Քաջարանցիներին փոխհատուցում տալու մասին ընդհանրապես խոսք լինել չի կարող
Սյունիքի մարզի Քաջարան գյուղին վերաբերյալ «Հետք»-ի հարցերին պատասխանում է Կանաչների կուսակցության նախագահ Արմենակ Դովլաթյանը
Իսկապե՞ս այդքան սխալ ու անհեթեթ է Սյունիքի մարզի մի քանի գյուղերի տարածքները գերակա շահ ճանաչելու Կառավարության 627 Ն որոշումը:
Այն բարոյական շատ հարցերի հետ է կապված: Նախ՝ մարդիկ ընդվզում են իրենց տների, իրենց պապերի գերեզմանների վերացման դեմ: Ցանկացած մարդ ինչպես կյանքի իրավունք ունի, այնպես էլ՝ հարգելու և պահպանելու իր նախնիների հիշատակը: Բայց կա կառավարության որոշում. այդ տարածքները հայտարարել են հանրային գերակա շահ և հանձնել պղնձամոլիբդենային կոմբինատին:
Այդ որոշման մեջ ոչ մի խոսք չկա գյուղը կամ գերեզմանները տեղահանելու մասին: Մի՞թե այն սպառնալիք է քաջարանցիներին:
Գերակա շահ է ճանաչվել ոչ միայն Քաջարանը, այլև հարակից մի քանի գյուղ, բայց վտարման և ոչնչացման հարցը դրված է Քաջարանի առջև, որովհետև մյուս 5 գյուղից վերցնում են հարակից տարածքներ, իսկ Քաջարանն ամբողջությամբ է ընկնում այդ հատվածի մեջ: Խոսքը 187,1 հեկտարի մասին է:
Վերջին օրերին Սյունիքի մարզպետը հայտարարեց, որ սատարում է քաջարանցիներին...
Այո, հանքի ներկայացուցիչները ևս հայտարարություն են արել,որ իրենք պատրաստ են առայժմ ամբողջությամբ հանքի կամ այդ գյուղի մասին չխոսել, հանքի սահմանները գծել գյուղի գերեզմանատնից 150-200 մետր հեռավորության վրա, ոչ ավելի մոտ, և դրանով սահմանափակել իրենց ախորժակը: Սակայն ցանկացած հասարակ մարդ կամ ոչ մասնագետ կարող է ասել՝ այդ հեռավորության վրա տեղի ունեցող բաց հանքի պայթեցումներն ինչ վիճակի մեջ կդնեն այնտեղի ժողովրդին, եթե ամեն օր մեկ կամ մի քանի անգամ իրենց հարևանությամբ կարծես թշնամական գործողություններ կատարվեն այդ պայթեցումների ձևով:
Իսկ կա՞ բնակելի տարածքից շահագործվող հանքի հեռավորությունը կարգավորող օրենք:
Իրենց առաջարկածի առնվազն կրկնակին: Փաստորեն, տեղի բնակչության համար ստեղծվում են ապրելու համար անհնարին պայմաններ. մարդիկ ի վիճակի չեն լինելու նորմալ կյանքով ապրել, զբաղվել գյուղատնտեսությամբ, անասնապահությամբ, երբ այդ ամբողջ տարածքը նույն պայթեցումների պատճառով հանքի փոշիներով է ծածկվելու: Հակաէկոլոգիական ահավոր վիճակից մարդիկ ստիպված, առանց ինչ-որ հարկադրանքի, հեռանալու են իրենց բնակավայրից: Եթե անգամ հիմա իրենք հայտարարում են, որ գյուղին ձեռք չեն տալու, փաստացի ստեղծվում են այնպիսի պայմաններ, որ բնակիչները ստիպված հեռանան:
Խոսակցություններ եղան գյուղացիներին 4-5 միլիոն դրամ փոխհատուցում տալու մասին: Գուցե քաջարանցիներին ձեռնտո՞ւ լինի վերցնել այդ գումարը և այլ վայրում ավելի տանելի պայմաններ ստեղծել:
Բոլորս էլ գիտենք, թե այդ գումարով ինչպիսի տնտեսություն կարելի է ստեղծել այսօր Հայաստանում: Դրանով կարելի է ինչ-որ տեղ մի փոքր տուն գնել, բայց տնտեսություն հիմնելու մասին խոսք լինել չի կարող: Եվ հայրենի գյուղից հետո որտե՞ղ կարող ես ապրել. դա էլ հարց է: Բայց փոխհատուցման մասին ընդհանրապես խոսք չպիտի լինի:
Եվ ո՞րն է քաջարանցիների դիրքորոշումը:
Հանքաարդյունաբերողները փորձում են շրջանցել Սահմանադրությունը՝ չասելով, որ իրենք նպատակ ունեն գյուղը տեղահանել: Մինչդեռ գյուղի կամ բնակավայրի տեղահանման հարցով պետք է տեղի ունենան տեղական հանրաքվեներ, և տեղի բնակչության համաձայնությունը լինի: Սակայն այս պարագայում ամբողջ գյուղը դեմ է, ինչպես նաև նախկին քաջարանցիները, ովքեր կապ են պահպանում իրենց հայրենի գյուղի հետ: Այս ծրագրի դեմ մոտ 600 ստորագրություն կա հավաքված: Ներկայումս գյուղում ապրում է մոտ 131 տնտեսություն, սակայն բողոքի դիմումը ստորագրել է 600 ներկայիս և նախկին քաջարանցի:

О выплате компенсации каджаранцам не может быть и речи
На вопросы "Hetq"-а о селе Каджаран в Сюникской области отвечает председатель Партии зеленых Арменак Довлатян
Действительно ли решение 627 Ն правительства РА о признании территорий нескольких сел Сюникской области зоной превалирующего интереса является ошибочным и абсурдным?
Это связано со многими вопросами. Во-первых, люди протестуют против уничтожения своих домов, могил своих дедов. Любой человек имеет право не только на жизнь, но и на уважение и сохранение памяти своих предков. Однако есть решение правительства о признании этих территории превалирующим общественным интересом и передаче их медномолибденовому комбинату.
В этом решении ничего не говорится о переносе села или могил. Неужели оно представляет угрозу для каджаранцев?
Превалирующим интересом признано не только село Каджаран, но и несколько соседних сел. Однако вопрос переселения и уничтожения поставлен только перед Каджараном, поскольку у остальных пяти сел забирают сопредельные территории, а село Каджаран полностью входит в этот участок. Речь идет о 187,1 га.
В последние дни губернатор Сюника заявил, что поддерживает каджаранцев...
Представители рудника тоже заявили, что готовы пока не говорить о руднике или селе, обозначить границы рудника на расстоянии 150-200 метров от кладбища, и этим умерить свои аппетиты. Однако любой человек, даже не специалист, может сказать, в каком положении окажется местное население из-за взрывов, которые с целью открытия рудника будут осуществляться на таком расстоянии: в день, возможно, по нескольку раз рядом с ними будут производиться напоминающие враждебные действия взрывы.
А существует ли закон, регулирующий отдаленность действующего рудника от заселенных территорий?
Это расстояние как минимум в два раза больше того расстояния, которое они предлагают. Фактически для местного населения будут созданы невыносимые условия жизни. Если из-за этих взрывов вся территория будет покрываться пылью рудника, то люди не смогут жить нормальной жизнью, заниматься сельским хозяйством, животноводством. В связи с ужасной экологической ситуацией люди вынуждены будут без какого-либо принуждения покинуть место своего проживания. И если даже сейчас заявляется о том, что никто не будет трогать село, то фактически будут созданы такие условия, которые заставят жителей переселиться.
Были разговоры о том, что крестьянам выплатят компенсацию в размере 4-5 миллионов драмов. Может, каджаранцам будет выгоднее взять эту сумму и создать для себя более приемлемые условия жизни?
Все мы знаем, что сегодня можно приобрести на эти деньги в Армении. Можно где-нибудь купить небольшой дом, но о создании хозяйства не может быть и речи. Кроме того, еще вопрос, где они смогут жить после родного села. Однако о компенсации вообще не должно быть речи.
А какую позицию занимают сами каджаранцы?
Представители горнодобывающей промышленности пытаются обойти Конституцию и не говорят о том, что они собираются перенести село. Между тем по вопросу о переносе села или населенного пункта должен состояться местный референдум, должно быть получено согласие местного населения. Но в данном случае против этого выступает все село, а также бывшие каджаранцы, которые сохранили связь с родным селом. Против этой программы собрано около 600 подписей. В настоящее время в селе имеется 131 хозяйство, однако под протестным заявлением подписались 600 нынешних и бывших каджаранцев.