puppets imitating the four seasons on penoplast boards in a hall adjacent to the corridor. A painting of Noah's Ark and Noah appears next to the director's office. All this has been made by the staff, on the director’s initiative. The staff says the director participates in all kinds of works.
School Director Ruzanna Melkonyan then comes in and apologizes for making us wait. They’ve used some broken tiles and collected a mosaic for the corridor floor. "Everything is done here with creative approaches, and the floor is our initiative, too," says the director and leads us to her office.
Melkonyan says that besides the computer table, that was bought from the store, the rest of the furniture - wooden table, bench, furniture - is made in-house. She even brought wood from her home. When the pre-school opened, she was the one to bring the utensils and other essentials.
"This is a big family, where even ten drams cannot be squandered. It should be spent for children’s needs," says the director.
The pre-school was founded in 2010. Since the village is big, residents had appealed to the municipality to open a kindergarten. After the independence of Armenia, there was a short-lived kindergarten. The building, where the pre-school is now located, was a typical kindergarten building.
Director Melkonyan says that after graduating from school she worked for a while in the former kindergarten. She is a philologist, and years ago served as principal of one of the two schools in Aragatsavan.
The pre-school opens at 10 am and closes at 4 pm. The director says that when founding the pre-school, she wanted this one to be different from the Soviet-era kindergartens. For example, the children aren’t put to sleep at the pre-school, but, instead, they have time for rest. They eat in the cafeteria, and while they lunch, the rooms are ventilated.
The pre-school is for 4-6 year olds. The director says that now, when even 4-5 year olds are able to use the computer, children should be educated by modern methods. "Here, they grow up in a creative environment, where there is goodness, peace, development and activity," she adds.
180 children from Aragatsavan and nearby villages attend the pre-school. Enrollment used to be more than 200. Monthly tuition is 4,000 drams ($8.40). Emigration has impacted enrollment. The director notes that the residents are moving to Russia with their families.
The director and the staff say that even if they try to do whatever they can, like finding new artistic solutions for the building, there are problems they cannot solve on their own.
When the pre-school was newly founded, the roof of the building was partially replaced with the USAID funding. The main problem remains heating the building. They put a fireplace in the hall and burn wood, and use electric heaters in the rooms, but it’s impossible to heat the building equitably. The next issue is changing the windows and improving the yard.
The pre-school belongs to the community. The Aragatsavan Municipality funds it, but the community budget isn’t sufficient to address the above-mentioned issues.
The director receives the highest salary, 80,000 drams monthly, while teachers and other staffers are paid an average of 46,000 drams.
"This is a big family where we work with dedication," says Ruzanna Melkonyan, adding that many love to criticize, but to change the world, people should start from their own small corner of the world.
Melkonyan says that the school’s goal is "raising peace loving and kind children in these difficult times."