Բանտից անակնկալ վերադարձ. ազատվել է «Նոյեմբերի 5»-ի գործով Հայկ Հարությունյանը
Այսօր պայմանական վաղաժամկետ ազատմամբ տուն է վերադարձել Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործով 4 տարի 6 ամսվա ազատազրկման դատապարտված Հայկ Հարությունյանը:
Հայկի մայրը՝ Լաուրա Պետրոսյանը, «Հետք»-ին հայտնեց, որ իր համար որդու ազատումն անակնկալ է եղել: Հայկը «Սևան» ՔԿՀ-ից ազատվելուն պես ընկերոջ ուղեկցությամբ փորձել է անակնկալ մատուցել: Եկել են Երևան, բայց մայրը տանը չի եղել, որոշել է գնալ քրոջ տուն. «Աղջիկս զանգահարեց կանչեց իր տուն, գնացի, դուռը բացեց Հայկը: Իսկապես անակնկալ էր, քանի որ մի քանի օր առաջ՝ սեպտեմբերի 19-ին, իր 44-ամյակին, գնացել էի տեսակցության, ոչ մի խոսակցություն, անգամ ակնարկ ազատության մասին չկար»,-պատմեց տիկին Լաուրան՝ բոլոր քաղբանտարկյալներին ցանկանալով ազատություն:
Նա մասնակցել է Ղարաբաղյան պատերազմին, ազատամարտիկների ու նրանց ընտանիքների խնդիրներով զբաղվող «Արծվաբույն» հիմնադրամի նախագահն է, եղել է Հանրային խորհրդի անդամ: Ազատազրկման վայրում Հայկը զբաղվել է ձեռքի աշխատանքով, փորագրությամբ:
Հայկ Հարությունյանը 2013-ի նոյեմբերի 5-ից զրկված է եղել ազատությունից: Այս գործով ազատություն է վերադարձել արդեն 3 քաղաքացի:
Հիշեցնենք, որ քաղաքական-հասարակական գործիչ Շանթ Հարությունյանը, 2013թ. նոյեմբերի 5-ին «Անոնիմուսների երթ» էր նախաձեռնել։ Սակայն Մաշտոցի պողոտայում տեղի էին ունեցել բախումներ, ոստիկանները բերման էին ենթարկել 38 ակտիվիստների, ձերբակալվել 14-ին: Նրանց առաջադրվել էր խուլիգանության մեղադրանք: 12 քաղաքացի դատապարտել էին 1,6 -7 տարվա ազատազրկման, իսկ Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը 4 տարվա ազատազրկման՝ պատժի պայմանական չկիրառմամբ։  Շանթ Հարությունյանը, մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (խուլիգանություն) և դատապարտվել 6 տարվա ազատազրկման: Այս գործով տուժողներ ճանաչված ոստիկանները հիմնականում տուժել էին այնքանով, որ նրանց աչքերն էին մրմռացել: Այդպիսի ցուցմունք էին նրանք տալիս առաջին ատյանի դատարանում:
Ուզում եմ սրտանց ուրախանաս, բայց չի թողնում մեղքի զգացումը նման լուսավոր մարդկանց նկատմամբ, ովքեր նայտվել են անազատության մեջ շինցու մեղադրանքով: Մեկ օր, հուսանք, ձմեռը կթողնի մեր երկիրը:

На свободу вышел осужденный по делу “5 ноября” Айк Арутюнян
Сегодня домой вернулся освобожденный условно-досрочно Айк Арутюнян. Он был осужден к 4,5 годам лишения свободы по делу Шанта Арутюняна и других.
Мать Айка Лаура Петросян в беседе с Hetq.am отметила, что освобождение сына стало для нее неожиданностью. Выйдя из уголовно-исполнительного учреждения “Севан”, Айк вместе с другом решил сделать семье сюрприз. “Дочка позвонила мне и позвала к себе домой. Я пришла, а дверь неожиданно открыл Айк. Это действительно был сюрприз, так как 19 сентября, в день его 44-летия, мы пришли к Айку свидание, но он даже не намекнул на возможность освобождения”,- рассказала Лаура, пожелав всем политзаключенным скорейшего выхода на свободу.
Айк Арутюнян участвовал в Карабахской войне, потом стал председателем фонда “Арцвабуйн”, занимающегося проблемами ополченцев и их семей, был членом Общественного совета. В тюрьме занимался резьбой.
Айк находился в заключении с 5 ноября 2013 г. В настоящее время на свободе находятся трое лиц, проходивших по этому делу.
Напомним, что 5 ноября 2013 г. общественный и политический деятель Шант Арутюнян инициировал шествие Анонимусов. Однако на проспекте Маштоца произошли столкновения активистов с полицией. 38 человек были подвергнуты приводу, 14 из них задержаны. Им выдвинули обвинение в хулиганстве. 12 человек были приговорены к лишению свободы от 1,6 до 7 лет. А сын Шанта Арутюнян, Шаген, получил условное наказание. Сам Шант Арутюнян был признан виновным по статье о хулиганстве и приговорен к 6 годам лишения свободы. Потерпевшие по данному уголовному делу полицейские жаловались в основном на жжение в глазах. Во всяком случае такие показания они дали в суде первой инстанции.