«Ես անձամբ չեմ ստորագրի մի բան, որի համար իմ տղան գլուխը կախի»
Երեք տարի է, Անուշավան Հարությունյանը Սյունիքի մարզի Արծվանիկ համայնքի ղեկավարն է: Դեռևս պետական տնտեսության ժամանակ, երբ պոչամբարի վերևի հատվածում ֆերմաներ էին, 10 տարի նա եղել է խոշոր եղջերավոր անասունների ֆերմայի վարիչը: «10 տարի՝ առավոտ, կեսօրին, իրիկունը, պոչամբարի մեջ էի: Անասուններին էլ ջուրը էդտեղից էինք տալիս, ուրիշ տեղ ջուր չկար»,- ասում է գյուղապետը:
Ա. Հարությունյանը կարծում է, որ պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արտանետումները չեն խաթարում կենսապայմանները: Հայաստանի ամենամեծ՝ Արծվանիկի պոչամբարում ձուկ ու բադ կա: Անմիջապես կողքին վարելահողեր են: Եկող-գնացողն էլ լուսանկարվում է շքեղ «փիրուզի» ֆոնին: «Ես էստեղ թունավոր, անպետք հող չեմ տեսել: Պոչամբարը գյուղից 1,5 կմ հեռու է: Ես հենց մեջին եմ աշխատել. վնաս չեմ տեսել»,- ասում է Ա. Հարությունյանը:
Չնայած սրան՝ գյուղապետը գիտի, որ պոչամբարի ձուկն ու բադն ուտելի չեն, որ այնտեղի ջուրը պիտանի չէ ոռոգման համար: Սակայն, դեռևս թունավոր բաղադրիչների վնասակարության պաշտոնական ուսումնասիրություն և գնահատում չի կատարվել:
«Էն ժամանակ պետական տնտեսություն էր, սրա մասին մտածող, գնացող-եկող չկար, բայց հիմա թող մի մասնագետ գա, ասի՝ վնաս ա, ես էլ դրա տակին ստորագրեմ: Ես ոչ կոմբինատի տնօրեն եմ, ոչ բժիշկ եմ, ոչ մասնագետ: Ես պոչամբարը չեմ ստեղծել: Ինձ որ հարցնեին, ես չէի թույլատրի, որ պոչամբար լիներ»,- շարունակում է գյուղապետը:
Դեռևս 1973 թվին Հայաստանի մինիստրների խորհրդի որոշումով համայնքից վերցվել է 240 հա տարածք և տրվել Քաջարանի կոմբինատին: Գյուղ են եկել համապատասխան մասնագետներ և եզրակացություն տվել, որ պոչամբարը չի վնասում շրջակա միջավայրին ու առողջությանը:
2006թ. ևս 102 հա է վերցվել համայնքից և կցվել կոմբինատի պոչամբարին: Այժմ էլ Կառավարության 627-Ն որոշմամբ Արծվանիկից օտարվում է ևս 277 հա տարածք՝ որպես հանրային գերակա շահ, և տրվում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին՝ որպես պոչամբարի տարածք:
Գյուղում խլրտումներ են սկսվել: Գյուղապետը երկու անգամ քննարկումներ է կազմակերպել և լսել գյուղացիների բողոքը: Երրորդին ներկա է եղել և Սյունիքի մարզպետը:
Արծվանիկում 210 ընտանիք է ապրում՝ 730 բնակիչ, սակայն աշխատանք չկա: 4 հոգի գյուղապետարանում է աշխատում, 4-ը՝ մանկապարտեզում, 2-ը՝ պոլիկլինիկայում:
Հողերը 4-րդ և 5-րդ կարգի են: Ավելի բերրի են ներքևի հողերը, որոնք ճանաչվել են գերակա շահ: Ընդ որում, դրանցից 94,67 հեկտարը գյուղացիների սեփականությունն է:
«Կառավարության որոշում է. ես կարամ դեմ գնամ դրան,- ասում է Անուշավան Հարությունյանը:- Բայց էլի հավաքվելու ենք, տեսնենք՝ ինչ կարելի ա անել: Ես անձամբ չեմ ստորագրի մի բան, որի համար իմ տղան գլուխը կախի»:

“Лично я не подпишу ничего такого, что заставит моего сына ходить с опущенной головой”
Анушаван Арутюнян уже три года руководит общиной Арцваник Сюникской области. Еще в период существования государственного хозяйства он в течение 10 лет заведовал одной из ферм крупного рогатого скота, которые находились в верхней части хвостохранилища. “10 лет с утра до вечера я находился в хвостохранилище. Там же животные пили воду, потому что другой воды не было”,- говорит староста.
По мнению А.Арутюняна, отходы медно-молибденового комбината не наносят ущерб экологии. В самом большом в Армении Арцваникском хвостохранилище водятся и рыбы и гуси. В непосредственной близи расположены пахотные земли. “Непригодных, отравленных земель я здесь не видел. Хвостохранилище находится на расстоянии 1,5 км, никакого вреда я не замечал”,- утверждает староста.
Несмотря на это, он знает, что рыбу и уток из хвостохранилища есть нельзя, что эта вода не пригодна для орошения. Однако официальное изучение и оценка ядовитых компонентов не проводились.
“Тогда хозяйство было государственным, об этом никто не думал. Но если б меня спросили, то я бы не позволил строить здесь хвостохранилище”,- сказал Анушаван Арутюнян.
Еще в 1973 г. решением Совета министров Армении у общины взяли 240 гектаров и передали их Каджаранскому комбинату. В село пришли соответствующие специалисты и представили заключение о том, что хвостохранилище не наносит вреда окружающей среде и здоровью людей.
В 2006 г. забрали еще 102 гектара, которые присоединили к хвостохранилищу комбинату. Сейчас решением 627-Ն правительства от Арцваника отчуждают 277 га и передают их Зангезурскому медномолибденовому комбинату в качестве территории для хвостохранилища.
Это решение обеспокоило арцваникцев. Староста дважды проводил обсуждения и выслушивал жалобы крестьян. На втором обсуждении присутствовал губернатор Сюника.
В Арцванике живет 210 семей, в общей сложности 730 человек, однако работы нет. Четыре человека работают в сельской администрации, четверо – в детском саду, двое – в поликлинике.
Земли здесь 4-ой и 5-ой категорий. Более плодородными являются участки, расположенные внизу, которые признаны превалирующим интересом. При этом 94,67 га из этих земель являются собственностью крестьян.
“Это решение правительства, разве я могу пойти против него,- говорит Анушаван Арутюнян. – Но мы в любом случае соберемся, посмотрим, что можно сделать. Лично я не подпишу ничего такого, что заставит моего сына ходить с опущенной головой”.