«Աէրացիայի» Մոխրոտիկը
-Ամբողջ օրն ավլում-թափում եմ, բա Մոխրոտիկ չե՞մ, ձեռքերիս նայի,- շարունակում է Լիլիթը: Որդին՝ 8-ամյա Հովհաննեսը, ուշադիր նայում է մորը, հետո վազում դեպի տնակ:
Ռենոն՝ փոքր շունը, դեղնած խոտերի մեջ ինչ-որ բան է փնտրում: Ռենոյի համար, ասես, միևնույնն է, որ անծանոթներ կան բակում, առանց հաչելու մեզ դիմավորում է:
Արարատը շատ պարզ է երևում Լիլիթի տնակի բակից: Իսկ լեռան ու տնակի միջև մեծ աղբավայր է՝ հին տեխնիկա, շինարարական աղբ: Մի նեղ, փոշով լի ճանապարհ է բաժանում տնակն ու աղբավայրը: Լիլիթի մայրը՝ 58-ամյա Անուշ Զաքարյանը, ասում է, թե երբեմն պատահում է, որ հագուստ էլ են բերում աղբավայր, իրենց ու թոռների համար գնում-ջոկում է:
-Հագիս պալտոն էլ է էնտեղից, էնօրն էլ թոռանս համար մի սապոգ գտա: Հեն է՝ Հովոյի էս բասանոշկեքն էլ եմ էնտեղից գտել, բայց էս տարի չկարողացա սապոգ գտնել, էրեխեն մնաց բասանոշկեքի մեջ,- ասում է Անուշը, հետո թեքվում է դեպի աղբավայրի կողմը:
Լիլիթ Մանուկյանը 34 տարեկան է: Երեք որդիների հետ բնակվում է Երևանի «Աէրացիա» մաքրման կայանի հարևանությամբ: Տնակում է ապրում ավելի քան 20 տարի: Երկու փոքր սենյակից է տունը: Մահճակալներն ու բազմոցը խիտ դասավորված են ներսում: Թեև օրն արևոտ է, բայց Լիլիթը վառարանը վառել է, ձավար է խաշում սպասի համար: Հովհաննեսի պատվերն է սպասը:
8-ամյա Հովհաննեսը
Լիլիթը ներողություն է խնդրում տեսքի համար, գիշերվա ժամը 10-ից մինչև լույսը բացվելը՝ ժամը 6-ը, փողոցներն է ավլում: Առավոտյան տուն գալուց հետո մի քանի ժամ քնում է, հետո տան գործերն է անում: Արդեն 3 ամիս է, որ աշխատում է «Սանիթեքում», ամսական 83 հազար դրամ է ստանում: Մինչ այդ դաշտերում բամիա էր հավաքում: Բամիա հավաքելու համար օրական 5 հազար դրամ էր ստանում, բայց, ըստ նրա, դաժան գործ է, մատներդ վնասում ես հավաքելուց: Լիլիթն ասում է, թե կարևորն այն է, որ երեխաները հաց ունենան ուտելու: Ժամանակ է եղել, երբ բետոնի միջից ամրաններ է քանդել, ստվարաթուղթ է հավաքել: Մինչ ավագ որդու՝ Վահրամի ծնվելը երեք տարի մոր հետ աշխատել է Կարմիր բլուրի գերեզմանոցում: Պատմում է, որ հարևանությամբ էլեկտրաենթակայան կար, այդտեղ էլ մնում էին: Մեծահարուստների գերեզմանների մաքրությամբ էին զբաղվում: Վճարումը կայուն չէր. մարդ կար, որ 2 հազար դրամ էր վճարում, մեկ ուրիշը՝ 5 հազար:
-Հետո եկանք «Աէրացիա», ամեն մեկս մի խրճիթ սարքեցինք ու մնում ենք մինչև հիմա,- շարունակում է 34-ամյա կինը: Քույրն ու եղբայրն ապրում են հարևանությամբ: Մոր ասելով՝ ամենածանր վիճակում Լիլիթն է:
Տնակում մեծ անցքեր կան, որտեղից ելումուտ են անում առնետները: Լիլիթը հերթով ցույց է տալիս դրանք, շատ է վախենում առնետներից. հագուստն ու սնունդն ուտում են: Վերջերս մայրը աղբավայրից մի գազօջախ է բերել, որը որպես պահարան է օգտագործում: Գիշերները երեխաներն առնետների շարժից արթնանում են, հանգիստ քնել չի լինում: Պատմում է, որ մի լավ կատուն ունեին, առնետները դրան էլ վնասեցին, սատկեց:
Երեք երեխաների մայրն աշխույժ է խոսում, զրույցի ընթացքում երբեմն գրկում է Հովհաննեսին: Ժամին է նայում, ասում է՝ երկու որդիները ուր որ է կգան դպրոցից: Վահրամը 15 տարեկան է, Նարեկը՝ 13: Երկուսն էլ կարատե են պարապում: Հովհաննեսն ուղղում է, թե հիմա միայն Նարեկն է գնում կարատեի, որովհետև փողով է: Մայրը շարունակում է, որ չի հասցնում ծախսերը հոգալ, ամսական ամեն մեկի համար 5 հազար դրամ է պետք: Կարատեիստ պատանիները կիմանո չունեն, բայց Նարեկն արդեն դեղին գոտի ունի, երազում է մի օր աշխարհի չեմպիոն դառնալու մասին:
15-ամյա Վահրամը
-Ես էլ տրակտորիստ եմ ուզում դառնամ, որ հող փորեմ,- եղբոր խոսքից հետո ավելացնում է Հովհաննեսն ու ժպտում:
-Բայց ինչի՞ տրակտորիստ,- հարցնում եմ:
-Բա ուրիշ ի՞նչ: Տրակտորը լավ ա, համ հող ա փորում, համ էլ արագ ա գնում: Հետո որ տրակտոր ունենամ, փող կաշխատեմ, «ԿամԱԶ» կառնեմ,- տրամաբանում է 8-ամյա տղան:
13-ամյա Նարեկը
Լիլիթը երեք որդիներին գրկում է: Նրա աչքերում երջանկություն կա: Տղաները ծնվել են երեք ամուսնություններից: Կինը դժվար է խոսում այդ մասին, ասում է, թե պարզապես բախտը չի բերել, որ երկու ամուսինները մահացել են, երրորդից ամուսնալուծվել է, բայց ամուսինը երեխային գալիս-տեսնում է:
-Մանկությունից մինչև հիմա դժվար է անցնում կյանքս, բայց երջանիկ եմ, որ էսքան լավ տղաներ ունեմ,- ասում է Լիլիթը: Քիչ անց սենյակից փայտյա շերեփ է բերում. Վահրամն է պատրաստել: Տան հետևում սեղան կա, որդու արհեստանոցն է:
-Վահրամը քանդակագործ ա ուզում դառնալ, փայտով էնքան լավ բաներ ա սարքում,- ասում է Հովհաննեսը: Որդին փայտագործություն սովորել է «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունում, երեք տղաներն էլ հաճախում են այդտեղ: Վահրամը դպրոցից տուն գալուց հետո շտապում է «Օրրան»: Ասում է՝ ընկերներ ունի այնտեղ, օրը հետաքրքիր է անցնում:
Լիլիթը ստանում է 37.500 դրամ նպաստ: «Սանիթեկում» աշխատանքի անցնելուց հետո 1500 դրամը պահել են, բայց, ասում է, լավ է, որ չեն կտրել նպաստը:
Տան հետնամասում տաշտակ է, կողքին՝ ատամի խոզանակները. սա է ընտանիքի լոգասենյակը:
-Նայեք, հենց էդ հողի տակով էլ կոյուղատարն ա գնում,- ցույց է տալիս Լիլիթը: Առնետները կոյուղատարից ու աղբավայրից են գալիս:
Ճանապարհին փոշու դարչնագույն ամպ է բարձրանում: Անցնող մեքենան Անուշին ձայն է տալիս, որ տախտակ է տանում-թափում, եթե կուզեն, թող գնան հավաքեն: Անուշն ասում է, թե քիչ հետո կգնա, կբերի: Ձմեռվա վառելիքն էլ աղբանոցից է հավաքում:
Ցանկապատին հենված Անուշի դեմքից ժպիտը կորում է: Ասում է, թե Լիլիթի համար բազմաթիվ նամակներ են գրել թաղապետարան ու քաղաքապետարան, որ կամ շինանյութով օգնեն, կամ բնակարան տան:
-Էստեղ ապրելու տեղ չի: Մեզ մոտ դաժե ընտրություններին չեն գալիս, այ էդքան կորած տեղ է,- ասում է մայրը:
Բոլորս լռում ենք: Լիլիթն ասում է՝ բա որ ասում եմ Մոխրոտիկն եմ:
-Իսկ Մոխրոտիկը հրաշքներին հավատո՞ւմ է:
-Չգիտեմ, ուր է թե,- հոգոց է հանում 34-ամյա կինը:
Տնակի պատին Վահրամը ամանորյա լույսեր է ամրացրել: Հովհաննեսն ասում է՝ Ձմեռ պապիկ չկա, ու ինքը ոչինչ չի ուզում: Այդ պահին նայում եմ նրա ոտքերին:
-Օրինակ, ես հավատում եմ, որ Ձմեռ պապիկ կա, Հով ջան,- պատասխանում եմ նրան: Վահրամն ավելացնում է, թե ինքն էլ է հավատում: Հովհաննեսը մտքերի մեջ է ընկնում, հետո ասում է, որ «հա, Հայաստանում Ձմեռ պապիկ չկա, բայց իսկական Ձմեռ պապը Հյուսիսային բևեռում է ապրում, ու էնտեղից դժվար թե հասնի Երևան»:

Armenia’s “Cinderella”: Lilit Sweeps the Streets to Raise Her Three Children
Lilit Manukyan is 34-years-old. She lives in a hut with her three sons – Vahram, Narek and Hovhannes - near the Aeratsia Sewage Treatment Plant in Yerevan.
She’s been living in huts since childhood. There are two small rooms in this hut, packed with beds and a sofa.
The hut has a great view of Mt. Ararat. However, there is a large landfill, full of old equipment and construction waste, between the mountain and the hut. It’s quite close to the hut, separated only by one road. 58-year-old Anush Zakaryan, Lilit's mother, says that sometimes she finds clothes in the landfill.
"The coat I wear is from there, and I found a boot for one of my grandchildren today. I couldn’t find boots for Hovhannes this year, so he’s been wearing sandals I’d found earlier,” Anush says, looking at the landfill.
Lilit apologizes for her appearance. She has been working for the Sanitek waste management company for three months now, earning 83,000 drams a month (US$173). She works from 10 pm to 6 am, sweeping the streets.
She takes a nap when she comes home, then does chores.
Before getting this job, Lilit did various jobs - from collecting okra in the fields to removing fixtures from the concrete.
Lilit says the most important thing is to be able to feed the children. Before her eldest son was born, she worked at the Red Hill Cemetery in Yerevan with her mother for three years, cleaning wealthy people’s graves and living in an electric power plant nearby. The pay wasn’t stable, though.
"Then we came here and built huts for ourselves," says Lilit, whose sister and brother live in the neighborhood. Her mother says that Lilit’s condition is the worst.
There are plenty of holes in the hut, and rats go in and out, eating clothes and food. At night, the children often wake up because of the noise that the rats make. They had a cat, but the rats wounded it. The cat died.
Vahram is Lilit’s eldest. He’s 15, Narek is 13. They both like karate. Now, only Narek attends the karate classes, since Lilit cannot afford paying the 5,000 drams monthly for the two.
8-year-old Hovhannes
None of the boys has a kimono, but Narek has a yellow belt, and dreams of becoming a world champion one day. 8-year-old Hovhannes says he wants to become a tractor driver, to dig the ground and earn enough to buy a KamAZ truck.
15-year-old Vahram
Lilit hugs her three sons. There is happiness in her eyes. The children were born from three marriages. Two of her husbands died, and she’s divorced Hovhannes’s father, who comes to see their son sometimes.
13-year-old Narek
"My life hasn’t been an easy one, but I am happy to have my sons," says Lilit. She shows us a wooden spoon prepared by Vahram, who has a table serving as a workshop behind the hut.
“Vahram wants to become a sculptor. He makes such nice things from wood,” says Hovhannes.
Vahram learnt woodworking at the Orran charitable organization, which he enjoys attending together with his brothers after the school. He says he’s got friends there.
Lilit receives a monthly state allowance of AMD 37,500. Once she got hired by Sanitek, her allowance was cut by 1,500 drams. She says it’s good it wasn’t cut completely.
At the back of the house, there is a washtub, with toothbrushes placed next to it. This serves as the family’s bathroom.
"Look, the sewer drains are right under the dirt here," Lilit says. Rats come from sewage and the landfill. They collect things to burn in the stove from the landfill.
Anush’s smile disappears and her face grimaces. She says that they’ve sent many letters to the municipality and the district administration, asking to help Lilit with firewood or an apartment.
“It's no place to live. They don’t even visit us before elections. Just imagine how forgotten this place is,” says Anoush.
We don’t speak. Lilit says, "Well, I already told you I’m Cinderella."
When asked if Cinderella believes in miracles, Lilit hesitates to answer.
Vahram has hung some Christmas lights on the wall of the hut.
Hovhannes says there is no Santa Claus and he doesn’t want anything. Vahram says he does believe in Santa.
Hovhannes thinks for a moment, and then adds, "Well, there is no Santa Claus in Armenia. The real Santa lives at the North Pole and can hardly reach Yerevan."