Պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի ունեցվածքը և որդու բիզնես գործունեությունը
«Աղքատը քիչ է ծախսում, հետևաբար թանկացումը բերում է նրան, որ աղքատը ստիպված, ինքնաբուխ ձևով խուսափելու է թանկացած ապրանքներից: Պետական քաղաքականությունն էլ նրա համար է, որ եթե թանկացումը աղքատ շերտին կարողանա հարվածել, ապա նրանց պետք է պաշտպանել թանկացումներից: Հիմա դրա կարիքը չկա, որ պետությունն անդրադառնա դրան: Աղքատ մարդկանց մոտ սովորություն կա, որ նրանք խուսափում են թանկացած կամ թանկ ապրանք գնելուց»,-«Ժողովուրդ» օրաթերթի լրագրողին ասել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը:
Հակոբ Հակոբյանը Ազգային ժողովի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն է և, ըստ տրամաբանության, ամենաշատը նրան պետք է հուզեր թանկացումը և կարիքավոր քաղաքացիների սոցիալական վիճակը:
Պատգամավորի ասածից ստացվում է, որ թոշակով, նպաստով ապրողները «ինքնաբուխ ձևով» խուսափելու են, օրինակ, ձու, միս, կարագ ուտել, քանի որ նշված սննդամթերքները թանկացել են, իսկ աղքատները «սովորություն չունեն» թանկ ապրանք գնել: Ժողովրդի քվեով ընտրված պատգամավորի նմանատիպ մտքերը, մեղմ ասած, պետք է մտահոգեին այն քաղաքական ուժին, որին անդամակցում է նա: Սակայն, ոչ:
Հակոբ Հակոբյանը, բնականաբար, կարագ, ձու, միս կգնի, քանի որ թանկացումը նրա ընտանեկան բյուջեի վրա չի ազդի: Ըստ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի` Հ. Հակոբյանը մեծ կարողության տեր է:
Անշարժ գույքից, կուտակած դրամական միջոցներից բացի, Հակոբ Հակոբյանն ունի նաև բաժնետոմսեր: Նա շահաբաժին ունի «Արփա-Սևան» ԲԲԸ-ում և «Բազենք» ՓԲԸ-ում:
«Բազենք» ՓԲԸ-ն շահագործում է Վայոց ձորի մարզում` Արփա-Սևան թունելի մոտ գտնվող «Եղեգիս-1» հէկը: «Եղեգիս 1» -ը շահագործման է հանձնվել 2004թ.:
Նշենք, որ տարեցտարի պատգամավորի եկամուտներն ավելանում են: Դրանց զգալի մասը գոյանում է ստացած շահաբաժիններից:
Տարիների ընթացքում աճել են նաև նրա դրամական միջոցները:
Հակոբ Հակոբյանի բիզնեսմեն որդին
Հակոբ Հակոբյանի որդին՝ Պարույր Հակոբյանը, զբաղվում է բիզնեսով: Նա չի ծառայել ազգային բանակում: Հայրը՝ Հակոբ Հակոբյանը, լրագրողների հետ զրույցում խուսափում է նշել կոնկրետ պատճառ, թե ինչու որդին չի ծառայել: Մեկ ասում է, թե տեղյակ չէ, մեկ էլ առողջական պատճառներ է մատնանշում:
Պարույր Հակոբյանը «Արփա-Սևան» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրենն է: Այս ընկերությունը հսկայական եկամուտներ է ապահովում Հակոբյանների ընտանիքի համար:
Պարույր Հակոբյանին է պատկանում «ԻՆՈՎԵՅԹԻՎ ԸՆԴ ԴԻՎԵԼՈՓԴ ԱԳՐՈ ՍԻՍԹԵՄՍ» ՍՊԸ-ի բաժնետեմսերի 40%-ը: Իսկ 60%-ի սեփականատերը երևանաբնակ Սերգեյ Խաչատրյանն է: Հարկային մարմնի պաշտոնական կայքում ընկերության գործունեության վերաբերյալ տվյալներ հրապարակված չեն: Ընկերության կրճատ անվանումը, ըստ կանոնադրության, «Իդաս» ՍՊԸ է:
«ԻՆՈՎԵՅԹԻՎ ԸՆԴ ԴԻՎԵԼՈՓԴ ԱԳՐՈ ՍԻՍԹԵՄՍ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է այս տարի՝ ապրիլի 28-ին:
Նշենք, որ այս տարվա մայիսի 18-ին կառավարությունը հաստատել է գյուղատնտեսական տեխնիկայի կայանի կազմակերպման նպատակով «Իդաս» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված և դրական եզրակացություն ստացած՝ գյուղատնտեսական տեխնիկայի կայան ստեղծելու և գյուղացիական տնտեսություններին ծառայություններ մատուցելու առաջարկը: Նիստի ժամանակ գյուղնախարար Իգնատի Առաքելյանը զեկուցել էր, որ առաջին կիսամյակում կայանին անհրաժեշտ կլինի մինչև 700 մլն դրամ: Հատկացված գումարով գյուղնախարարությունը պետք է ձեռք բերեր գյուղատնտեսական տեխնիկա և անհատույց, սեփականության իրավունքով հանձներ Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամին: Վերջինս էլ տարաժամկետ վճարման պայմանով տեխնիկան պետք է օտարեր «Իդաս» ՍՊԸ-ին: Ըստ գյուղնախարարի՝ 4 տարվա ընթացքում «Իդաս» ՍՊԸ-ն պետք է վերադարձնի 926 մլն դրամ` զուգահեռաբար ներդրումներ իրականացնելով:
Ավելորդ է նշել, որ օրեր առաջ հիմնված ընկերությանը նմանատիպ խոշոր ծրագիր վստահելը պատահականություն չէ: Այստեղ լուրջ դերակատարում է ունեցել Հակոբ Հակոբյանը:
Էներգետիկ ոլորտում գործունեություն է ծավալում նաև պատգամավորի որդուն պատկանող մեկ այլ ընկերություն՝ «ՋՐԱՍԱՀՔ» ՍՊԸ-ն: Վերջինիս է պատկանում Վարդենիս գետի վրա գտնվող «Վարդենիկ» փհէկ-ը:
Ընկերության բաժնեմասի կեսը պատկանում է Պարույր Հակոբյանին, 20-ական տոկոս ունեն նրա հորեղբայրները՝ Արմեն և Պարույր Հակոբյանները: Իսկ 5-ական տոկոս` արտաշատցի եղբայրներ Արման ու Դավիթ Դավթյանները:
«ՋՐԱՍԱՀՔ» ՍՊԸ-ի տնօրենը Պարույր Հակոբյանն է:
Պատգամավորի որդուն պատկանող մյուս ընկերությունը «ՄԵՂՄ ԶԵՓՅՈՒՌ» ՍՊԸ-ն է, որը հիմնադրվել է 2005թ: Ընկերության միանձնյա բաժնետերը Պարույր Հակոբյանն է: Ըստ կանոնադրության` «ՄԵՂՄ ԶԵՓՅՈՒՌ»-ն իրականացնում է հանգստի, սննդի կազմակերպման, շենք-շինությունների կապիտալ վերանորոգման գործունեություն:
Ընկերության տնօրենը Պարույր Հակոբյանն է:
«ՍԻ-ԼԱԲ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2006թ.: Պարույր Հակոբյանն այստեղ ունի 50% բաժնեմաս: Մնացած 50%-ը պատկանում է էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ֆինանսատնտեսագիտական վարչության ֆինանսական բաժնի պետ Հարություն Գաբրիելյանի որդուն՝ Գուրգեն Գաբրիելյանին:
Նշված ընկերությունը զբաղվել է շենքերի և շինությունների տեխնիկական փորձաքննությամբ, իրականացրել է շինանյութերի լաբորատոր ստուգումներ:
«Ա-Ս ԷՆԵՐՋԻ» ՍՊԸ-ն նոր գրանցված ընկերություն է: Հիմնադրվել է այս տարվա մարտի 29-ին: Ընկերության միակ բաժնետերը Պարույր Հակոբյանն է: Ընկերության գործունեության վերաբերյալ տեղեկություններ չկան, սակայն անվանումը հուշում է, որ այն ևս էներգետիկ ոլորտում է գործում:

Имущество депутата НС Акопа Акопяна и бизнес-деятельность его сына
“Бедняки тратят мало, следовательно рост цен приведет к тому, что бедные вынужденно, самопроизвольно будут избегать подорожавших товаров. Государственная политика направлена на то, чтобы в случае роста цен защитить бедный слой. Сейчас необходимости в этом нет. Бедные люди обычно избегают покупать подорожавшие или дорогие товары”,- сказал журналисту газеты “Жоговурд” депутат парламентской фракции правящей Республиканской партии Акоп Акопян.
Последний возглавляет постоянную комиссию по здравоохранению и социальным вопросам Национального Собрания, и по логике именно этого депутата должны больше всего волновать рост цен и социальное положение необеспеченных граждан.
Из высказываний г-на Акопяна следует, что люди, живущие на пенсии и пособия, должны “самопроизвольно” отказаться, скажем, от яиц, мяса, масла, так как указанные продукты питания подорожали, а у бедняков “нет привычки” покупать дорогие товары. Подобные мысли народного избранника должны были, мягко говоря, обеспокоить политическую силу, членом которой он является. Но – ничего подобного.
Акоп Акопян, естественно, будет продолжать покупать масло, яйца, мясо, так как подорожание не скажется на его семейном бюджете. Согласно представленной им в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларации об имуществе и доходах, этот депутат владеет огромным состоянием.
Помимо недвижимости и денежных средств, Акоп Акопян имеет также акции. Ему принадлежат доли в ОАО “Арпа-Севан” и ЗАО “Базенк”.
“Базенк” эксплуатирует ГЭС “Ехегис-1”, расположенную недалеко от тоннеля Арпа-Севан в Вайоцдзорской области. ГЭС была сдала в эксплуатацию в 2004 г.
Отметим, что доходы депутата растут с каждым годом. Их значительная часть образуется за счет дивидендов. Постоянно растут и его денежные средства.
Сын-бизнесмен Акопа Акопяна
Сын депутата НС Акопа Акопяна Паруйр Акопян занимается бизнесом. Он не служил в армии. В беседе с журналистами отец уклонялся от указания конкретной причины, по которой сын не прошел воинскую службу. Он то говорил, что не знает, то ссылался на проблемы со здоровьем.
Паруйр Акопян – гендиректор ОАО “Арпа-Севан”. Эта компания обеспечивает для семьи Акопянов огромные доходы.
Акопяну-младшему принадлежат 40% акций ООО “Инновейтив энд Дивелопд Агро Системс”. Владельцем остальных 60% акций является житель Еревана Сергей Хачатрян. На официальном сайте налогового органа данные о деятельности этой компании отсутствуют. Сокращенное название компании – ООО “ИДАС”, она была основана 28 апреля.
Отметим, что 18 мая с.г. правительство одобрило предложение ООО “ИДАС” о создании станции сельхозтехники и оказании услуг сельским хозяйствам. На заседании министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян сообщил, что в первом полугодии станции потребуется до 700 млн драмов. На выделенную сумму Министерство сельского хозяйство должно было приобрести сельхозтехнику и предоставить ее безвозмездно, на правах собственности Фонду развития сельского хозяйства. Последний же должен был отчуждить технику ООО “ИДАС”, которому предстояло в течение четырех лет выплатить 926 млн драмов и параллельно осуществлять инвестиции.
Излишне говорить о том, что столь крупные программы были доверены компании, созданной всего несколько дней назад, неслучайно. Серьезную роль в этом вопросе сыграл Акоп Акопян.
Деятельность в энергетической сфере развертывает еще одна компания сына депутата – ООО “ДЖРАСАХК”, которой принадлежит ГЭС “Варденик” на одноименной реке.
Паруйру Акопяну принадлежит половина компании, по 20% имеют его дяди по отцу – Армен и Паруйр Акопяны, по 5% - братья Арман и Давид Давтяны из Арташата. Директором компании “ДЖРАСАХ” является Паруйр Акопян.
Сыну депутата принадлежит также учрежденное в 2005 г. ООО “Мехм Зепюр”. Единоличным акционером этой компании является Паруйр Акопян. Компания занимается организацией досуга, питания, капитальным ремонтом зданий и строений. Ее директором является Акопян-младший.
ООО “СИ-ЛАБ” было основано в 2006 г. Паруйру Акопяну принадлежат 50% компании. Владельцем второй половины является сын начальника финансового отдела финансово-экономического управления Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Арутюна Габриеляна Гурген Габриелян.
Указанная компания осуществляет техническую экспертизу зданий и строений, а также лабораторную проверку стройматериалов.
ООО “А-С Энерджи” было основано недавно – 29 марта с.г. Единственный акционер компании Паруйр Акопян. Сведения о деятельности этой компании отсутствуют, однако название подсказывает, что она тоже действует в энергетической сфере.