Էնտեղ իմ տատն է թաղված (վիդեո)
«Վաղը իմ տատիկի տարին է: Էնտեղ՝ գյուղի գերեզմանոցում ա թաղված: Ոչ ոք չի կարա գնա էնտեղ քանդի: Ով որ քանդի, ես էլ իրա տունը կքանդեմ»,- ասում է քաջարանցի Նարեկ Աթայանը:
17-ամյա տղան ձիեր է պահում: Սովորում է Երևանում, բայց չի պատկերացնում իրեն առանց Քաջարանի: Որոշել է ապագայում իր ուժերով նորոգել գյուղի ճանապարհները:
«Գյուղի ճանապարհներին լույս չկա: Դե ոչինչ, էդ մենք կանենք. եթե իրանք չեն անում, մենք ենք անելու: Գազ չկա, բայց կլինի: Ջուրը մաքուր խմելու ջուր ա: Վերևից ա գալիս, ներքևի գյուղերն ու կոմբինատը մեր ջրից են օգտվում: Ինտերնետ կա... ամեն ինչ կա: Կապուտջուղն էլ էստեղ ա գտնվում. ամենաբարձր գագաթն ա Արագածից հետո»:
Դպրոց, մանկապարտեզ չունեցող գյուղում մեծացած Նարեկը վստահ է, որ իրենց գյուղն է պահում սահմանը. եթե գյուղը տարհանվի, թշնամին կգրավի ամբողջ Հայաստանը: Մեկ այլ բարեգործություն էլ են անում քաջարանցիք. գյուղմթերք են վաճառում Քաջարան քաղաքին: Իրենք էլ ապրում են հողագործությամբ ու անասնապահությամբ:
«Մեր ամեն ինչը էս գյուղում ա: Հիմա մեր գյուղը ուզում են քանդեն: Ընկերներ ունեմ, որ քաղաք ընդհանրապես չեն գնում, իրանք ուրիշ տեղ չեն կարա գնան»,- ասում է Նարեկը:
Նա վստահ է, որ եթե գյուղը տեղափոխեն, իրենք հաստատ ավելի լավ չեն ապրի:
«Տրակտորը ոնց կգա, նենց էլ հետ կգնա: Կամ օրենքին հակառակ պիտի անենք՝ տրաքացնենք վերջին վարիանտ: Իրանք՝ մեր տունը, մենք՝ իրանց տրակտորը»:

Там похоронена моя бабушка (видео)
«Завтра годовщина смерти моей бабушки. Она похоронена там, на кладбище села. Никто не может пойти и разрушить это кладбище. А если кто-то это сделает, то я разрушу его дом»,- говорит житель села Каджаран Нарек Атаян.
17-летний юноша содержит лошадей. Учится он в Ереване, но себя без Каджарана не представляет. Решил в будущем собственными силами отремонтировать дороги села.
«Эти дороги не освещены. Но ничего, если они это не делают, мы сами сделаем. Газа нет, но будет. Питьевая вода чистая, течет сверху. Расположенные внизу села и комбинат тоже пользуются нашей водой. Есть интернет... Все есть. Капутджух тоже здесь находится, это самая высокая вершина после Арагаца»,- рассказывает юноша.
Нарек, который вырос в селе, где нет ни школы, ни детсада, уверен, что Каджаран защищает границу. Если жителей села переселят отсюда, то враг захватит всю Армению. Каджаранцы делают еще одно доброе дело – продают городу Каджарану сельскохозяйственные продукты. Сами живут земледелием и скотоводоством.
«Село для нас все, но сейчас его хотят разрушить. У меня есть друзья, которые вообще не едут в город, им просто некуда ехать»,- говорить Нарек. Он уверен, что если каджаранцев переселят, то они точно не станут жить лучше.
«Трактор как приедет, так и уедет. Или мы должны будем пойти против закона и взорвать: они – наши дома, а мы – их трактор»,- сказал Нарек.